Dotazy na tému Zubná estetika

Otázka:

Dobrý deň, existuje spôsob, ktorým sa dajú docieliť rovné zuby za jeden deň? Nejaký zákrok? Môj problém totižto nie sú ani tak krivé zuby, ako skôr fakt, že mi jeden chýba a röntgen ukázal, že ho mám hlboko v ďasne. Tam, kde mal tento očný zub byť, mám menšiu medzeru, ale strojček by som nerada nosila. Dalo by sa to riešiť aj inak ako strojčekom?

Odpoveď:Jednou z možností by mohlo byt protetické ošetrenie, obrúsenie a okorunkovanie zubov a ich modelácia tak, aby sa medzierka uzavrela. Nie vždy je to možné vzhľadom k šírke medzery. Treba zvážiť, či je to najvhodnejšie riešenie. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, rada by som sa informovala, či existuje aj nejaká iná technika na vyrovnanie zubov okrem fixného strojčeka, keď mám predné zuby trochu zakrivené. Ďakujem.

Odpoveď:V istých prípadoch je možné použiť aj snímateľný strojček. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň. Mám 15 ročnú dcéru a ona má medzeru medzi hornými prednými zubami ale ostatné má pekné rovné. A zubárka povedala, že keď jej narastú zuby múdrosti, tak sa jej medzera zacelí. Ale ona nechce dovtedy čakať a chce strojček. Tak sa chcem opýtať či by jej zubárka mala (mohla) dať strojček a koľko by stál?

Odpoveď:Doporučoval by som vyšetrenie ortodontistom. Mal by rozhodnúť, či je možné medzeru uzatvoriť fixným stojčekom nalepeným na horné zuboradie. Ohľadom ceny sa musíte informovať v ortodontickej ambulancii.

Otázka:

Zdravím, mám dva očné zuby vyčnievajúce pred horným radom a za každým je medzera, ale nie dosť veľká, aby tam vošli. Je to dosť škaredé a nemôžem sa ani usmievať. Mám 18 skoro 19 rokov. Neviete mi poradiť, čo s tým? Lebo strojček neviem či by pomohol, ale aj tak stoji to 1000 euro a na to ja nemám. Tak mi poraďte ktorý alebo ktoré zuby si mám dať vytrhnúť. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď:O postupe ošetrenia by mal rozhodnúť ortodontista, ak je tam skutočne málo miesta, tak sa najčastejšie pristupuje k extrakcii štvoriek alebo pätiek, a trojky sa zaradia do zuboradia.

Otázka:

Dobrý deň, včera mi vyrezali sval, ktorý mi rozťahoval horné zuby. A teraz sa mi tam spravilo niečo biele. Hygienu sa snažím dodržiavať a teraz neviem, či je to proces hojenia alebo to tam nemá byť, lebo keď som o to zavadila kefkou, tak to išlo dole a rana bola pekná. Mám si tú ranu čistiť alebo to nechať tak? Nevadí rane Listerin Zero.

Odpoveď:Biely povlak je zložka krvi fibrín, veľmi dôležitá pre proces hojenia, neodporúčam ranu čistiť kefkou, Listerin zero je prípustný, ale aj tak by som odporučil skôr výplachy kamilkami alebo repíkom.

Otázka:

Mám 16 rokov a myslím, že som v starostlivosti o zuby urobila dosť veľkú chybu. V jednom časopise som sa kedysi dočítala, že belosť zubov možno dosiahnuť umytím si ich sódou bikarbónou alebo dokonca kypriacim práškom. Skúsila som tú druhú možnosť a neviem, či je to príčinou, že sa mi objavili na predných zuboch biele škvrnky a zvyšok zuba mi zožltel. Uplynuli od toho už skoro 4 roky a zubná lekárka mi odporučila len pastu na remineralizovanie zubnej skloviny. Lenže to mi nepomáha, tak som sa obrátila na Vás. Raz mi odporučila aj nejaké vybielenie fotokompozitom, ale ja sa bojím, že sa to potom ešte zhorší, keďže mám zuby bez jediného kazu a nechcem si ich dať poškodiť. Koľko to bude stáť?

Odpoveď:Nemyslím, že farba skloviny sa zmenila v dôsledku použitia kypriaceho prášku. Biele škvrnky mohli vzniknúť v dôsledku odvápnenia skloviny prítomnosťou zubného povlaku. Čo sa týka zožltnutia zuba, skôr by som predpokladal, že sa jedná o Vašu prirodzenú farbu zubov. Zuby je možné dočasne vybieliť rôznymi metódami. Doporučujem Vám informovať sa o možnosti vybielenia zubov v ambulancii, kde bielenie ponúkajú. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, je možné, aby sa zuby skracovali? Dvojky zuby v hornej čeľusti mám pocit akoby boli kratšie a ustupovali smerom do ďasna, je to možné? A čo sa s tým dá robiť? Ešte by som chcela vedieť, že aká je príčina toho skracovania. Prosím Vás o radu a ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď:Zuby sa môžu skracovať postupným zbrusovaním, trením so spodnými zubami, zlozvykom ohryzovať tvrdý predmet medzi zubami. Smerom do ďasna zuby ustupovať nemôžu. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň prajem. Dva mesiace mám nasadený mostík (zuby 5,6,7 vpravo dole), no včera ráno som jedla surovú mrkvu a potom som si čistila medzizubné medzery dentálnou niťou. Po pár hodinách ma začalo v mieste mostíka (zub 7) pobolievať, je to citlivé aj na vlažnú vodu a večer som si všimla výrazne svetlejšie ďasno pozdĺžne mostíka v tej časti. Neviem, čo to môže signalizovať, ďakujem za názor.

Odpoveď:Udávate , že obtiaže v tejto oblasti sa postupne zvýrazňujú, preto by som doporučoval vyšetrenie u stomatológa, ktorý vám mostík zhotovoval, je možné, že sa jedná len o banálny zápal ďasna, ale problém by mohol byť aj vážnejší, bez vyšetrenia sa dá ťažko poradiť..

Otázka:

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či mi môžu zanechať škvrny a sfarbenie na zuboch i nepravé čaje – tie obyčajné, čo sa predávajú bežne v potravinách. Ďakujem.

Odpoveď:Dobrý deň, býva veľmi častým javom zafarbenie zubov spôsobené farbivami obsiahnutými vo farebných nápojoch vrátane čajov, či už pravých alebo nepravých ( kávy, koly, červeného vína, atď).

Otázka:

Prosím Vás, mám odumretý predný zub. A niekedy mi strašne stmavie až to je na oko viditeľné. :/ Nepáči sa mi to. Veľmi túžim po krásnych zuboch a práve ten predný mám mŕtvy... Dal by sa vybieliť? Mám sa na to u zubárky spýtať?

Odpoveď:Dá sa to vyriešiť vybielením, ale nedá sa dosiahnuť, že bude vyzerať celkom ako živý zub, ale určite sa dá dosiahnuť výrazné estetické zlepšenie stavu.

Vaša otázka: