Dotazy na tému Dentálna hygiena

Otázka:

V médiách sa často opakuje pojem – odhalené zubné krčky. Ako vlastne odhalené krčky vyzerajú, ako zistíme, že ich máme skutočne odhalené? Moja zubárka sa k tomuto nikdy nevyjadrila, mám 25 rokov a zdá sa mi, že na spodných zuboch mám krčky príliš vystúpené a potiahnuté iba tenkou vrstvou ďasna. Na prehliadky chodím pravidelne ale naozaj mi moja stomatologička ešte nikdy nespomenula, že by som mala s niečím takým problém. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:takýto problém je nemožné posúdiť bez vyšetrenia alebo bez toho aby sme to skontrolovali zrakom, ale odhalené krčky môžu byť v dôsledku zápalu v okolí zuba, mechanického poškodenia v dôsledku používania nesprávnej techniky čistenia, ťahu uzdičiek...

Otázka:

Dobrý deň, aké máte skúsenosti so škrabkou na jazyk? Používate v ambulancii niečo podobné? Je potrebné si čistiť jazyk takouto škrabkou a ako často? Zistil som, že mám nepríjemný pocit v ústach možno práve kvôli jazyku. Ďakujem za všetky odpovede.

Odpoveď:Dobrý deň, bolo by vhodné navštíviť dentálneho hygienika, ktorý jazyk vyšetrí a v prípade potreby tejto pomôcky, Vám odporučí najvhodnejší typ a ukáže správnu techniku používania.

Otázka:

Pani doktorka, ako pristupovať k sklovine, ktorá už bola mechanicky poškodená? Ako dieťa som nosila strojček, zvykla som si zuby drhnúť tvrdou kefkou a teraz mám sklovinu po tých rokoch slabú a poničenú...dá sa s tým aspoň niečo robiť, podporovať to, aby sa zuby nedrolili a nelámali?

Odpoveď:Určite je vhodné dôkladné odstraňovanie zubného povlaku neabrazívnym spôsobom a šetrnými zubnými pastami bohatými na minerálne látky, ktoré sú schopné regenerovať zubnú sklovinu, samozrejme v kombinácii s dôsledným čistením, úpravou stravovacích návykov a používaním domácej fluoridácie. Ideálne je navštíviť dentálneho hygienika, ktorý Vám poradí správny postup a pomôže vybrať pomôcky ústnej hygieny.

Otázka:

Dobrý deň prajem, moja dcérka má 4 a pol roka presne, a už jej vypadli dve prvé predné spodné zúbky a už tam vidieť trvalé zúbky. Moja otázka by znela, že či už teraz treba začať umývať jej zúbky so zubnou pastou dospeláckou alebo môžem naďalej s detskou pastou?

Odpoveď:Dobrý deň, odporúča sa používať zubné pasty podľa veku, lebo napriek tomu, že dieťa má „dospelácke“ zuby, nevie tak vypľúvať zubnú pastu a preto je vhodné vybrať dieťaťu pastu podľa veku, čiže stále zubnú pastu do 6 rokov.

Otázka:

Mám takú zložitejšiu otázku – ako vlastne vzniká zápal ďasien, ustupovanie a následná paradentóza? Je to kvôli zubnému kameňu? Ako sa dá tomu zabrániť, aká je prevencia?

Odpoveď:Dobrý deň, celý tento proces vzniká na základe povlaku, ktorý zostáva v okolí ďasien a v ňom sa ukladajú baktérie, ktoré dráždia ďasná a tie odpovedajú zápalom, teda opuchom, začervenaním či krvácaním ďasien. Ak povlak zostáva dlhšie neodstránený minerálne látky zo slín sa v ňom uložia a mineralizujú a tvorí sa zubný kameň. Tento proces je zvratný, teda ak odstránime zubný kameň a povlak a odstraňovanie povlaku v ďalšej starostlivosti bude efektívne zápal sa vylieči a neprichádza k ďalšiemu poškodeniu. Ak ale proces pokračuje povrchový zápal prechádza do hlbších vrstiev hovoríme o parodontitíde a môže ustupovať ďasno. Tento proces sa dá zastaviť, ale zmeny, ktoré nastali sa nedajú vrátiť do pôvodného stavu. Teda najlepšia prevencia je profesionálne odstránenie zubného kameňa a povlakov u dentálnej hygieničky, ktorá Vám aj poradí ako najlepšie odstrániť povlak zo všetkých zubných plôch a tým zabránite aj vzniku zápalu aj vzniku zubného kazu.

Otázka:

Zdravím, mám na vás otázku, či je to normálne, keď mi tečie veľmi veľa krvi vždy, keď som práve u dentálnej hygieničky na čistení. Ona vraví, že áno, ale mne sa to príliš normálne určite nezdá. Vďaka za odpoveď.

Odpoveď:Dobrý deň, spravidla sa jedná o zápalový proces, keď Vám ďasná výrazne krvácajú aj pri ošetrení u dentálnej hygieničky. Veľmi často sa toto krvácanie pri ďalšom ošetrení výrazne redukuje. Skúste sa na to informovať pri ďalšej návšteve u dentálnej hygieničky.

Otázka:

Dobrý deň. Môj strýko mi minule vravel, že mu dentálna hygienička pri čistení používala laser namiesto ultrazvuku. Je to len novšia, modernejšia verzia, či je to z nejakého dôvodu? Dôvodom by mohlo byť napríklad nadmerné krvácanie pri hygiene.

Odpoveď:Dobrý deň, aký typ prístroja dentálna hygienička používa, záleží od prístrojového vybavenia jednotlivej zubnej praxe. Ošetrujúci volí typ prístroja aj podľa skúseností a spokojnosti pri ošetrení pacientom i ošetrujúcim.

Otázka:

A do akého veku môže dieťa používať detskú zubnú pastu? Ďakujem.

Odpoveď:Dobrý deň, na obale je napísané pre akú vekovú hranicu je zubná pasta určená.

Otázka:

Dobrý deň, mám otázočku ohľadom návštev dentálnej hygieničky v zahraničí. Som zo Slovenska, aj tu bývam, aj zubného lekára tu mám. Mohol by som začať chodiť na dentálnu hygienu do Rakúska? Čo budem potrebovať? Ďakujem za radu.

Odpoveď:Dobrý deň, môžete sa rozhodnúť sami, kam budete chodiť na ošetrenie na dentálnu hygienu, potrebujete len kontakt a objednať sa u dentálnej hygieničky, ktorú Ste si vybrali.

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na trochu opuchnuté ďasná nad hornými 1,2,3,4-kami, v ľavo aj v pravo. Dávnejšie mi ďasná krvácali, boli opuchnuté a červené. Brala som ale dvoje antibiotiká a krvácanie a bolesť prestali, no ďasno zostalo mierne sčervenané a stále nie je uvoľnené a stále je trochu akoby nazberané smerom hore. Už sú tomu po vyliečení 4 mesiace. Neviete mi poradiť nejaký produkt, ktorý by mi takzvane uvoľnil a stiahol ďasná? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Ak sa nejedná o pokročilý stupeň parodontitídy, tak by malo stačiť dôsledné odstránenie povlaku zo zubov, zvlášť z oblasti krčka zuba a z medzizubných priestorov. Vhodné sú pasty proti parodontitíde, ktoré obsahujú zložky na spevnenie ďasien a mäkké zubné kefky. Ak problém pretrváva dlhšie, vhodné by bolo ošetrenie dentálnou hygienistkou, ktorá by mala navrhnúť aj najvhodnejší spôsob čistenia zubov a liečenia ďasna.

Vaša otázka: