Dotazy na tému Výplne

Otázka:

Dobrý deň, mala som kaz, na ktorý mi dal vložku o mesiac som mala prísť opäť, dal mi nejakú bielu plombu aspoň mi nepovedal, že je to vložka. teraz neviem, či mám ísť za ním alebo čo, zub mám niekedy citlivý ale len niekedy, neviete čo mi mohol dať?

Odpoveď:Ak vám nie je jasné, či sa jedná už o definitívne ošetrenie zuba informujte sa u svojho stomatológa. Ak by sa jednalo len o provizórne ošetrenie, požiadajte ošetrujúceho, aby vám dal termín na definitívne ošetrenie.

Otázka:

Dobrý deň, pred asi 3-4 mesiacmi mi moja zubárka otvorila zub, aby mi mohol vytekať hnis zo zuba. Stále to mám otvorené, párkrát som to mala čistené, pretože sa to upchalo. Chcela mi to vyplniť vložkou, ale nespravila to. Ani RTG snímok mi nedala spraviť, vraj ona ho nepotrebuje, aby vedela, čo mám. Až naposledy ma poslala a prišlo sa na to, že mám pod zubom vačok. Znova ma objednala a za 2 týždne mám prísť. Teraz mi pri zube občas vyjde trochu krvi. Neviem, čo mám robiť, lebo tej svojej doktorke neverím. Stále hovorí inak a len ma preobjednáva. Čo by ste mi prosím vás odporučili? Za odpoveď ďakujem.

Odpoveď:Vami opísaný postup sa mi zdá neštandardný. Otvorený zub sa snažíme, samozrejme, v závislosti od príznakov čím skôr uzatvoriť a ošetriť.

Otázka:

Dobrý, rada by som sa spýtala, nakoľko už dvaja zubári nevedia, čo so mnou. Predná dvojka ma bolievala, kaz nebol. Boli vytiahnuté nervy, kanáliky upchané. Bolela stále. Opäť zub otvorený, vyčistené kanáliky, upchané, zjedené dvoje antibiotiká a zub naďalej boli na zahryznutie. Zubárka spravila resekciu v príšerných bolestiach. Aj po lokálnej anestézii som všetko cítila. Strašné bolesti, nikdy viac. Zašila mi to, rana sa zahojila a predná dvojka stále bolí a bolí...

Odpoveď:Postupoval by som presne tak, ako ste popísali priebeh ošetrenia. Žiaľ, poradiť vám neviem, s takýmto prípadom som sa ešte nestretol.

Otázka:

Dobrý deň, rád by som dostal od vás radu - Pred časom mi zubár na 2 pravo hore "vyťahoval nervy a dával výplň" (zub je mŕtvy). Asi po mesiaci, mesiaci aj pól sa mi nad zubom spravil mierny opuch ďasna. Bral som antibiotiká a opuch mierne ustúpil. Opäť sa mi spravil a je mierne bolestivý. Zub ma nebolí, iba ak odkúsnem niečo tvrdšie (niečo ako modrina - bolí iba keď sa jej človek dotkne). Na dentálnu hygienu chodím pravidelne. Ďakujem.

Odpoveď:Jedná sa pravdepodobne o chronické zápalové ložisko ktoré vzniklo v dôsledku prítomnosti baktérií v oblasti špičky koreňa, takéto zápalové ložisko by sa malo odstrániť. Ak je v koreň ošetrený dobrou koreňovou výplňou tak by do úvahy prichádzal ešte chirurgický zákrok- resekcia koreňového hrotu- pri ktorom sa odstráni špička koreňa a zápalové ložisko.

Otázka:

Dobrý deň, mám nasledujúci problém. Pred 1,5 týždňom mi trhali zub 6 vľavo dolu. Dosť ma to bolelo po odznení umŕtvenia a neprestalo ma to bolieť ani nasledujúce dni, na čo mi zubárka ranu vyčistila a dala nejakú drenáž alebo čo. Na čistení som bola už 2krát a na tretíkrát mi tam len vložila naspäť tú drenáž, nakoľko mi tá predchádzajúca vypadla. Teraz po 1,5 týždni bolesti pretrvávajú - cez deň je to ako tak v pohode, nemusím brať nič proti bolesti, ale navečer sa bolesť začne stupňovať a večer okolo 21.00 si už musím dať tabletku proti bolesti. Od včera užívam ATB Dalacin. Keď mi zub trhali, zubárka povedala, že tam mám zápal a aj teraz mám ďasno sfarbené skoro až do bordova. Je to normálne alebo sa mám obávať nejakej vážnejšej komplikácie? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Za bežných okolností sa takýto stav dá zvládnuť cca do 10 dní, ak vám stále pretrvávajú bolesti, odporúčam konzultovať ústneho chirurga. Prichádza do úvahy ešte aj možnosť bolesti niektorého zo susedných zubov.

Otázka:

Dobrý deň, momentálne som na Novom Zélande a tu sú ceny u zubára také, že máte rovnaké hviezdičky pred očami ako od bolesti zuba....takže zvažujete, či to stojí za to.... Mňa zub prvýkrát bolel ešte začiatkom októbra.... Ale vždy ma bolel presne iba raz za mesiac...Tým myslím raz za mesiac brutálna bolesť - nespíte a potom nadávate a zaprisahávate sa, že na druhý pôjdete k zubárovi aj keby vás to neviem čo stálo...... Ale vždy na druhý deň po bolesti ani stopy. Tak sa to ťahalo viac ako 5 mesiacov a potom som začala googliť, čo môže spôsobiť zanedbaný zubný kaz a to čo som sa dočítala (rakovina, smrť, a pod.) ma v momente dohnalo ísť k zubárovi. Iba konzultácia (3 min.) ma stála 70 dolárov, ale zo strachu som povedala, že idem do toho (čistenie root canals). Stálo ma to 600 dolárov a dala mi tam pravdepodobne tú dočasnú vložku a objednala ma na štvrtok, že zaplombovať (ďalších 650 dolárov). Tak uvažujem, či mi môže tá vložka (pri šetrnom jedení - veľmi šetrnom - som ochotná ostať aj iba na tekutej strave) môže vydržať ďalších 5 mesiacov? Alebo to musím ísť dať zaplombovať? Ďakujem

Odpoveď:Predpokladám, že korene máte definitívne ošetrené, ak je tomu tak a naozaj budete vložku šetriť tak to tých 5 mesiacov môže vydržať i keď to nie je ideálne .

Otázka:

Dobrý deň, môžem sa spýtať, či odumretý zub má vplyv na stmavnutie bielej plomby? Pretože mi robili horné 1 a 2. Jeden v pohode, biela, ale na tom druhom mi po určitom čase cca 2 týždne začala tmavnúť. Ďakujem.

Odpoveď:V priebehu 2 týždňov biela plomba - /materiál bielej plomby /nemôže zmeniť farbu tak, aby to bolo okom poznateľné. Odporúčam problém doriešiť so stomatológom, ktorý plombu zhotovoval, aby určil, v čom je príčina. Je nepravdepodobné, že došlo k zmene farby materiálu - 2 týždne sú príliš krátky čas.

Otázka:

Dobrý, pred pár rokmi mi robili resekciu predného zubu. Zopár rokov, keď si niekedy zatlačím ďasno, tak vytečie tekutina. Ale teraz ma to ďasno bolí a je citlivý. Aj zub cítim niekedy, aj pumpovanie. Chcela by som radu, čo sa v takom prípade robí, pretože môj doktor je razantný a nedá mi na výber. Predsa je to predný zub.

Odpoveď:Predpokladám pretrvávanie zápalu v oblasti koreňa postihnutého zuba. Ak by to bolo možné, najvhodnejšie je odstránenie starej koreňovej výplne, prečistenie a vydezinfikovanie koreňa a následne nová koreňová výplň doplnená resekciou /revíziou/ oblasti okolo hrotu koreňa, alebo vytrhnutie zuba.

Otázka:

Dobrý deň, chcem sa opýtať - 3 roky mám problém s jedným zubom. Zubárka ho liečila vyvŕtaním, liečivou vložkou a následne zaplombovaním + zaplatenie. Dôvod návštevy bol, že zub ma bolel a bol celý čierny. Ani raz som nebola na rtg. Teraz mi zubárka povedala, že mám zápal zubného lôžka. Otázka znie nemohla si to všimnúť skôr? Ako prebieha teda ten proces zápalu. Nedalo sa to zistiť už pred 3 rokmi? Keď 3 roky tam chodím ako na klavír s jedným a tým istým problémom? Mohla som predísť bolestiam a zbytočne vyhodením peniazom za nezmyselné úkony. Ďakujem Vám za radu.

Odpoveď:Či je zub živí sa dá zistiť skúškou na studené, ak zub reagoval na studené, prípadne bolel pri vŕtaní, dá sa predpokladať, že je živý, takže v zásade rtg nie je potrebné a zápal v oblasti koreňa sa dá vylúčiť. Časom mohlo vzhľadom k rozsiahlemu kazu dôjsť k odumretiu zuba. Takže pri predchádzajúcich ošetreniach zub odumretý ešte nemusel byť.

Otázka:

Mám už tri mŕtve zuby a 26 rokov...moja mama má tiež zopár zubov bez nervu a niektoré sa jej dokonca sfarbili dožlta či dosiva. Hrozí toto aj mne? Vždy je to tak, že mŕtvy zub sa časom zafarbí alebo to tak nemusí byť?

Odpoveď:Veľmi často stáva, že tieto zuby sa sfarbia, ale sú rôzne možnosti ako tento stav zmeniť napríklad vnútorným bielením. Treba kontaktovať Vášho ošetrujúceho zubného lekára, ktorý Vám poradí ako postupovať.

Vaša otázka: