Trápi vás jarná únava a úzkosti? Skúste Hygge, dánsky recept na šťastie

K jari patrí slniečko, príroda a veľkonočná výzdoba. Jej príchod ale môže doprevádzať aj únava a s ňou spojené úzkosti alebo depresie. Slováci sú síce podľa každoročnej správy OSN stále šťastnejšími, stále ale výrazne zaostávajú napríklad za Dánskom, ktoré si dlhodobo drží status jednej z najšťastnejších krajín. Nie je tak divu, že si svet v posledných rokoch snaží osvojiť Hygge, teda dánsky životný štýl. Čo sa aj my môžeme od Dánov naučiť, aby sme sa aj v časoch jarnej únavy cítili šťastní?

Výraz Hygge, vyslovované ako hů-ga, sa dá voľne preložiť ako útulne. Dán si ale pod týmto slovom predstaví oveľa viac, napríklad pocit pohody, hrejivú atmosféru a tiež schopnosť radovať sa z maličkostí. A ako dostať Hygge do svojho každodenného života?

Vytvorte si útulné prostredie. Vedeli ste, že Dáni vedú aj inú štatistiku? V prepočte na obyvateľa spália ročne vôbec najviac sviečok zo všetkých európskych krajín. Útulnú atmosféru, ktorá je pre Hygge nevyhnutná, si môžete dotvoriť aj inak. Skúste sa treba u čítanie zabaliť do príjemnej deky a dať si obľúbený čaj, kávu alebo kakao. Načerpať pohodu môžete prechádzkou v prírode.

Stretajte sa s blízkymi. Dokážete si predstaviť väčšiu pohodu, než je sedenie s priateľmi alebo rodinou pri stole s dobrým jedlom? Práve zdieľanie životov s vašimi najbližšími je jedným zo základných kameňov Hygge. Hodiny strávené na telefóne ale nestačia a nikdy nenahradia skutočný rozhovor z očí do očí. Nečakajte tak na dôvod sa stretnúť a pozvite svojich priateľov len tak, pre radosť.

Jedzte a pite, čo máte radi. Väčšina Dánov si najskôr v mene Hygge rada dopraje sladké pečivo alebo tradičné mäsové gule. Predstavujete si pod dobrým a upokojujúcim jedlom niečo iné? Nevadí, smelo do toho.

Nezabúdajte ale ani na svoje telo. Trpieť maškrtením by mohli predovšetkým vaše zuby. Ak si teda v dánskom štýle doprajete potrebné sladkosti a horúcu kávu, vynahraďte im to správnou dentálnou hygienou.

Dôležité je najmä pravidelné čistenie. Počas dňa môže našťastie kefku a pastu zastúpiť aj vhodná žuvačka bez cukru. Ak navyše siahnete po Orbit White, žuvačka okrem boja so zubným povlakom a dodaním sviežeho dychu napomôže udržať úsmev prirodzene biely. A vy sa tak budete môcť sebavedome pustiť do ďalšej zásady Hygge - trávenie voľného času v obľúbenej spoločnosti priateľov a blízkych.