Dotazy na tému Dentálna hygiena

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať !Mám v hornej časti 6 porcelánových zubov ale strašne ma svrbia ďasná. Poraďte mi čo s tým ...ani moja zubárka už nevie čo s tým.

Odpoveď:Pojem svrbia je nezvyklý, ďasná bolia, krvácajú , opuchajú čo je známka prítomnosti zápalu spôsobeného najčastejšie zubným povlakom. V takomto prípade pomôže dôslednejšia hygiena, ošetrenie dentálnou hygieničkou , poučenie o vhodných spôsoboch a pomôckach čistenia. K pojmu svrbia sa neviem vyjadriť.

Otázka:

Dobrý deň. Mal by byť zdravý jazyk vždy sfarbený ružovo? 5-ročná dcérka má jazyk vždy sfarbený do sivasta alebo s miernym povlakom, pri prehliadkach u lekára sa k tomuto nevyjadril, budem sa musieť poradiť u zubného lekára ale dovtedy ma napadlo spýtať sa Vás. Ide o prejav nejakých nebezpečných procesov v tele? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď:Zdravý jazyk by mal byť mierne povlečený, predpokladám, že ak sa lekár k povlaku nevyjadril, nemalo by sa jednať o patológiu. Ak by mala dcérka obtiaže, určite by sa sťažovala , že ju jazyk štípe alebo páli ....

Otázka:

Dobrý deň, dva roky mám umelý zub s prilepeným cementom... odvtedy mi dali zasadiť umelé, mám dlhodobo trochu zapálené ďasná nie celé, ale iba okraje... aký prípravok by ste mi odporúčal? Skúšala som Listerine, momentálne používam Meridol... Počula som, že vraj pomôže OraMD? A včera som mala okno otvorené, zrejme trochu bolo chladno, až som pocítila chlad po zobudení.. cítila som, že mám malý opuch na líci pri nose, ale zub ma vôbec nebolel a nebolí....môžem to mať z toho prievanu? Ako dlho bude odstupovať opuch, keď ho ešte mám?

Odpoveď:Čo sa týka prípravkov, každému vyhovuje niečo iné, zloženia sú veľmi podobné, je potrebné odskúšať. Nepredpokladám, že by to bolo z prievanu, skôr by som doporučoval vyšetrenie, či sa nejedná o zápal zubného pôvodu. Je možné že opuch spôsobili baktérie z odumretého zuba.

Otázka:

Dobrý deň pani doktorka. Vedeli by ste nám poradiť ako postupovať pri návyku nášho 10 mesačného synčeka na zubnú kefku, zubné pomôcky a návštevu u lekára? Dá sa to nejako uľahčiť a postupne si zvyknúť? A ako vlastne dieťaťu správne umývať zuby keď už bude väčšie? Aby sme vedeli ako postupovať, ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď:Dobrý deň, nácvik ústnej hygieny u detí je vhodné viesť formou, kedy dieťa čistenie zubov vníma lepšie. Môžete si „akože“ vzájomne čistiť zuby, treba dávať pozor pri tlaku, aby ste dieťaťu nespôsobovali silným tlakom alebo tvrdou zubnou kefkou bolesť, v takom prípade Vám dieťa určite čistenie zubov bude odmietať. Správny postup a starostlivosť o hygienu dutiny ústnej Vám poradí každá dentálna hygienička.

Otázka:

Dobrý deň,. mám 40 rokov nikdy predtým som nemala problém s lámaním zubov, ale odkedy som bola na pieskovaní sa mi štiepia, lámu. Chcela by som sa spýtať či práve to pieskovanie môže byť príčina lámania. Mohli by ste mi odporučiť nejaké vitamíny??

Odpoveď:Dobrý deň, nestretla som sa ešte s takýmto problémom, skôr sa môže jednať o mŕtvy zub, ktorý je krehký a lámavý, odporúčam navštíviť zubného lekára, ktorý zub skontroluje a zhodnotí jeho stav. Na domácu starostlivosť odporúčam používať fluoridové zubné pasty a raz týždenne koncentrovaný fluoridový gél aplikovať na zubnú sklovinu.

Otázka:

Dobrý deň, sú aj iné možnosti okrem ústnej vody ako si môžem dočisťovať ústnu dutinu – plak alebo kameň? Dajú sa zohnať aj iné prípravky na doma?

Odpoveď:Dobrý deň, základnými pomôckami na odstránenie zubného povlaku je zubná kefka, medzizubná kefka, dentálna niť, zubná kefka a ústna voda. Ktoré pomôcky sú pre Vás najvhodnejšie a akým spôsobom ich treba používať Vám poradí dentálna hygienička.

Otázka:

Dobrý deň, rada by som sa spýtala, koľko taká dentálna hygiena zvyčajne trvá. Ďakujem

Odpoveď:Dobrý deň, dĺžka ošetrenia na dentálnej hygiene sa odvíja od stavu zubov a ďasien, zvyčajne cca 45 minút, ale líši sa to individuálne od jednotlivých praxí.

Otázka:

Dobrý deň, včera mi zubný lekár nasadil na zub korunku. Za aký dlhý čas môžem ísť na hygienu? Ďakujem.

Odpoveď:Dobrý deň, záleží od typu lepidla, ktorým korunku pripevnil, ale de facto hneď.

Otázka:

Dobrý deň. Môže sa preniesť náchylnosť na väčšiu tvorbu zubného povlaku medzi ľuďmi? Napríklad, keď používame spoločný pohár. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Dobrý deň, môžete byť pokojná, používanie spoločných pohárov neovplyvňuje tvorbu zubného kameňa, to závisí od množstva neodstráneného zubného povlaku zo zubov.

Otázka:

Čo všetko mi môže spôsobiť piercing na jazyku v dutine ústnej? Všetci ma odhovárajú a ja chcem vedieť aké sú riziká kým do toho pôjdem, ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:Pri nedodržiavaní správnej hygieny v tejto oblasti môže vzniknúť infekcia, pri neodbornom zavádzaní môže dôjsť k poškodeniu okolitých tkanív.

Vaša otázka: