Dotazy na tému Extrakcia zubov

Otázka:

Dobrý deň. Potrebujem Vašu radu. Dnes mi trhali zub, stoličku. Je tomu už 8 hodín a mne stále rana krváca. Prosím poraďte, čo si mám na to dať, aby mi to prestalo už krvácať. Ďakujem.

Odpoveď:Odporúčam vám zahryznúť aspoň na 20 minút do čistej látkovej vyžehlenej vreckovky, ideálny by bol sterilný tampón. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň pán doktor, chcela by som sa vás opýtať, som v 17. týždni tehotenstva a zlomila sa mi stolička, ktorá pôjde určite von. Časť ostala - len koreň a trošku zuba. Ja som vám tu už raz písala, že mám panický strach zo zubára, preto by som sa chcela opýtať, či mi môže pichnúť injekciu na umŕtvenie a či sú to tiež také, že nič necítim. Myslím si, že s tým problém nemám, keď už mi bolo trhané s injekciou a nič som necítila. Niektorí hovoria, že to môže uškodiť bábätku, iní hovoria, že je to v poriadku. Ďakujem za radu.

Odpoveď:Vo Vašom prípade treba zvažovať dve okolnosti. Čo škodí vášmu bábätku viac – podanie injekcie alebo koreň zuba. Podľa môjho názoru odumretý zub z ktorého sa môžu baktérie šíriť krvnou cestou do celého organizmu je podstatne škodlivejšie. Nakoľko embriogenéza je ukončená v 16. týž. tehotenstva (zjednodušene povedané bábätko po 16. týž. už len rastie, všetky orgány sú „hotové“), nie je problém s podaním anestézie, samozrejme je to spojené s určitým rizikom podobne ako pri podaní akéhokoľvek lieku. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň , pred 2 dnami mi trhali 2 zuby a z toho bol jeden zub múdrosti a vôbec nešiel von, bolo to veľmi bolestivé, aj keď mi napichal injekcie , krvácalo to mierne viac ako 24 hodín Mám mierny opuch a stehy a beriem antibiotika , ale od vytrhnutia mam určitú časť úst, hlavne prednú dolnú stŕpnutú. Aký je dôvod tohto stŕpnutia, keď injekcia by po 2 dňoch mala vyprchať, nie? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Pravdepodobne došlo k pomliaždeniu nervu, ako píšete bol to obtiažny zákrok. Zvlášť pri trhaní dolných zubov múdrosti sa stretávame s touto komplikáciou, nakoľko nerv prebieha v tesnej blízkosti špičiek koreňov.. Zhojenie takéhoto stavu závisí od miery pomliaždenia ale väčšinou odznie do ½ roka. Doporučujem vitamíny skupiny B , príp. neurologické vyšetrenie.

Otázka:

Prosím o informáciu. Boli ma pravá horná zadná stolička. Je uvoľnená a hýbe sa do všetkých strán. Pri skuse ma bolí a cítim, ako pod nim niečo pruží. V pokoji nebolí. Dá sa taký zub zachrániť, alebo ho je treba vytrhnúť? Ďakujem za radu Vlado.

Odpoveď:Z opisu by som povedal, že sa jedná o výrazne paradentózny zub, preto si myslím, že ho bude potrebné extrahovať.

Otázka:

Koľko stojí vytrhnutie zuba?

Odpoveď:V každej ambulancii inak, všetko je v závislosti od nákladov na prevádzku ambulancie a od technického vybavenia a postupov pri extrakcii. Musíte sa informovať v konkrétnej ambulancii.

Otázka:

Dobrý večer, v utorok ráno mi trhali zub, stoličku vpravo dole, dnes je nedeľa a stále ma to bolí... Ďasno sa mi hojí, mám tam zrazeninu šedobielej farby, trošku ako keby čiernej. Už sa mi to začína zaceľovať, ale bolí stále. Môže to byť tým, že tam boli dlhé korene, alebo že sa to zaceľuje? Dokedy bude bolesť trvať? Vyplachujem si to repíkom a dávam studené obklady, ktorých účinok je len pokiaľ si ich nedám dole :( poraďte mi :(

Odpoveď:Intenzívna bolesť po vytrhnutí býva 2 - 3 dni, potom by sa mala zmierňovať, ak tomu tak nie je, odporúčam vyšetrenie stomatológom, ktorý rozhodne, či hojenie prebieha v poriadku. Občas sa stáva, že sa môže rozbolieť aj susedný zub.

Otázka:

Pred 4 dňami mi vytrhli stoličku v ľavo dole. Bolí ma zub nad ranou. Je to normálne? Vkuse beriem lieky proti bolesti.

Odpoveď:Nakoľko bolesti 4 dni neustupujú, odporúčam ošetrenie stomatológom.

Otázka:

Dobrý deň, po vytrhnutí osmičky mám už 3 mesiace stŕpnutú časť pery a ďasna. Rada by som vedela, či je to možné nejakým spôsobom vyliečiť? Ďakujem.

Odpoveď:Odporúčam vitamíny B komplexu, príp. liečbu, ktorú odporučí neurológ. Predpokladám, že pri zákroku nedošlo k prerušeniu nervu.

Otázka:

Dobrý deň, som 2 dni po vytrhnutí koreňa hornej 5ky, ktorý ma pobolieval. Stále ma bolí celé ďasno. Navyše som v 28 týždni tehotenstva. Proti bolesti si dávam panadol, asi 2krát denne. Môže to uškodiť malému. Ďakujem.

Odpoveď:Z uvedeného neviem zaujať bližšie stanovisko len toľko že druhý deň po extrakciimože byť prítomná ešte bolestivosť nasledujúce dni by ste však mali pocítiť už zmierňovanie obtiaží. Užívanie panadolu v ktorom je účinná látka paracetamol je v tehotenstve prípustné v dávkach uvedených v príbalovom letáku. Nakoľko ste už v 28. týždni tehotenstva, komplikácie v súvislosti s užívaním tohto lieku nepredpokladám. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, včera mi trhali dolnú stoličku, 6ku. Je to môj prvý vytrhnutý zub a keďže mám len 28 rokov, rozmýšľam či si mám alebo nemám dať spraviť implantát. Čo ak si tam nechám len dieru? Po čase sa mi zuby posunú a diera sa zmenší, takže žuť by som mala byť schopná. Je implantát naozaj taký nevyhnutný? Ak hej, po akej dobe po zahojení by ste ho odporučili spraviť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Medzeru po vytrhnutom zube možno uzavrieť mostíkom, čo znamená obrúsenie susedných zubov. Pri tejto alternatíve je nutné zvážiť stav a kvalitu obrusovaných zubov. Druhou možnosťou je implantát cca po ½ roku. Čo sa týka posunu zubov  - medzera po vytrhnutom zube sa určite neuzavrie posunom zubov, skôr by mohlo dôjsť ku skloneniu sedmičky do medzery  a tým jej čiastočnému znehodnoteniu nakoľko sa zmení os jej postavenia. Tiež sa môže stať, že ak sa medzera neuzavrie môže dôjsť k vystupovaniu protiľahlého zuba v hornej čeľusti. MUDr. Michal Paška

Vaša otázka: