Domov  >  Zubná poradňa  >  Najčastejšie témy  >  Zuby múdrosti

Zubná poradňa - Zuby múdrosti

Otázky na tému Zuby múdrosti

Dobrý deň, pred tromi dňami mi trhali obe spodné osmičky. Odvtedy mi to strašne opuchlo na oboch stranách a takisto tam mám modriny. Nemám pocit, že by sa to zlepšovalo ani po studených obkladoch. Je to normálne? Kedy môžem čakať, že mi to prestane opúchať?

Ďalšie dni by sa už opuchy mali zmierňovať, ak tomu tak nebude, odporúčam kontrolu ošetrujúcim lekárom.

Dobrý deň, vo štvrtok som bola na extrakcii dolnej ľavej osmičky. Dneska je nedeľa a ja mám stále opuchnutú sánku pri dolných zuboch a necítim si spodnú polku pery ani spodné zuby. Stále ma to tak isto bolí ako na začiatku. Bolesť neustupuje. Dneska (nedeľa) som si aj všimla, že mám z vonku na sánke žlto-zelenú škvrnu ako keby ma niekto udrel. Poraďte mi z čoho to asi mám, a či mám navštíviť doktora ohľadom toho opuchu a bolesti. Beriem antibiotiká od utorka a dávala som si ľadové obklady na zmiernenie puchu a aj som si vyplachovala ranu repíkom.. Napriek tomu opuch pretrváva a aj bolesť. Za vašu odpoveď vopred ďakujem.

Všetky problémy, ktoré popisujete s veľkou pravdepodobnosťou súvisia s extrakciou. Žlto-zelená škvrna bude modrina – hematom, ktorý sa postupne vstrebe, ale vzhľadom k pretrvávajúcej bolesti bude nutné ošetrenie rany, takže odporúčam kontrolu stomatológom.

Dobrý večer, o týždeň v stredu som prijatá na hospitalizáciu do KE a vo štvrtok mi majú vykonať operáciu. Ide o operáciu všetkých 4 osmičiek, ktoré ešte nie sú prerezané a vyrastené. Dolné mi dokonca podľa rőntgenu tlačia na spodné zuby. Stomatológ mi povedal, že mám malé ústa pre veľa zubov tak ich treba operačne vybrať pod celkovou anestézou. Ja sa však bojím, pretože som pod narkózou ešte nikdy nebola, mám 18 rokov a bojím sa, že po prebudení mi bude zle. Aké to bude po prebratí ? A vôbec tento zákrok je vraj veľmi náročný, pretože mi budú sekať z kostí atď., takže si viem predstaviť, že potom ma to bude dosť bolieť. Takže ako to mám zvládnuť? A aké to bude po narkóze? Ďakujem vopred za odpovede.

Po zákroku sa o vás určite postarajú tak, aby pooperačný priebeh bol pre vás čo najmenej obmedzujúci, určite budete dostávať lieky proti bolesti a na zmiernenie opuchu. Nakoľko je v pláne vytrhnutie všetkých štyroch osmičiek pooperačný priebeh môže byť sprevádzaný bolesťou opuchom, sťaženým príjmom potravy.

25.3. idem na chirurgické odstránenie dolnej pravej osmičky. Mám neskutočný strach, som riadny bojko. Keď mi zubár narezával ďasno pri prerezávaní ľavej osmičky, odpadla som mu. Myslela som, že to bude trvať tak do pol hodiny, ale všade som čítala na internete, že je to zákrok do 2 hod. osmička je napoly von. Neviem ako to prežijem..

To čo čítate na internete berte s nadhľadom, v každom prípade počítajte so zákrokom cca 45-60 minút, najlepšie to odhadne operatér podľa stavu osmičky.

Pred mesiacom aj 2 týždne mi bol vytrhnutý zub 8. Pani doktorka mi ho vybrala veľmi šetrným spôsobom, ale stále ma to bolí. Mám tam už len malý otvor, trochu ešte tmavšie ružový, okolie nie je zapálené a ani mi nič nevyteká z ranky. Pýtam sa preto, lebo mi bola podaná PROLIA na osteoporózu pred pol rokom aj 3 mesiacmi. Dodržali sme čas, čiže počkali sme 2 mesiace po uplynutí pol roka. Vybrala som 1 krabičku AUGMENTINU. Teraz mám neskutočný strach či nemôžem mať osteonekrózu. Neviem či by sa nemal urobiť röntgen. Pani doktorka povedala, že nevidí žiadne zmeny, ale aj tak sa bojím.

Rozhodujúce je, aby nebola obnažená kosť, aby bola prekrytá ďasnom. Zlým príznakom je však bolesť. Po 10 týždňoch by už rana nemala bolieť. Doporučoval by som vyšetrenie stomatochirurgom.

Dobrý deň. Pred pár dňami som začala mať problém s dolnou osmičkou. Mám 23 rokov, osmička je úplne prerezaná, no aj napriek tomu tlačí na ďasno a žuvacie svaly a preto je nevyhnutné ju vytrhnúť. Som však alergická na všetky lokálne anestetiká a do narkózy by som šla nerada. Preto sa chcem opýtať, čo by ste mi doporučovali a či je v mojom prípade vhodná extrakcia waterlaserom. Za vašu odpoveď vopred ďakujem.

Informácia, že ste alergická na všetky anestetiká sa mi zdá nepravdepodobná. Doporučoval by som zistiť kožnú reakciu na anestetikum Marcain.Ak mám dobré informácie, alergická reakcia na toto anestetikum je zriedkavá.

So zubami v hornej čeľusti ešte v roku 2009 som podstúpila extrakciu všetkých štyroch 8-čiek, ale zuby v hornej čeľusti sa mi stále krivia. Konkrétne dvojky. Na pravej strane mi dokonca začína tlačiť na spodnú čeľusť. Je to nepríjemný pocit, niekedy až bolestivý. Dnes som bola u ortodentistky a ona mi bez všetkého povedala, že skúsime strojček, hneď ma objednala na odtlačky bez röntgenu. Akurát mi pozrela do úst a to bolo všetko. Čítala som rôzne fóra a mám pochybnosti, keďže strojček v mojom veku nie je lacná záležitosť. Mám zuby totiž dosť natesno aj voskovanú niť mám problém niekedy cez zuby pretiahnuť. Z vlastného uváženia som dospela k názoru, že sa mi nemajú kam posunúť. Pani dok. sa vyjadrila, že trhať zuby netreba. Prosím poraďte mi som naozaj v zúfalej situácií.

Ak je málo miesta v zuboradí robia sa jemné zábrusy plošiek, ktorými sa zuby navzájom dotýkajú. Tak sa dosiahne to, že zuby možno potom pomocou strojčeka zaradiť do oblúka vo vyhovujúcom postavení. Doporučujem vám aby ste si dali všetko ohľadom liečebného postupu vysvetliť a až potom súhlasili s liečbou.

Dobrý deň, som 4.deň po extrakcii dolných osmičiek, bolesť bola veľmi silná v prvých dvoch dňoch , ale ta sa pomaly zmenšuje, trápi ma však to že si stále necítim polku pery, zubov a bradu , je to normálne ? Mám strach že mi napichli nejaký nerv. Dokedy sa pokladá za normálne strata citlivosti po podaní anestetika? Ďakujem pekne.

Pri extrakcii došlo pravdepodobne k pomliaždeniu nervu ktorý prechádza v tesnej blízkosti koreňov dolných osmičiek. Je to nepríjemná komplikácia ktorá v niektorých prípadoch odznieva aj niekoľko mesiacov, vhodne sú hlavne vitamíny skupiny B ktoré podporujú regeneráciu nervového tkaniva.

Dobrý deň, chcem sa spýtať, trhali mi 6 zub, doktorka s ním bojovala okolo 40min., tak tam mám veľkú dieru, toto je 4. deň po zákroku a stále ma to kúštik bolí ale z diery vychádza taký čudný kyslastý zápach aj keď jazykom prejdem, neviete čo to môže byť?

Ťažko sa k vášmu problému vyjadriť, ak bolesť nebude ustupovať, doporučujem kontrolné vyšetrenie.

Dobrý deň, 9.1. mi extrahovali zub múdrosti dole vpravo, je to už skoro mesiac. Postupne mi majú vybrať aj ostatné. Zákrok trval 1,5 hod., zub mi rástol vodorovne a korunka zuba sa vtláčala do sedmičky. Stomatológ povedal, že to bolo komplikované, zub musel rozdeliť na 4 časti a postupne ho vybrať. Ďalej sa vyjadril, že mi musel vyvŕtať dieru aj do kosti, pretože zub bol v nej vrastený, mám si dávať pozor na odhrýzanie veľmi tvrdého jedla, pretože sánka by sa mi mohla zlomiť. Brala som ATB a stále beriem vit. B1, pretože som si necítila stranu jazyka a čeľuste. To sa mi postupne už upravuje. Na čeľusti som mala veľmi zväčšenú uzlinu, ktorá sa zmenšila no stále ju nahmatám, je veľká ako hrášok. Mesiac po tomto zákroku, cítim stále miernu bolesť v uchu (na ORL mi týždeň po extrakcii povedali že je to z toho) a stále mám pocit opuchnutého tkaniva v líci, na pohmat je tvrdé, výrazne nebolí, opuch zvonka nevidno a mám zväčšenú uzlinu na krku, je mierne bolestivá. Uzliny mi vždy dosť reagovali na chorobu, stres atď... Preto by som sa Vás chcela spýtať, či je takýto stav normálny aj po takom čase a časom sa upraví? A či tie zväčšené uzliny môžu stále súvisieť s extrakciou? Inak sa to hojí pekne, zápal som nemala. Vopred Vám ďakujem za odpoveď. Prajem pekný deň.

Stav ste pekne popísali a chcem vás upokojiť, že vzhľadom k vykonanému zákroku by som vaše obtiaže považoval za primerané obtiažnosti zákroku. Samozrejme, ako píšete, obtiaže sa postupne zmierňujú a postupne by mali úplne vymiznúť.