Dotazy na tému Dentálna hygiena

Otázka:

Prajem pekný deň, mám takýto problém: po odstránení nervu a oprave zuba mi medzi týmto zubom a tým ďalším zostal troška väčší priestor, kde mi často ostávajú zvyšky jedla. Riešim to zubnou niťou, čistením zubnou kefkou alebo žuvačkou ale priznám sa, že pri škole a práci nie každý deň stíham aj prečisťovanie s niťou a nie som si istý či kefka pri tomto mieste stačí Zubnej lekárky som sa na to pýtal, bohužiaľ sa toto miesto zrejme nedá lepšie uzatvoriť. Môže sa mi niečo udiať v tomto priestore ak 2 dni nepoužijem žuvačku, zubnú niť ale iba klasickú kefku 2 krát denne? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Ideálne čistiť takéto miesto kombináciou dentálnej nite a medzizubnej kefky každý deň, lebo už v priebehu troch dní môže v takomto mieste vzniknúť zápal.

Otázka:

Dobrý deň, hovorí sa, že pokazené zuby môžu zabíjať. Naozaj je to až také vážne? Ako môžu zabíjať? Aký vplyv majú pokazené zuby na zdravie?

Odpoveď:Dobrý deň, zápalový proces na zube alebo v jeho okolí, môže ovplyvňovať celkový zdravotný stav, infekcia, ktorá sa šíri krvným riečišťom do organizmu, môže zvyšovať sedimentáciu krvi, je tu riziko náhlej cievnej mozgovej príhody, infarktu, u tehotných dokonca riziko predčasného pôrodu, či nízkej pôrodnej hmotnosti.

Otázka:

Ako sa najlepšie postarať o synove prvé zúbky? Máme sa ísť poradiť nášmu stomatológovi alebo stačí postup – jemne otierať handričkou a pomaly zvoliť prvú detskú kefku a čistiť bez pasty? Ďakujem za rady, neradi by sme to zanedbali.

Odpoveď:O dutinu ústnu dieťatka sa treba začať starať od prvého dňa narodenia, takým postupom ako ste zvolili. Najskôr sa odporúča po kŕmení vytierať dutinu ústnu vlhkou handričkou a od prvé zúbka používať adekvátnu zubnú kefku, s výberom Vám rád poradí dentálny hygienik. Určite je vhodné navštíviť aj stomatológa, ktorý dieťa skontroluje, posúdi správny vývin čeľustí a pod.

Otázka:

Už druhý deň ma bolí ďasno nad predným zubom a prechádza to aj do celého zubu. Ďasno nemám ani nejako extra červené ale zdá sa mi ako keby sa mi tam niečo zbieralo pod ďasnom. Tento zub som mala z vnútornej strany zaplombovaný a bol aj extrémne citlivý – nemohla som ani studené či teplé, prešlo to ale teraz ma bolí to ďasno. Čo to môže byť? Citlivé ďasno alebo kameň?

Odpoveď:Dobrý deň, či sa jedná o zubný kameň alebo zapálené ďasno ukáže vyšetrenie. Odporučila by som Vám navštíviť Vášho zubného lekára alebo dentálnu hygieničku, ktorí vyšetria problematické miesto a poradia Vám s riešením tohto problému.

Otázka:

Ako pomáhate vašim pacientom s citlivými zubami? Môj ošetrujúci zubný lekár sa väčšinou týmto mojim problémom nevenuje, iba poznamená, že sú na to vhodné prípravky. Sú u vás v ambulancii aj nejaké možnosti ako sa zbaviť navždy citlivých zubov alebo to výrazne obmedziť? Je to veľmi nepríjemný a zdĺhavý problém.

Odpoveď:Dobrý deň, už počas ošetrenia na ambulancii dentálnej hygieny volím prípravky na citlivé zuby a spôsob ošetrenia, ktorý zbytočne pacienta neirituje. Samozrejme je dôležitá informácia smerovaná k pacientovi aké a akým spôsobom tieto prípravky používať.

Otázka:

Zdravím vás. Mala by som na vás otázku. Mám dieťa a má ešte pár mliečnych zubov. Malo by aj ono podstúpiť dentálnu hygienu, kvôli tým stálym zubom? Či treba počkať, kým bude mať celý chrup trvalý?

Odpoveď:Dobrý deň, ja začínam ošetrovať deti okolo piateho roku života, ešte pred prerezaním trvalého chrupu, aby si deti zvykli na prostredie a ošetrenie dentálnou hygieničkou.

Otázka:

Dobrý deň, v Zdraví som sa dočítala, že ultrazvuk môže byť nahradený len pieskovaním. Je toto pravda? Postačí to na odstránenie kameňa?

Odpoveď:Dobrý deň, v určitých prípadoch by teoreticky mohol byť nahradený, ale neodporúčala by som tento postup. Ak je nános zubného kameňa väčší, ultrazvuk naruší tento nános, ručnými nástrojmi sa dočistí a pieskovanie sa skôr odporúča na finálne leštenie.

Otázka:

Dobrý deň. Keď chcem ísť na dentálnu hygienu, musí mi dať odporučenie môj zubný lekár (ako je to pri iných typoch vyšetrenia – najskôr idete k obvodnému a on potom dá odporučenie k špecialistovi)? Či sa môžem rozhodnúť len tak sám od seba? Ďakujem.

Odpoveď:Dobrý deň, ideálne je, ak pacienta najskôr vyšetrí zubný lekár a potom odošle na dentálnu hygienu, aby bola zabezpečená kontinuálna a komplexná starostlivosť.

Otázka:

Dobrý deň, som k vám objednaná. Chcem sa spýtať, mám odporúčania od môjho zubára na dentálnu, idem si dať spraviť celý horou, je potrebná dentálna? Koľko sa u vás platí?

Odpoveď:V našej ambulancii stojí jedno ošetrenie /cca 45 min./ na dentálnej hygiene 18 Eur.

Otázka:

Dobrý deň, zaujímalo by ma, či si môžem ublížiť, čo sa povrchu a skloviny týka, ak budem často lúskať oriešky alebo zrniečka prípadne jesť tvrdšie pečivo? Alebo je to tak, že ak sú zuby zdravé, tak by ich to vôbec nemalo poškodiť ale ak je tam nejaký problém tak sa štiepia alebo lámu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Môže dôjsť k mechanickému poškodeniu skloviny a zubov pri neopatrnom hryzení aj menej tvrdých potravín ako uvádzate, treba si dávať pozor na veľmi tvrdé potraviny.

Vaša otázka: