Dotazy na tému Ochorenie ďasien

Otázka:

Dobrý deň, umývam si zuby každý deň jemnou mäkkou zubnou kefkou, ale aj tak ma bolia ďasná a občas aj krvácajú. Viete mi poradiť čím to je a čo by som mala ako prevenciu používať?

Odpoveď:Krvácanie z ďasien je známkou zápalu v danej oblasti. Zápal vzniká tam, kde sa nachádza zubný povlak, takže miesta, ktoré krvácajú, nie sú dobre vyčistené. Odporúčal by som Vám navštíviť dentálnu hygienu, kde by Vám mali všetko vysvetliť a tiež naučiť najvhodnejší spôsob čistenia, prípadne ošetrovania problematických miest. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Mám bolesť ďasna za posledným zubom, nie je to osmička, lebo tie ešte nemám vyrastené, tak to budú asi sedmičky. Nad týmito zubami mám vačky, ktoré bolia, teda len na jednej strane to bolí, kde mám aj plombu. Je to pulzujúca bolesť, pred dvoma dňami som bola chorá, mala som teplotu, môže to mať aj s tým súvis? Na hornom podnebí pri zube, mám ako keby vydrané a prechádza to až medzi zuby. Dosť to bolí aj tie vačky a nemôžem jesť nič tvrdé a ani piť nič teplé a nemôžem zkusnúť ani zuby, lebo si zatlačím na tie vačky. Doteraz som problém nemala zo zubami aj keď mám len 19, mám zatiaľ len jednu. Plombu a pred dvoma mesiacmi mi dali dole strojček. Hygienu mám dobrú, aj samotná zubárka mi povedala, že mám pekné zuby.

Odpoveď:Uvádzate, že zub bolí na teplé a na tlak, čo je veľmi často príznakom zápalu zubného nervu, doporučoval by som preto ošetrenie u Vášho stomatológa. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, mám 19 rokov a silnú cukrovku. Odvtedy ako som dostal cukrovku som začal mať problémy so zubami. Začali sa mi lámať a kaziť. Neskôr som dostal aj paradentózu, ktorá ma trápi doteraz. Často ma bolievajú ďasná a zuby. Som si istý, že ďasná sú aj zapálené. Používam ústnu vodu corsodyl roztok herbadent a teraz som si začal ďasná potierať aj zubnou pastou, ktorá obsahuje propolis pretože aj teraz mám bolesti ďasien a zubov. Nejako mi nič nechce pomáhať a keď niečo zaberie, tak po chvíli sa bolesti opäť vrátia. Na bolesti sa zobudím aj v noci. Čo by ste mi odporúčali? Je tu niečo čo by mi pomohlo? Ďakujem.

Odpoveď:Vyplachovanie ústnymi vodami nenahrádza dôsledné čistenie zubov zubnou kefkou. Je nevyhnutné odstraňovať zo zubov zubný povlak, jedine tak je možné zbaviť sa zápalu. Tiež by som odporúčal ošetrenie na dentálnej hygiene, kde by Vám ukázali akým spôsobom čo najúčinnejšie odstraňovať zubný povlak vo vašom konkrétnom prípade a aké sú pre vás najvhodnejšie dentálne pomôcky. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, pán doktor. Ráno som si všimla, že ďasno pri dolných zuboch (obe trojky) je nejako nižšie. Pričom od jednotiek po trojky je ďasno aj výrazne červené. Myslíte, že ide o paradentózu alebo len o obyčajný zápal? Ďasná mi pritom krvácajú len občasne. Mohli by ste mi poradiť nejaký prípravok, pomocou ktorého by došlo k zlepšeniu? Používam momentálne Kamistad - rumančekový gél. Vy budete asi skôr poznať niečo účinnejšie. Ďakujem. Adriana.

Odpoveď:Ak sa jedná len o zápal ďasien, najúčinnejšia je dôsledná ústna hygiena (odstránenie povlaku pomocou zubnej kefky). Ak sa jedná o paradentózu, odporúčal by som postupovať v spolupráci s vaším stomatológom. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, som tehotná v 6tt, tento týždeň som bola aj chorá nádcha + bolesť hrdla bez teploty, od soboty mám problém s ďasnom a to konkrétne ako mám posledný horný zub ktorý mi narástol mierne krivý, čiže tlačí mi na ďasno(do teraz som si to ani neuvedomila) ale teraz mám až v ďasne dierku, ako vytlačenú od toho zuba, strašne ma to bolí, nemôžem ani poriadne jesť, vyplachujem si ústa harmančekovým čajom ale vôbec sa mi to nezlepšuje, dnes sa mi ešte aj spravila afta na jazyku. Prosím Vás čo mi pomôže aby sa mi to konečne zahojilo. Pri zubárovi som nebola nakoľko som ani poriadne nemohla otvoriť ústa. Môže to mať nejaký zlý vplyv na plod?? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Zub rastie smerom do líca kde vzniká rana ktorá sa pohybom líca prehlbuje a rozširuje. Niekedy postačuje zábrus hrbčekov a tým sa dosiahne že prestane naliehať na líce a rana sa zahojí. V tom horšom prípade bude zub potrebné vytrhnúť.

Otázka:

Zdravím Vás. Pred včerom som bol v miestnosti, kde bol dosť veľký prievan. Včera večer som cítil, že ďasno pri jednom zube mám opuchnuté. Myslíte si, že to môže mať súvis? Je potrebné navštíviť lekára? Ďakujem.

Odpoveď:Dobrý deň, pravdepodobne sa jedná o lokálny zápal ďasna. Odporúčam navštíviť zubného lekára, ktorý ďasno vyšetrí a poradí Vám ako postupovať.

Otázka:

Pozorujem už niekoľko dní, že vzadu v pravo dole mám akosi napuchnuté ďasno okolo zuba, ale zub ma nebolí, hoci mám na zube kaz. Mám panický strach zo zubárov!

Odpoveď:Doporučujem Vám zvýšenú starostlivosť o hygienu dutiny ústnej, dôkladne vyčistiť miesto, kde je ďasno opuchnuté. Je to reakcia na prítomnosť povlaku okolo zuba. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Asi pred týždňom sa mi podarilo pri umývaní zubov poraniť si ďasno (pri spodnej čeľusti, z vonkajšej strany, ako je uzdička) umelohmotnou časťou kefky. Odvtedy sa mi to nehojí. Je to mala okrúhla ranka, ohraničená bielym, je to bolestivé pri jedení aj rozprávaní. Čím si to mám ošetriť, aby sa mi to čím skôr zahojilo?

Odpoveď:Pravdepodobne sa jedná o aftu. Doporučujem nedráždivú stravu, dôslednú ústnu hygienu, vyplachovať kamilkami, príp. repíkom. Do 10 dní by sa afta mala zahojiť. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, vzadu za poslednou stoličkou (sedmičkou) mi opuchlo ďasno, keď to stlačím, vyteká mi odtiaľ hnis. Zo začiatku ma to nebolelo, len to bol nepríjemný pocit, teraz ma však bolí už aj okolie sedmičky a myslím že už aj sánka a hrdlo. Čo to prosím Vás môže byť?

Odpoveď:Jedná sa pravdepodobne o zápal v oblasti prerezávajúceho sa zuba múdrosti (osmičky). Odporúčam ošetrenie stomatológom. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, asi pred dvoma týždňami sa mi na zube 15 vytvoril hnisavý vačok a do rána som na pol tváre opuchla. Bola som na pohotovosti, ale keďže bol sviatok, tak mi narezala doktorka ďasno a vložila dreň. Na druhý deň to bolo ešte horšie, tak som znova utekala na pohotovosť, dreň vytiahla a ďasno narezala ešte viac, dala mi aj atb. Na tretí deň som úplne odpuchla, no hnis stále tiekol z ďasna. O týždeň vačok úplne zmizol a moja zubárka mi ten zub vytrhla, ktorý to spôsoboval. Vravela, že je pod ním dosť hnisu, ale keďže som mala to ďasno, čo mi rezali ešte trošku otvorené, tak sa ma nepýtala a povedala, že zvyšok hnisu vytečie cez to. No dnes je 8 dní po extrakcii, ďasno po incizii sa zrástlo a mne sa znova začína plniť hnisom a bolieť. Viete mi prosím poradiť, ako je to možné, že keď bola príčina vytvárania hnisu odstránená, teda vykonaná extrakcia, čo môže spôsobovať opätovné tvorenie toho hnisu? A ako sa zbaviť toho vačku? Ďakujem veľmi pekne. Jana.

Odpoveď:Ak je tam skutočne opätovné tvorenie hnisu, odporučil by som kontrolný RTG, či sa v kosti nenachádza cysta.

Vaša otázka: