Dotazy na tému Extrakcia zubov

Otázka:

Dobrý deň, som štyri dni po resekcii koreňového hrotu. Rada by som sa opýtala, keďže tam som sa zabudla, ako čistiť ranu, lebo absolútne neviem, ako si teraz udržiavať ústnu dutinu. Mam ešte jednu otázku, keďže som 4 deň po resekcii, robili mi dva predné horné zuby a mám stále dosť výrazný opuch na lícach, či je to normálne. Ďakujem

Odpoveď:Po resekcii odporúčame naším pacientom, aby si vyplachovali ústa kamilkovým príp. repíkovým čajom. Pri čistení zubov si treba dať pozor v oblasti operačnej rany - mali by ste si opatrnejšie čistiť zuby zubnou kefkou a jesť mäkkú stravu. Čo sa týka opuchu, odporúčam Vám, dávať si ľadové obklady na miesto opuchu. Opuch býva výraznejší ráno, na štvrtý deň by však už mal mať tendenciu zmierňovať sa, zo dňa na deň by mal byť menší. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Je to normálne, že ma po vytrhnutí zuba, 5 dole, bolí už 5. deň celá sánka a spodné zuby? Každé 4 hodiny beriem bez výsledku tabletky proti bolesti, zákrok trval skoro hodinu. Ďakujem.

Odpoveď:Doporučoval by som vám kontrolné vyšetrenie v ambulancii, kde sa zub trhal. Vzhľadom k udávanej dĺžke trvania zákroku by to mohlo ešte bolieť, bolo by však vhodné, keby stav zhodnotil ošetrujúci lekár. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Ak mi vytiahli zub, po koľkých hodinách si môžem zapáliť cigaretu?

Odpoveď:Fajčenie výrazne zhoršuje proces hojenia, ideálne by bolo, keby ste nefajčili až do zhojenia. Za minimum považujem 2 hodiny. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Pred 4 dňami (štvrtok ráno) mi moja zubná lekárka vytrhla zub a musela mi narezávať ďasná, aby ho vytrhla. Po vytrhnutí mi zubné lôžko neskontrolovala. Akonáhle prestala účinkovať injekcia, začala som mať strašné bolesti celej kosti, hlavy, nezmohla som sa celý deň na nič, len som ležala. Myslela som, že druhý deň to bude lepšie, bohužiaľ je to stále rovnaké, naopak, ďasná v okolí mi opuchli. Dnes ráno som bola už nahnevaná, tak som skúšala špáradlom jemne nahmatať či tam niečo tvrdé neostalo a v jednej časti je to dosť tvrdé, neviem mohol tam ostať koreň. Po vytrhnutí zuba som si všimla, že na zube boli tri korene. Vo vnútri to mám celé čierne, takže neviem či mám ísť k lekárovi alebo na pohotovosť. Určite už nepôjdem k mojej novej zubnej lekárke, bola som u nej  prvýkrát, dosť drasticky mi ho trhala a teraz toto. Môžete mi pomôcť? Ak by ste mi vedeli poradiť aj nejakého zubného lekára v Martine, som tu nová a nikoho tu nepoznám. Ďakujem.

Odpoveď:Ak zubárka vytrhla zub s 3 koreňmi, tak tam pravdepodobne koreň nezostal, lebo len výnimočne majú zuby viac ako 3 korene. Čierne v rane je pravdepodobne krvná zrazenina. Neodporúčam Vám špárať do rany nakoľko sa môže narušiť krvná zrazenina v extrakčnom lôžku a proces hojenia sa predĺži. Ak Vám ťažkosti pretrvávajú, navštívil by som stomatológa, ktorý zub trhal, lebo ten pozná najlepšie okolnosti extrakcie. Bohužiaľ lekára v Martine Vám neviem poradiť. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobrý deň pán doktor. Zlomila sa mi 6-tka vľavo dole a minulý týždeň v pondelok mi môj zubár v SR robil výplň 1 koreňa a druhý bol vytrhnutý. Rana po extrakcii sa hojí v poriadku, štichy by mali vypadnúť samé, ale tá časť zuba s vyplneným koreňom ma ešte stále bolí a začínam mať bolesti ľavého ucha a ľavej mandle. Nie je to neznesiteľné, len nepríjemné, tak som chcela vedieť, či by som mala radšej navštíviť zubára alebo je to normálne. Vopred ďakujem.

Odpoveď:Bolesť môže byť spôsobená v dôsledku komplikácie hojenia rany po vytrhnutí alebo v dôsledku podráždenia v oblasti ošetreného koreňa zuba. Ak sa obtiaže postupne zmierňujú, s návštevou stomatológa by som ešte počkal. Ak sa však stupňujú, bolo by vhodné vyšetrenie príp. ošetrenie rany po vytrhnutí. MUDr. Michal Paška

Otázka:

Dobry den pan doktor. chcela by som sa opytat, kolko hodin ci dni po trhani zuba ma rana krvacat? mne thhali vcera rano myslim, a stale vypluvam aj trosku krv. je to normalne?

Odpoveď:

Otázka:

Dobrý deň, v pondelok 4.6.2012 mi vytrhli zub vzadu dole. Nemám výrazné bolesti, len pri dotyku ďasna ma to trochu bolí, je to normálne 2 dni po tom? Koľko trvá kým sa zahojí rana?

Odpoveď:2 dni po extrakcii , by som takéto obtiaže považoval za normálne. Prekrytie rany ďasnom trvá cca 3-4 týždne v závislosti od miesta a rozsahu rany.

Otázka:

Dobrý deň - na vytrhnuté zuby mi poradili lieh vo forme domácej pálenky jablkovice, v ňom vyluhované sušené gaštany, ja som to pre srandu skúsil, ono to pri použití stiahne celé ústa i ďasná je to horké ak sa s toho dostane do pažeráka tiež ho stiahne - keďže som proti antibiotikám neberiem ich nikdy, ani po predpísaní lekárom, chcem sa opýtať či mi tento recept mohol pomôcť lebo úž po pár dňoch som mohol na týchto miestach normálne jesť.

Odpoveď:V žiadnom prípade nedoporučujem na ranu koncentrovaný alkohol nakoľko dochádza k poleptaniu ústnej výstelky a následne k predlženiu doby hojenia.

Otázka:

Pred 4 mesiacmi som mala extrahovaný zub no potom nastali komplikácie. Veľakrát mi čistili ďasno. Brala som 3 antibiotiká. Ďasno je stiahnuté, ale veľmi citlivé. Lekárka tvrdí, že je všetko v poriadku. Môžem žiadať napr. o CT vyšetrenie ďasna a čeľuste, nakoľko aj čeľusť je citlivá. Mám aj bolesti čeľuste.

Odpoveď:CT vyšetrenie je vlastne trojrozmerné rtg vyšetrenie takže nepredpokladám výraznejší prínos tohto vyšetrenia vo vašom prípade, ak máte bolesti v oblasti čeľuste, doporučoval by som vyšetrenie ORL, príp. vyšetrenie na stomatochirurgickej klinike.

Otázka:

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, ako veľmi akútne je ťahanie 4 osmičiek, ak mi môj zubár povedal, že by ich bolo treba vybrať, aby nerobili tlak na ostatné zuby a neboli zvyšné zuby blízko seba, nakoľko sú dosť natesno a nevidno, či sa tvorí kaz. Moje osmičky sú zdravé a nemajú kazy, bolesti nepociťujem. Opodstatnenie ťahania všetkých 4 je vraj aj fakt, že po 10 alebo po 20 rokoch mi môžu začať ostatné zuby vypadávať, nakoľko nebudú mať svoje pôvodné miesto. Nie je to veľmi drastický spôsob? Veď ak nevidí kaz, tak pri preventívke ma vždy môže poslať na RTG a tam sa kaz ukáže. A čo sa týka toho vypadávania, ozaj to môžu moje osmičky spôsobiť? Vopred ďakujem za Vašu odpoveď.

Odpoveď:Neviem čo mal stomatolog na mysli ohľadom vypadávania ostatných zubov v dôsledku prítomnosti osmičiek. Nikto Vás nemôže donútiť aby ste si osmičky dali vytrhnúť. Ohľadom radikálnosti liečby – veľa závisí od dostatku miesta na prerezanie , sklonu, možnosti dobrého čistenia.

Vaša otázka: