Dotazy na tému Výplne

Otázka:

Dobrý deň, zaujímalo by ma, čím sa vypĺňa zub po odstránení nervu a či môže na takomto mieste vzniknúť opätovný zápal.

Odpoveď:Na tieto výplne sa používajú špeciálne výplne na to určené. Stáva sa, že sa takto ošetrený zub môže opakovane zapáliť.

Otázka:

Dobrý deň už je to 5. deň, čo mi zubár vytrhol zub - dolnú stoličku. Na druhý deň po vytrhnutí som cítila pŕhlenie v ďasne, tak som išla opäť k zubárke a tá mi tam dala akúsi drenáž (vraj liečivá mastička z nejakých prírodných vlákien, ktorá vypadá ako vata, len je hnedej farby). Chcem sa opýtať, či je normálne, že si mám ísť tú drenáž dať vybrať až o sedem dní po zavedení. Či sa tou drenážou nepredĺži čas hojenia, resp. zarastenia ďasna. Ďakujem

Odpoveď:Vzhľadom k tomu , že ste mali bolesti, bolo vhodné ranu ošetriť. Postupujte podľa odporučenia stomatológa.

Otázka:

Zdravím. Potrebujem pomôcť. Bolel ma zub, tak som s tým zašiel k zubárke. Rozvŕtala mi plombu, dala mi tam niečo na znecitlivenie, tuším arzén. Zub ma po dvoch dňoch stále nehorázne bolí. Z tabliet proti bolesti ma už bolí hlava, nespím . Chcem sa spýtať, ako dlho trvá liečenie resp. odumieranie drene?

Odpoveď:Takéto ošetrenie by v priebehu cca do 12 hodín malo spôsobiť ústup bolesti, ak tomu tak nie, je odporúčam opätovné ošetrenie stomatológom.

Otázka:

Dobrý deň, mam problém so zadnou stoličkou, neviem presne číslo zuba, je to tretí od konca, a môj výpis o zázname činnosti je v dánštine. Navštívil som zubára, keďže ma pobolievala spomínaná stolička, ktorá bola zaplombovaná asi 2 roky dozadu. Zubár mi tam dal liečivú vložku, lebo vraj pod plombou bol kaz. Po troch dňoch ma však zub začal neuveriteľne bolieť, je to v poriadku? Ak položím chladné na ten zub, tak bolesť ustúpi, vráti sa však 2 násobne silnejšia... Za odpoveď ďakujem.

Odpoveď:Váš opis zodpovedá zápalu zubnej drene, bude potrebné zub otvoriť a následne ošetriť korene.

Otázka:

Dobrý deň, v stredu som bola u zubára a dal mi do zubu, kde mi vypadla plomba, liečivú vložku. Odvtedy ma však zub jemne bolí a za ním sa mi vytvára hrčka. Je to normálne? Zubár mi vravel, že môžem mať zub 3-4 dni citlivejší ale už mi to prekáža a mám pocit, že za chvíľu ani nebudem vedieť čo ma bolí pretože ma pobolieva z toho celá horná aj dolná strane pre zube do pólky úst .

Odpoveď:Vzhľadom k vzniku „hrčky“ by som doporučoval vyšetrenie stomatológom, nakoľko mohlo dôjsť k odumretiu zuba.

Otázka:

Dobrý deň, o 8.00 hodine mi robili resekciu 11 a 12. Môžem fajčiť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Neodporúčam fajčiť aspoň 2 hodiny po zákroku, nakoľko to môže spustiť krvácanie.

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či sú normálne bolesti po vložení liečivej vložky do zuba, ktorý je odumretý. Včera som bola u zubárky, tento zub mi musela otvoriť, pretože bol zaplombovaný a bolel ma, odstránila mi plombu a vložila liečivú vložku. Odvtedy ma ten zub stále bolí, v noci som kvôli tomu dobre nespala. Je normálna takáto bolesť? Ďakujem, Z. Koleková.

Odpoveď:Odporúčal by som znovu ošetrenie, silná bolesť by po takomto ošetrení nemala pretrvávať.

Otázka:

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať. Asi pred rokom som navštívil zubára a zistil mi problém s hornou stoličkou, vyvŕtal mi tam dieru až do ďasna a dal mi tam vložku. Nakázal mi, aby som 2 hodiny nejedol a nepil, tak som to dodržal a nejedol a nepil som 4 hodiny.. ako náhle som zakúsol s bolestivým zubom, nastala strašná bolesť.. tak som navštívil na druhý deň znovu zubára a ten mi vložku vybral a poslal ma domov. Ako som jedol tak sa mi v zube stále usadzovali zvyšky jedla (po každom jedle som si dieru vyčistil) no zub mi začal akoby hnisať a nakoniec mi celý vypadol....no v ďasne zostala diera a aj zvyšok zuba...zub nebolel až kým som nezacítil po roku bolesť až nad ďasnom ako keby ma „tlačila“ kosť keď sa nasilu usmejem. Strašne sa bojím zubára a chcem vedieť čo ma čaká...tá bolesť nie je priama, bolí ma až keď sa daného miesta dotknem alebo sa nasilu usmejem. Ďakujem.

Odpoveď:Došlo pravdepodobne k tomu, že zápalový proces prenikol cez koreň do kosti a spôsobil tam opuch, možno aj hnisanie. Predpokladám, že bude potrebné zub vytrhnúť.

Otázka:

Dobrý deň. Dnes som bola 5 krát so zubom u zubára... Mala som ho otvorený, lebo keď mi dala zubárka vložku, tak sa mi spravil hnis. Tak som bola na rtg a dnes som už bola na dočasnom zaplombovaní. Zub ma vôbec nebolel, ale dnes, keď mi dala tu dočasnú vložku, tak cítim, že sa mi zasa robí vačok na ďasne, lebo keď ho stlačím, tak mám tlaky do toho zubu... Objednaná som až o mesiac na normálne plombovanie... Myslíte, že nemám ešte dosť dobre doliečený zub? Alebo nevadí, že tam mám ten vačok? Mam to nechať tak? Či ho budem musieť dať vytrhnúť??? Ďakujem vopred... Dominika

Odpoveď:Ak cítite bolesť je nutné opakované ošetrenie a preliečenie koreňa. Len mimoriadne je nutné mŕtvy zub bez rozsiahlejšieho zápalu okolo koreňa extrahovať.

Otázka:

Dobrý deň, už mesiac cítim bolesť v dolnej šestke. Nie je to bolesť, ako keď bolí živý zub. Je to skôr tupá bolesť, ktorú cítim hlavne pri konzumácií teplého a studeného. Začal sa mi odhaľovať aj kŕčok. Navštívila som preto zubárku. Podľa záznamov zistila, že zub je už 16 rokov mŕtvy a jeho korene sú vyplnené. Vraj by nemal bolieť. Potrela mi kŕčok nakoľko si myslela, že je to zrejme kvôli tomu. O dva dni som bola späť aj s RTG. Podľa RTG je všetko v poriadku. Nasadila mi antibiotiká na prípadné preliečenie. Zub je stále citlivý, ale môžem ním hrýzť, nič mi nevadí, len konzumácia teplých jedál. Momentálne mám už pocit, že ma bolia všetky zuby naokolo. Budem Vám vďačná, ak mi poradíte. Ďakujem L.

Odpoveď:Príčinu by som hľadal v niektorom zo susedných zubov, nakoľko mŕtvy zub naozaj nemôže prenášať teplotné zmeny.

Vaša otázka: