Dotazy na tému Zuby múdrosti

Otázka:

Dobrý deň, asi pred týždňom som pocítila opuch medzi hornými jednotkami, ktorý akoby sa mi každým dňom začal rozširovať. A mám opuchnuté takmer celé horné ďasná, najprv len z vrchu, ale ďalší deň mi to akoby pomedzi zuby prešlo aj dovnútra (cítim jazykom akoby kopčeky) a navyše mám pocit akoby mi zuby múdrosti horné aj dolné (mám už všetky zuby múdrosti asi celé vonku, ale teraz akoby už zarezávali len koniec ďasien, akoby sa robil predel). Navyše mám dosť silnú hnisavú angínu a ešte aj na perách sa mi čosi spravilo. Neviem, či od horúčky lebo herpesy som doteraz nemala a mam 32 rokov. A aby toho nebolo dosť, bolí ma aj jazyk po krajoch bližšie ku koreňu. Neviete mi poradiť, či je to infekcia alebo cely ten opuch je spôsobený tými zubami múdrosti, lebo je to dosť bolestivé a mám problém čokoľvek jesť. A keďže užívam antibiotiká ZINNAT na tú angínu - lebo aj dojčím, tak už neviem, čo mám robiť. Výplach nejakou šalviovou tinktúrou mi nepomáha. Ďakujem 

Odpoveď: Tým že máte angínu, dá sa predpokladať výraznejšie oslabenie imunity a s tým súvisí aj vznik opuchov ďasien. Na popísané problémy v ústach by som odporučil zvýšenú starostlivosť o hygienu DU, dôsledné čistenie zubov, nakoľko opuchy ďasien vznikli na podklade prítomnosti povlaku a sú vystupňované oslabenou imunitou. Výplachy úst kamilkami alebo repíkom.

Otázka:

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, či ide o zápal okostice. V pravo hore mám už zub múdrosti skoro vyrastený, zubár tvrdí, že sa ťažšie prediera, ale je zdravý a netreba trhať...mám silné bolesti už asi 4 dni, zvnútra líce, akoby kosť, dolná sánka, opuchnutá uzlina...predpísal mi Corsodyl gel. Ak by to bol zápal okostice, ukázal by to snímok? 

Odpoveď: Ak vám pretrvávajú bolesti už 4 dni, bolo by potrebné stav riešiť, odporúčal by som denné výplachy v oblasti prerezávajúceho sa zuba múdrosti, dôsledné čistenie a ak by to nepomáhalo, je namieste zvážiť vytrhnutie zuba a podávanie ATB.

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať. Zubárka mi odporučila vytrhnúť zub múdrosti napriek tomu, že ma vôbec nebolí a nemám žiadne problémy. Vraj mi tlačí do sedmičky. Je to opodstatnené?

Odpoveď: Najčastejšie zadná stena sedmičky sa nedá v dôsledku tlaku osmičky dôkladne čistiť, preto sa odporúčam vytrhnutie osmičky nakoľko sedmička má pre vás väčší význam ako osmička.

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Rastie mi zub múdrosti a bolí ma celá ľavá spodná sánka a mám aj zapálené hrdlo tiež na tej istej strane. Má to nejakú spojitosť? Čo mám robiť, prosím?

Odpoveď: Často to má spojitosť, pri prerezávaní zuba múdrosti môže na tej strane byť bolesť v krku ako pri angíne a naopach pri bolesti hrdla môže vzhľadom k oslabenej imunite dôjsť lahšie k vzniku bolesti prerezávajúceho sa zuba múdrosti.

Otázka:

Dobrý deň, pred pol rokom mi zubár spravil dekapsuláciu na dolnej osmičke, aj keď ma ten zub nikdy ešte nebolel. Prešiel pol rok a dnes je tretí deň, čo mám bolesti líca, okolia zubu, ucha. Bola som u zubára, urobil röntgen, zub rastie pekne rovno, ale tlači sa trochu na kosť a má málo miesta. Z toho mi logicky vyplýva, že by sa mal extrahovať, lenže môj zubár s tým nesúhlasí, mám si robiť výplachy. Neviem teraz, čo mám robiť. Môže si zub spraviť postupne miesto? Lebo je už skoro celý prerezaný. Ďakujem

Odpoveď: Predpokladám, že váš stomatológ zhodnotil stav tak, že osmička má reálny predpoklad prerezať sa správne. V prípade , že by pretrvávala bolestivosť prípadne pri objavení sa opuchu by som uvažoval o extrakcii.

Otázka:

Dobrý deň, už to budú takmer 2 roky, čo mi trhali obe 8mičky na pravej strane. Do dnes mám ale stále stŕpnutú pravú polovičku jazyka s tým, že necítim na tejto strane ani chuť. Čo sa týka ranky, všetko sa zahojilo v poriadku...Bola som na kontrole najskôr 3 mesiace po zákroku, kedy mi povedal pán doktor, že je to v poriadku a že do 1 roka by sa mali nervy dať do poriadku. Že po roku je to brané už ako trvalé následky. Keď ubehol rok, bola som na kontrole opäť, kedy ma poslal doktor na RTG a dostala som správu o subjektívnom pocite stŕpnutého jazyka. Je možné trvalé následky nejako uplatniť cez poisťovňu? Resp. aký je postup, nakoľko necítim na jednej strane jazyka chuť? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:  Po 2 rokoch sa dá predpokladať, že už naozaj sa jedná o trvalé následky v súvislosti so stomatologickým ošetrením. Domnievam sa , že by sa to malo dať uplatniť aj cez komerčnú poisťovňu /nie cez zdravotnú/.

Otázka:

Pekný deň všetkým. Mám problém so zubom múdrosti na hornej strane. Vyrástol nakrivo a z boku kúsok pokazený a cca po pár mesiacoch sa začal rozpadávať a začína byť citlivý a bolestivý. Čaká ma asi chirurgický zákrok u stomatochirurga. Napíšte, čo ma čaká. A prípadne ceny za poskytnuté služby... Ďakujem.

Odpoveď: Ak je táto osmička skutočne pokazená a rastie mimo zubného oblúka tak vás pravdepodobne naozaj čaká extrakcia. Po podaní anestézy vám stomatológ zub vytrhne.

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa Vás spýtať, či môže menštruácia počas trhania zubu múdrosti spôsobiť nejakú komplikáciu. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Počas zákroku môže rana viacej krvácať a tým môže byť horší prehľad v mieste zákroku. Menštruácia ale nie je kontraindikáciou k extrakcii.

Otázka:

Dobrý deň. Mám problém, ktorý ma trápi asi 5 dní. Nemôžem žuvať, prehĺtať, teploty, napuchnuté ďasná, napuchnuté uzliny na krku.... išla som doktorke, povedala že mám slovenskú slintačku. Povedala som si fajn, antibiotiká pomôžu, lenže pozrela som sa do zrkadla na miesto dolnej osmičky, kde ma to veľmi bolí.. osmičku mám celkovo dosť mimo radu zubov.. vedľa toho zubu je miniatúrna časť ďasna, a potom tak viac v ďasne niečo biele, neviem či zub, alebo niečo čo tam nemá byť.. A plus, za tým zubom si môžem vatovou tyčinkou podvihnúť ďasno, ako keby vôbec nedrží, a na tom ďasne je prilepene niečo bledej farby, neviem či niečo zo zubu alebo zase, niečo čo tam nemá byť.. A najhoršie je, že mám nepríjemný dych.. Čo mám robiť? Doužívať antibiotiká (penicilín) alebo ísť k svojej zubárke? Myslíte si, že skutočný pôvodca tejto mojej 'slintačky' môže byť tá osmička nejako? Ďakujem.

Odpoveď: Pod „ slintačkou „ rozumieme prvú infekciu vírusom herpes simplex a na vírus antibiotiká neúčinkujú, preto skôr predpokladám, aj vzhľadom  k nepríjemnému dychu a liečbe penicilínom , že sa jedná o angínu. ??? Pri angíne ale aj pri vírusovom ochorení je oslabená imunita a v takomto prípade ako sprievodný jav sa môže objaviť aj bolesť v oblasti prerezávajúcich sa zubov múdrosti. Predpokladám, že po ústupe celkových obtiaží ustúpi aj bolesť a opuch v oblasti osmičky.

Otázka:

Dobrý deň. Od včera ma bolí ďasno v okolí sedmičky vpravo dole. Za sedmičkou mám zub múdrosti, ktorý rastie horizontálne, teda tlačí na sedmičku. Celý je pod ďasnom, nič z neho nevidno. Pod sánkou si viem nahmatať bolestivé miesto, prakticky presne pod sedmičkou. Som objednaný na extrakciu osmičky, ale až o 2 mesiace, po návrate zo zahraničia. Je možné, že kvôli tlaku na sedmičku mi pod ňou vznikol zápal? Dá sa to na nejaký čas vyliečiť antibiotikami alebo treba tú sedmičku dať vybrať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Uvedené problémy môže robiť zápal v oblasti neprerezanej osmičky , ale aj zápal vychádzajúci zo sedmičky/ v minulosti rozsiahly kaz na sedmičke??/ Na istý čas my sa to dalo vyriešiť aj ATB, ale nevyrieši sa príčina, len sa potlačí zápal.

Vaša otázka: