Dotazy na tému Zubný kaz

Otázka:

Dobrý deň, za posledné tri roky, keď som bol na preventívnej prehliadke, zubárka mi vždy povedala, že nemám žiaden kaz, a že si dobre čistím zuby. Teraz som bol pred mesiacom znovu, ale namiesto mojej starej zubárky, je tam nový mladší zubár. Ten po kontrole mi taktiež povedal, že nemám kaz a taktiež ma pochválil, že mám pekné zuby, ale aj tak mi urobil ešte röntgen, kde zistil, že mám 4 kazy. Chcem sa spýtať ako a kedy sa mi spravili tie kazy, keď posledné roky si správne čistím zuby 2x denne? Môžu tie kazy tam byť aj vyše 5 rokov? Je ich potrebné plombovať hneď? Keď si ich dám zaplombovať až o rok, čo sa môže stať? Taktiež mám problém so zápachom z úst, už za hodinu po umytí zubov mám zápach. Snažím sa preto používať žuvačky Orbit. Neviete mi poradiť ako odstrániť zápach z úst? A či žuvačky nemohli spôsobiť kazy? Ďakujem za rady.

Odpoveď:Predpokladám, že ide len o malé kazy a keďže boli zistené na rtg, tak predpokladám , že sa nachádzajú v medzizubných priestoroch. Určite je potrebné si ich dať v dohľadnej dobe opraviť, nakoľko sa budú zväčšovať. Tieto miesta sa už nedajú očistiť. Drží sa tam povlak a baktérie, a môže dôjsť k vzniku kazu aj na susedných zuboch. Kazy vám určite nespôsobili žuvačky Orbit, nakoľko neobsahujú cukor. Jedine ak by ste žuvali aj iné s obsahom cukru. Odstrániť zápach je možné jedine dôkladným čistením aj medzizubných priestorov, niťou alebo medzizubnými kefkami.

Otázka:

Dobrý deň. Chcela by som poprosiť o radu ohľadom môjho 4,5 ročného syna. Asi pred rokom som mu objavila na vrchných 4kach z každej strany malý kaz. Navštívili sme zubnú ambulanciu, ale s odpoveďou, že keď to nebolí, tak nebudeme mu to vŕtať, ani inak opravovať, ale za rok sa mu to rozšírilo viac a nakoniec mu opuchlo líce, aj keď nie nad tým kazom, ktorý mal. Vtedy mu zubár vyvŕtal obidva kazy. Jeden nebol až do ďasna, takže to vôbec nebolelo, ale ten druhý ho bolel, keď to vyvŕtaval a aj mu tiekla trošku krv. Zubár to nechal otvorené 2 týždne, a tak sme to len čistili a vyplachovali. Dnes sme ale boli u zubára a keďže malý nechcel po boľavom zážitku otvoriť ústa, tak mu s tým nič nerobil, že máme prísť, keď ho to bude bolieť. Neviem, či je to správne riešenie, nakoľko ten zub, ktorý mal viac vyvŕtaný, vyzerá akoby bol vyplnený ďasnom lebo je to ružovkavé a nechce si to dať ani vyčistiť, lebo je to stále dosť citlivé. Zuby inak čistíme 2x denne a vyplachujeme po každom jedle. Neviem, či mám čakať, kým ho to nezačne viac bolieť, lebo myslím, že mu zase môže opuchnúť líce a zase by sme na to brali antibiotiká ako naposledy.

Odpoveď:Najväčším problémom je v týchto prípadoch spolupráca pacienta, čo sa u 4,5 ročného dieťaťa dá ťažko predpokladať, že bude pri ošetrení spolupracovať. Preto sme väčšinou nútení uchýliť sa k ošetreniu akútnych problémov. Ošetrenie v celkovej anestézii vzhľadom k výraznej záťaži pre organizmus v takomto prípade naozaj nie je namieste.

Otázka:

Dobrý deň, dnes sa mi stalo, že sa mi asi odštiepil zub, mám pocit, akoby som tam mala dieru ako svet a doteraz sa mi nič také nestalo. Mala som predtým v tom zube plombu a kúsok z nej vnútri ostal. Je to druhá stolička spredu, takže keby sa musel vytrhnúť, bolo by to už neestetické. Prosím, aké sú riešenia v tomto prípade? Samozrejme, že navštívim stomatológa, ale chcem byť pripravená. Ďakujem za radu

Odpoveď:Ak ide len o kaz bez odumretia drene, tak sa zub zaplombuje, ak je odumretá dreň, tak bude nevyhnutné najskôr ošetriť koreňové kanáliky a následne sa zhotoví výplň. Ak je korunka veľmi deštruovaná, dá sa uvažovať aj o korunke.

Otázka:

Dobrý deň, bolia ma zuby. Mám kaz na zuboch.

Odpoveď:Ak máte kazy na zuboch, tak vás môžu bolieť, odporúčam ošetrenie.

Otázka:

Dobrý deň, chcem sa spýtať, našla som si pod sánkou hrčku a vedľa nej asi malú uzlinku (aspoň tak povedala doktorka). Nachádzajú sa pod osmičkou, na ktorej mám kaz. Môže táto hrčka súvisieť s tým kazom? Alebo je to niečo iné? Zubárka mi tú hrčku nemohla nahmatať, ale ja ju tam cítim, keď si tam zatlačím. Nebolí ma. Ešte otázočka, keď si chcem ísť dať k Vám vytrhnúť tú osmičku, musím mať odporučenie alebo môžem len prísť a objednať sa? Ďakujem Bea

Odpoveď:Zväčšená uzlina môže súvisieť so zápalom, ktorý prebieha v oblasti osmičky. Bežný postup je, že pacient pri objednaní na zákrok má so sebou odporučenie od svojho stomatológa a RTG snímok.

Otázka:

Dobrý deň, rada by som sa spýtala: výzorovo - aký je rozdiel medzi zubom postihnutým zubnou fluorózou a demineralizáciou. Mám totiž 2,5 ročného syna, stále je dojčený a na 3-ťom zube vpravo hore sa mu objavila biela škvrna, ktorá siaha do 1/3 zuba a zospodu hnedne. Boli sme za p. zubárkou, ale "malý" nechcel otvoriť ústa, tak to zhodnotila len z fotografie (zub som odfotila, keď syn spal) - vraj je to poškodená sklovina. Mne sa to ale viac javí ako zubná fluoróza (ale nie som odborník), syn má umývané zuby denne (odkedy mu narástol prvý) je pod dohľadom, na sladkostiach nefičíme. Je možné, aby sa predávkoval fluórom?! Zaslala by som aj foto, ak by to bolo možné.. Ďakujem.

Odpoveď:Predpokladám, že pôjde o zubný kaz, príp. demineralizáciu. S fluorózou som sa v našich podmienkach ešte nestretol ani ju nepredpokladám. Prísun fluóru do organizmu na Slovensku nie je tak vysoký, aby spôsoboval fluorózu. Myslím, že sa o tom viac píše, ako je skutočnosť. Za 16 rokov praxe som ešte nevidel zuby postihnuté fluorózou.

Otázka:

Dobrý deň. Mám problém s pravou hornou šesťkou. Mala som na nej menší kaz, ktorý zasahoval iba sklovinu. Keď som zubárke povedala, že ma bolí, tak mi neverila. Povedala, že na to, aby bolel, je príliš malý. Prezrela mi preto ďasná, ale nič nenašla. Nakoniec mi pre istotu kaz opravila, ale stále cítim pri žuvaní bolesť. Zub je citlivý aj na závan vetra alebo studenú vodu. Aj keď s ním nič nerobím, tak stále cítim slabú bolesť. Na ľavej hornej šestke mám rozsiahly kaz, ktorý vyžaduje nákladnú liečbu, a keďže naň teraz nemám, tak ho budem riešiť neskôr. Môže byť príčinou on?

Odpoveď:Prenos bolesti z pravej strany na ľavú nepredpokladám. Ak máte bolesť na studené a kaz na zube nie je, môžu byť príčinou bolesti citlivé zubné krčky – odporúčam skúsiť používať aspoň na 2 týždne pastu s označením „ sensitive“ - vyrábajú ich rôzne firmy. Prípadne by mohol bolesť spôsobovať niektorý iný zub na tej strane.

Otázka:

Dobrý deň. Mám taký problém. Mám kaz na zadnej stoličke hore aj dole. Ale ten dolný je predposledný. Bojím sa ísť k zubárovi. Čo mám robiť? :/

Odpoveď:Netuším, čo očakávate, že Vám poradím, asi si tie kazy bez stomatológa neošetríte.

Otázka:

Dobrý deň, bola som u zubára na prehliadke. Poslal ma na RTG a zistilo sa, že mám kazy v medzizubnom priestore a ďalšie dva kazy v iných zuboch z vnútorných strán. Chce mi to zaplombovať a chcem sa opýtať, či je to naozaj nutné, nakoľko sa bojím, aby mi zuby nepokazil ešte viac ako mám, A ešte jedna otázka, či žuvačky naozaj pomáhajú pri prevencii zubného kazu, prípadne aj v medzizubných priestoroch.Za odpoveď veľmi pekne ďakujem. Denisa

Odpoveď:Každý kaz je nutné ošetriť. Nechápem ako vám ich zubár môže pokaziť ešte viac. Žuvačka znižuje riziko vzniku zubného kazu, ale nenahrádza čistenie zubov a už vôbec nie medzizubných priestorov.

Otázka:

Dobrý deň, pred asi troma mesiacmi mi lekár vyvŕtal ľavú hornú sedmičku, kaz bol veľmi hlboký, nakoľko som ho mala asi rok otvorený, lebo bol už raz vŕtaný. Len plomba vypadla a ja som to nejako neriešila. Teraz, keď ho pred tými tromi mesiacmi vyvŕtal, dal tam nejakú vložku s tým, že sa mám rozhodnúť buď pre endo+korunku alebo extrakciu. Povedal, že vložka tam môže byť mesiac až dva, no ja už ju tam mám asi tri mesiace. Dnes ma to trošku začalo pobolievať. Môžem vedieť, čo sa v zube deje keďže mám vložku už dlhšie ako ju mám mať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Predpokladám, že tam máte liečivú vložku, ktorá po istom čase prestane mať liečebný účinok. Preto by bolo vhodné zub definitívne ošetriť.

Vaša otázka: