Dotazy na tému Zubný kaz

Otázka:

Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o pomoc. Asi 5 dní ma bolí predný zub a vôbec neviem prečo. Kaz tam nemám. Môže to byť z prievanu, keď ma bolí iba jeden zub? Alebo to môže byť z toho, že asi pred 4 rokmi som tam mal malý kaz a zubár mi nechtiac ako keby zavŕtal do nervu? Strašná bolesť. Chcel mi ho aj hneď vytiahnuť, ale som nesúhlasil. Tak sa mi ho pokúsil nejakou liečivou vložkou vyliečiť, čo sa mu aj podarilo. Takže sa chcem spýtať či sa mohlo s tým nervom niečo stať po takej dlhej dobe. Ešte dodám, že ďasno okolo nemám vôbec zapálené ani opuchnuté. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Príčinou bude pravdepodobne už ošetrovaný zub, ktorý má pravdepodobne zápal nervu.

Otázka:

Chcem sa opýtať, kde je pravda. Pozerali sa mi na zuby už 4 zubári a 2 mi povedali, že mám 3 kazy a dvaja, že žiadne. Ako zistím ja ako laik, či vŕtať zuby, alebo to nechať tak.

Odpoveď:Odporúčam, aby ste si nechali situáciu u stomatológov, ktorý kazy našli vysvetliť o aké kazy ide prípadne ich požiadať, aby vám ich ukázali v zrkadle alebo intraorálnou kamerou.

Otázka:

Dobrý deň, pred týždňom som si dala prerobiť biele plomby na nové lebo sa začali kaziť. Boli to 6 a 7 dole vľavo. Od vtedy mám stále silné bolesti v ľavom sánkovom kĺbe. Mám ešte čakať či to prejde alebo mám navštíviť svojho stomatológa? Myslela som , že príčinou bolesti budú vpichy po lokálnom umŕtvení, ale keďže to trvá už týždeň a začínam mať obavy. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Pravdepodobne počas ošetrovania kazov na zuboch 6 a 7 ste mali dlhý čas otvorené ústa čím mohlo dôjsť k preťaženiu kĺbu, ponaťahovaniu väzov a tým aj k vzniku bolesti. Doporučoval by som vám šetrenie kĺbu, neodhryzovať veľké sústa. Úľava však príde len pozvoľna, ak by bolesť bola stále rovnaká prípadne sa stupňovala viac ako týždeň. Doporučoval by som vyšetrenie stomatológom.

Otázka:

Chcel by som sa spýtať, mám kaz už asi 2 roky, ale zub ma nebolí. Keď som bol u zubára, tak si to ani nevšimol. Je to kaz, alebo nie?

Odpoveď:Ak má zub čiernu ryhu, nemusí to znamenať, že je tam kaz. Odporúčal by som vám pri najbližšej prehliadke upozorniť lekára na miesto, kde sa vám zdá, že máte kaz. On zub vyšetrí a povie vám, či ide o zafarbenie skloviny alebo o kaz.

Otázka:

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať. Momentálne som v zahraničí a pociťoval som miernu bolesť horného zubu a bol citlivý na dotyk. Cez deň mi to jemne napuchlo a mám to napuchnuté, ale už ma nebolí, len keď si stlačím na mieste, kde je opuch, tak ma tá kosť (alebo neviem čo) jemne bolí. Bol som u zubárky tu v Škótsku, vyvŕtala mi zrejme malý kaz a nasadila mi dnes (2.7) liek antibiotikum amoxicillin 500mg.. Mal by mi ten opuch od toho zmiznúť alebo čo mám robiť? Ďakujem.

Odpoveď:Predpokladám, že vám zub otvorila nakoľko pravdepodobne ide o zápal okostice. Následne bude potrebné zub ošetrovať.

Otázka:

Dobrý deň, mám takú otázku Pred piatimi dňami som bola u zubného lekára, ktorý mi vŕtal dva kazy - stoličky pravo a vľavo. Prvé dva dni som mala citlivé oba zuby. Teraz po piatich dňoch som zistila, že na jednej strane sa mi začína oddeľovať ďasno od zuba (posledná stolička). Bolí to veľmi po jedle, zuby si stále po jedle umývam pastou a potom CORSODYLOM. Zubár mi povedal, že to pobolí a po troch dňoch prejde, mňa však ani po piatich neprešlo. Mám ísť opäť za ním, alebo sa to časom zahojí?

Odpoveď:Vzhľadom k pretrvávajúcej bolesti odporúčam ošetrenie stomatológom.

Otázka:

Dobrý deň, pred mesiacom mi boli robené kazy na oboch jednotkách hore. Zuby potom boleli - pri hrýzaním tvrdších vecí alebo aj pri dotyku spodných jednotiek s vrchnými. Opätovne som navštívil zubára, prevŕtaval mi horné jednotky a niečím ich "zalakoval". Cítil som úľavu na mieste, kde to pri hrýzaní bolelo najviac. No bolesť sa preniesla inde (to znamená, že sú na skus citlivé na inom mieste). Prišiel som opäť k zubárovi, ten spomínal niečo s artikuláciou a zbrúsil mi spodné jednotky, aby som si nedotiahol hore. Keď stále bolesť neprestávala, navštívil som ho znova, on ich opäť niečím "zalakoval" a povedal, že mám vydržať. No bolesť neprestáva, cítim tam niečo ako vnútorný tlak a cítim veľkú bolesť pri hrýzaní tvrdších vecí na presných miestach na tých zuboch (a už začínajú byť citlivé aj na chlad). Môj zubár si nevie dať rady. Nenapadá Vám niečo, čím by to mohlo byť spôsobené a ako sa to dá odstrániť? Za odpoveď ďakujem.

Odpoveď:Predpokladám že váš stomatológ urobil takú úpravu zuboradia a zábrusu v mieste nových výplní, že už sa dolné a horné zuby nedotýkajú. Ďalším problémom by mohla byť citlivosť v dôsledku dráždenia zubnej drene. Ak sa jednalo o rozsiahle výplne, v takomto prípade by sa citlivosť mala postupne zmierňovať. Ak tomu tak nebude tak sa môže jednať o zápal drene zuba a bude potrebné ho denervovať.

Otázka:

Mám kaz na prednom zube a som z toho smutná :( čaká ma prehliadka u doktorky, a keď mi dá plombu, bude to dobrý nápad lebo ja chcem mať pekný úsmev :( ďakujem za odpoveď

Odpoveď:Zaplombovať kaz na prednom zube je vhodné riešenie.

Otázka:

Dobrý deň, potreboval by som poradiť. V 7-ke dole mám devitalizačnú vložku (asi depulpin) nakoľko tam bol hlboký kaz. Po tejto vložke ma zub prestal na druhý deň bolieť. Avšak sa mi z tohto zubu odlomilo až na hranicu ďasna a vypadla mi aj časť cementu, ktorým bola vložka prekrytá. Momentálne je tá vložka v tom zube 8. deň. Chcel by som sa opýtať či s tým treba ísť k zubárovi skôr, nakoľko som k nemu objednaný až za cca 2 týždne a v okolí tohto zubu mi trochu opuchlo ďasno, začalo bolieť a na povrchu má takú sivú farbu (asi hnis).

Odpoveď:V takomto prípade je rozhodujúce aby devitalizačná hmota /depulpin/ zostal prekrytý provizórnou výplňou. Ak tomu tak nie je, doporučoval by som opätovné ošetrenie, doplnenie provizórnej výplne tak, aby bol depulpin zakrytý.

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Asi pred 2 týždňami som začala cítiť zápach z jedného zuba. Pritom ma vôbec nebolí. A včera mi z neho kúsok odpadlo. Čo môže byť príčinou? Mám sa s tým ponáhľať k zubárovi? Je to vážne? Ďakujem.

Odpoveď:Pravdepodobne pôjde o zubný kaz. Zub nemusí bolieť, ale kaz na ňom môže byť. Odporúčam ošetrenie stomatológom.

Vaša otázka: