Dotazy na tému Výplne

Otázka:

Chcem sa spýtať, horná 5-ka, je to mŕtvy zub, kanáliky vyplnené (materiálom spred 11 rokov, ktorý je vraj tvrdší ako betón). Podľa snímky je tam zápal a treba vytrhnúť. Nedá sa dostať cez kanáliky. Je to tak? Nie je iná možnosť? Napr. rezať a vyčistiť? Ďakujem.

Odpoveď:Doporučujem konzultovať u špecialistu na ošetrenie koreňových kanálikov – dnes sa mnohé tuhé materiály dajú odstrániť ultrazvukom. Ošetrenie je však náročné aj časovo aj finančne.

Otázka:

Dobrý deň prajem. Pred mesiacom som bol u zubára, mal som dva kazy na spodných stoličkách, ktoré sú pri sebe. Po týždni od ošetrenia som si všimol zmenu farby ďasna pri jednej zo stoličiek. Je to akoby tmavo fialový až čierny lem horného okraja ďasna smerujúci medzi zuby. Nemám žiadne bolesti, no pri satí slín z tohto miesta cítim zvláštnu pachuť a stalo sa mi , že to začalo aj mierne krvácať. Zdá sa mi, že po zaplombovaní už nemám medzi zubami medzeru. Čo by som mal robiť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Predpokladám, že tam máte amalgámové výplne. Tie môžu spôsobiť takéto zafarbenie. Plomby by mali byť urobené tak, aby sa medzizubný priestor dal čistiť dentálnou niťou alebo medzizubnou kefkou. Po takomto vyčistení by mala prestať pachuť aj krvácanie v tomto mieste.

Otázka:

Dobrý deň, prosím o pomoc, zubárka mi urobila koreňovú výplň mŕtveho zuba. Moja zubárka mi zub vyplnila len plombou, zub ma však začal teraz bolieť na zahryznutie od výplne je to 10 dní.

Odpoveď:Možností prečo takto ošetrený zub bolí, je veľa, preto odporúčam opätovné vyšetrenie stomatológom, ktorý rozhodne o ďalšom liečebnom postupe.

Otázka:

Dobrý deň prajem. Rada by som sa opýtala na možné zákroky, ako prekryť alebo odstrániť žltú škvrnu na zube. Mám ju na jednotke hore, zub taký už narástol a príčinou tej škvrny je úraz z detstva, keď som mala ešte mliečny chrup. Mám skúsenosti s 2 zubármi, plomba je vraj problém v hentom mieste, trhať zdravý zub nechceli a nikdy mi ani po opýtaní nenavrhli iné možné riešenia, akurát mi zo zubu trošku zbrúsili. Pre mňa je to však estetický problém a rada by som ho vyriešila. Vedeli by ste mi poradiť možné riešenie, ktoré by som svojmu zubárovi predostrela? Poprípade by som to riešila súkromným zubárom, ale najskôr by som sa radšej informovala. Počula som o dorábaní zubu nejakou hmotou...Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Najčastejšie sa takýto problém rieši odvŕtaním škvrny a prekrytím bielou plombou, ak je škvrna veľkého rozsahu dá sa zhotoviť celá predná plôška zuba z bielej výplne, prípadne estetickejšie z porcelánu.

Otázka:

Dobrý deň, mala som hroznu bolesť dolnej stoličky, bola som s tým na pohotovosti a dali mi tam vložku. Mala byť do 10 dní vymenená, no bohužiaľ, nezašla som k svojej zubárke. Tak sa vložka zlomila a bolesť sa mi vrátila. Dnes som bola s tým u zubárky. Povedala, že zub mám mŕtvy, tak mi ho rozvŕtala a nechala tak. Že o dva týždne mám prísť na čistenie kanálikov. Chcem sa spýtať, či to bolí pri mŕtvom zube a či mi bude z toho ťahať aj nervy. Ďakujem.

Odpoveď:Ak je nerv aj v koreňovej časti odumretý, tak sa bolesti nemusíte obávať, korene sa prečistia, vydezinfikujú a následne zaplnia.

Otázka:

Dobrý deň, 6tku hore vľavo mám mŕtvy zub a mám pocit takého bodania až pichania medzi ďasnom a plombou a celkovo pocit, že mi tá plomba vypadne. Môže to niečo znamenať? Ako dlho môže chodiť človek s opadnutou plombou? K zubárke môžem ísť až o 3 týždne, ďakujem.

Odpoveď:V tomto prípade by som sa riadil výraznosťou problémov, ak by sa stupňovali, odporúčam kontrolu ihneď, ak ide len o pobolievanie, tak myslím, že to 3 týždne vydrží. Z opisu by som sa domnieval, že naozaj môže ísť o porušenú výplň príp. kaz medzi zubami.

Otázka:

Dobrý deň, čo sa dá robiť s tým, ak mám jeden predný zub o niečo dlhší? Zbrusuje sa to alebo sa naopak dopĺňa ten kratší zub?

Odpoveď:Poraďte sa so svojim stomatológom, treba posúdiť aj dolné zuboradie a jeho vzťah k horným zubom.

Otázka:

Dobrý deň, mám dlhodobejší problém a neviem, ako s ním mám ďalej bojovať. Moja zubárka mi vybrala nerv z hornej 5 ešte minulý rok v auguste. Počas víkendu som musela navštíviť zubnú pohotovosť, nakoľko mi v tom zube pulzovalo. Z pohotovosti som odchádzala bez bolesti a to vydržalo celý víkend. V pondelok mi ho zubárka znovu čistila a poslala ma domov, že bolesť ustúpi do hodiny. Nestalo sa tak. Poobede som už sedela znova u nej s tým, že mi začala vyškrabávať zbytky vložky, ktorú som tam mala ešte z pohotovosti. Na druhý deň som dostala teplotu 37,5. Dostala som Dalacin. Po dvoch týždňoch zub zaplnila koreňovou výplňou. O dva mesiace sa nad daným zubom objavil zápal ďasien, brala som Doxybene. O ďalšie dva mesiace znovu. Mala som výplachy repíkom. Panoramatický snímok bol v poriadku. O ďalší mesiac mi dala Rovamycine na zápal ďasien - podotýkam, že som bolesti nemala. Po ich využívaní som bolesti dostala. Poslala na ma krvné testy, kde bolo všetko OK. Takisto CT vyšetrenie je v poriadku. Následne mi boli urobené výtery z daného ďasna nad hornou 5 a zistený zlatý stafylokok - ďalšie antb Dalacin. Po nich mi ale ďasno ostalo stále červené, zapálené a celého 1,5 mesiaca bolesť v oblasti tohto ďasna. Moja zubárka už nevedela, čo so mnou robiť. Bol mi dokonca diagnostikovaný herpes na tomto ďasne, aj keď sa mi to nezdá. Po mesiaci aj pol bez bolesti sa bolesť znovu objavila hlavne v noci, cez deň je to slabé pulzovanie v tomto zube. Z detailného snímku sa zistilo, že daný zub je preplnený. Moja otázka teda je, či je možná táto bolesť z preplnenia, poprípade z danej koreňovej výplne?

Odpoveď:Takáto bolesť je možná aj z preplneného zuba. Odporúčal by som vám resekciu koreňového hrotu tohto zuba, čím sa odstráni prebytočná výplň. A ak je zub dobre vyplnený, dosiahne sa aj vymiznutie zápalu.

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať!! Zlomila sa mi časť stoličky a zubár mi do nej vŕtal a dal mi tam nejakú hojivú vložku... No a teraz ma to strašne bolí... Taká pichavá bolesť. Neviete mi poradiť, čo to môže byt?? :(

Odpoveď:Môže to byť zápal zubnej drene, a preto odporúčam opätovné ošetrenie stomatológom.

Otázka:

Dobrý deň Vám prajem, mám taký problém, vypadla mi plomba ale keďže som musela odcestovať do zahraničia, už asi trištvrte roka som to nechala tak, ten zub ma začal pobolievať a už mi trošku sčernel. Je to piaty zub od prvého predného horného zubu. A na druhej strane ten istý, len tam som mala kaz, strašne ma bolel ale keďže som v zahraničí, nerobila som s tým nič. Až mám dieru do ďasna a už sa mi stihla polovica odlomiť a už je kompletne čierny, no a dnes som raňajkovala a zdalo sa mi, že sa mi niečo dostalo do zubov - spodných predných, tak som si to špáradlom vybrala a zistila som, že to je kúsok zuba, tak sa mi pomaly odštiepajú - chýba mi niečo ? Nejaký vápnik? Môžem to zachrániť nejako všetky tie zuby? A ešte keď sa mi do toho zubu, kde mi vypadla plomba, dostane jedlo a nejako zatlačím, tak taká brutálna bolesť mnou prebehne a trvá tak hodinu vkuse, že sa to ani opísať nedá ..a bojím sa, že ak mi ich vytrhnú budem štrbavá, veď mám len 21 rokov. Pomôžte mi prosím, domov sa dostanem až na Vianoce. Vydrží to dovtedy ?

Odpoveď:Z dolných predných zubov vám pravdepodobne odpadol kus zubného kameňa takže nepredpokladám, že by vám chýbal vápnik. Z opisu je zjavné, že máte na zube hlboký kaz, takže ak sa chcete vyhnúť bolesti tak doporučujem dôsledne čistiť zuby a radšej jesť na druhej strane aby v zube nezostalo zachytené jedlo.. či vám to vydrží do Vianoc to naozaj netuším.

Vaša otázka: