Dotazy na tému Zubný kaz

Otázka:

Chcela by som sa opýtať, ak pacient nebol na povinnej ročnej prehliadke, koľko by stálo ošetrenie zubného kazu? Vopred ďakujem. Mirka

Odpoveď: Ak ste neboli v minulom roku na preventívnej prehliadke, budete si musieť ošetrenie v plnej výške hradiť. Každá ambulancia má vlastný cenník, ktorý závisí od nákladov príslušnej ambulancie, takže koľko budete platiť za ošetrenie zubného kazu, sa budete musieť informovať v zubnej ambulancii. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, bola som na zubnej prehliadke a zubárka mi našla 3 kazy. Doma som si to pozerala a všimla som si, že na jednom zube mám kazy až dva, ale to mi zubárka neoznámila a vyzerá to tak, že kazy na tomto zube sú dosť hlboké. Myslíte, že by som si to dať umŕtviť, keďže mám hrozný strach a mám len 14? Na vŕtanie ma objednala až o dva mesiace neskôr a to je po Vianociach a bojím sa, že sa mi kazy dosť počas Vianoc rozšíria. Poradíte mi nejakú prevenciu, alebo niečo, čím by som rozširovaniu kazov aspoň trochu zabránila? Vopred ďakujem.

Odpoveď:Ak máte strach z bolesti pri ošetrení, odporúčam, aby ste si nechali podať anestéziu. Ako prevencia pred zubným kazom je najdôležitejšie dôsledné čistenie.

Otázka:

Dobrý deň. Približne pred týždňom sa mi na pravej strane zo stoličky odlomil kúsok plomby, ktorú som tam mal asi rok a pol. Neskôr približne pred 3 dňami sa mi pri čistení zubov odlomil ďalší kúsok plomby z toho istého zuba. Teraz to vyzerá tak, že v tom zube mám takú malú dieru, ktorá je takej hnedej farby a trochu to pobolieva. Chcem sa preto opýtať, či je to niečo vážne a či tá bolesť je vyvolaná tým odlomeným kúskom plomby, alebo sa mi tam mohol utvoriť kaz. Ďakujem.

Odpoveď:Do úvahy prichádzajú obe vami spomenuté možnosti, preto odporúčam ošetrenie stomatológom.

Otázka:

Dobrý deň, pred Vianocami som bola na prehliadke u dentálnej hygieničky. Pred necelými dvoma týždňami som pri nej bola opäť(mala mi pečatiť zuby). Dnes ráno som začala pociťovať mierne pichanie v zuboch pri jedení sladkého koláča a potom aj pri pití teplého nápoja. Nevenovala som tomu veľkú pozornosť, pretože mám citlivé zuby. Ale všimla som si malé hnedé bodky na jednej stoličke, z ktorej mi už raz odpadla plomba a vtedy sa pod ňou sa vytvoril zubný kaz. Chcela by som vedieť, či je možné, aby si to zubár nevšimol a či sa za takú dobu mohol vytvoriť kaz. Chcem sa len informovať predtým ako sa zbytočne objednám k zubárovi.

Odpoveď:Vzhľadom k uvedeným okolnostiam nepredpokladám, že by si lekár príp. hygienička nevšimli kaz.

Otázka:

Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o pomoc. Asi 5 dní ma bolí predný zub a vôbec neviem prečo. Kaz tam nemám. Môže to byť z prievanu, keď ma bolí iba jeden zub? Alebo to môže byť z toho, že asi pred 4 rokmi som tam mal malý kaz a zubár mi nechtiac ako keby zavŕtal do nervu? Strašná bolesť. Chcel mi ho aj hneď vytiahnuť, ale som nesúhlasil. Tak sa mi ho pokúsil nejakou liečivou vložkou vyliečiť, čo sa mu aj podarilo. Takže sa chcem spýtať či sa mohlo s tým nervom niečo stať po takej dlhej dobe. Ešte dodám, že ďasno okolo nemám vôbec zapálené ani opuchnuté. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Príčinou bude pravdepodobne už ošetrovaný zub, ktorý má pravdepodobne zápal nervu.

Otázka:

Chcem sa opýtať, kde je pravda. Pozerali sa mi na zuby už 4 zubári a 2 mi povedali, že mám 3 kazy a dvaja, že žiadne. Ako zistím ja ako laik, či vŕtať zuby, alebo to nechať tak.

Odpoveď:Odporúčam, aby ste si nechali situáciu u stomatológov, ktorý kazy našli vysvetliť o aké kazy ide prípadne ich požiadať, aby vám ich ukázali v zrkadle alebo intraorálnou kamerou.

Otázka:

Dobrý deň, pred týždňom som si dala prerobiť biele plomby na nové lebo sa začali kaziť. Boli to 6 a 7 dole vľavo. Od vtedy mám stále silné bolesti v ľavom sánkovom kĺbe. Mám ešte čakať či to prejde alebo mám navštíviť svojho stomatológa? Myslela som , že príčinou bolesti budú vpichy po lokálnom umŕtvení, ale keďže to trvá už týždeň a začínam mať obavy. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Pravdepodobne počas ošetrovania kazov na zuboch 6 a 7 ste mali dlhý čas otvorené ústa čím mohlo dôjsť k preťaženiu kĺbu, ponaťahovaniu väzov a tým aj k vzniku bolesti. Doporučoval by som vám šetrenie kĺbu, neodhryzovať veľké sústa. Úľava však príde len pozvoľna, ak by bolesť bola stále rovnaká prípadne sa stupňovala viac ako týždeň. Doporučoval by som vyšetrenie stomatológom.

Otázka:

Chcel by som sa spýtať, mám kaz už asi 2 roky, ale zub ma nebolí. Keď som bol u zubára, tak si to ani nevšimol. Je to kaz, alebo nie?

Odpoveď:Ak má zub čiernu ryhu, nemusí to znamenať, že je tam kaz. Odporúčal by som vám pri najbližšej prehliadke upozorniť lekára na miesto, kde sa vám zdá, že máte kaz. On zub vyšetrí a povie vám, či ide o zafarbenie skloviny alebo o kaz.

Otázka:

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať. Momentálne som v zahraničí a pociťoval som miernu bolesť horného zubu a bol citlivý na dotyk. Cez deň mi to jemne napuchlo a mám to napuchnuté, ale už ma nebolí, len keď si stlačím na mieste, kde je opuch, tak ma tá kosť (alebo neviem čo) jemne bolí. Bol som u zubárky tu v Škótsku, vyvŕtala mi zrejme malý kaz a nasadila mi dnes (2.7) liek antibiotikum amoxicillin 500mg.. Mal by mi ten opuch od toho zmiznúť alebo čo mám robiť? Ďakujem.

Odpoveď:Predpokladám, že vám zub otvorila nakoľko pravdepodobne ide o zápal okostice. Následne bude potrebné zub ošetrovať.

Otázka:

Dobrý deň, mám takú otázku Pred piatimi dňami som bola u zubného lekára, ktorý mi vŕtal dva kazy - stoličky pravo a vľavo. Prvé dva dni som mala citlivé oba zuby. Teraz po piatich dňoch som zistila, že na jednej strane sa mi začína oddeľovať ďasno od zuba (posledná stolička). Bolí to veľmi po jedle, zuby si stále po jedle umývam pastou a potom CORSODYLOM. Zubár mi povedal, že to pobolí a po troch dňoch prejde, mňa však ani po piatich neprešlo. Mám ísť opäť za ním, alebo sa to časom zahojí?

Odpoveď:Vzhľadom k pretrvávajúcej bolesti odporúčam ošetrenie stomatológom.

Vaša otázka: