Domov  >  Všetko o zuboch  >  Všetko o zuboch  >  Zuby a celkové zdravie  >  Choroby a lieky a ich vplyv na zuby

Choroby a lieky a ich vplyv na zuby

Existuje rad liekov, či už voľne predajných alebo na lekársky predpis, ktoré môžu mať vplyv na zuby a sliznice v dutine ústnej. Niektoré lieky negatívne ovplyvňujú vývoj zubných tkanív pri zakladaní a raste zubov. Štúdia uvádza, že 40% z ľudí, ktorí užívajú lieky, berú aspoň jeden liek, ktorý nejakým spôsobom poškodzuje zuby či ďasná. Váš zubný lekár by preto mal byť informovaný o tom, aké lieky užívate, a oznámiť vám ich možný negatívny vplyv na zuby a ďasná.

Trhání zubů

Medzi lieky, ktoré môžu pôsobiť aj na zuby dospelých, patrí napr. antihistaminiká antihypertenzíva, chemoterapeutiká, imunosupresívne lieky, ale aj niektoré očné kvapky. Tie spôsobujú suchosť v ústach, a tým sú zuby náchylnejšie k vzniku kazu. Sliny totiž obsahujú antibakteriálne látky, tvoria ochranný povlak na povrchu zubov i slizníc a podporujú remineralizáciu. Pre zvýšenie slinivosti stačí jednoduchá rada - žujte žuvačku bez cukru.

 Aspirin pôsobí na zuby kyslo, odvápňuje ich (rozpúšťa sklovinu), a preto by sa mal zapiť dostatočným množstvom vody. Lieky vo forme sirupov obsahujú veľké množstvo cukru, preto by sme si po ich vypití mali aspoň vypláchnuť ústa alebo ideálne vyčistiť zuby. Kortikoidy v inhalačnej forme (pre astmatikov) môžu spôsobiť premnoženie kvasiniek v ústach, preto opäť vyplachujte ústa po ich inhalácii. Niektoré lieky (lieky na epilepsiu, hypertenziu, ischemickú chorobu srdca či imunosupresíva) zapríčiňujú zväčšenie ďasien, ktoré môžu zakryť až celú korunku zuba. Tomuto stavu sa hovorí hyperplázia.

Fajčenie môže viezť k zafarbeniu a zmenám na zuboch i slizniciach, suchosti v ústach až k rakovine v dutine ústnej. Samozrejme aj návykové látky (drogy) pôsobia nepriaznivo a vyvolávajú suchosť v ústach, bruxizmus a odvápnenie skloviny.

V detskom veku (do 12 rokov) môže užívanie tetracyklínových antibiotík alebo nadmerný prísun fluóru spôsobiť nežiaduce zafarbenie. Viac informácií v kapitole Príčiny zafarbenie zubov (odkaz). Je teda nutné o detské zuby od začiatku dobre starať.

Zdieľať článok
Hodnotenie článku
Pomohlo?