Dotazy na tému Výplne

Otázka:

Dobrý deň. Cca pred 23 rokmi som mal nehodu a zlomila sa mi ľavá jednotka, tak, že chýba skoro polovica zuba šikmo cez uhlopriečku smerom k dvojke. Môj, vtedy školský zubár, mi to domodeloval a vydržalo to cca 12 rokov a potom znovu po nehode ďalších cca 11 rokov. Zub je stále živý, „zdravý“. Môj súčasný lekár mi to domodeloval, ale vydržalo to cca mesiac. Pri jedení chleba. Je pravda, že sa s tým veľmi nepiplal. Teraz mi chce urobiť korunku alebo navŕtať maličké kovové čapíky ako výstuž a tak na ne domodelovať. Chcem sa opýtať na váš názor, čo ďalej, keď 23 rokov bolo dobre aj domodelovanie a nebol potrebný žiaden rázny zásah do zuba. Tie kovové čapíky nemôžu spôsobiť nejakú alergiu, nemôže to oslabiť a časom rozštiepiť zub, čo magnetická rezonancia, predsa je to kov. Mám problémy s krčnou chrbticou a potrebujem MR. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Veľmi ťažká odpoveď. Asi by som sa pokúsil ešte raz zub domodelovať bez výstuže kovovými čapmi ale v prípade že to nebude fungovať je to jedna z možností ošetrenia. Ohľadom magnetickej rezonancie sa neviem celkom zodpovedne vyjadriť, je to skôr otázka na röntgenológa ale aj náhrada zubov mostíkom je kovová, tiež korunky majú kovový základ, je možné že by to bol problém pri MR mozgu??.

Otázka:

Dobrý deň. Včera som bola u svojej zubárky, ktorá mi vybrala nervy z hornej stoličky a zatiaľ mi dala arzénovú vložku. Chcela by som sa len spýtať, či by som mohla fajčiť. Či by to nemalo negatívny vplyv na ten zub. Ďakujem.

Odpoveď:Na zub to nebude mať negatívny vplyv.

Otázka:

Dobrý deň, dnes som podstúpila výplň koreňových kanálikov na 5ke vpravo dole. Predtým mi zo zubu vyberali nerv a následne zaplnili liečivou vložkou. Zub sa mi počas toho, ako som tam mala vložku zlomil, takže keď mi doktorka vypĺňala kanáliky, musela dorobiť druhú polovicu zubu nejakou gumovou výplňou. Chcela by som sa opýtať, aká je trvanlivosť a či je možné s takýmto zubom normálne fungovať bez toho, aby bolo nutné dorábať korunku. Za odpoveď vopred Ďakujem.

Odpoveď:Po výplni koreňa je zvykom korunkovú časť zuba doplniť len provizórnou výplňou, nakoľko je zvýšené riziko, že zub môže ešte bolieť a pri následnom akútnom ošetrení by sa definitívna výplň znehodnotila.

Otázka:

Dobrý deň, prosím o radu...zubár mi starú plombu nahradil vložkou, ktorou lieči boľavý zub...avšak som zistila, že je prasknutý na dvoch miestach...čo teraz robiť? Zub ma stále bolí a vo štvrtok idem na plombu...ďakujem.

Odpoveď:Môžete zubára na praskliny upozorniť ale ak by sa skutočne jednalo o praskliny ktoré by ohrozovali pevnosť budúcej plomby lekár určite takéto fragmenty odvŕta a nahradí výplňou.

Otázka:

Dobrý deň prajem. Potreboval by som poradiť. V zahraničí, kde pracujem som začal mať bolesti v okolí nosa. Neskôr mi to mierne opuchlo, vyhľadal som zubára, ktorý mi odporučil zub otvoriť a vyčistiť - v správe bolo 23-24 exces. Nakoľko som šiel o 4 dni na Slovensko, predpísal mi len antibiotiká, ktoré podľa mňa zabrali. U nás mi zuby 23-24 otvorili a vyčistili. Teraz mám ísť na vyplnenie nervových kanálikov po 3 dňoch. O ďalšie 2 dni mi ich majú plombovať. Chcem sa opýtať, aký postup je správny, nakoľko odchádzam zase na 5 týždňov do zahraničia. Keďže môj zubár je práceneschopný, navštívil som dvoch rozdielnych zubárov. Jeden mi povedal, že to treba vyplniť a hneď potom plomby. Druhý mi zase povedal, že plomby nie sú tak akútne, aby sa museli robiť hneď po vyplnení kanálikov. Chcem sa opýtať na váš názor. Mám si tie zuby dať aj zaplombovať, alebo mi stačí na tých 5 týždňov, pokiaľ prídem zase domov len vyplniť kanáliky. Ďakujem za vašu odpoveď.

Odpoveď:V tomto prípade je rozhodujúce ošetrenie koreňových kanálikov, je nutné dôkladné prečistenie, vydezinfikovanie a vyplnenie koreňov. Následne je možné zhotoviť plombu ihneď alebo je možné jej zhotovenie aj odložiť. Odloženie zhotovenia výplne sa robí hlavne z dôvodu možného vzniku bolesti po výplni koreňa a v zriedkavom percente je potrebné výplň koreňa robiť nanovo. Aby sa predišlo znehodnoteniu plomby, v takomto prípade plombu by bolo potrebné znova odvŕtať. Tak sa jej zhotovenie odkladá cca na 10 dní. Na druhej strane pri plombovaní hneď po výplni koreňa je lepšia stabilita a pevnosť korunky a predchádza sa tým prípadnému odštiepeniu z korunky.

Otázka:

Dobrý deň, chcem sa opýtať. Minulý týždeň mi zubár otvoril zub lebo mi odumrel nerv. Vytekal mi hnis a dvakrát som bola na prečistení. Pri tom druhom raze mi ho zubár už uzavrel. Odvtedy ma v kuse bolí a aj celá pravá strana .Tak sa chcem opýtať, či je to normálne, alebo či mi ho nevyplnil príliš skoro.

Odpoveď:Odporúčam opätovne navštíviť stomatológa. Bude pravdepodobne potrebné zub otvoriť a ešte prečistiť.

Otázka:

Dobrý deň, cez sviatky som dostal hrozné bolesti zuba - dolná stolička na pravo. Vydržal som len so studenou vodou v ústach. Zubárka mi zub vyvŕtala, nechala otvorený a na tretí deň mi dala takú bielu vložku na odumretie posledného nervu. 2 boli už odumreté, ale následne na to sa mi pod bradou smerom doprava spravila tvrdá bolestivá zdúrenina, ktorá bolí aj pri prehĺtaní. Aj pod jazykom to mám zdúrené, ani sa mi nedá vyplaziť. Ďasno okolo toho zuba mám tiež boľavé. Môže to mať súvis tá hrča pod bradou a kedy by to mohlo zmiznúť? Mám aj ATB Dalcit. Dala mi ich všeobecná, ale nezaberajú. Cítim sa ako by som mal chrípku. Má to súvis? Ďakujem

Odpoveď:Má to súvis. Pravdepodobne ide o vznik hnisavého ložiska, ktoré treba ošetriť. Odporúčam urýchlene navštíviť stomatológa.

Otázka:

Je aj iný spôsob ako vyplniť medzery medzi prednými zubami ako strojčekom? Je metóda ktorou sa dajú vyplniť medzierky, pokiaľ nie sú úplne.

Odpoveď:Dobrý deň, odporúčala by som Vám, aby ste sa poradili so svojim ošetrujúcim stomatológom, prípadne čeľustným ortopédom, ktorí Vám po vyšetrení Vášho chrupu povedia o možnostiach riešenia Vášho problému.

Otázka:

Dobrý deň. Chcem sa opýtať, moja dcéra má 8 rokov. Zubárka jej vŕtala dolnú štvorku, mala tam malý kaz. Plomba vypadla - v tom zube v tej diere jej narástol výrastok. Vyzerá to ako mäkké tkanivo. Nebolí ju to. Ako sa to bude prejavovať, keď jej bude rásť trvalý zub? Ďakujem.

Odpoveď:Predpokladám , že ide ešte o mliečnu štvorku a z nej vyrastá zápalové tkanivo – polyp. Keď sa prereže trvalý zub, mliečny vypadne a tým zmizne aj polyp.

Otázka:

Dobrý deň, v decembri mi robila moja zubárka koreňovú výplň zuba, keď mi ho chcela dočasne zaplombovať zistila, že mám prasklinku v zube, ale aj tak mi ho zaplombovala. Po týždni ma bolel asi tak dva týždne, ale nie stále. Sem-tam aj sa mi robil nad zubom hnisavý vačok, a keď som chcela na tej strane jesť, tak ma bolel a mala som pocit ako by sa mi zatláčal do kosti. Teraz mi pani doktorka zistila, že je prasknutý a musí ísť von, samozrejme aj ja cítim, že sa mi do šírky roztiahol a plomba sa mi oddeľuje od zuba a zapácha to. Chcem sa opýtať, že keď pani doktorka zistila, že v zube pred zaplombovaním mám prasklinu, či bolo správne ho plombovať, aj tak teraz musí ísť von. Ďakujem.

Odpoveď:V niektorých prípadoch sa dá len veľmi ťažko odhadnúť ako rozsiahla a hlboká je prasklina. V súčasnosti je trend zuby zachraňovať a nie trhať, takže predpokladám, že vaša pani doktorka sa snažila zub zachrániť.

Vaša otázka: