Dotazy na tému Zubný kaz

Otázka:

Dobrý deň, pred týždňom ma začali bolieť 2 zuby hneď vedľa seba. Pozeral som si to v zrkadle a našiel som si tam veľký kaz aj z vnútra, a aj z vonkajšej strany mám kúsok také čiernejšie. Strašne ma to bolí. Beriem lieky, ale tie mi pomôžu len na chvíľu. Mám to veľmi citlivé. A k zubárke sa bojím ísť, lebo neviem, čo mi bude robiť. Zo zubárov mám fóbiu a mama mi nechce zaplatiť injekciu, že ma to nebude bolieť keby mi to vŕtala. Sú to stoličky na ľavej strane. Keby že mi ich vytrhne a usmejem sa tak by som tam mal veľkú dieru. Prosím pomôžte mi, čo mám robiť. Vopred ďakujem :)

Odpoveď:Prostredníctvom mailu vám ťažko pomôžem, vzhľadom k prítomnosti kazu a pravdepodobne už aj zápalu nervu odporúčam ošetrenie stomatológom.

Otázka:

Dobrý deň, už asi 3 mesiace ma bolí ľavá strana (v troch miestach). Kĺbik, spodná 7-mička, vrchná sedmička. Najprv som išla k obvodnému (asi 3-krát) myslela som si, že je to z prievanu, potom ma poslal k ušnej (uši v poriadku), potom ma poslal na neurológiu (povedala, že na trojklanný nerv to nevyzerá, poslala ma na RTG kĺbika - v poriadku). Počas toho som bola aj u zubára (chodím tam dosť často lebo počas 2-och rokov mi vymenil všetky amalgánové plomby (vraj som mala pod nimi kazy), zubár mi vybral nervy z hornej 7-mičky (2x mi ju čistil a ani injekcia nezaberala, hrozne ma to bolelo). Mám tam zatiaľ vložku, pri ďalšej návšteve si všimol, že mám pokazenú spodnú 8-mičku, tak mi ju vytrhol. Hovoril mi, že keď bolí kĺbik, že je to zo spodných zubov, a keď spánky, tak sú to vrchné zuby. Teraz mi už nedvíha telefón. Navštívila som druhého zubára (mám obrovské bolesti, ani lieky mi nezaberali, bola som aj na normálnej pohotovosti, nezabrala mi od bolesti ani injekcia do svalu). Bola som na stomatochirurgii, opichli mi kĺbik, ale vydržalo ma to nebolieť asi 3 hodiny. Ešte mám ísť na magnetickú rezonanciu kĺbika a rezonanciu mozočku, či to nie je trojklanný nerv. Moja otázka: prečo ma bolela vrchná sedmička pri čistení a nezabrala ani injekcia (zubár hovoril, že keď je tam zápal injekcia nezaberá) - čo s tým, už viac ako mesiac tam mám vložku. 2. otázka. Môžu bolieť zuby, keď mám veľkú plombu blízko zubnej drene? (Zubár mi povedal, že keby mi vybral ešte z 3-och zubov na ľavej strane nervy a bolelo by ma to, tak by úplne vylúčil zuby). Momentálne mi zaberá iba Flektor od bolesti. Poprosím radu, poprípade kontakt na niekoho, kto by mi poradil. Ďakujem Martina

Odpoveď:1.V mieste zápalu injekcia zaberie len čiastočne, účinnú látku je nutné vpichnúť priamo do miesta zápalu, vtedy je účinok dobrý. Ak vás zub už nebolí odporúčal by som definitívne ošetrenie. 2. To že je plomba blízko zubnej drene neznamená, že zub musí bolieť, ale môže. Čím väčší bol kaz, tým musí byť výplň väčšia, a tým je aj väčšie riziko, že zub začne bolieť aj napriek tomu, že je ošetrený.

Otázka:

Dobrý deň prajem. Pred mesiacom som bol u zubára, mal som dva kazy na spodných stoličkách, ktoré sú pri sebe. Po týždni od ošetrenia som si všimol zmenu farby ďasna pri jednej zo stoličiek. Je to akoby tmavo fialový až čierny lem horného okraja ďasna smerujúci medzi zuby. Nemám žiadne bolesti, no pri satí slín z tohto miesta cítim zvláštnu pachuť a stalo sa mi , že to začalo aj mierne krvácať. Zdá sa mi, že po zaplombovaní už nemám medzi zubami medzeru. Čo by som mal robiť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Predpokladám, že tam máte amalgámové výplne. Tie môžu spôsobiť takéto zafarbenie. Plomby by mali byť urobené tak, aby sa medzizubný priestor dal čistiť dentálnou niťou alebo medzizubnou kefkou. Po takomto vyčistení by mala prestať pachuť aj krvácanie v tomto mieste.

Otázka:

Zdravím. Mám dosť pokazené zuby, je lepšie ich opraviť alebo vytrhať a dať si mostík? Dá sa trhať zlámaný zub, ktorého sú viditeľné len úlomky. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Odporúčam, aby ste si nechali poradiť stomatológom, aké sú možné riešenia vašej situácie. Ohľadom trhania zuba – samozrejme sú postupy, ktorými je možné aj silne rozrušený koreň extrahovať.

Otázka:

Dobrý deň, do zuba, v ktorom mám kaz mi zarástlo ďasno.. Ako sa to lieči?

Odpoveď:Ďasno sa odtlačí alebo odstráni a zub sa zaplombuje.

Otázka:

Dobrý deň, včera som bol u zubárky, ktorá mi vŕtala dva zuby a dávala mi tam plomby (pred vŕtaním mi to aj umŕtvila ), večer mi líce opuchlo a jeden zub, keď na ňom jem alebo spodným zubom po ňom buchnem, tak ma bolí. Mám ísť k zubárke, alebo to prejde?

Odpoveď:Ak by problémy pretrvávali aj v najbližších 2-3 dňoch, príp. ak by sa zvýrazňovali, odporúčam kontrolné vyšetrenie.

Otázka:

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Syn bude mať sedem rokov a má už všetky trvalé šestky a aj horné jednotky a aj dolné jednotky trvalé a teraz sa kývu dvojky dolu, ale problém je, že má mliečne stoličky pokazené - hlboké kazy, naša zubárka povedala, že do nich nerýpať radšej, je to správne??? A jeden zub štvorku stoličku mliečnu má otvorenú. Bolela ho a mal opuchnuté líce, tak je otvorená. Má to takto pol roka asi, ale dnes ráno sa zobudil s opuchnutým líčkom okolo toho zuba, asi sa mu to upchalo. Aký postup by mal nastať teraz? Bude to bolieť? Veľmi sa obávam. Poraďte mi prosím.

Odpoveď:Odporúčal by som ošetrenie spomínaného zuba. Pravdepodobne bude upchatý kanálik, takže by malo stačiť jeho prečistenie, do úvahy by prichádzala ešte aj extrakcia zuba. Ak by syn spolupracoval, je možné aj mliečne zuby postihnuté kazom ošetriť, ale je to podmienené spoluprácou pacienta, čo býva u detí veľakrát veľmi problematické.

Otázka:

Dobrý, chcel by som sa opýtať, že čo vlastne znamená zastavený zubný kaz? Resp. nechápem ako sa môže zastaviť.

Odpoveď:Zastaví sa remineralizáciou, väčšinou je miesto sfarbené na čierno, ale nie je v zube defekt, diera.

Otázka:

Dobrý deň, za posledné tri roky, keď som bol na preventívnej prehliadke, zubárka mi vždy povedala, že nemám žiaden kaz, a že si dobre čistím zuby. Teraz som bol pred mesiacom znovu, ale namiesto mojej starej zubárky, je tam nový mladší zubár. Ten po kontrole mi taktiež povedal, že nemám kaz a taktiež ma pochválil, že mám pekné zuby, ale aj tak mi urobil ešte röntgen, kde zistil, že mám 4 kazy. Chcem sa spýtať ako a kedy sa mi spravili tie kazy, keď posledné roky si správne čistím zuby 2x denne? Môžu tie kazy tam byť aj vyše 5 rokov? Je ich potrebné plombovať hneď? Keď si ich dám zaplombovať až o rok, čo sa môže stať? Taktiež mám problém so zápachom z úst, už za hodinu po umytí zubov mám zápach. Snažím sa preto používať žuvačky Orbit. Neviete mi poradiť ako odstrániť zápach z úst? A či žuvačky nemohli spôsobiť kazy? Ďakujem za rady.

Odpoveď:Predpokladám, že ide len o malé kazy a keďže boli zistené na rtg, tak predpokladám , že sa nachádzajú v medzizubných priestoroch. Určite je potrebné si ich dať v dohľadnej dobe opraviť, nakoľko sa budú zväčšovať. Tieto miesta sa už nedajú očistiť. Drží sa tam povlak a baktérie, a môže dôjsť k vzniku kazu aj na susedných zuboch. Kazy vám určite nespôsobili žuvačky Orbit, nakoľko neobsahujú cukor. Jedine ak by ste žuvali aj iné s obsahom cukru. Odstrániť zápach je možné jedine dôkladným čistením aj medzizubných priestorov, niťou alebo medzizubnými kefkami.

Otázka:

Dobrý deň. Chcela by som poprosiť o radu ohľadom môjho 4,5 ročného syna. Asi pred rokom som mu objavila na vrchných 4kach z každej strany malý kaz. Navštívili sme zubnú ambulanciu, ale s odpoveďou, že keď to nebolí, tak nebudeme mu to vŕtať, ani inak opravovať, ale za rok sa mu to rozšírilo viac a nakoniec mu opuchlo líce, aj keď nie nad tým kazom, ktorý mal. Vtedy mu zubár vyvŕtal obidva kazy. Jeden nebol až do ďasna, takže to vôbec nebolelo, ale ten druhý ho bolel, keď to vyvŕtaval a aj mu tiekla trošku krv. Zubár to nechal otvorené 2 týždne, a tak sme to len čistili a vyplachovali. Dnes sme ale boli u zubára a keďže malý nechcel po boľavom zážitku otvoriť ústa, tak mu s tým nič nerobil, že máme prísť, keď ho to bude bolieť. Neviem, či je to správne riešenie, nakoľko ten zub, ktorý mal viac vyvŕtaný, vyzerá akoby bol vyplnený ďasnom lebo je to ružovkavé a nechce si to dať ani vyčistiť, lebo je to stále dosť citlivé. Zuby inak čistíme 2x denne a vyplachujeme po každom jedle. Neviem, či mám čakať, kým ho to nezačne viac bolieť, lebo myslím, že mu zase môže opuchnúť líce a zase by sme na to brali antibiotiká ako naposledy.

Odpoveď:Najväčším problémom je v týchto prípadoch spolupráca pacienta, čo sa u 4,5 ročného dieťaťa dá ťažko predpokladať, že bude pri ošetrení spolupracovať. Preto sme väčšinou nútení uchýliť sa k ošetreniu akútnych problémov. Ošetrenie v celkovej anestézii vzhľadom k výraznej záťaži pre organizmus v takomto prípade naozaj nie je namieste.

Vaša otázka: