Dotazy na tému Strojček na zuby

Otázka:

Dobrý deň, chcem sa opýtať mala som predkus, ale teraz mám už strojček cca tak rok. A dolné tuby, ktoré som mala ciky-cak sa pomaličky upravili. Aj horné, ale ako dlho budem mať ešte strojček, keď už mám 22 rokov? Lebo poznám ľudí, ktorí sú mladší odo mňa a majú strojček už 3 roky. Vek mojich známych je 15 a 18 rokov.

Odpoveď:Akonáhle sa dosiahne uspokojivý stav zuboradia, zuby budú upravené v oblúku, tak fixný strojček vám dajú dole ale budete musieť ešte niekoľko rokov nosiť vyberateľnú stabilizačnú dlahu na nočné nosenie a dolné zuboradie sa najčastejšie dlahuje živicovou dlahou vystuženou drôtom, ktorá je nalepená na vnútornej strane dolných predných zubov.

Otázka:

Dobrý deň. Mám 16 rokov a pani zubárka mi chce nasadiť strojček. Lenže mne sa to prieči. Viete mi poradiť nejaký konkrétny typ, ktorý nie je vidieť, respektíve je vidieť len minimálne? Ďakujem za radu.

Odpoveď:Dobrý deň, v súčasnej modernej dobe sú k dispozícii aj „neviditeľné“ fixné aparáty, napríklad formou dlahy. Treba konzultovať alternatívy s Vašou čeľustnou ortopédkou.

Otázka:

Dobrý deň, dcére sa vylomila doťahovacia skrutka na strojčeku z jednej časti strojčeka. Pri oprave sa ho podarilo navyše v laboratóriu aj zlomiť. Je nepoužiteľný. Musíme dať urobiť nový strojček. Mám sa dožadovať záruky na prvý strojček, máme ho len 4. mesiac. Pani zubárka nám povedala, že si druhý strojček už neprepláca poisťovňa. Za prvý sme platili 140 eur a zvyšok doplatila poisťovňa. U koho sa mám dožadovať záruky? (verím že to platí aj na strojčeky). Prosím, poraďte mi, ako mám postupovať. Ďakujem

Odpoveď:Odporúčam vám obrátiť sa na zdravotnú poisťovňu. Ak ste nespôsobili poruchu neopatrným zaobchádzaním, teda vašou chybou, mali by vám strojček bez náhrady opraviť alebo urobiť nový.

Otázka:

Dobrý deň. Čoskoro mi nasadia fixný strojček. So zubárom, ktorý mi ho nasadí sme preberali aj to, aký by bol pre mňa najvhodnejší a dal mi na výber aj z iných platničiek ako sú železné. Myslím, že hovoril aj niečo o zirkónových.. Aké sú ešte ďalšie typy platničiek? Ďakujem :-)

Odpoveď:Na túto otázku odpoviem neskôr.

Otázka:

Prednedávnom mi dali strojček. Teraz mi však na zuboch ostali žlté – sem-tam do hneda škvrny, ktoré nejdú dole ani s kefkou a ani s bieliacimi pastami, skúšala som aj sadu na bielenie doma a nič nepomáhalo. Odstraňujete v ambulancii aj takéto škvrny, ako sa to robí a dá sa to? Peťa.

Odpoveď:Dobrý deň, určite by som Vám odporučila navštíviť dentálnu hygieničku, ktorá vyšetrí Vaše zuby, skontroluje ich a poradí Vám ako ich správne čistiť, tiež posúdi ich stav a zhodnotí, či je možne tieto škvrny odstrániť a akým spôsobom.

Otázka:

Dobrý deň. V akých prípadoch zubný lekár odporučí vyberateľný strojček? Ďakujem.

Odpoveď:Až po vyšetrení zuboradia sa ortodontista rozhodne aký typ strojčeka je pre ten ktorý prípad najvhodnejší.

Otázka:

Dobrý deň . Chcela by som sa opýtať, aká dlhá je čakacia doba na fixný strojček. Na konzultácii som už bola. Pani doktorka poslala aj žiadosť do poisťovne. Ako dlho trvá schválenie????

Odpoveď:Odporúčam konzultovať ošetrujúcu lekárku, na túto otázku neviem odpovedať.

Otázka:

Dobrý deň, chcem sa opýtať na úhradu za liečbu zubným strojčekom. Či máme nárok pýtať od zdravotnej poisťovne preplatenie. Náš syn má fixný strojček na zuboch od súkromného lekára, zaplatili sme plnú sumu a chceme sa opýtať či by sme mohli dať preplatiť všeobecnej zdravotnej poisťovni túto liečbu. Za odpoveď ďakujeme.

Odpoveď:Predpokladám že VšZP vám liečbu neuhradí , bude argumentovať tým, že ste mali liečbu podstúpiť u zmluvného ortodontistu.

Otázka:

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať na strojček na zuby. Mám 24r. a chcela by som strojček na dolné zuby. V akých cenách sa pohybujú strojčeky?

Odpoveď:Jediné čo sa dá napísať je, že si liečbu budete musieť hradiť v plnej výške, zdravotná poisťovňa vám na liečbu vzhľadom k veku neprispeje. Ohľadom ceny sa musíte informovať v konkrétnej ortodontickej ambulancii.

Otázka:

Dobrý deň, pán doktor prosím chcela by som sa opýtať. Mám fixný strojček na vrchných zuboch. Už ich mám celkom vyrovnané, ale lekár mi chce dať aj na spodné (mám len jeden zub vykrivený) nechce sa mi kvôli nemu dávať peniaze (keďže mám 21, neprepláca mi nič poisťovňa) je možné, že kvôli tomu sa mi začnú kriviť už vyrovnané vrchné zuby? Alebo sa nemusím báť? Chcela by som počuť aj iný názor ako môjho ortodontistu, keďže jemu je len lepšie, že mu budem robiť ďalší rok ,,kšeft,, Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpoveď:Na diaľku sa mi nedá objektívne odpovedať, je pravdou že horné a dolné zuboradie sa navzájom ovplyvňujú a navzájom sa oblúky dopĺňajú - kopírujú. Môže sa stať, že dolný zub mimo oblúka bude nepriaznivo ovplyvňovať jeden príp. dva zuby v hornom oblúku – toto sa stane v prípade, že v dolnom zuboradí je problematický zub vysunutý smerom k pere. Na udržanie dosiahnutého stavu sa horné zuboradie podliepa fotokompozitnou dlahou vystuženou drôtom. Na noc sa dáva na zuboradie snímateľná dlaha.

Vaša otázka: