Dotazy na tému Ochorenie ďasien

Otázka:

Dobrý deň, minulý týždeň som si rozpárala ďasno, pretože mi tam prekážalo. A teraz ma to strašne bolí. Nemôžem jesť. A ešte na truc mi tam začal rásť nový zub. Čo mám robiť?

Odpoveď:Dôsledne čistiť, vyplachovať kamilkami, čím skôr vyhľadať odbornú pomoc.

Otázka:

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. V piatok som bola u zubára a zavŕtal mi stoličku, bola na nej malá dierka a doteraz ma vôbec nebolela. Dal mi aj injekciu, aby ma vŕtanie nebolelo, lebo som citlivá, no počas vŕtania som cítila bolesť, tak pridal ďalšiu injekciu. Povedal, že bude potrebné vybrať aj nervy, tak mi zub zatiaľ nezaplomboval, len mi dal vložku. No o deň neskôr sa mi zapálilo celé ďasno a trvá to už 4 deň. Nezaberajú mi už ani lieky proti bolesti. Môže ísť o nejaký zápal? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Ak treba vytiahnuť nerv zo zuba, býva zub postihnutý hlbokým zubným kazom alebo traumou, zlomením. Ak vznikol opuch v oblasti postihnutého zuba, ide pravdepodobne o zápal. Odporúčam Vám opätovne navštíviť stomatológa. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Môj manžel má problém s paradentózou. Počula som o nejakej novej liečbe, viete niečo o nej?

Odpoveď:Neviem, akú novú liečbu máte na mysli. Doporučujem Vám, poradiť sa s ošetrujúcim stomatológom. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, už vyše roka mám pod zubom hnis, ktorý sa uvoľňuje od boku ako malý pupák. Zub je už skoro celý rozpadnutý, ale zubárka mi ho nechce vytrhnúť. Už ma pobolieva aj uzlina pod ním. Neohrozuje to aj ostatné zuby? Ďakujem.

Odpoveď:Ohrozuje, bolo by vhodné zápalový proces odstrániť (opätovným preliečením a vyplnením koreňa, príp. ak je to možné resekciou, ak nie vytrhnutím zuba). MUDr. Michal Paška

Otázka:

Zapálilo sa mi ďasno pri zube múdrosti, ktorý sa mi snaží prerezávať. Mám aj mierny opuch. Čo mi na to odporúčate? Čím mám ústa vyplachovať alebo ďasno potierať? Ďakujem.

Odpoveď:Odporúčal by som miesto dôkladne čistiť a odstraňovať povlaky, najvhodnejšia je jednozväzková zubná kefka, vyplachovať Corsodylom, príp. Listerinom, ak obtiaže neustúpia, odporúčam ošetrenie stomatológom. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako postupovať v mojej situácii. Tento piatok som bola na preventívke u svojej zubárky, ktorá povedala, že je všetko ok, a urobila mi ešte čistenie zubného kameňa. V sobotu sme celý deň vykopávali zemiaky, bolo dosť veterno, a poobede ma začal pobolievať zub. Ide o 7 hore, je to mŕtvy zub, zubárka mi ho robila asi na 4 krát, čistenie kanálikov a potom nadstavba. Zub bol v poriadku od februára. 6 pred ním bola vytiahnutá asi 6 rokov dozadu. Na tom prázdnom mieste sa mi vytvorila boľavá hrča ako keby trošku dobiela s ďasnom sa mi zarovnali až na veľkosť zuba. Cítim, že je to veľké a bolí to ale červené to nie je. Moja zubárka je odo mňa 250 km, keďže som sa len tento víkend presťahovala do iného mesta za novou prácou. Viete mi nejako poradiť? Bojím sa ísť na pohotovosť, lebo viem, že niektorí zubári sa tvária, ako keby tam boli z donútenia a podľa toho to aj vyzerá...Resp. mohlo to byť následkom nejakého zlého ošetrenia u mojej zubárky? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď:Mohlo by sa jednať o vzplanutie zápalu z oblasti ošetrovanej sedmičky. Predpokladám, že šestka bola kompletne extrahovaná preto tam by som problém nevidel. Viac napovie RTG. Vzhľadom k možnosti rozširovania sa zápalu by som radšej doporučil vyšetrenie stomatológom.

Otázka:

Dobrý deň, mám len 22 rokov, ale strašne mám začervenané ďasná, veľmi bolestivé, až tak, že nemôžem nič jesť, lebo to skrátka veľmi bolí. Trvá to zhruba 4. deň. Mám bolestivé aj podnebie, 2 afty. Je na to nejaký liek? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Pravdepodobne sa bude jednať o vírusový zápal ďasna, napr. herpes. Najvhodnejšie v takomto prípade sú výplachy kamilkovým alebo repíkovým čajom, nedráždivá strava, dôsledná ústna hygiena. Ak by sa stav zhoršoval je vhodné aj vyšetrenie infektológom.

Otázka:

Som 56 ročná žena a už cca 2 týždne ma trápi bolestivá hrčka z vnútornej strany spodných dvoch predných zubov. Nejde o aftu, hrčka je na dotyk bolestivá a citlivá. Ďasno v jej okolí je začervenané. Mohlo by ísť o prejav parodontózy, alebo čosi podobné? Zubná hygiena je myslím v poriadku, problémom je, že som fajčiarka. Mám panický strach zo zubárov, tak by som Vás touto cesto rada požiadala o radu, ako tento problém po domácky vyliečiť. Ďakujem.

Odpoveď:Tak ako uvádzate, môže sa jednať aj o prejav parodontitídy - paroabsces, vačok v oblasti koreňov naplnený hnisom. Odporúčal by som Vám návštevu stomatológa, domáce liečenie neodporúčam. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Čo si mám dať na ďasná, keď ma bolia?

Odpoveď:Doporučujem dôkladnú ústnu hygienu, doplnenú výplachom Listerinom, príp. Corsodylom.

Otázka:

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Môj zubár mi pozrel chrup a povedal, že hornú stoličku, ktorá je pokazená nevytrhne, ale opraví, no ja som si dnes v zrkadle všimla, že pri jej koreni mám tmavo fialový fľak, ktorý sa tiahne k podnebiu. Nie je bolestivý ani opuchnutý, len je tam tá tmavá škvrna. Môže to byť dôsledok toho, že je v zube kaz alebo nejaký zápal? Ďakujem za odpoveď. Monika.

Odpoveď:Skôr by som predpokladal, že sa jedná o krvnú podliatinu, napr. po podaní injekcie, príp. o rozšírenú cievu, ktorá má tmavomodrú farbu. Pri najbližšom ošetrení upozornite na problém ošetrujúceho stomatológa. MUDr. Michal Paška

Vaša otázka: