Dotazy na tému Strojček na zuby

Otázka:

Dobrý deň, dcéra tým, že dlho cmúľala cumeľ, vysunuli sa jej predné zúbky. Má 9 rokov a tak som sa rozhodla, že jej dám spraviť strojček na noc - nasúvací. Zostala som prekvapená, keď som uvidela strojček. Vôbec nemá nič spoločné zo zubami - má mať zavreté zuby, lebo strojček vypadne - jedine že tlačí jazyk, nemôže s ním hýbať. Robili jej odtlačky - horné, dolné, ale je to jeden kus a stredom zľava doprava sa tiahne drôtik, ale po nasadení sa vôbec nedotýka zubov. Som veľmi sklamaná týmto strojčekom, pretože to považujem za zbytočne vyhodené peniaze. Môžete mi vysvetliť k čomu slúži tento strojček? Lebo lekárka mi to nevysvetlila. A zubná lekárka dcéry mi tiež nevedela vysvetliť k čomu slúži tento typ strojčeka. Ďakujem za vysvetlenie.

Odpoveď:Jedná sa pravdepodobne o strojček ktorý by mal zabezpečiť odblokovanie škodlivého pohybu jazyka / jeho vsúvanie medzi horné a dolné zuboradie, a tiež pravdepodobne odblokovanie dolnej pery, ktorá bola zasúvaná za horné zuboradie. Najvhodnejšie by bolo informovať sa u ošetrujúceho ortodontistu, ktorý by vám mal presne vysvetliť funkciu strojčeka a oboznámiť vás s plánom ďalšieho ošetrenia.

Otázka:

Dobrý deň, prosím Vás chcem sa spýtať, či za sňatie zubného strojčeka na hornom rade a RTG snímok k tomu je normálna cena 140 Eur? Ďakujem

Odpoveď:Ak máte pochybnosti, vyžiadajte si cenník ambulancie, ktorý vám na požiadanie musia predložiť. Väčšinou býva na viditeľnom mieste v čakárni alebo ambulancii.

Otázka:

Aký je rozdiel medzi priesvitným strojčekom a aký medzi železným?

Odpoveď:Dobrý deň, rozdiel je v komponentoch, keď sa buď používajú komponenty z kovu alebo plastu. Plastový je nenápadný, ale kovový je schopný lepšieho ťahu. Čeľustný ortopéd odporúča, aký typ môže byť použitý.

Otázka:

Keď som mala 9 rokov, chodila som k zubárovi a mala som mať zubný strojček. Zubár mi povedal, že mám prísť v roku 2010 na poslednú kontrolu, že mi už budú dávať strojček. Lenže ja som neprišla a je už rok 2014 a myslíte, že keby tam som prišla teraz (lebo mám strašne krivé zuby a chcela by som mať strojček), že mi hneď dajú bez čakania strojček alebo musím znovu čakať 1-2 roky. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Celkom hneď vám strojček nedajú, pretože bude potrebné urobenie RTG a odtlačkov. Ale to je možné urobiť v priebehu max 1-2 mesiacov.

Otázka:

Dobrý deň prajem, od 14tich rokov som nosila fixný aparát po dobu 2,5 roka. Približne v 18-tich som začala pociťovať v intaktnom očnom zube občas miernu pulzujúcu bolesť ako reakciu na teplé podnety. Zub na chlad nereaguje. Teraz mám 24 rokov a ťažkosti sa stále objavujú a to hlavne v zimnom období. Pravdepodobne ide o gangrénu, aj keď nechápem, ako sa mi do drene mohla dostať infekcia. Na tom zube nikdy nebol kaz, nebol ošetrovaný a nemám ani problémy s parodontom. Netrpím žiadnymi celkovými ochoreniami. Je nevyhnutné takýto zub endodonticky ošetriť?

Odpoveď:K odumretiu zuba mohlo dôjsť aj v dôsledku tlaku ortodontickým aparátom, príp. v minulosti mohol byť zub postihnutý úrazom bez toho aby zanechal na zube následky ale mohlo dôjsť k poškodeniu nervu. Ak máte zub bolestivý a je odumretý, doporučujem ošetrenie koreňa.

Otázka:

Dobrý deň. Pred asi dvoma rokmi mi pani zubárka nasadila fixný strojček, kvôli medzierke medzi prednými zubmi a malým predkusom. Za týždeň mi ho majú dávať dole. Chcem sa spýtať, aká je pravdepodobnosť, že sa mi medzierka po odstránení strojčeka opäť vráti. Vopred ďakujem.

Odpoveď:Predpokladám, že vám dajú ešte udržiavací strojček - takú dlahu na noc, aby nedošlo k recidíve. Tento treba dôsledne nosiť podľa odporučenia ortodontistu.

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, existuje niečo na posilnenie ďasien alebo samotných zubov, ak sa mi kývajú? Tento problém mám už dlhšie, neskôr som mala zubný strojček, no už sú to dva roky, čo ho nenosím a ten tvar sa stále mení a stále ho musím fixovať skladateľným strojčekom. Existuje niečo, čo by ma zbavilo kolísania zubov a zároveň ich ukotvilo už definitívne? Neviem to presne popísať, tak dúfam, že sa tomuto dá rozumieť :) Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Tento stav nie je možné definitívne riešiť, odporúčam preto vydržať a zuby fixovať snímateľnou dlahou, keď ju prestanete nosiť hrozí, že sa zuby začnú posúvať do postavenie pred ortodontickou liečbou. V niektorých prípadoch je možné predné zuby fixovať kompozitnými dlahami spevneným drôtikom.

Otázka:

Dobrý deň, mohla by som sa spýtať koľko by som mala nosiť strojček na dolných zuboch, keď mám iba trochu krivé zuby...iba malé medzierky medzi nimi.. kamarátka mi hovorila, že možno aj len pol roka... mohla by mi to zubárka nechať toho pol roka a potom dať radšej nočný, ktorý by som nosila stále doma? Prosím odpíšte na email.

Odpoveď:Na vašu otázku sa nedá na diaľku odpovedať, najlepšie by bolo o pláne liečby pozhovárať sa s ošetrujúcou lekárkou.

Otázka:

Mám 37 rokov, po odstránení fixného aparátu v 24 rokoch som 5 rokov nosila udržiavací nočný strojček. Už 8 rokov ho nepoužívam, zuby sa mi trochu vrátili do pôvodnej polohy, môžem začať ho opäť používať, hoci mi už dobre nesedí? Môžu sa mi zuby vrátiť do správnej polohy? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Považoval by som za vhodné aby ste s udržiavacím strojčekom navštívili vášho ošetrujúceho ortodontistu, ktorý sa k prípadnému ďalšiemu používaniu strojčeka vyjadrí.

Otázka:

Dobrý deň, ako dlho budem mať bolesti po nasadení strojčeka?

Odpoveď:Dobrý deň, bolesť po nasadaní fixného aparátu je individuálna, závisí to aj od závažnosti poruchy, ktorá sa aparátom koriguje.

Vaša otázka: