Dotazy na tému Dentálna hygiena

Otázka:

Dobrý deň, zaujímalo by ma, ako sa zmenila dentálna hygiena na Slovensku počas posledných 20-tich rokov. Myslím, aj v očiach pacientov a ľudí ale aj jednotlivé metódy a postupy pri starostlivosti o chrup.

Odpoveď:Pacienti si uvedomujú, že dentálna hygiena je najlacnejšia a zároveň najúčinnejšia prevencia a je zvýšený dopyt z ich strany a samozrejme sú nové metódy a postupy, ktoré ošetrenie urýchľujú, zároveň aj regeneráciu tkanív, znižujú citlivosť pri ošetrení a pod.

Otázka:

Čo sú to vlastne parodontálne vačky na zuboch? Na webe som si čítala postup pri odstraňovaní zubného kameňa a nánosov a práve tento pojem tam bol spomenutý. Ako zistím, že sa mi niečo také tvorí? Mám zubnú lekárku, ktorá mi nikdy nič nepovie, aj keď prídem s nejakým nepríjemným pocitom alebo bolesťou, musím z nej páčiť, čo to je a aký postup zvolí. Avšak, spolieham sa na to, že ak by to bolo niečo vážne, oznámi mi to a tiež ma poučí ako postupovať. Alebo skôr ide o záležitosť, ktorú riešia dentálni hygienici? Mala by som ho asi navštíviť, však? Ďakujem za odpovede, pekný deň.

Odpoveď:Prítomnosť parodontálnych vačkov sa vyšetruje jedným z indexov, ktorý by mal byť súčasťou preventívnej prehliadky u zubného lekára a ošetrenia u dentálneho hygienika. Ak sa prítomnosť zistí, t.j. ak je priestor medzi ďasnom a zubom hlbší ako 3,5mm, jedná sa o parodontálny vačok a je potrebné odstrániť z tohto priestoru zubný kameň a povlak, čo prispieva k zmenšeniu hĺbky z patologickej na anatomickú.

Otázka:

Môže aj menštruácia ovplyvniť zapálené alebo krvácajúce ďasná? Mám pocit, že zapálené ďasná mávam práve v tomto období. Je to možné či nie?

Odpoveď:Samozrejme hormonálne zmeny či už počas menštruácie, gravidity alebo hormonálnej liečby môžu spôsobiť zmeny na ďasnách. Prejavy sa zhoršujú pri nedostatočnej hygiene, hlavne pri absencii medzizubného čistenia.

Otázka:

Dobrý deň, pred dvoma mesiacmi som si dala vybieliť zuby laserom. Vždy som používala bieliace pasty takže som s ich používaním neprestala. Teraz ma však bolia dva predné zuby a tiež som si všimla, že sú stále priesvitnejšie. Vždy boli na konci trošku priesvitné ale teraz je to určite horšie. Porušila som si zubnú sklovinu? Tým pádom aj strácajú bielosť...dá sa s tým niečo robiť? Trápi ma to, ďakujem.

Odpoveď:Dobrý deň, môže sa jednať o prechodnú citlivosť, ktorá sa môže po bielení vyskytnúť. Odporučila by som Vám navštíviť odborníka, ktorý bielenie previedol a požiadajte ho o vyšetrenie postihnutých zubov, prípadne o lokálne ošetrenie týchto citlivých zubov.

Otázka:

Môže sa mi dostať niečo pod ďasno na prednom zube? Je to také dosiva a neviem či je to korenie alebo či to môže byť zubný kameň ale nikde inde to nemám a iba na kúsku pod týmto ďasnom. Mám si to nejako šetrne vyplachovať alebo normálne čistiť kefkou?

Odpoveď:Dobrý deň, určite môžete naďalej čistiť zubnou kefkou ak je to z potravy, tak to jednoducho vyčistíte, ak sa jedná o zubný kameň, bolo by vhodné navštíviť dentálnu hygieničku, ktorá miesto vyšetrí a ak sa jedná o zubný kameň, tak ho odstráni a povrch vyleští.

Otázka:

Zdravím Vás. Môže sa mi stať, že pri čistení medzizubných priestorov zubnou niťou si vytiahnem aj plombu? Lebo často sa mi stáva, že niť sa mi ako keby trošku zasekne medzi zubami a potom sa ju bojím potiahnuť, aby som si ju náhodou nevytiahla.

Odpoveď:Dobrý deň, v prípade, že bočné steny výplne nie sú vyleštené alebo vznikol vedľa plomby sekundárny kaz, môžu sa vyskytnúť Vami popísané problémy. Poproste Vášho zubného lekára, aby steny výplne skontroloval, prípadne vyleštil.

Otázka:

Dobrý deň. Rád by som sa spýtal, či môže mať na moje zuby nejaký negatívny vplyv zle vykonaná dentálna hygiena.

Odpoveď:Dobrý deň, samozrejme, že pri neodbornom ošetrení môže dôjsť k mechanickému poškodeniu zubnej skloviny, ďasien, citlivosti zubov, tak ako pri každej neodbornej manipulácii. Odporúčala by som Vám preto overiť si, či Vaša dentálna hygienička má adekvátne vzdelanie.

Otázka:

Dobrý deň. Užívam silné lieky. Môžu sa mi z toho vyskytnúť nejaké problémy, čo sa týka dentálneho zdravia?

Odpoveď:Dobrý deň, niektoré lieky môžu spôsobiť negatívne prejavy na ďasnách, ale častejšie sa vyskytujú ako sekundárny jav ťažkosti z nedostatočnej dentálnej hygieny, ktorá je bežná pri ochoreniach. Konkrétny liek a jeho negatívne účinky v dutine by som odporúčala konzultovať s Vašim ošetrujúcim zubným lekárom.

Otázka:

Dobrý deň. Minulý týždeň som bol prvýkrát na dentálnej hygiene u profesionálnej pani hygieničky. Použila niečo, čo mi pripomínalo „šmirgeľ“. Čo to bolo? Nemôžem niečo podobné použiť i doma na úplné dočistenie?

Odpoveď:Dobrý deň, pravdepodobne išlo o profesionálnu leštiacu pastu. Neodporúča sa však na domáce použitie kvôli vysokej abrazivite, ktorá by mohla spôsobiť mechanické poškodenie.

Otázka:

Dobrý deň, Chcel by som sa opýtať ako často si čistiť zuby a aká je najvhodnejšia pasta?

Odpoveď:Zvyčajne sa odporúča zuby čistiť dva krát denne ráno a večer, pri večernom čistení sa odporúča aj čistenie medzizubných priestorov. Ak nemáme žiadne ťažkosti sa odporúča bežná zubná pasta s fluorom, v prípade citlivosti zubov odporúčame zubnú pastu na citlivé zuby.

Vaša otázka: