Dotazy na tému Výplne

Otázka:

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať. Asi pred rokom som navštívil zubára a zistil mi problém s hornou stoličkou, vyvŕtal mi tam dieru až do ďasna a dal mi tam vložku. Nakázal mi, aby som 2 hodiny nejedol a nepil, tak som to dodržal a nejedol a nepil som 4 hodiny.. ako náhle som zakúsol s bolestivým zubom, nastala strašná bolesť.. tak som navštívil na druhý deň znovu zubára a ten mi vložku vybral a poslal ma domov. Ako som jedol tak sa mi v zube stále usadzovali zvyšky jedla (po každom jedle som si dieru vyčistil) no zub mi začal akoby hnisať a nakoniec mi celý vypadol....no v ďasne zostala diera a aj zvyšok zuba...zub nebolel až kým som nezacítil po roku bolesť až nad ďasnom ako keby ma „tlačila“ kosť keď sa nasilu usmejem. Strašne sa bojím zubára a chcem vedieť čo ma čaká...tá bolesť nie je priama, bolí ma až keď sa daného miesta dotknem alebo sa nasilu usmejem. Ďakujem.

Odpoveď:Došlo pravdepodobne k tomu, že zápalový proces prenikol cez koreň do kosti a spôsobil tam opuch, možno aj hnisanie. Predpokladám, že bude potrebné zub vytrhnúť.

Otázka:

Dobrý deň. Dnes som bola 5 krát so zubom u zubára... Mala som ho otvorený, lebo keď mi dala zubárka vložku, tak sa mi spravil hnis. Tak som bola na rtg a dnes som už bola na dočasnom zaplombovaní. Zub ma vôbec nebolel, ale dnes, keď mi dala tu dočasnú vložku, tak cítim, že sa mi zasa robí vačok na ďasne, lebo keď ho stlačím, tak mám tlaky do toho zubu... Objednaná som až o mesiac na normálne plombovanie... Myslíte, že nemám ešte dosť dobre doliečený zub? Alebo nevadí, že tam mám ten vačok? Mam to nechať tak? Či ho budem musieť dať vytrhnúť??? Ďakujem vopred... Dominika

Odpoveď:Ak cítite bolesť je nutné opakované ošetrenie a preliečenie koreňa. Len mimoriadne je nutné mŕtvy zub bez rozsiahlejšieho zápalu okolo koreňa extrahovať.

Otázka:

Dobrý deň, už mesiac cítim bolesť v dolnej šestke. Nie je to bolesť, ako keď bolí živý zub. Je to skôr tupá bolesť, ktorú cítim hlavne pri konzumácií teplého a studeného. Začal sa mi odhaľovať aj kŕčok. Navštívila som preto zubárku. Podľa záznamov zistila, že zub je už 16 rokov mŕtvy a jeho korene sú vyplnené. Vraj by nemal bolieť. Potrela mi kŕčok nakoľko si myslela, že je to zrejme kvôli tomu. O dva dni som bola späť aj s RTG. Podľa RTG je všetko v poriadku. Nasadila mi antibiotiká na prípadné preliečenie. Zub je stále citlivý, ale môžem ním hrýzť, nič mi nevadí, len konzumácia teplých jedál. Momentálne mám už pocit, že ma bolia všetky zuby naokolo. Budem Vám vďačná, ak mi poradíte. Ďakujem L.

Odpoveď:Príčinu by som hľadal v niektorom zo susedných zubov, nakoľko mŕtvy zub naozaj nemôže prenášať teplotné zmeny.

Otázka:

Dobrý deň ..v stredu som bola u zubára na výplni kanálikov .... nakoľko dva z troch som mala bezbolestné a jeden ma ešte stále bolel ... včera to začalo bolieť a dnes mi ten jeden kanálik uvoľnil ... ale stále ma to bolí ... prečo? Ako dlho po výplni bude bolesť trvať? Ďakujem.

Odpoveď:Ak máte bolesti je nutné znova navštíviť svojho ošetrujúceho lekára. Väčšinou býva bolesť v deň ošetrenia . Vtedy je vhodné užiť analgetikum, ale ďalšie dni by bolestivosť/citlivosť/ mala ustupovať.

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je postup mojej zubárky správny. Pred vyše rokom mi kvôli kazu ľavú hornú 6 zaplombovala, no za pár dní ma ten zub strašne rozbolel. Išla som k nej späť, ona mi ho rozvŕtala a zistila, že tam je vlastne odumretý koreň, a že mi to tam hnije. Tak mi tam len dala vložku. Pravidelne mi vložku menila, cca po mesiacoch, no niekedy som si ju musela doma vyšpárať ihlou, lebo ma zub bolel. Bola som tehotná, tak ma na röntgen neposlala. Naň som išla až po roku a zub je vraj mŕtvy. Dala mi tam koreňovú výplň za 30eur :). Popri práci na zube mi povedala, že jej tam kdesi v zube zostal kúsoček nejakého drôtika, ale je to v poriadku, lebo je to tam sterilné. Teraz mi zub občas reaguje na chlad - teplo, no ona mi tvrdila, že už bude citlivý stále, čo mi je divné, keďže je to mŕtvy zub. Zároveň mám otázku, či pri plombovaní zuba by nemala používať niečo, čím mi zub pri plombovaní zovrie, pretože ona tú plombu dáva len tak a zisťujem, že medzizubné priestory akoby som ani nemala, lebo je tam plomba. Vadí mi to, lebo si nemôžem vyčistiť zuby niťou, proste sa tam nedostanem. A pri niektorých medzizubných priestoroch sa mi stáva, že keď tak srknem z neho slinu, tak zapácha, čo si ja myslím, že tam je asi stále kaz. Ona mi tvrdí, že tam nič nie je, ale zuby naokolo plombovala ona. Mám dojem, že to fláka. Zároveň sa chcem spýtať, že či je to OK, ak sa mi zub - stolička rozpadol presne na polovicu uhlopriečne a ona mi tam len tak ledabolo nalepila bielu plombu s komentárom, že aj tak nevie dokedy to vydrží, lebo zub pod ňou je poškodený. Marí sa mi, že povedala, že to tam hnisá, ale dala mi tam nejaký „maglajz“, vraj liečivý. Teraz sa mi z tejto stoličky pri čistení niťou (!!!) odštiepilo medzi zubami, tak rozmýšľam či to nerobí schválne. Už som tam nechala nemalé peniaze a stále je problém, či na ľavej, či na pravej strane. Vopred ďakujem za odpoveď. Zuzík

Odpoveď:Zub bez nervu nemôže reagovať na chlad ani teplo, môže byť citlivejší pri zahryznutí. Ako náhle je potrebné urobiť výplň v medzizubnom priestore, je nutné použiť matricu. Tá nám slúži na to, aby sa výplň nepretlačila cez okraje zuba. Tým sa dosiahne, že sa dá udržiavať aj dôkladná hygiena medzizubných priestorov, dentálnou niťou alebo medzizubnou kefkou. Ohľadom zlomeného zuba sa k problému nedokážem vyjadriť. Ak máte pochybnosti o postupe stomatológa, máte možnosť zmeny.

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či je normálne, že keď mám koreňovú výplň v zuboch, či je možné, že ma stále bolia a vždy navečer. Pred tým som s tými zubmi nemala žiadne problémy až dovtedy, pokým mi nespravili koreňové výplne. Odvtedy mávam neskutočné bolesti hlavy a prestala som vidieť na ľavé oko. Už som bola dvakrát v nemocnici, spravili mi aj mrt hlavy kvôli tým bolestiam hlavy. CT zubov mi odmietli, že vraj to nemá nič spoločné so zubami, ale ostatné neurologické vyšetrenia sú v normále. Už si neviem rady a tie zuby bolia a zubárka na röntgene nič nevidí.

Odpoveď:Na vylúčenie infekcie zubného pôvodu vo vašom prípade nakoľko ide o mŕtve ošetrené zuby je potrebné urobenie RTG. Ak váš stomatológ tvrdí, že rtg je v poriadku, nezostáva vám iné, len hľadať príčinu inde..

Otázka:

Dobrý deň, v decembri mi doktorka vytiahla nerv z ľavej dolnej šestky, v januári ho vyplnila a následne dala bielu plombu. Avšak od tohto vyberania zubných nervov mám neustále bolesti hrdla, návšteva krčnej a alergologičky nič nenašla, ani výtery. Zub je na dotyk citlivý a pred dvoma dňami som si približne v tom mieste ako je tento zub, nahmatala na líci boľavú malinkú uzlinku. Môže to súvisieť s týmto už mŕtvym zubom?

Odpoveď:Môže, odporúčam kontrolné vyšetrenie stomatológom, ktorý by mal rozhodnúť o ďalšom postupe.

Otázka:

Chcem sa spýtať, horná 5-ka, je to mŕtvy zub, kanáliky vyplnené (materiálom spred 11 rokov, ktorý je vraj tvrdší ako betón). Podľa snímky je tam zápal a treba vytrhnúť. Nedá sa dostať cez kanáliky. Je to tak? Nie je iná možnosť? Napr. rezať a vyčistiť? Ďakujem.

Odpoveď:Doporučujem konzultovať u špecialistu na ošetrenie koreňových kanálikov – dnes sa mnohé tuhé materiály dajú odstrániť ultrazvukom. Ošetrenie je však náročné aj časovo aj finančne.

Otázka:

Dobrý deň prajem. Pred mesiacom som bol u zubára, mal som dva kazy na spodných stoličkách, ktoré sú pri sebe. Po týždni od ošetrenia som si všimol zmenu farby ďasna pri jednej zo stoličiek. Je to akoby tmavo fialový až čierny lem horného okraja ďasna smerujúci medzi zuby. Nemám žiadne bolesti, no pri satí slín z tohto miesta cítim zvláštnu pachuť a stalo sa mi , že to začalo aj mierne krvácať. Zdá sa mi, že po zaplombovaní už nemám medzi zubami medzeru. Čo by som mal robiť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Predpokladám, že tam máte amalgámové výplne. Tie môžu spôsobiť takéto zafarbenie. Plomby by mali byť urobené tak, aby sa medzizubný priestor dal čistiť dentálnou niťou alebo medzizubnou kefkou. Po takomto vyčistení by mala prestať pachuť aj krvácanie v tomto mieste.

Otázka:

Dobrý deň, prosím o pomoc, zubárka mi urobila koreňovú výplň mŕtveho zuba. Moja zubárka mi zub vyplnila len plombou, zub ma však začal teraz bolieť na zahryznutie od výplne je to 10 dní.

Odpoveď:Možností prečo takto ošetrený zub bolí, je veľa, preto odporúčam opätovné vyšetrenie stomatológom, ktorý rozhodne o ďalšom liečebnom postupe.

Vaša otázka: