Dotazy na tému Zubná estetika

Otázka:

Dobrý deň, zvláštna vec sa mi stala. Presne 16.11.2006 som bola na preventívnej prehliadke u svojej stomatologičky. Precízne mi skontrolovala celé ústa a nenašla známky ani plaku ani kameňa. Od cca. 20.12.2006 nosím zubný strojček na noc, na horné aj dolné zuby. Asi po mesiaci, alebo aj skôr, som na zuboch zbadala žltkastý až hnedý povlak, ktorý nejde zmyť. Pritom už vyše roka používam každý večer zubnú niť (na všetky zuby) a raz týždenne špeciálny gél s aminflouridom. Hneď som si kúpila aj v lekárni špeciálnu mäkkú zubnú kefku, ale škvrny (na vnútorných plochách predných horných aj dolných zubov a v medzi priestoroch) nemiznú. Ortodontistka tvrdí, že to nie je zo strojčeka, ale ja neverím, že po každo večernej dôkladnej hygiene mi zrazu môže vzniknúť zubný kameň. Prosím, viete mi nejako pomôcť? Ďakujem.

Odpoveď:Nemusí ísť o zubný kameň, ale napríklad o pigmentácie. Tie sa odstraňujú podobne ako zubný kameň, ale dajú sa aj využiť metodiky tzv. Air flow. Samozrejme presné vyšetrenie sa dá urobiť len v ambulancii a tam sa aj navrhne príslušná liečba. MUDr. Tomáš Siebert

Otázka:

Mám predný zub bez nervu a začína byť tmavší. Dal by sa vybieliť? Alebo ak nie, tak dal by sa spraviť len jeden náhradný alebo by mi zubár musel spraviť mostík?

Odpoveď:Zub sa dá aj vybieliť, dá sa aj okorunkovať bez toho aby bolo nutné robiť mostík. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či sa dá požiadať zubára o „skrátenie“ zubov, pretože mám dva predné zuby dosť veľké a nie som s nimi spokojná. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Ak sa zuby skrátia, budú pôsobiť ako široké, čo esteticky môže prekážať ešte viac. V zásade by som v čiastočnom skrátení cca o 1 mm nevidel problém, ak by to malo byť viac, mohlo by dôjsť k odumretiu zuba. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, chcel by som sa informovať, či by bolo možné upraviť horný chrup. Problém je v tom, že mám oba tzv. rezáky 12, 22 o dosť vychýlené oproti rezákom v strede 11 a 21, z profilu to je neestetické, čo spôsobuje že tam vzniká z oboch strán medzera. Z toho vyplýva, že sa nemôžem usmievať naplno ako to mám rád a verím, že by to prospelo v osobnom živote, tak aj práci. Chcem s tým niečo robiť a investovať, veď úsmev je to najkrajšie čo máme. Verím, že existuje cesta ako tento problémik vyriešiť. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď:Myslím si, že fixným aparátom by sa mal dať problém vyriešiť, odporúčal by som konzultovať to s ortodontistom, ktorý sa vám presnejšie vyjadrí aj k spôsobu, aj k dĺžke trvania liečby vášho stavu.

Otázka:

Dobrý deň. Ako docielim, aby som mala biele zuby aj bez toho, aby som podstúpila profesionálne bielenie? Lebo používam rôzne bieliace pasty, no akosi nevidím žiadny výsledok. Ďakujem za radu.

Odpoveď:Dobrý deň, farbu zubnej skloviny nám spravidla určujú gény, ak neboli iné vplyvy ako napríklad užívanie liekov v detstve, úrazy a pod. Ak chcete mať belšie zuby, jediná cesta je profesionálne bielenie. Tie koncentrácie, ktoré sú bežne dostupné v zubných pastách sú skôr určené len na odstraňovanie pigmentácií z povrchu zubnej skloviny. Odporúčam sa poradiť s Vašim zubným lekárom alebo dentálnou hygieničkou.

Otázka:

Dobrý deň, prosím Vás fungujú jednorazové bieliace pásiky na zuby?

Odpoveď:Dobrý deň, neviem o aký typ bieliacich prúžkov ide, spravidla o nejaký odtieň zuby zosvetlia, ale odporúčala by som Vám aplikáciu týchto prúžkov konzultovať s dentálnou hygieničkou alebo zubným lekárom.

Otázka:

Jeden z predných zubov mám umelý a jeho zafarbenie je výrazne belšie ako u ostatných zubov. Je možné upraviť / dofarbiť tento umelý zub bez toho, aby bol vybraný a opätovne nasadený? Prípadne existuje nejaké iné riešenie tohto estetického problému? Ďakujem.

Odpoveď:Dofarbiť umelú korunku nie je možné bez toho, aby nebola vybraná z úst. Jedna možnosť, kde sa dá predpokladať dlhodobý efekt, je prerobenie korunky vo farbe Vašich zubov, druhá možnosť, určite menej stála, je zvážiť vybielenie Vašich zubov. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Mám na zuboch biele škvrny a nechcú ísť dole. Čo mám robiť? (Nosím strojček).

Odpoveď:Jedná sa pravdepodobne o miesta, kde je zub odvápnený, nutná je dôsledná hygiena a odstraňovanie povlaku. Mohli by pomôcť preparáty s vysokým obsahom fluóru, napr. Elmex gel. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Je potrebné nejako obrusovať zub, ak si chcem naň dať nalepiť kamienok?

Odpoveď: Nie je to potrebné, zub sa len očistí, povrch zubu sa pripraví na kozmetický zákrok a kamienok sa nalepí.

Otázka:

Dobrý deň, mám predné dva zuby krivé - menší predkus. Pomohli by mi fazety alebo korunky?

Odpoveď:Na vašu otázku bez toho, aby som vás videl nedokážem odpovedať. Neviem si predstaviť, ako by sa to dalo riešiť fazetami. Korunkami by sa takýto stav dal skôr riešiť, ale asi najvhodnejšie by to bolo konzultovať s čeľustným ortopédom ohľadom strojčeka.

Vaša otázka: