Dotazy na tému Dentálna hygiena

Otázka:

Dobrý deň. Ako je to s čistením zubov u novorodencov? Kedy začať čistiť zuby?

Odpoveď:Zuby u detí sa odporúčajú čistiť hneď ako sa prereže prvý zub, dovtedy sa odporúča vytierať dutinu ústnu dieťaťa po každom kŕmení vlhkou handričkou.

Otázka:

Dobrý deň, v poslednej dobe mám taký problém, že sa mi tvoria žlté škvrnky na zuboch pri ďasnách, asi kameň, plak alebo škvrny z kávy a podobne...toto odstraňuje dentálny hygienik hneď pri prvej návšteve? Ako sa to odstraňuje? Dá sa u hygienika podstúpiť niečo, ako mierne prečistenie alebo odstránenie nánosov, zafarbenia (nemyslím úplné bielenie). Ďakujem.

Odpoveď:Spravidla sa pri návšteve dentálneho hygienika odstránia nánosy zubného kameňa, povlakov a pigmentácií, samozrejme ak nejde o akútny zápal závesného aparátu.

Otázka:

Mám už tri mŕtve zuby a 26 rokov...moja mama má tiež zopár zubov bez nervu a niektoré sa jej dokonca sfarbili dožlta či dosiva. Hrozí toto aj mne? Vždy je to tak, že mŕtvy zub sa časom zafarbí alebo to tak nemusí byť?

Odpoveď:Veľmi často stáva, že tieto zuby sa sfarbia, ale sú rôzne možnosti ako tento stav zmeniť napríklad vnútorným bielením. Treba kontaktovať Vášho ošetrujúceho zubného lekára, ktorý Vám poradí ako postupovať.

Otázka:

Dobrý deň, zaujímalo by ma, či je bielenie zubov iba kozmetická záležitosť alebo pri ňom dochádza aj k nejakým pre zdravie ústnej dutiny prospešným procesom. Alebo to môže práve uškodiť? Ďakujem.

Odpoveď:Bielenie zubov je hlavne estetická záležitosť a nemá žiadny pozitívny prínos pre zuby. Čo sa týka škodlivosti bielenie, pokým sa zachovajú všetky pravidlá bielenia, je malá pravdepodobnosť poškodenia, ale citlivosť býva zvýšená.

Otázka:

Dobrý deň, mohli by ste mi vysvetliť, ako sa odstraňujú pigmenty - teda postup air flow metódy? môj zubár mi povedal, že pigmenty, ktoré mám na stoličkách by musel vŕtať a potom plombovať. Alebo sú nejaké štádia pigmentov a nie všetky sa dajú odstrániť metódou air flow? Ďakujem.

Odpoveď:Metódou Air flow sa odstraňujú pigmenty ktoré sa nachádzajú na povrchu skloviny, príp. koreňa zuba pomocou jemného piesku. Ako náhle je pigment v tkanive skloviny už je ho možné odstrániť jedine odvŕtaním a následným zaplombovaním zuba.

Otázka:

Dobrý deň, mám problém s ďasnami, ktoré napúchajú a je to veľmi nepríjemne, nemôžem jesť ovocia ako jablká, orechy, kivi, čo je príčinou? Ďakujem.

Odpoveď:Dobrý deň, určite by som Vám odporučila navštíviť dentálnu hygieničku, ktorá Vám ďasná vyšetrí a zistí príčinu Vašich problémov. Pravdepodobne sa jedná o ich zápal, ktorý je spôsobený neefektívnou ústnou hygienou. Najskôr treba vykonať profesionálnu dentálnu hygienu u dentálnej hygieničky, ktorá spočíva v odstránení zubného povlaku a kameňa a následnej domácej ústnej hygiene na základe odporučení dentálnej hygieničky.

Otázka:

Dobrý deň. Len by som sa rada informovala, či moja hygienička koná správne. Chodím tam dvakrát za rok a raz mi dáva na zuby taký gél – výživa, a druhýkrát mi robí pieskovanie – na odstránenie nečistôt a škvŕn z povrchu zubov. Je to podľa vás v poriadku? Nemala by mi robiť obe veci naraz? Keď to už vyčistí, nemala by hneď aplikovať i výživu?

Odpoveď:Dobrý deň, je to individuálne podľa zvyklosti praxe. Skúste sa poradiť s Vašou hygieničkou, v našej praxi zvyknem robiť aj pieskovanie – ak to stav tkanív dovolí aj fluoridáciu.

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, môžem ísť na dentálnu hygienu, aj keď mám v zube vložku? Alebo si mám počkať na doliečenie a ísť na dentálnu hygienu po plombe? Za aký čas je to vhodné? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Dobrý deň, v podstate môžete ošetrenie na dentálnej hygiene absolvovať, nemal by to byť problém, ale upozornite na to dentálnu hygieničku, neodporúča sa ale fluoridovať zuby minimálne tri týždne pred plombovaním.

Otázka:

Zdravím Vás. Chcem sa informovať, či je popcorn škodlivý pre zuby. Myslím aj popcorn celkovo, ale aj tie šupinky z neho (z kukurice). Vďaka za informáciu.

Odpoveď:Dobrý deň, popcorn ako taký priamo zubom neškodí, pozor na sladený popcorn, ale nebezpečné môžu byť zostatky z obalu kukurice, ktoré môžu poškodiť mechanicky ďasná.

Otázka:

Dobrý deň. Užívam lieky na prechladnutie – Paralen a potom sprej do hrdla. Ja sa chcem spýtať, či je vhodné, keď si umyjem zuby a potom užijem lieky. Alebo mal by som to robiť naopak? Že najskôr lieky a až potom umytie? Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď:Dobrý deň, tablety môžete užívať pred i po čistení zubov, ale sprej do hrdla by som odporúčala po čistení zubov.

Vaša otázka: