Dotazy na tému Úrazy zubov

Otázka:

Dobrý deň, mám narazené predné horné rezáky. Po 4 dňoch mi zbelelo ďasno nad tými hornými rezákmi. Odumiera mi nerv alebo čo sa to deje? Bola som u zubárky. Rtg snímok ukázal, že zub nie je zlomený. Pomohli by švédske kvapky, odvar z rumančeka alebo nejaké lieky? 

Odpoveď: Švédske kvapky určite neodporúčam, dôležité je zistiť rozsah poranenia a aké následky narazenie zanechalo. Bolestivosť by sa mala zmierňovať, tiež zmena farby ďasna by sa mala vrátiť do ružovej. Ak by tomu tak nebolo, odporúčam znova vyšetrenie stomatológom.

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či a kde by som si mohla kúpiť lepidlo na zub. Mala som úraz a zub sa mi zvislo prelomil. Moja zubárka mi ho spojila cementom, ale nevydržalo to ani deň. Poraďte mi prosím Vás nejaké nezávadné lepidlo. 

Odpoveď: Som si istý, že prilepenie odlomenej časti zuba je možné len v stomatologickej ambulancii, na prilepenie sa ale nepoužíva cement, ale fotokompozit, ktorý je nutné vytvrdiť modrým svetlom.

Otázka:

Dobrý deň, chcem sa spýtať. Malý má 12 mesiacov a práve mu vyrastajú prvé dva horné zúbky. Má ich tak 1 mm vonku. Spadol nám z postele a myslíme si, že si ich narazil. Jeden zub sa mu zalial krvou a sfarbil a ten druhy sa nám zdá biely. Čo by sme mohli s tým urobiť? Poprosila by som Vás o radu. Ďakujem Michaela 

Odpoveď: Ak nebude mať problémy, tak nebude potrebný zákrok, v prípade vzniku bolestí alebo opuchu odporúčam vyhľadať stomatológa.

Otázka:

Dobrý. Chcem sa opýtať. Hore mám zlomené zuby, tak ako to vyberie stomatochirurg? A koľko zubov môže vybrať naraz?

Odpoveď: Po podaní anestézy zuby príp. korene vytrhne, neexistuje pravidlo, koľko zubov je možné naraz vytrhnúť, závisí od vášho zdravot. Stavu, možných komplikácií a na úvahe stomatológa.

Otázka:

Odpoveď: Dobrý deň, je pravdepodobné, že tam prasklina bola už pred ošetrením, ale bola vyplnená zubným kameňom alebo povlakom a pri ošetrení sa to odstráni.

Otázka:

Odpoveď: Dobrý deň, je pravdepodobné, že tam prasklina bola už pred ošetrením, ale bola vyplnená zubným kameňom alebo povlakom a pri ošetrení sa to odstráni.

Otázka:

Odpoveď: Ak sa v oblasti rany nachádzajú úlomky či už zuba alebo kosti , bolo by vhodné ich odstrániť. Doporučujem preto ošetrenie stomatologom.

Otázka:

Dobrý deň. Ide o zub 6 vľavo dolu. Najskôr sa mi odlomila polovica a do dvoch týždňov mi ostal len koreň zubu. Pri trhaní sa lámal a röntgen ukázal, že mi tam ostal kúsok koreňa. Snažili sa mi ho tam aj nájsť, ale nakoľko to krvácalo nedalo sa. Poslali ma domov s tým, že to problémy robiť nebude. Nakoľko to bolo dosť ubolené som súhlasila, ale mám pochybnosti, či by ten kúsok koreňa nemal ísť predsa len von. Nakoľko to mám čerstvé je lepšie ísť hneď, keď nie ďasno zahojené alebo až keď sa zahojí? Je ten koreň až v kosti? Ako mi ho potom vytrhne? Alebo uvidím, čo to spraví a počkám? Ďakujem za odpoveď.  

Odpoveď: Odporúčal by som , aby stav zhodnotil stomatochirurg , príp. zubný chirurg. Vo výnimočných prípadoch je možné v kosti ponechať malý kúsok odlomeného koreňa max. do 2 mm.

Otázka:

Dobrý deň, odlomilo sa mi zo dolnej stoličky a zo zadnej vnútornej časti vidím do ďasna. Nebolí ma to, ale je mi nepríjemné, keď tam vbehnem s jazykom. Umývam si zuby 4xdenne + vyplachujem ústa ústnou vodou. Chcem sa spýtať ako bude postupovať zubár keď k nemu prídem. Nikdy mi zuby nevŕtali a ani neplombovali +nebol som u zubára 3roky. Popri práci som nato vôbec nemyslel, je možné si dať injekčnú anestézu + niečo nato aby som necítil ten vpich? Ďakujem

Odpoveď: Predpokladám , že zub bude možné zaplombovať, samozrejme ak sa obávate bolesti  nechajte si pichnúť anestézu. Vpich budete cítiť ale to je skôr nepríjemné ako boľavé.

Otázka:

Dobrý deň, asi pred týždňom sa mi na prednom zube kúsok odlomil v tvare účka. Zub ma vôbec nebolí, ale zblízka je to trochu vidieť. Dal by sa zub doplniť bielou výplňou? Držalo by to aj samo, alebo by bolo treba zub trocha navŕtať aby to držalo? Dá sa táto výplň spraviť aj pri malom zranení a dokáže sa výplň udržať na sklovine? Mám 14 rokov. Ďakujem.

Odpoveď: Takáto výplň sa dá zhotoviť, ale nakoľko sa jedná o veľmi namáhané miesto/rezná hrana/ jej trvácnosť v podstatnej miere záleží od miery namáhania.

Vaša otázka: