Dotazy na tému Strojček na zuby

Otázka:

Dobrý deň, mám 16 rokov a zuby dosť natesno pri sebe, jeden zub sa mi dokonca troška kriví. Rozhodla som sa pre strojček ale niektorí ľudia ma varujú, že som ešte dosť mladá a chrup sa mi neskôr znova vykriví. Je to pravda?

Odpoveď:Predpokladám, že ľudia, ktorí Vás varovali nie sú odborníci v oblasti čelustnej ortopédie. Nechala by som si poradiť od odborníkov tohto odboru, ktorí majú praktické skúsenosti a vedia ako udržať výsledok rovných zubov dlhodobo.

Otázka:

Dobrý deň chcem sa spýtať aká je čakacia doba na nový zub ? Majú mi dať strojček je to zapríčinené druhou osobou ale potrebujem vedieť kedy mi dajú strojček ? Len teraz ideme na výmeru toho chýbajúceho zubu s chcel by som vedieť ako dlho to tak bude trvať? Ďakujem.

Odpoveď:Z vášho opisu žiaľ nedokážem usúdiť o aké ošetrenie sa bude jednať takže ani k časovému postupu sa nedokážem vyjadriť.

Otázka:

Dobrý deň, pred dvomi rokmi som absolvovala bielenie zubov. Len teraz som prešla k inému zubnému lekárovi a ten sa ma spýtal, či si nechcem nasadiť strojček. Povedal, že nie je to úplne nevyhnutné, ale aby som už mala zuby úplne pekné, tak by ho dal. A teraz sa chcem spýtať, či mi to nemôže nejako poškodiť zuby, keďže som ich mala dva roky dozadu bielené. Ďakujem.

Odpoveď:Dobrý deň, pri dodržiavaní zásad individuálnej ústnej hygieny odporúčanej pri fixných aparátoch a pravidelných návštevách dentálnej hygieničky sa akékoľvek riziko poškodenia zubov eliminuje na minimum.

Otázka:

Bolí to, keď zubár nasádza strojček? Ako Vám strojček zubár dáva?

Odpoveď:Nasadenie snímateľného, ale aj fixného strojčeka je bezbolestné.

Otázka:

Nestretávate sa s tým, že po odstránení zubného strojčeka je chrup viac napadnutý kazom, povlakom, kameňom a podobne? Nie je to tak, že zuby sa síce krásne vyrovnajú ale kvôli strojčeku nie je prístup až taký jednoduchý a preto je hygiena počas tohto obdobia nedokonalá, takže zuby sa potom musia dať dokopy?

Odpoveď:Po nasadení fixného aparátu sa odporúča navštíviť dentálneho hygienika, ktorý poradí s výberom špeciálnych pomôcok, ktoré umožňujú lepšie čistiť takto liečené zuby, tiež ukáže správnu techniku a spôsob použitia, pretože pri nesprávnej hygiene je riziko vzniku kazu a zápalu veľmi vysoké a deštrukcie bývajú veľmi závažné.

Otázka:

Dobrý deň, pred 2 dňami mi nasadili fixný strojček na spodné zuby. Bolesť je primeraná, ale prekáža mi, že horné zuby narážajú na spodné zámky na zuboch a zadné stoličky vôbec nemôžem dať k sebe a poriadne hrýzť, navyše sa mi líce stále dostane medzi strojček a zuby a hryziem si doň. Myslíte, že keď si po čase viac zvyknem na strojček odznejú tieto problémy a naučím sa hrýzť aj tak?

Odpoveď:Odporúčal by som kontaktovať ortodontistu, nakoľko v niektorých prípadoch je súčasťou liečby to, že na niektoré zuby sa vám nedá dohrýznuť. Nedokážem zhodnotiť, či je to aj váš prípad, preto radšej navštívte ošetrujúceho a skonzultujte s ním vaše problémy.

Otázka:

Dobrý deň, chcela som sa opýtať ohľadom trhania zubu v súvislosti s fixným strojčekom. Môj problém je, že mam ľavý očný zub vyrastený na ďasne a pravý tiež je o niečo vyššie + predkus. K zubárke chodím kvôli strojčeku 8 rokov cca to je neskutočná trpezlivosť. Najskôr som nosila nočný niekoľko rokov (horný aj spodný) - bez výsledku potom som si dala fixný horný a niekoľko mesiacov nato aj spodný. Horný som nosila cca 2 roky, spodný mám doteraz. Po tom, čo mi horný fixný dala dole, bola som neskutočne šťastná, že konečne som zuby mala rovné. Zubárka mi nasadila nočný strojček a zuby sa mi začali niekoľko mesiacov po sňatí deformovať a vracať do pôvodného stavu napriek tomu, že som ho poctivo nosila. Nočný mi neustále nejako zaťahovala, kázala pretáčať atď.. Teraz mi chce zubárka vytrhnúť zdravú rovnú ľavú štvorku a nasadiť opäť fixný. A chcem sa opýtať, či sa mi nejako nezdeformujú zuby ako celok alebo nejako neesteticky sa to neupraví, prípadne, či sa nemôže stať to, že zuby sa opäť vrátia do pôvodného stavu a ostane mi tam diera, keď mi vytrhne zub LEN NA JEDNEJ STRANE, pretože raz som to už rovné mala a videla, že to bolo možné aj bez trhania a teraz mi to chce vytrhnúť.. A tiež či nie je možné, že práve ten nočný, ktorý som nosila po sňatí mi nemohol tie zuby zdeformovať, lebo skutočne som mala pocit, že tým, že sa na ne stále tlačilo, vytlačili sa mi tie očné. A ešte posledná vec - či by nebolo lepšie riešenie to opäť vyrovnať fixným bez trhania a namiesto nočného potom nasadiť retainer zozadu a definitívne to zafixovať. Som z toho už nešťastná a vytrhnúť zub je podľa mňa posledným riešením, do ktorého sa mi moc nechce..(mám 19 rokov) Ďakujem Vám veľmi pekne za názor a odpoveď :)

Odpoveď:Váš prípad je príliš komplikovaný na to, aby som sa mohol k nemu zodpovedne vyjadriť. Ak by som mal pochybnosti o liečebnom postupe, vyhľadal by som iného ortodontistu a spýtal sa na jeho názor.

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, aký strojček je účinnejší. Nočný alebo denný?

Odpoveď:Každý typ má vo svojom čase svoje opodstatnenie, svoj význam. Nedá sa preto odpovedať, ktorý je účinnejší.

Otázka:

Dobrý deň, 27. septembra mi nasádzali fixný aparát. Bola som poučená o čistení a o jedlách, ktoré nemôžem jesť a ako mám jesť. Snažím sa to dodržiavať, lebo mám predkus a chcela by som sa ho zbaviť. Každá návšteva nie je zadarmo a aj ten aparát nebol lacný. Napriek tomu mi kocky odpadávajú, do dnešného dňa mi už odpadli 4 kocky. Veľmi ma bolia zuby a nič tvrdé ani jesť nemôžem, lebo od bolesti by som to nebola schopná prežuť. Napriek tomu mi to zubárka nechce veriť. Je možné, že aparát po nalepení nedrží ako má? Alebo by tam mohol byť nejaký iný problém (nemám krivé zuby)?

Odpoveď: Odporučil by som vám pozhovárať sa o probléme najskôr s ošetrujúcim ortodontistom a objasniť mu situáciu tak, ako ste ju popísali tu. Krivé zuby problémom nebudú. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, chcem sa spýtať, včera mi dali dole fixný strojček od vtedy ma strašne bolia ďasná preukrutne aj krvácajú :( Neviete čím to môže byť? Strojček som mala 3 roky, mám už 22 rokov nemala som nikdy takéto problémy ...:( Môže to byť aj tým že doktorka keď mi čistila lepidlo zo zubov, podráždila mi ďasná? Dúfam, že to nebude paradentóza, no najhoršie je, že musím nosiť teraz 24 hodín vysúvací strojček a strašne ma bolia tie ďasná. :( Neviete mi prosím poradiť čo by bolo dobré na to si dať ?

Odpoveď:Neviem, čo by mohlo byť príčinou vašich obtiaží, doporučoval by som dôslednú ústnu hygienu, vyplachovať ústa len kamilkovým príp. repíkovým čajom, nedoporučujem ústne vody. Ak obtiaže neprestanú do 2-3 dní, doporučujem vyšetrenie stomatológom.

Vaša otázka: