Dotazy na tému Extrakcia zubov

Otázka:

Dobrý deň, môj problém trvá už vyše roka. Začalo to zistením vredov na dvanástorníku a následnej liečbe, po ktorej prišla prvá silná bolesť zuba (5-ka vpravo dole) a následne vybratie nervu. Pravidelne raz za mesiac som začala chodiť k môjmu zubárovi na čistenie kanálika. Pravidelne sa mi zapaľuje ďasno pod zubom a zápal sa rozširuje aj k ďalšiemu zubu. Otvorený zub si po celý čas čistím takými tenkými ihlami, ale niekedy je to veľmi bolestivé. Za ten rok aj niečo som už vybrala 2x Dalacin C, ktorý trochu pomohol, ale nikdy nie úplne. Naposledy mi stiahol zápal, ale tvrdá hrčka v ďasne, ktorá sa mi raz zväčšuje a raz zmenšuje nikdy úplne nezmizla. Už som zúfalá vyše roka deň čo deň, zub niekoľkokrát čistím tými ihličkami, a stále to nepomáha. Má zmysel tento zub ešte zachraňovať? Nerobí mi v organizme väčšiu škodu ako úžitok? Naposledy po mojej otázke pánovi zubárovi, či z toho nemôžem dostať zápal okostnice mi povedal, že veď ho mám. Zub stále v ďasne dobre drží, ale ja už som z toho na dne. Vždy, keď si myslím, že to bude lepšie, zase sa ďasno zapáli a viac opuchne a bolí to. Môžem poprosiť o Váš názor, čo ďalej? Ďakujem, Miriam

Odpoveď:Vo Vašom prípade by som odporúčal zvážiť resekciu koreňového hrotu, alebo extrakciu. Resekcia znamená odstránenie zápalového ložiska v kosti spolu so špičkou koreňa po predchádzajúcom ošetrení koreňa koreňovou výplňou. Či je resekcia možná Vám povie Váš stomatológ príp. ústny chirurg. Extrakcia znamená vytrhnutie zuba. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, už dva týždne mám vytrhnutý zub. Užívala som aj Dalacin, aj tak mi to musela vyčistiť už tretíkrát, aj keď mi povedala, že mi to schne, ale vydržala som. Keď mi tam dá dreň, tak sa mi to upokojí, na druhý deň si to vyberiem a na ďalší mi tam začne pulzovať, čo s tým mám robiť? Mám užívať ďalšie antibiotiká? Vyplachovala som si to aj repíkom aj Listerinom, ale to moc štípalo a ešte aj kojím. Naozaj už nevládzem, ďakujem za odpoveď. Daniela

Odpoveď:Každý stomatológ postupuje v takých prípadoch ako popisujete spôsobom ktorý má odskúšaný, osvedčený. V našej ambulancii mame odskúšaný odlišný postup. Do rany aplikujeme peruviansky balzam, ale ako som už spomenul každý stomatológ môže postupovať inak. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dnes ráno som bol na pohotovosti, lebo ma strašne bolela zadná stolička respektíve to, čo z nej ostalo. Pani zubárke sa však nepodarilo vytrhnúť a vypísala mi výmenný list, s ktorým mám ísť na chirurgickú extrakciu. Mám tam ísť zajtra, no nemám vlastného doktora. Je možné tam ísť aj bez karty a odporúčania môjho doktora? Koľko ma to bude stáť?

Odpoveď:Zákon hovorí, že na ošetrenie k špecialistov vo Vašom prípade ústnemu chirurgovi by ste mali byť odoslaný od obvod. stomatológa, ktorý by Vám mal dať odporúčanie + RTG snímku. K tomu, čo to bude stáť sa nedá vyjadriť, nakoľko každá ambulancia ma vlastný cenník. MUDr. Michal Paška

Otázka:

V nedeľu mi na pohotovosti vytrhli zadný zub a mám tam ešte dieru a v nej sa mi tvorí hnis. Ako sa ho zbavím?

Odpoveď:Pravdepodobne sa nejedná o hnis, ale o fibrín, zložku krvi, ktorá je šedej farby. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, v piatok 18.2. mi trhali zub a ja by som sa chcel spýtať, či nevadí nejaká fyzická namáha akou je šport alebo práca. Ďakujem.

Odpoveď:Jeden deň po zákroku by som bol opatrnejší s nejakou námahou, ale rozhodujúca je bolesť. Ak nemáte výrazné bolesti, ani vo fyzickej námahe by som problém nevidel. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, mám zapálený koreň zuba, ktorý je zlomený. Ostal mi vlastne len ten koreň, celý vonkajší zub sa mi zlomil, moja zubárka mi dala Dalacin C a kázala mi to vyplachovať šalviou, vraj ten koreň odstráni až po vyliečení zápalu, aby to bolo menej bolestivé. Bol to správny postup? Tá bolesť je neznesiteľná, žiadne analgetiká mi nezaberajú a neviem ani čo jesť, čo by ste mi odporučil? Ďakujem.

Odpoveď:Ak vám trvajú bolesti, odporúčal by som zub vytrhnúť.

Otázka:

Dobrý deň, mám 20 rokov a mám problém s očným zubom .. Môj očný zub je úplne mimo ostatných a ja by som ho rád vytiahol .. moja zubárka je zásadne proti tomu a chcela a chce mi vytiahnuť zdravý zub, ktorý je v rade a počas 3 rokov tam zasunúť očný so strojčekom, čo si myslím, že sa ani nepodarí .. Ona mi ten očný zub nevytrhne. Som z Vranova nad Topľou a potreboval by som poradiť, kde nájdem takého zubára v KE alebo PO, ktorý by mi ho vytrhol nejako odborne ... Áno, viem, že očný zub je dôležitý ale on je fakt mimo ... a keď sa vytrhne, ostane tam malá dierka akoby tam ani nechýbal. Ďakujem za radu, s pozdravom Michal.

Odpoveď:Je takmer isté, že by sa strojčekom podarilo trojku zaradiť, je to najdôležitejší zub, preto by som sa aj ja prikláňal k jeho zaradeniu do zuboradia. Ak predsa len budete trvať na vytrhnutí trojky samozrejme, že je to s vaším písomným súhlasom možné, ale myslím, že to vo vyššom veku budete ľutovať.

Otázka:

Dobrý večer, mám otázku. Na pravej hornej strane mám krivý očný zub, dokonca je mimo radu a hore v ďasne. Strojček nosiť nechcem, keďže som už jeden vyberací mala a vôbec nepomohol. Zuby sa aj tak vrátili na pôvodné miesto. Aké mám iné možnosti aby to nevyzeralo tak zle ako teraz? Je možná extrakcia?? Môj zubár mi ho vytrhnúť nechce, akého špecialistu mám navštíviť? ĎAKUJEM.

Odpoveď:Trojka je najdôležitejší zub v ústach takže extrakciu určite nedoporučujem. Ohľadom strojčeka, určite by sa jednalo o fixný a nie vyberateľný strojček takže doporučujem konzultovať ortodontistu a zub zaradiť do zuboradia.

Otázka:

Bol som u stomatológa v Banskej Bystrici. Tam mi vybrali 2 zúbky a zašili mi to. Teraz mám veľký opuch a tlačí mi tu operáciu. Je to zlý pocit. Čo mám robiť? Mám Paradontax na výplach a antibiotikum Augmentin 625 mg.

Odpoveď:Nepíšete časové okolnosti, takže sa neviem vyjadriť. Ak máte nejaké pochybnosti ohľadom hojenia, určite navštívte ošetrujúceho stomatológa.

Otázka:

Dobrý deň, pred 4 dňami mi trhali 6-tku stoličku v pravo dole. Bolesti neustupujú a už mi nezaberajú ani tabletky od bolesti. Keďže zub som mala dosť zlomený a musela mi ho vysekávať, sú tieto bolesti normálne? Je potrebná návšteva stomatológa?

Odpoveď:Odporúčal by som vzhľadom k pretrvávajúcej silnej bolesti ošetrenie rany stomatológom.

Vaša otázka: