Dotazy na tému Extrakcia zubov

Otázka:

Dobrý deň, pán doktor. Bolel ma zub vpravo hore, niekedy ma z toho boleli zuby už aj dole.. nevedela som, ktorý zub to spôsobuje, tak som navštívila stomatológa. Ten mi vyvŕtal osmičku, dal tam liečivú vložku a povedal, že ak bude bolieť naďalej, zub sa vytiahne. Je to v takom prípade bolestivý zákrok? Ďakujem.

Odpoveď:Extrakcia sa robí v lokálnej anestézii takže počas zákroku budete cítiť len tlak, nie bolesť.

Otázka:

Dobrý večer, včera mi zubárka vytrhla zub, dala mi naň gázu lebo tam mám hnis a aj antibiotiká. Líce mám opuchnuté, myslíte, že mi odpuchne do 2 dní?

Odpoveď:K vašej otázke sa nedá jednoznačne vyjadriť, v každom prípade o 2 dni by mal byť opuch aspoň čiastočne zmenšený.

Otázka:

Dobrý deň, chcem sa spýtať, pred týždňom mi trhali zub - hornú sedmičku vpravo. Na druhý deň bolesť neustupovala, tak mi to lekárka vyčistila. Mala som tam úlomky. Na druhý deň ma začalo bolieť ucho aj kosť pod okom, tak som dostala antibiotiká... Bolesť už ustupuje, len dnes som si hore na ďasne našla kosť, ktorá na dotyk bolí...strašne sa bojím, že mi to bude znovu rezať. Ja už nechcem takú bolesť zažiť... Môže tam zostať, alebo sa musí dať von? Ďakujem.

Odpoveď:Pokiaľ to nie je ostrý úlomok kosti, ktorý by prerezával ďasno, a nebudete mať bolesti, tak sa s tým organizmus v priebehu pár mesiacov vysporiada.

Otázka:

Užívam Warfarin 2. Ako postupovať pri trhaní zuba?

Odpoveď:V spolupráci s lekárom, ktorý ordinoval Warfarin je ho potrebné vysadiť, v niektorých prípadoch je nutné ho nahradiť injekčne napr. Fraxiparinom. Pred trhaním je nutné odobrať krv na vyšetrenie INR, ktorého hodnota by mala byť menšia ako 1,36.

Otázka:

Prosím Vás, ako dlho trvá po trhaní zuba znecitlivenie okolia? Po akom dlhom čase mi to okolie odtrnie? Mám ešte jednu otázku. Ak si budem priať vytrhnutie zuba bez injekcie, vyhovie mi môj zubár? Bude to veľká bolesť? Bojím sa toho znecitlivenia, ale strašne.

Odpoveď:Znecitlivenie trvá cca do 4 hodín od podania, neodporúčam trhanie zuba bez znecitlivenia, nakoľko je to silná bolesť. Ak by som bol váš stomatológ, zo všetkých síl by som snažil vás presvedčiť, aby ste si nechali anestéziu pichnúť.

Otázka:

Dobrý deň, som štvrtý deň po extrakcii dolného zuba múdrosti a mám stále väčší a väčší opuch líca a na čeľustnej strane veľkú modrinu. Bola som na tretí deň aj za zubárom, čo mi zákrok robil a on mi povedal, že je všetko v poriadku, že si mám dávať na opuch ľad a brať antibiotiká, a že ten opuch je z hákov ako mi zub trhal. Mávam v noci aj napriek antibiotikám a anastetikám veľké horúčky - hlavne večer a cítim, že sa mi opuch zväčšuje a začína mi tlačiť na ucho a aj oko...bola som aj na pohotovosti -nie zubnej, tam mi povedali, že je to normálny proces po trhaní. Čo ak mám zápal okostnice? Ako sa takýto zápal lieči? Ďakujem.

Odpoveď:Každý organizmus reaguje na trhanie zuba inak. Niekto nemá opuch ani bolesť už na druhý deň, iný ma obtiaže ešte aj po 7-10 dňoch. K Vašim obtiažam toľko, že na 4 deň po extrakcii by ste mali cítiť, že obtiaže ustupujú, bolesť a opuch sa zmierňujú. Ak necítite ústup obtiaží, odporúčam Vám opätovne navštíviť stomatológa. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň. Môj priateľ má od včera neznesiteľné bolesti. Celú noc sme nespali, dnes sme boli u zubára a zub išiel von, ale aj napriek tomu ma môj priateľ stále strašne bolesti a asi aj silnejšie. Nežijeme na Slovensku. Čo môžeme robiť? Čo mu pomôze? Aké lieky?

Odpoveď:V prípade, že je zub vytrhnutý  a predpokladám že bol vytrhnutý zub ktorý spôsoboval obtiaže, odporúčam len silnejšie lieky od bolesti. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Už 3. deň mám opuch pod sánkou, dnes som bola u zubára vytrhol mi zub, ranu zašil. Neušlo niečo lekárovi, nemôžem mať zápal okostnice?

Odpoveď:V dôsledku zápalu môžete mať zväčšené uzliny, nemusí sa jednať o hnisavé ložisko. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať.. mám 11 dní po vytrhnutí zuba hornej šestky na pravo..trhanie bolo namáhavé a dlhé..mám dosť silné korene, trhanie trvalo asi hodinu. Prvých 5 dní som bola na tabletkách od bolesti potom som prestala brať tabletky nakoľko bolesť už nebola taká silná, ale teraz posledné 3 dni som opuchla na tej strane, bolí ma celé líce na dotyk je citlivé, zle sa mi je aj rozpráva a to nehovorím o usmievaní sa. Na vnútornej strane na líci cítim niečo ako visiaci vačok, bolí ma už aj sánka na tej strane. Včera som chcela ísť k tomu zubárovi čo mi trhal ten zub znova nech sa mi na to pozrie, ale on mi dal termín až na budúci týždeň v stredu...bojím sa či to nie je  nejaký zápal. Neviem čo mám robiť. Pracujem v Anglicku a je to tu dosť komplikované. Skúšala som volať aj do iných centier, ale všade mi dali termín až na koniec budúceho týždňa. Poraďte mi prosím, môže to byť zápal okostice alebo čo to je čo to mám na tom líci? Ďakujem pekne. Martina

Odpoveď:Môže sa jednať o zápalový proces, preto ak nemáte inú možnosť ako dosiahnuť vyšetrenie príp. ošetrenie odporučil by som analgetiká, príp. širokospektrálne antibiotiká. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, chcem sa opýtať, priateľ má problém s ranou po vytrhnutí zuba. Hneď po vytrhnutí tam mal hnilobu, lekár mu odporučil vitamíny, ktoré užíva a dával mu do rany nejakú dreň. Hniloba tam už nie je, ale rana sa vôbec nehojí, vidno mu kosť a už je to mesiac po vytrhnutí. Lekár mu povedal, že ak sa mu to nezahojí do dvoch týždňov, pošle ho na chirurgiu, kde mu to budú sekať. Chcem sa opýtať, či je podľa Vás postup lekára správny a čo spôsobuje to, že rana sa nehojí. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Ak je skutočne vidieť po mesiaci obnaženú kosť, tak si myslím, že by bolo vhodné vyšetrenie ústnym chirurgom. Najčastejšou príčinou, prečo sa rana nehojí, je rozpadnutie krvnej zrazeniny ústnymi baktériami. MUDr. Michal Paška

Vaša otázka: