Dotazy na tému Ochorenie ďasien

Otázka:

Ako mám postupovať pri zápale ďasien? V mojom prípade sa jedná o vytrhnutie zuba s následným hnisavým zápalom ďasna. Požívam aj antibiotiká DALACIN C. Ďakujem

Odpoveď:Odporúčal by som kontrolné vyšetrenie u stomatológa, ktorý zub vytrhol. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dnes sa mi vytvorila maličká škvrna na ďasne nad predným zubom. Je takej zvláštnej farby, nie čierna taká sivá. Určite sa mi vytvorila len cez noc, lebo večer som si umývala zuby a nič som tam nemala. Tá škvrna je nebolestivá, ale veľmi sa obávam, čo to môže byť. Zuby si čistím pravidelne, určite aj správne, nakoľko som svoje čistenie konverzovala aj so zubárkou. Požívam ústnu vodu, elmex geele raz do týždňa, medzizubné kefky a aj zubnú niť. Čo to len môže byť?

Odpoveď:Kaz na ďasne? To určite nie je. Z Vášho opisu nedokážem zaujať stanovisko. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Za stoličkou sa mi akoby vypchalo ďasno a je to dosť bolestivé a nepríjemné. Bolí ma to aj keď rozprávam alebo jem. Moja mama hovorí, že mi asi rastie zub múdrosti, ale mám len 14 rokov a ako som čítala, tieto zuby začínajú rásť od 18 rokov. Je to možné, aby mi v takom veku rástli zuby múdrosti? Ďakujem.

Odpoveď:Aj vo vašom veku je možné, že sa začal ozývať zub múdrosti. Ak by sa bolesť stupňovala, odporúčam vyšetrenie u stomatológa. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, som 3 týždne po extrakcii 2 predných zubov a následnej augmentácii. Mám nasadený provizórny mostík. Po vybratí stehov a po zmiznutí opuchu mi medzi jednotkou a dvojkou na obidvoch stranách zostali medzery v ďasne, čo mi spôsobuje problémy pri vyslovovaní sykaviek a zároveň je to veľmi nepríjemné. Chirurg mi navrhuje po 2 mesiacoch podstúpiť ďalšiu operáciu a síce vloženie slizničných štepov z podnebia, s čím veľmi nesúhlasím, pretože neverím veľmi v úspech tohto zákroku. Druhá možnosť je urobiť trochu väčšie korunky pri zhotovovaní konečného mostíka. Čo by ste mi poradili, musím to takto vydržať 3 - 6 mesiacov ? Je nejaká možnosť dočasne prekryť medzery medzi zubami, kým mi bude daný keramický mostík ? Ďakujem vopred za radu.

Odpoveď:Predpokladám, že sa jedná o medzeru medzi ďasnom a provizórnym mostíkom (z otázky to nie je zjavné). Odporučil by som so zhotovením mostíka naozaj počkať minimálne 3 mesiace. Ohľadom dočasného uzatvorenia medzery len toľko, že je to možné, ale muselo by sa zhotoviť nové provizórium, samozrejme so zubami dlhšími oproti pôvodným o šírku medzery vzniknutú po extrakciách. Bolo by to aj vhodné, nakoľko by ste mali možnosť vidieť dĺžku zubov v definitívnej náhrade a tak posúdiť aj estetiku takéhoto mostíka. Ak by sa vám tento stav nepáčil, nebudete mať inú možnosť, len jedine podstúpiť plastiku tejto oblasti.

Otázka:

Dobrý deň. Už 4 dni ma bolí ďasno na sedmičke zube. Bola som už tri krát u zubárky, zatiaľ mi to len prepláchla a dala injekciu ..bolesť prešla len na chvíľu a potom zas. Neviem čo s tým mám a pravdepodobne to nevie ani ona poriadne. Bolí ma to hlavne pri jedení. Ďakujem

Odpoveď:Mám málo informácii na to aby som dokázal niečo poradiť.

Otázka:

Mám taký problém. Včera pri jedení sa mi stala nehoda - vidličkou som zarypla do ďasna. Je to spodná jednotka. Kus ďasna mi tam chýba. Bojím sa, aby sa mi to nezapálilo. Pomôže mi na zahojenie florsalmin? Prípadne viete odporučiť niečo iné? Ak sa to teda dá vyliečiť aj doma. Vôbec to nebolí ani neštípe, ani to necítim na vnútornej strane pery. Len sa bojím, aby sa mi to nezapálilo. Ďakujem moc.

Odpoveď:Florsalmin neodporúčam nakoľko sa jedná o preparát s koncentrovaným alkoholom ktorý narúša hojenie. Odporúčam kamilkový alebo repíkový čaj, a dôslednú ústnu hygienu.

Otázka:

Dobrý deň, pred pár týždňami mi zubárka nasadzovala dve keramické korunky, ktoré sú hneď vedľa seba. Na tom mieste som mala problém s ďasnom, lebo som tam mala dlhšiu dobu otvorený zub, mala som tam vložku a zubárka mi navrhla korunku. Za ten čas mi však ďasno dorástlo, preto mi ho oddelila a povedala, že po nasadení korunky ďasno pekne dorastie, tak ako má byť. Už v tom čase som mala ďasno trošku zapálené -podráždené. Keďže zub, ktorý bol vedľa bol značne zaplombovaný a neestetický, rozhodla som sa si tam nasadiť korunku. Po nasadení koruniek mi však za istý čas ďasno okolo oboch očervenelo až ofialovelo. Už počas nasadzovania mi zubárka povedala, že si mám kúpiť v lekárni roztok, buď Cortosyl alebo nejaký iný a vyplachovať si to. Roztok som si však kúpila až keď ďasno ofialovelo, lebo som na to úplne zabudla. Teraz je to už o niečo lepšie, ďasno nie je fialové, ale ešte nie je ani také, aké by malo byť. Bojím sa, že sa mi to nevylieči, lebo kamarátka ma straší, že môžem dostať paradentózu alebo zápal okostnice. Užívam aj B- komplex, ktorý mi výrazne pomáha. Myslíte, že mi to po výplachoch naozaj prejde? Môže to byť spôsobené len tými korunkami? Dodržiavam ústnu hygienu, zuby sa snažím umývať si po každom jedle.

Odpoveď:Máte dve možnosti: navštíviť Vašu stomatologičku a dozvedieť sa priamo, či sa tie ďasná hoja, alebo či sa tam nachádza nejaký problém, ktorý by bolo dobré dotiahnuť do úspešného vyliečenia. Druhá možnosť je počkať určitý čas, povedzme, dva týždne, a ak to po tomto čase nebude lepšie, potom navštívite svoju stomatologičku. V každom prípade, ak sa chcete na niečo spýtať, tak odborníka a nie svojich kamarátov, ktorí o stomatológii vedia pramálo a zbytočne Vás plašia a strašia. MUDr. Tomáš Siebert

Otázka:

Dobrý deň, nad stoličkami mi postupne začali ustupovať ďasná, no bez krvácania. Poraďte prosím ako mám postupovať. Je to možné vyliečiť nejakými predpísanými liekmi?

Odpoveď:K ústupu ďasna mohlo dôjsť v dôsledku paradontitídy, prípadne z dôvodu nesprávnej techniky čistenia zubov (vodorovným pohybom zubnej kefky). Vzhľadom na to, že vo vašom prípade môže mať ústup ďasna viacero príčin, odporúčam vám konzultáciu so stomatológom, prípadne dentálnou hygieničkou. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, bola som asi pred mesiacom u zubára a vŕtal mi dvojku na ľavej strane. Keď som prišla domov, mala som ďasno (pri tom zube) ako popálené. O pár dní som išla zase do ambulancie, lebo to bola strašná bolesť, ten zub a jednotka vedľa bola strašne citlivá na studené a teplé. Bolo mi povedané, že mám ešte počkať 2 mesiace. Teraz čakám, ale mám bolesť na tej dvojke hore ako je koreň. Chcem vedieť, či tam môžem mať hnis alebo ma to prejde, mala som aj snímok a že tam nič nemám. Ďakujem.

Odpoveď:Viem Vám poradiť len to, že ak máte bolesti, je potrebné žiadať ošetrenie u Vášho stomatológa. Z Vašich informácií nedokážem posúdiť, v čom je problém. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, chcem sa spýtať - nad 4kou sa mi spravila taká tvrdá hrčka, mám ju tam už nejaký ten mesiac, ale teraz sa mi tesne nad zubom spravila taká fialovo modrá škvrnka. Vyzerá to ako žila a strašne sa bojím, lebo neviem, čo to je s týmto zubom. Mám problémy, už dlho mám z neho polku vytrhnutú, lebo bol veľmi pokazený. Teraz budúci týždeň mám ísť k zubárovi a strašne sa bojím. Viete mi poradiť a vysvetliť čo to je? Ďakujem, Petra.

Odpoveď:Pravdepodobne sa jedná o zápalové ložisko v oblasti koreňa zuba. MUDr. Michal Paška

Vaša otázka: