Domov  >  Všetko o zuboch  >  Videá o zuboch  >  Video seriál E-zubár  >  10. diel: Správna technika čistenia zubov zubnou kefkou

10. diel: Správna technika čistenia zubov zubnou kefkou

pacientka v zubní ordinaciVieme, že si musíme zuby čistiť kvôli usadzovaniu plaku na zuboch. Jedná sa o mäkký nános, ktorý je tvorený niektorými baktériami ústnej dutiny. Pevne drží na zube, ale je možné ho mechanicky odstrániť.

Čo asi neviete je, že druhým miestom najčastejšieho výskytu zubného povlaku je dolná tretina zubnej korunky. Rovnako ako v medzizubnom priestore, aj tu je najefektívnejšou prevenciou mechanické odstránenie povlaku, a to mäkkou alebo extra mäkkou kefkou.

V súčasnej dobe sa najefektívnejšie javí tzv. Bassova intrasulkulárna (vnútrožliabková) technika. Pri nej je dôležité použiť mäkkú alebo extra mäkkú kefku, aby pri pritlačení nebolo nutné vyvinúť nadmernú silu. Pokiaľ bude kefka stredne tvrdá či tvrdá, hrozí pri ich dlhodobom používaní vznik rôznych defektov a zvýšenej citlivosti zubov.

„Správnu techniku použitia klasickej kefky je nevyhnutné opakovane nacvičiť s lekárom alebo dentálnou hygieničkou. Len to vedie k efektívnemu používaniu tejto pomôcky,“ dodáva stomatológ David Urie.

Vlákna kefky sa zavádzajú do ďasnového žliabku (medzi ďasno a zub) šikmo pod uhlom cca 45 stupňov. Následne kefkou robte krúživé pohyby opakovane na jednom mieste. Začnite od vonkajších plôšok zadných zubov a pokračujte postupne na druhú stranu oblúku. To isté opakujte z vonkajšej strany. Vlákna kefky stále smerujú do ďasnového žliabku. Rovnaký postup platí pre protiľahlú čeľusť.

Spočiatku nácviku odporúčame kontrolovať správnu pozíciu vlákien kefky v smere k ďasnovému žliabku v zrkadle. Postupe je možné kontrolovať správne priloženie kefky podľa získaného pocitu. To umožňuje “preniesť” čistenie klasickou kefkou od zrkadla von z kúpeľne k iným činnostiam, pri ktorých nebudeme vnímať starostlivosť o chrup, ako zbytočnú stratu času.

Ak ste v tejto časti E-zubára nenašli odpoveď na vašu otázku, pýtajte sa stomatológa v zubnej poradni alebo si pozrite ostatné časti seriálu E-zubár.

Zdieľať článok
Hodnotenie článku
Pomohlo?