Dotazy na tému Detské zuby

Otázka:

Dobrý deň prajem, moja dcéra bude mať 7rokov a posledné dva týždne ju trápia bolesti, pretože sa jej začali prerezávať spodné stoličky. Neviem jej veľmi pomôcť, dávali sme na líce obklady, sirup proti bolesti, ale nič nepomáha. Viete mi poradiť? Za radu Vám vopred ďakujem. Monika 

Odpoveď: Lieky od bolesti by mali zabrať, ak tomu tak nie je hľadal by som inú možnú príčinu bolesti.

Otázka:

Dobrý deň, môže mliečny rozkývaný zub vypadnúť sám od seba v noci?

Odpoveď: Ešte som sa s tým nestretol, ale celkom sa to vylúčiť nedá.

Otázka:

Chcem sa spýtať, či sa platí za zubnú preventívnu prehliadku u detí.

Odpoveď: U stomatológa, ktorý má zmluvu so zdravotnými poisťovňami sa za preventívnu prehliadku neplatí.

Otázka:

Dobrý deň. Prosím vás ako je to možné (čím je to spôsobené), že jedno z mojich detí má úplne krásne zúbky a druhé ich má také dožlta sfarbené? Aj ich čistíme, ale nič nepomáha.

Odpoveď: Dobrý deň, odporúčala by som Vám navštíviť dentálnu hygieničku, ktorá by zhodnotila stav zúbkov Vašich detí či ide o povlak alebo zafarbenie zubov.

Otázka:

Dobrý deň. Ak chcem zbaviť detský cumlík baktérií, napríklad keď spadne na zem, stačí ak sa opláchne vodou, či treba ho vydezinfikovať vriacou vodou? Bojím sa, aby som malému nepreniesla nejaké baktérie do úst... Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, cumlík stačí opláchnuť čistou vodou, určite neodporúčam cumlík olizovať, vtedy vyššie riziko odovzdania baktérií zodpovedných za vznik zubného kazu a zápalových procesov.

Otázka:

Dobrý deň, mám problém so žltnutím zubov u 10 ročného syna. Napriek tomu, že si zuby čistí 2x denne a vždy mu ich kontrolujem, tvorí sa mu žltý zubný povlak. Hlavne na horných dvojkách a zvnútra. Tento problém sa začal asi tak 3-4 mesiace dozadu. Dovtedy mal pekné biele zúbky. Čo robiť, bojím sa aby sa mu zuby nezačali kaziť. Doteraz nemal žiadny kaz, ani na mliečnych a ani na trvalých zuboch. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, odporúčala by som Vám zobrať syna k dentálnej hygieničke, ktorá synove zuby vyleští ale poradí mu ako efektívne odstraňovať zubný povlak zo všetkých zubných plôch.

Otázka:

Dobrý deň. Je možné použiť rajský plyn pre deti aj u dentálnej hygieničky, či existuje táto možnosť len pri zubných lekároch? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň, teoreticky je to možné ak dentálna hygienička pracuje u zubného lekára a túto formu premedikácie aplikuje vyškolený zubný lekár.

Otázka:

Pekný deň prajem. Malá má 9 rokov a ešte má tri mliečne zuby, no čakáme, že každú chvíľu vypadnú, nakoľko doteraz jej priebežne padali. Môžem ju zobrať na dentálnu hygienu? Alebo mám počkať, kým sa jej kompletne zuby vymenia? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, na našom pracovisku ošetrujeme deti na dentálnej hygiene od piatich rokov, kedy sa zameriavame hlavne na správny nácvik čistenia zubov a postupne sa odstraňuje zubný povlak, leštia sa zuby a fluoridujú.

Otázka:

Dobrý deň, moje dieťa stále škrípe zubami. Má to nejaký význam? Prestane to robiť? Má 3 roky.

Odpoveď: Dobrý deň, odporúčala by som Vám navštíviť zubného lekára, ktorý daný stav posúdi a poradí Vám ako postupovať, aby nedochádzalo v budúcnosti k poškodeniu zubov.

Otázka:

Dobrý deň prajem. Mám obavy – keď si dieťa čistí samo zuby, nemôže si ich nejako poškodiť, keďže ešte nemá takú motoriku a niekedy sa stane, že si kefkou vrazí do zúbkov. Veľmi sa bojím, aby si tam neublížila. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, v záujme bezpečnosti sa hlavne u malých detí odporúča používať zubné kefky z pogumovanou hlavicou.

Vaša otázka: