Dotazy na tému Extrakcia zubov

Otázka:

Dobrý deň. Včera som podstúpila chirurgický zákrok dolnej osmičky, teda jej samotnú extrakciu. Osmička sa nachádzala pod ďasnom, v kosti. Nevedela sa prerezať, preto chirurgický zákrok. Klasiky po anestézii prišli naozajstné bolesti a opuch, ktorý vyzerá, akoby som mala na jednej strane v ústach tenisovú loptičku a cez noc sa zväčšil. Sestrička stomatológa-chirurga mi povedala, že je to normálne, lebo zub bol veľmi hlboko, až v kosti. Lenže tento veľký opuch, aj keď mám neustále na ňom studené obklady, mi nedovoľuje ani poriadne otvoriť ústa. Čiže jedenie a ústna hygiena sú mimoriadne náročné a bolestivé. Je ešte jedna otázka, čo môžem urobiť okrem studených obkladov a liekov od bolesti? Či už len prečkať to? Ďakujem.

Odpoveď:Opuch po náročnej extrakcii dolnej osmičky býva takmer pravidelne, okrem analgetík a studených obkladov by som doporučoval vyplachovať vlažnými kamilkami, na noc si pridať jeden podhlavník, prípadne po konzultácii s ošetrujúcim lekárom je možné ordinovať aj antibiotiká /ale ich podanie nie je vždy nutné/. Prípadne proti opuchu Escín/Yelon. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Prečo si myslite, že po extrahovanom zube je roxamycin nie dobrý? Aké konkrétne antibiotiká by ste odporučili vy? Myslíme obaja na komplikovanú extrakciu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Po komplikovanej extrakcii nie je nevyhnutné ordinovať ATB. Samozrejme je to na úvahe ošetrujúceho stomatológa a aj v závislosti od priebehu extrakcie a zváženia možných rizík hojenia rany. Ako najvhodnejší – nie nevyhnutný – by som považoval Dalacin C pretože veľmi dobre preniká do kosti. Rovamycin je vhodnejší na liečbu akútnej parodontitídy. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Je možné, aby mi doktor vytrhol môj očný zub, ktorý je zdravý, ale po rokoch sa mi tak posunul smerom nahor, že zub, ktorý je pred a za ním sú už skoro pri sebe. Je to hlavne z kozmetického  hľadiska. Viem, že by som mohla nosiť strojček, ale 4 – 5 rokov je veľmi veľa. S.

Odpoveď:Je to Vaše rozhodnutie, takže by nemal byť problém. Samozrejme budete musieť podpísať, že ste boli poučená a že s vytrhnutím súhlasíte. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, pred viac ako rokom mi robili extrakciu pravej dolnej osmičky. Po týždni mi začal tŕpnuť jazyk, tak som navštívila lekára, ktorý mi zub chirurgicky odstraňoval. Ten kategoricky prehlásil, že určite mi nerv nepoškodil a odporučil mi užívať Milgammu. Už som využívala minimálne 5 veľkých balení, ale stav sa naopak ešte zhoršuje. Niekedy si necítim ani ďasná na pravej strane. V ústach mám stále pachuť kyslého kovu. Je možné môj stav zlepšiť alebo je poškodenie nervu trvalé? Pri akých vyšetreniach je možné zistiť rozsah poškodenia? Ďakujem a prosím o radu. Mária.

Odpoveď:Odporúčal by som vám posúdenie vášho stavu na niektorej zo stomatochirurgických kliník, tam sa vyjadria aj k prognóze ďalšieho vývoja obtiaží. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, som mesiac po vytrhnutí zuba z dôvodu tupej bolesti v mieste hornej sedmičky, ktorá vôbec nebolela na poklep, bola zaplombovaná a nereagovala na teplo, chlad a pod. Ale bolela ma celá ľavá strana, bolesť vystreľovala až do polovice hlavy na ľavej strane. Boli mi vybraté nervy z kanálikov sedmičky, ale bolesť pretrvávala a tak mi bol vytrhnutý na moju žiadosť aj zub. No po zahojení sa objavili tie isté bolesti a aj teraz ma bolí celá strana. Čo to môže byť alebo na koho sa obrátiť ? Môže tam byť nejaký zápal, pomohla by magnetická rezonancia ? Môže to byť vyrážanie z krčnej chrbtice? Nič nemám napuchnuté, ďasno ma nebolí na dotyk, ale bolesť cítim presne vyrážajúcu z miesta v okolí vytrhnutej sedmičky. Viete mi nejako poradiť ? Ďakujem, Rena.

Odpoveď:Mohlo by sa jednať o bolesť vychádzajúcu z čeľustného kĺbu (stomatológ) z prínosových dutín (ORL), prípadne bolesť neurologického pôvodu (neurológ). MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň, moja otázka je, že mi vytrhli v pondelok 12. 3. zub a povedala mi lekárka, že mám suché lôžko a už je druhý pondelok a stále ma to bolí a beriem od štvrtka antibiotiká, je to tak normálne? Ďakujem

Odpoveď:Suché lôžko znamená, že sa v rane rozpadla vplyvom ústnych baktérií krvná zrazenina a kosť ostala obnažená /nezakrytá krvou a preto rana bolí. Možností ošetrenia je niekoľko, všetko záleží na rozhodnutí a skúsenosti ošetrujúceho.

Otázka:

Dobrý deň, prosím, pomôžte, žijeme v Anglicku a náš syn má 3 roky a strašne pokazené polámané zúbky. Celkom ich je 9, boli sme aj na vyšetrení a ošetrujúca lekárka nariadila operáciu a chcú mu vytrhnúť všetky naraz. Je takýto spôsob v poriadku? Ďakujem.

Odpoveď:Väčšinou takto radikálne nepostupujeme, extrahujeme len ak v oblasti koreňov vznikol zápalový proces, od bolesti väčšinou postačuje zub otvoriť / prevŕtať do dreňovej dutiny/.

Otázka:

Pred 11 dňami mi zubár vytrhol zub č.27. Mala som tam hlboký kaz. Korene sa mu zalomili a tak mi ich chirurgicky odstránil. To miesto ma nebolí, ale bolí ma zub, ktorý je pred ním, horná šestka. Začal ma bolieť asi pred troma dňami. Mám okolo neho aj opuchnuté ďasno z vonkajšej strany, ale ten opuch tam mám ešte odvtedy, ako mi trhali zub. Súvisí to nejako s tým vytrhnutým zubom? Nemohlo sa v tom vedľajšom zube niečo poškodiť, keď mi operoval tie korene? A ďalšia vec: Na tom mieste, kde mám ten vytrhnutý zub č.27, mi z vonkajšej strany ďasna vytŕča niečo malé biele tvrdé, akoby to bola kosť. Až tak ma to ale nebolí. Nevadí to?

Odpoveď:Nepredpokladám poškodenie zuba 6 počas extrakcie zuba 7. Ak vám však z ďasna trčí kosť je potrebné ošetrenie, obnažená kosť by nemala zostať, kosť musí byť prekrytá ďasnom aby nebolela.

Otázka:

Dobrý deň, v stredu mi vytrhli zub, ktorý veľmi bolel. Lekár mi nasadil ATB, pretože som mala už začínajúci zápal okostice. Dnes som ATB dobrala, no bolesti sú stále. Síce nie až také, ale dosť výrazné sú stále. Ako dlho môže trvať kým bolesť ustúpi? Dnes som totiž bola na kontrole a lekár vravel, že za to pekne hojí. Len neviem, prečo tie bolesti... Ďakujem, pekný deň.

Odpoveď:Predpokladám, že ste lekárovi povedali , že máte pomerne výrazné bolesti, ak nie doporučujem kontrolné vyšetrenie. Dobrým znakom je že bolesť sa postupne zmierňuje, nedokážem odhadnúť mieru zápalu v deň extrakcie, preto predpokladám, že váš ošetrujúci považuje sprievodnú bolesť ešte za normálnu.

Otázka:

Dobrý deň, 22.11.13 mi extrahovali ľavú osmičku. Mala som štyri stehy. Jeden steh mi však lekár akosi nevytiahol. Vidím si ho. Môže mi to robiť problém, ak ostane v ďasne? Rana je pokrytá bielym povlakom a cítim si z nej hnis. Je to v poriadku? Robím výplachy šalviou a na začiatku curaseptom. Ďakujem.

Odpoveď:Ak ide o nevstrebateľný steh, odporúčam jeho vybratie. Biely povlak je fibrín - zložka krvi veľmi dôležitá k zhojeniu rany, ak by rana hnisala, mali by ste silné bolesti, takže predpokladám, že nehnisá.

Vaša otázka: