Dotazy na tému Zubná estetika

Otázka:

Dobrý deň. Mal som odstránené korene v predných zuboch {jednotky}, čiže sú tzv. mŕtve, boli opravené. Ako dlho si približne zachovajú svoju farbu a kedy asi začnú žltnúť? Ďakujem.

Odpoveď:Rýchlosť zmeny farby odumretého zuba je individuálna, preto sa na vašu otázku nedá konkrétne odpovedať. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Pred 3 rokmi som si zlomila predný zub. Počas tých 3 rokov som nosila strojček, takže mi ten zub nemohli dorobiť. Teraz už mám strojček dole a bola som u mojej zubárky ohľadom dorábania toho zubu. Urobila mi snímku a povedala, že na dorobenie budem musieť počkať ešte nejaký ten rok, pretože som vraj veľmi mladá a je tam riziko odumretia zubu a neskoršieho stmavnutia. Teraz mám 14 rokov a už by som naozaj chcela mať konečne dorobený ten zub. Bráni mi to v komunikácii s ľuďmi a prirodzenému usmiatiu. Je to riziko naozaj pravdivé? Za odpoveď budem veľmi vďačná. Ďakujem.

Odpoveď:Z toho čo píšete usudzujem, že sa jedná len o čiastočnú zlomeninu korunky zuba, ktorý je ešte živý. Zubárka sa bojí odumretia, pretože vo vašom veku ešte nie je vhodné ošetrenie korunkou, kedy by naozaj hrozilo odumretie zuba, ale nevidím problém v dobudovaní zuba pomocou kompozitu - bielej výplne. Úplné chápem vaše pocity a preto by som trval na domodelovaní zuba bielou plombou. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň. Mám19 rokov a asi v 13-tke som bola na röntgen zubov kvôli mojim vytŕčajúcim očným zubom, chcela som strojček. Vtedy sa prišlo na to, že nemám stále zuby dvojky pod mliečnymi na oboch stranách a preto som vraj nemohla mat strojček a zubárka mi povedala, že až keď budem mať 18 sa to môže nejako ďalej riešiť. Aby toho nebolo málo, na pravej strane mám ale na mieste dvojky stály očný zub...ktorý vytlačil mliečnu dvojku a teraz v mojich 19tich rokoch mám na ľavej strane mliečnu dvojku a na pravej strane mliečnu trojku a krivé očné zuby. Vedeli by ste mi poradiť čo sa s tým dá robiť...?? Musela by som najprv nosiť strojček ak by mi tie mliečne zuby vypadli a až potom by sa tam mohli dať tie implantáty?? A po akom čase by sa tam tie implantáty mohli dať? Ďakujem.

Odpoveď:Najlepšie by bolo keby stav zhodnotil ortodontista a rozhodol o ďalšom spôsobe ošetrenia. V prípade, ako je tento váš, sa najčastejšie postupuje dvoma spôsobmi. Buď sa trojky posúvajú na miesto dvojok a urobí sa zábrus tak aby sa trojky tvarovo prispôsobili a vyzerali ako dvojky. Druhá možnosť je držanie medzery v mieste dvojok, trojky zostávajú na svojom mieste a do miesta dvojok sa zavádzajú implantáty. O najvhodnejšom čase zavedenia implantátu by mal rozhodnúť implantológ, platí že čím neskôr tým lepšie.

Otázka:

Dobrý deň, rada by som sa spýtala, do akého veku sa zuby narovnajú samé. Ďakujem

Odpoveď:Ak sa správne nezaradia do 12 roku života, tak už bude nutná pravdepodobne ortodontická liečba.

Otázka:

Dobrý deň, mám 13 a veľký predkus veľký asi 0,8 cm a medzeru medzi zubami a vypadá to hrozne. :/ Nemôžem sa preto usmievať, tak by som sa chcela spýtať, či by mi pomohol strojček (aj na medzierku) alebo by bola potrebná operácia.. Ďakujem vopred :)

Odpoveď:Predpokladám, že strojček bude postačovať na vyriešenie tvojho problému, odporúčam vyšetrenie ortodontistom.

Otázka:

Mám 16 rokov a nosím fixný strojček. Chcela by som si dať piercing do jazyka. Neškodí to?

Odpoveď:Ohľadom piercingu som sa už niekoľkokrát vyjadroval, považujem to z medicínskeho hľadiska za absolútne nevhodné. Jazyk je bohato prekrvený orgán, pri aplikácii piercingu sa nedá vylúčiť výrazné krvácanie, príp. poškodenie nervového zásobenia. Neriskoval by som to! MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, potreboval by som radu. Mám medzeru medzi zubami (jednotkami) a čítal som o fotokompozitnej výplni. Vedeli by ste mi o tom niečo povedať prosím? Tá medzera je veľká asi 1 mm, no pravá jednotka je trochu posunutá a to robí medzeru. Strojčekom by som to nerád riešil, je to dosť neestetické a fin. náročnejšie pre študenta. Koľko by tá výplň stála a či to je možné vôbec uskutočniť. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Medzeru je možné zmenšiť aj fotokompozitnou výplňou, ale treba zvážiť aj estetickú stránku, nakoľko dôjde k rozšíreniu zuba alebo zubov, čo môže pôsobiť neprirodzene. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať čo by ste mi odporučili v prípade, že sa mi prerezáva dole na pravej strane osmička, ktorá je už skoro úplne von ale pred týždňom mi začalo ďasno okolo zuba opúchať a dosť výrazne bolieť. Bolesť prešla až do hrdla. Myslíte si, že by bolo lepšie vytrhnúť zub alebo vyčkať kým zub úplne vyrastie a bolesť pominie? Zub má miesto a nekrivia sa mi ani predné zuby. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Ak má zub dostatok miesta ne prerezanie tak doporučujem zintenzívniť ústnu hygienu zvlášť v tomto mieste, dôsledne odstraňovať povlak z tohto zuba, tým dosiahnete, že ďasno sa zapaľovať nebude.

Otázka:

Dobrý deň. Mám 16 rokov a môj zubár mi povedal, aby som sa obrátila na ortopéda kvôli strojčeku. Ten mi povedal, že nemám ani tak problémy s krivými zubami ako s krivou čeľusťou a že musím nosiť Bihelix. Chcela by som sa spýtať, či existuje nejaký druh strojčeka, ktorý by som mohla nosiť hneď a nemať Bihelix. Počula som totiž, že je v ústach veľmi nepríjemný a nechcem ho kvôli tomu mať. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Myslím, že žiadne nosenie strojčeka nie je príjemné. Nerozumiem ale vašej otázke, lebo ak vám ortodontista nasadí bihelix, tak ho budete nosiť hneď. On sa nasádza napevno, tak že sa nevyberá.

Otázka:

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať. V septembri som mala zápal nervu v zube, bola som u zubárky, mala som antibiotiká. Všetko prešlo a bolo v poriadku. No teraz sa mi vedľa nosa pod okom urobila taká zdúrenina. Nie je to vidieť no na dotyk to cítim, a keď pritlačím a urobím nejaký pohyb ústami, bolí to a prechádza to až ku spánku. No zub ma nebolí a bez dotyku to taktiež nebolí. Zubárke mám ísť až o pol roka na preventívnu prehliadku. Mám ísť skôr? Ďakujem a odpoveď.

Odpoveď:Nakoľko môže ísť o zápalové ložisko odporúčam vyšetrenie stomatológom skôr ako o ½ roka.

Vaša otázka: