Dotazy na tému Zubný kaz

Otázka:

Dobrý deň, dnes mi zubár plomboval zub, ktorý bol už pred tým zaplombovaný, ale našiel mi tam kaz - vedľa starej plomby. Zub ma nebolel ani pri plombovaní. Ale približne 2 hodiny po zákroku ma zub rozbolel - také tŕpnutie a tlak. Je to normálne alebo s tým mám ísť znova k stomatológovi? Minule sa mi z takto zaplombovaného zuba dokonca odštiepilo. Môže veľká plomba pôsobiť na zub ako klin a spôsobiť jeho rozštiepenie?

Odpoveď:Ak nie sú bolesti príliš silné vyčkal by som 2-3 dni, postupne by sa problémy mali zmierňovať. Plomba nie je zhotovená ako klin, ak sa zo zuba odštiepi, je to najčastejšie z dôvodu tenkej vrstvy – hrúbky- zuboviny a skloviny.

Otázka:

Dobrý deň prajem, chcela by som sa spýtať na problém môjho priateľa. Minulý týždeň mu zubárka plombovala 2ľavé spodné zuby. Priateľ sa po týždni sťažuje na pulzujúcu bolesť vľavo hore, ale zubárka mu robila röntgen, ale žiaden kaz tam nevidela... Priateľ do seba pchá Ibalgin a ja neviem, ako mu pomôcť. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Pulzujúca bolesť je typická pre zápal zub. Nervu, preto by som v prvom rade pátral po takomto zube. Napriek tomu, že bolí hore, príčinou môže byť aj dolný zub.

Otázka:

Dobrý deň. Ja by som sa chcela opýtať - bola som asi pred 2 týždňami u zubára. Na 6 zube dole napravo mi vyvŕtal malý kaz a dal podložku a vložku. Ako som prišla domov, zub ma začal bolieť na dotyk. Lenže asi po 2 dňoch prestal. Potom som šla k zubárovi. Zub mi zaplomboval a povedal, že je to v poriadku. Lenže pod zubom na ďasne som si nahmatala hrčku a bolí ma na dotyk. Zub je trošku tiež citlivý na dotyk - ale až keď na to veľmi pritlačím. Ale nie je to nič strašné, nepotrebujem ani tabletky od bolesti. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď:Hrčka na ďasne pod zubom môže znamenať zápalový proces na koreni zuba. Pre istotu by som si dal urobiť skúšku vitality - t. z. na zub sa priloží studené a testuje sa, či je nerv zubu funkčný.

Otázka:

Dobrý deň. Pri jedení sa mi odlomilo časť stoličky, len malý kúsok. O pár dní nato sa mi odlomil ďalší kus z toho istého zuba. Teraz tam mám aj dieru. Vedeli by ste mi poradiť, čo to znamená a čo s tým robiť? Ďakujem

Odpoveď:Myslím si, že tam máte kaz a odporúčam Vám, aby ste si ho dali opraviť.

Otázka:

Sú kazy dedičné?

Odpoveď: Radi zvaľujeme kazivosť svojich zubov na to, že k tomu máme sklony, alebo je to dedičné. Pokiaľ sú zuby zdravo vyvinuté a neboli postihnuté nejakou vývinovou poruchou skloviny či mineralizácie, vzťah medzi kazom a dedičnosťou nie je. Kaz je infekčné ochorenie, ktoré spôsobujú baktérie na miestach, ktoré nie sú dobre čistené. Čistý zub sa nemôže pokaziť!

Otázka:

Dobrý deň. Mal som v zube kaz. Doktorka mi to vyvŕtala a vložila dezinfekčnú vložku... Ale zub už 24 hodín bolí ako pred tým. Čo robiť, a akú vložku tam treba dať?

Odpoveď:Odporúčam ošetrenie stomatológom. Ak ide o hlboký kaz, je možné, že bude treba zub denervovať.

Otázka:

Dobrý deň, medzierky medzi zubami mám niečo tmavé. Je to zubný kaz? Alebo to môže byť len zubný kameň?

Odpoveď:Dobrý deň, môže ísť o pigmentácie z potravín, o zubný kameň, ale môže to byť aj zubný kaz. Odporúčala by som Vám navštíviť dentálnu hygieničku, ktorá Vám zuby vyčistí a odstráni z nich pigmentácie, povlaky a zubný kameň, aby zubný lekár mohol zhodnotiť stav Vašich zubov.

Otázka:

Dobrý deň, chcem sa vás spýtať - už od detstva mám hornú dvojku zaplombovanú a nikdy nebol problém. Avšak teraz sa mi medzi touto dvojkou a jednotkou začala robiť medzierka, akoby mi tam odpadol kúsok plomby. Navštívila som i stomatológa, ktorý mi to nechal tak.. Nehrozí mi, že by sa mi tam spravil v blízkej dobe kaz?

Odpoveď:Kaz sa vytvorí na mieste, ktoré sa nedá dobre čistiť, takže ak sú steny zuba hladké , bez dier, tak pri bežnom čistení by sa kaz vytvoriť nemal.

Otázka:

Dobrý deň, pred mesiacom mi začal plombovaný zub reagovať na studené, taká bodavá bolesť, včera mi ho môj zubár rozvŕtal a povedal, že pod plombou je kaz, dal novú plombu. Zo začiatku ma dosť bolel, dnes už je to lepšie, ale tá reakcia na studené ostala. Môže tam byť hnis? Postupoval môj zubár správne? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Keby ste tam mali hnis, zub by už bol odumretý a na studené by vôbec nereagoval. V postupe lekára nevidím problém.

Otázka:

Dobrý deň, mám taký problém. Mám opuchnuté ďasno zvonka pri deravom zube a strašne to bolí na dotyk. Inak to nepociťujem. Ďakujem.

Odpoveď:Ide o zápal v oblasti koreňa. Je potrebné ošetriť koreň alebo zub vytrhnúť.

Vaša otázka: