Dotazy na tému Strojček na zuby

Otázka:

Mám 30 rokov, dnes mi dávali strojček aj na horný aj na spodný chrup, mám ten kovový fixný a strašne ma to bolí. Čo mám spraviť.

Odpoveď:Doporučujem len medikamenty proti bolesti. Predpokladám, že ďalšie dni by sa mali bolesti zmierňovať, ak tomu tak nebude konzultujte ošetrujúceho ortodontistu.

Otázka:

Chcela by som sa opýtať, či je možné nechať si nasadiť fixný strojček na horné zuboradie aj v prípade, že mi chýbajú obidve horné 6-ky, z dôsledku mojej nedbanlivosti v detstve. Mám 20 rokov a predné zuby nemám v 1 línii, hlavne očné zuby sú posunuté dopredu.

Odpoveď:Ak sú sedmičky v poriadku tak sa krúžky nalepia na sedmičky a oblúk bude možné nasadiť.

Otázka:

Dobrý deň pán MUDr. Mám otázku ohľadom problému s ďasnami. Ešte donedávna som ani len netušila, že nejaké problémy môžem mať. No začalo to pred 9-timi mesiacmi, keď mi nasadili fixný strojček na horné aj dolné zuby. Asi po mesiaci po nasadení strojčeka sa mi pri jednom spodnom zube zrazu akoby ,,odlúplo,, ďasno od zubov. Bola som s tým za svojou stomatologičkou no povedala mi, že je to asi len kvôli strojčeku, pretože mi pohybuje so zubami. A moja ortodontistka sa k tomu ani nevyjadrila. No to by sa ešte dalo, ale píšem Vám kvôli tomu, že večer som šla spať a všetko bolo OK...ale ráno, keď som si čistila zuby, tak ma nejako bolelo ďasno o tri zuby ďalej. Keď som sa na to pozrela, tak to ďasno bolo tiež ,,odlúpnuté,, a bolo natiahnuté až do výšky zubov...Takže mi to ďasno visí ako kus mäsa... Môžete mi prosím Vás poradiť, prečo sa mi to deje a čo s tým mám robiť??? Ďakujem veľmi pekne. S pozdravom Sabi.

Odpoveď:Takáto reakcia býva často v prípade, že nie sú dobre vyčistené zuby, hlavne krčkové oblasti. Máte strojček, ktorý zhoršuje možnosti čistenia, preto je nutné používať okrem zubnej kefky aj ďalšie pomôcky, ktoré vám umožnia dokonale čistiť zuby aj popod strojček. Ak máte dobrú hygienu, tak by do úvahy prichádzali ešte hormonálne zmeny napr. tehotenstvo, alebo hormonálne poruchy, prípadne reakcia na kov fixného strojčeka.

Otázka:

Dobrý deň, mám 13 a veľký predkus veľký asi 0,8 cm a medzeru medzi zubami a vypadá to hrozne. :/ Nemôžem sa preto usmievať, tak by som sa chcela spýtať, či by mi pomohol strojček (aj na medzierku) alebo by bola potrebná operácia.. Ďakujem vopred :)

Odpoveď:Predpokladám, že strojček bude postačovať na vyriešenie tvojho problému, odporúčam vyšetrenie ortodontistom.

Otázka:

Dobrý deň, Mám 27 rokov a mám trocha skryvený chrup. Už v detstve mi stomatológ odporučil strojček ale samozrejme, ako malý chalan som sa tomu bránil a nechcel som ho. Je možné, aby som strojček nosil aj teraz alebo som na to už príliš starý? Nie je podmienkou, aby bol chrup ešte istým spôsobom vo vývoji? Všetky zuby mám prerezané a nemal by som problém si to hradiť sám ale neviem, či by to malo ten správny efektívny účinok a či by to bolo vôbec možné. Ďakujem.

Odpoveď:Odporúčam navštíviť špecialistu čeľustného ortopéda, ktorý Vám na základe vyšetrenia poradí a odporučí ďalší postup.

Otázka:

Dobrý deň, rada by som sa spýtala, či je možné reklamovať prácu ortodontistky po roku, čo mi sňala strojček ? O tom, že mi ho dáva dole som vôbec nevedela, proste som sedela v kresle a dala mi ho dolu a bolo po všetkom. Ponechala mi medzery medzi spodnými zubami, premolarmi a molarmi, výrazne, ktoré ostali po extrakcii štvoriek ... povedala mi, že časom mi zuby pôjdu dopredu samé, ale prekáža mi to a neposúvajú sa zatiaľ...

Odpoveď:Najskôr by som stav konzultoval s ošetrujúcim ortodontistom, aby vyjadril námietky k stavu ktorý vyššie popisujete. Ak by ste neboli s riešením spokojná, odporučil by som konzultovať to s iným ortodontistom a až potom riešiť stav Úradom pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou.

Otázka:

Dobrý deň, mám 22 rokov a pred pár rokmi som mala fixný strojček, ktorý mi zuby správne napravil, ale po roku sa mi vrátili na predchádzajúce miesto. Nakoľko mám prácu, ktorá si vyžaduje denný styk s klientmi, nemôžem si dovoliť už znova viditeľný fixný strojček. Moja otázka je, či by som si mohla dať v ambulancii spraviť snímateľný zubný aparát, ktorý by som nosila doma. Za odpoveď ďakujem.

Odpoveď:Po sňatí fixného aparátu vám pravdepodobne dali fixačnú dlahu na noc ktorú bolo treba pravidelne nosiť príp. podlepili a zafixovali dlahou frontálny úsek chrupu takže k posunu nemalo dôjsť. Ohľadom príp. korekcie vám odporúčam konzultovať ortodontistu u ktorého ste boli v liečbe.

Otázka:

Brúsenie zubov kvôli strojčeku na zuby. Dobrý deň chcela by som sa opýtať, prečo je potrebné brúsenie zubov. A či mi neviete povedať, za akú cenu približne sa to robí. Potrebujem zbrúsiť predné zuby. Vopred ďakujem

Odpoveď:Predpokladám, že máte na mysli zábrus predných zubov z dôvodu stesnenia. Zábrus sa robí len na medzizubných plôškach a dosiahne sa ním uvoľnenie stesnenia.

Otázka:

Dobrý deň, chcem sa opýtať mala som predkus, ale teraz mám už strojček cca tak rok. A dolné tuby, ktoré som mala ciky-cak sa pomaličky upravili. Aj horné, ale ako dlho budem mať ešte strojček, keď už mám 22 rokov? Lebo poznám ľudí, ktorí sú mladší odo mňa a majú strojček už 3 roky. Vek mojich známych je 15 a 18 rokov.

Odpoveď:Akonáhle sa dosiahne uspokojivý stav zuboradia, zuby budú upravené v oblúku, tak fixný strojček vám dajú dole ale budete musieť ešte niekoľko rokov nosiť vyberateľnú stabilizačnú dlahu na nočné nosenie a dolné zuboradie sa najčastejšie dlahuje živicovou dlahou vystuženou drôtom, ktorá je nalepená na vnútornej strane dolných predných zubov.

Otázka:

Dobrý deň. Mám 16 rokov a pani zubárka mi chce nasadiť strojček. Lenže mne sa to prieči. Viete mi poradiť nejaký konkrétny typ, ktorý nie je vidieť, respektíve je vidieť len minimálne? Ďakujem za radu.

Odpoveď:Dobrý deň, v súčasnej modernej dobe sú k dispozícii aj „neviditeľné“ fixné aparáty, napríklad formou dlahy. Treba konzultovať alternatívy s Vašou čeľustnou ortopédkou.

Vaša otázka: