7. diel: Mladistvý pacient

model mezizubního kartáčkuVoľba správnej veľkosti medzizubnej kefky je prvým krokom k správne vyčisteným zubom. Pri výbere medzizubnej kefky pre medzizubé priestory sa poraďte so zubným lekárom alebo dentálnou hygieničkou, aby ste si medzizubnou kefkou neublížili.

V zubnej ordinácii vám zároveň váš lekár či hygienička ukáže, ako s kefkou zaobchádzať. Nácvik začína s pomocou fotografií a obrázkov aj modelov. Následne si pacient vyskúša použitie pomôcok priamo v ústach. Nácvik je dôležité robiť po viacerých návštevách, aby pacient mohol povedať ošetrujúcemu lekárovi eventuálne problémy, ktoré je možné skontrolovať a opraviť.

Medzizubná kefka pracuje na princípe miniatúrnej kefky na čistenie fľašiek – presne taký tvar má medzizubný priestor. Kefka nesprávnej veľkosti môže spôsobiť, že baktérie usadené v medzizubnom priestore nebudú pri použití menšej kefky dostatočne vyčistené a pri použití väčšej kefky môže byť poškodené ďasno.

Čistenie medzizubnou kefkou stačí jedenkrát denne jedným pohybom tam a späť.

Trvanlivosť medzizubných kefiek je rôzna. Menšie veľkosti sa dajú používať cca 1 týždeň. Potom dochádza k výraznému opotrebeniu štetín a kefky prestávajú byť účinné. Väčšie veľkosti so silnejšími štetinami je možné používať cca 3 týždne. Miera opotrebenia je taktiež daná správnou technikou používania.

Ak ste v tejto časti E-zubára nenašli odpoveď na vašu otázku, opýtajte sa stomatológa na stránke Zubná poradňa alebo si pozrite ostatné časti seriálu E-zubár.

Video seriál E-zubařDentálna niť sa používa na tých miestach, kde sa nedá použiť medzizubná kefka. Predovšetkým v úzkych medzizubných priestoroch a na čistenie bočných plôch atypicky postavených zubov.

Na vyčistenie medzizubných priestorov, najmä stoličiek, dentálna niť nestačí. Je to dané tvarom medzizubných priestorov. Na dočistenie týchto miest je potrebné použiť vhodnú medzizubnú kefku.

Ponuka dentálnych nití na súčasnom trhu je dostatočná a každý si môže vybrať takú, ktorá mu najviac vyhovuje. Dentálne nite sú z rôznych materiálov – prírodných, polyamidu aj teflonu – a majú rôznu povrchovú úpravu. Existujú špeciálne dentálne nite s vystuženým koncom superfloss pre čistenie pod okrajmi koruniek a okolo implantátov.

Medzi dentálnymi niťami je veľký rozdiel. Dôležité je vybrať si správne aj s ohľadom na svoje schopnosti. Každý nie je natoľko zručný, aby čistenie niťou správne zvládol. Voskované vlákna sú vhodné pre začiatočníkov, ľahšie sa s nimi zachádza, majú optimálnu kĺzavosť pri zavedení do medzizubného priestoru. Nevoskované vlákna majú väčšiu stieraciu schopnosť. Sú pre skúsenejších pacientov, pri nesprávnom zaobchádzaní hrozí poranenie ďasien. Existujú však aj ďalšie druhy dentálnych nití: s príchuťou (napríklad mentolová), fluoridované dentálne nite, nite impregnované chlorhexidinom, dentálne pásky (tape), expandujúce zubné nite, špeciálne zosilnené dentálne nite Superfloss.

Hoci si správne zaobchádzanie s dentálnou niťou si vyžaduje zručnosť a tréning, jej použitie má pri zubnej hygiene významné opodstatnené miesto.

Čo na dentálnu niť hovorí stomatológ?

„Zubná niť je jedna z pomôcok, ktorá je v podvedomí laickej verejnosti spojená s čistením medzizubného priestoru. Bohužiaľ, táto pomôcka nie je úplne efektívna pri používaní v medzizubných priestoroch bočných zubov. Nevýhodou je aj ťažší nácvik používania a menšia obľúbenosť u pacientov. Pokiaľ je však jej použitie správne vysvetlené, nacvičené a aplikované na správnych miestach, jedná sa o kvalitnú pomôcku medzizubnej hygieny,“ hovorí stomatológ David Urie.

Ak ste v tejto časti E-zubára nenašli odpoveď na vašu otázku, opýtajte sa stomatológa na stránke Zubná poradňa alebo si pozrite ostatné časti seriálu E-zubár.