Dotazy na tému Zubná estetika

Otázka:

Mám 15 rokov a ešte pred 4 rokmi sa mi vytvorili na predných zuboch na okrajoch 2 malé kazy, môj zubár mi kazy odstránil a vyplnil ich bielou blombou. Zuby som mala dovtedy biele, no po čase mi na tom mieste, kde mám tie blomby na predných zuboch, čiže tie blomby a samozrejme trocha aj okraj zubov jemne zhnedli, (a pritom sa maximálne starám o svoj chrup). O čo mám poprosiť zub. lekára, aby mi ich odstránil (zafarbenie)? Ja si myslim, že by to nemal byť veľký problem. Čo zafarbenie blômb spôsobuje?

Odpoveď:Ak je zmenená farba celej výplne, je to v dôsledku zmeny farby živice, z ktorej je výplň zhotovená. V takomto prípade je treba výplň vymeniť, ak sa jedná o zafarbenie okraja výplne, častokrát sa dá toto zafarbenie odstrániť vyleštením okrajov výplne. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, chcem sa spýtať. Asi pred týždňom som si dala urobiť piercing do jazyka. No teraz som začala mať ako keby zapálené ďasná na spodnom rade zubov zvnútra. Chcem sa spýtať, môže to zapríčiňovať práve ten piercing? A vy ako odborník, čo si o tom celkovo myslíte? Je možné, že mi kvôli tomu vypadnú zuby? Ďakujem za odpoveď vopred. Som už nešťastná.

Odpoveď:K piercingu do jazyka a pier som sa už niekoľkokrát na tomto mieste vyjadroval, považujem to za absolútne nevhodné zo zdravotného hľadiska. Len krátko, dráždenie v ústach akéhokoľvek druhu môže časom spôsobiť vážne zdravotné problémy, preto by som odporúčal čím skôr piercing odstrániť. Vo vašom prípade sa najviac môže jednať aj o alergickú reakciu na niektorú zložku obsiahnutú v piercingu. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Želám pekný deň, chcela by som sa informovať či oprava dopaľovaním keramického mostíka znižuje jeho kvalitu, prípadne či je nejaké riziko jeho poškodenia takouto úpravou. Mám totiž vyrobený keramický mostík na celom hornom chrupe.

Odpoveď:Ak je to nový mostík, tak dopálenie keramiky by malo byť bezproblémové.

Otázka:

Dobrý deň. O koľko odtieňov mi vybieli zuby ich profesionálne vybielenie?

Odpoveď:Dobrý deň, profesionálnym bielením je možné dosiahnuť belšie zuby až o niekoľko odtieňov. Robí sa to niekoľko krát, kým sa nedosiahne požadovaný odtieň.

Otázka:

Dobrý deň, na hornej štvorke mám na mŕtvom zube nasadenú kovokeramickú korunku. Po necelých troch mesiacoch sa mi odlomila predná časť korunky po zahryznutí do mäkkého tak, že v hornej časti v ďasne zostal kúsok. Dá sa vo všeobecnosti povedať, čo je nárokovateľné ako reklamácia? Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď:V takomto prípade je to nárokovateľné ako reklamácia a v spolupráci s ošetrujúcim stomatológom by to laborant mal prerobiť ako reklamáciu.

Otázka:

Dobrý deň!! Takmer rok mám piercing v jazyku, chcela by som sa preto opýtať, na koľko to ničí moju sklovinu a či tomu môžem predísť správnymi prípravkami? Dala by sa odporučiť nejaká starostlivosť, ktorá by pomohla aspoň zmierniť, keď nie úplne zneškodniť tieto problémy? Keďže by som nerada svoj piercing odstránila, ale aj nerada by som si privodila problémy so zubami?

Odpoveď:Podľa môjho názoru piercing v dutine ústnej alebo na tvári nie je vhodný. Pri aplikácii môže vzniknúť mnoho komplikácii, ako nedávno skoro smrteľný prípad výskytu zápalu pečene typu B u pacientky, ktorá si nechala piercing aplikovať. Nehovoriac o tom, že orálny chirurg musí poznať dokonale anatómiu dutiny ústnej a tváre, aby mohol vykonať chirurgický zákrok na jazyku, pretože sa tam nachádza množstvo ciev a nervov, ktorých porušenie môže byť ďalšou Vážnou komplikáciou. A Vy ste si piercing asi u lekára aplikovať nedali. Sklovinu si chrániť môžete len prostriedkami lokálnej fluoridácie, a to proti kazu. Proti mechanickým nárazom piercingu sklovinu veľmi neochránite. Odporúčam Vám piercing z jazyka odstrániť, pretože máte neustále prítomnú ranu na jazyku, ktorá neustálym traumatizovaním môže neskôr prejsť aj v chorobné jednotky nie priaznivé pre život. MUDr. Tomáš Siebert

Otázka:

Mám hrozne žlté zuby a aj keď si ich čistím pravidelne nepomáha to. Čo by mi pomohlo okrem aj bielenia?

Odpoveď:Zmena farby sa dá dosiahnuť okrem bielenia napríklad okorunkovaním alebo ofazetovaním. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň. Mám problém s druhými rezákmi na hornej čeľusti. Zuby nie sú také dlhé, ako by mali byť, sú pomerne krátke. Dá sa tento problém nejako vyriešiť? Koľko by to asi stálo? Ďakujem.

Odpoveď:Zuby je možné predĺžiť pomocou bielej výplne, prípadne proteticky korunkou alebo fazetou. Ohľadom ceny sa musíte informovať v konkrétnej zubnej ambulancii. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, ja by som potrebovala poradiť ohľadom odumretého zuba, taktiež ho ešte cítim, ale nemám bolesti ani nič podobné, len môj problém je v tom, že je to hneď predný horný zub a je dosť tmavej farby, takže ho hneď vidno, keď sa usmejem. Tak by som sa chcela spýtať, či by sa to nejako nedalo napraviť u zubára, či niečo existuje, čím sa to zatrie. Alebo niečo na to nie je, aby nebol taký tmavý, ale aby mal farbu ako ostatné zuby? Veľmi by mi to pomohlo. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Ak už máte ošetrený koreň, je možné takýto zub vybieliť. Požiadajte o to svojho stomatológa.

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som vedieť, či sa zubný mostík dáva len spôsobom, že sa musia susedné zuby obrúsiť, alebo je aj iná možnosť. Chýba mi totiž 4ka hore, no nechcem si dávať obrusovať 3ku, vraj je to jeden z najsilnejších zubov, bola by to škoda. 5ku budem mať plombovanú z oboch strán. Viem, že je aj možnosť implantátu, ale to je dosť finančne aj liečebne náročné. Ďakujem.

Odpoveď:Je možné to smerom k 3 ukotviť a nalepiť do zárezu, ktorý by sa do 3 z vnútornej strany urobil.

Vaša otázka: