Dotazy na tému Zubná estetika

Otázka:

Dobrý deň, zaujímalo by ma, či sa dá vybieliť aj zažltnutá sklovina z dôsledku užívania antibiotík (tetracyklínu) v detstve. Mám aj miernu hypoplaziu skloviny a veľmi túžim po belších zuboch. Je to nepríjemné, keď sa nemôžem ani naplno usmievať.

Odpoveď:Ak sa jedná o tetracyklínové zuby, bielenie neodporúčam. Riešenie by som videl v skôr protetickom ošetrení, okorunkovaní zubov napr. keramickými korunkami, ktoré vyhovujú esteticky a zároveň aj chránia tetracyklínom poškodený zub. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Mám zubný mostík a som veľmi nespokojná s farbou. Sú to horné predné zuby a sú menšie ako boli pôvodné a všetky rovnako dlhé. Som sklamaná a chcela by som druhý mostík. Ako sa mení starý za nový? Vedia u nás na Slovensku urobiť peknú bielu a hlavne priesvitnú prirodzenú farbu zubov? Mám spadnutú tvár, mám 40 rokov a moje nové zuby mi na kráse nepridali ako som očakávala. Ďakujem, pekný deň, Mirka.

Odpoveď:Starý sa mení za nový tak, že starý sa musí stiahnuť. Som presvedčený, že aj na Slovensku sú laboranti, ktorí dokážu zhotoviť mostík podľa vašich predstáv. Priesvitnú prirodzenú farbu dosiahnete pri celokeramických mostíkoch. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Moja dcéra má nerovnomerné predné zuby robí to približne pol centimetra . Chcela by som vedieť či sa dá niečo s tým robiť . Má iba 14 rokov. Ďakujem

Odpoveď:

Otázka:

Dobrý deň, uvažujem nad bielením zubov a rada by som sa spýtala, či je to bolestivé. Či záleží to i od spôsobu bielenia? Ďakujem.

Odpoveď:Dobrý deň, bielenie zubov je nebolestivé ošetrenie, počas ktorého, ale i po ňom sa môže vyskytnúť zvýšená citlivosť zubov, ale aj tu sú odporúčané prípravky, ktoré citlivosť znižujú.

Otázka:

Zdravím, nakoľko žijem v Anglicku, neviem, ako teraz postupovať. V auguste minulého roka som si dal urobiť mostík nad 1-kou vpravo až 3-kou vľavo. Všetko bolo fajn, pokiaľ sa neobjavili bolesti. V 4-ke vľavo som mal uvoľnenú plombu, ktorú mi na pohotovosti vyplnili dočasnou vložkou. Bohužiaľ sa bolesť akoby presunula pod mostík a teraz po 3 dňoch viditeľný a na dotyk citlivý opuch. Bolesť je mierna, skôr taký tlak. Chystám sa na pohotovosť v najbližších hodinách. Otázka znie, čo môže byť príčinou a je nutné strhávať mostík na zastavenie (asi) infekcie? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Mohlo dôjsť k odumretiu trojky, a preto vznik opuchu alebo medzičasom odumrela ošetrená štvorka a opuch je od štvorky šíriaci sa smerom k trojke. Ohľadom ďalšieho ošetrenia všetko závisí od príčiny bolesti. Ak by to bola aj trojka, nie je nevyhnutné mostík snímať, korunku je možné prevŕtať a tak ošetriť koreň.

Otázka:

Zdravím Vás. Na prednom hornom zube mi zubárka vytiahla nerv a keďže po nejakom čase stmavol, tak je to vidno. Dá sa v takomto prípade niečo s tým robiť? Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď:Je možné zub vybieliť takzvaným vnútorným bielením, t.z. látka s bieliacim účinkom sa na istý čas uzavrie do vnútra korunky zuba, po dosiahnutí vybielenia sa zub zaplombuje. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý večer, na zadnej stoličke som si objavila malú bielu škvrnu na hladkej ploche zubu. Zub nebolí ani nie je citlivý na chlad alebo teplo. Pred mesiacom som bola u zubára na preventívnej prehliadke a všetko bolo v poriadku. Dá sa tejto škvrny zbaviť aj bez pomoci lekára? Čítala som o fluoridovej zubnej paste alebo o prípravkoch s aminofluoridom, počula som aj o zubných géloch. Čo by ste mi poradili? Ďakujem.

Odpoveď:Ak sa jedná o kriedovobielu škvrnu, je to známka odvápnenia. V tomto mieste si treba dať zvýšený pozor na ústnu hygienu, odstraňovanie povlaku. Vhodné sú gély s vyšším obsahom fluóru. MUDr. Michal Paška

Otázka:

lebo keď si pohýbem v rámci vôle s tým mostíkom na tej trojke tak cítim zápach, pravdepodobne sa mi tam dostáva so slinami potrava a ešte aj vzduch. Čo môžem očakávať že sa s tou trojkou stane?

Odpoveď:Zdá sa, že otázka nie je kompletná ale ak dochádza k takémuto pohybu mostíka bolo by vhodné pokúsiť sa ho stiahnuť a opätovne nacementovať. Takýto stav môže spôsobiť vznik kazu pod korunkou, ktorá je netesná.

Otázka:

Dobrý deň, plánujem si dať nalepiť na zub ozdobný kamienok. Môže mi to nalepiť i dentálna hygienička, či treba sa obrátiť na pána zubára? Ďakujem.

Odpoveď:Dobrý deň, po dohode so zubným lekárom Vám môže tento druh šperku aplikovať aj dentálna hygienička.

Otázka:

Dobrý deň, bola som dnes u zubárky na výrobu koruniek. Samozrejme, bola mi pichnutá injekcia cca o 10:00. Chcela by som sa vás opýtať, či už môžem užiť Ibalgin, alebo či to má nejaké vedľajšie účinky. Ďakujem

Odpoveď:Ibalgin môžete užiť, ak nie ste naň alergická.

Vaša otázka: