Oddělat _LeftMenu.tpl

Domov  >  Zubná poradňa  >  Zápal nervu zuba

Zápal nervu zuba

Hnis a zápal v sedmičke

Dobrý deň :) Chcela by som sa informovať - v stredu poobede ma nehorázne začala bolieť sedmička. Predtým ma už hocikedy zabolela. Vždy som to vyriešila tabletkami a bolo po bolesti. Ale v stredu už ani tabletky nepomohli, tak som išla na kontrolu, nakoľko sa mi vytvoril aj opuch :( Doktorka mi povedala, že mám hnis a zápal, tak mi zub otvorila a povedala, že hnis bude sám vytekať. Už je sobota, opuch mam menší, bolesť tiež ustúpila. Povedala mi, aby som čím skôr, najskôr v utorok navštívila svoju doktorku. Avšak, k nej mám termín až 30.júna. Tak sa chcem spýtať, či bude problém, keď pôjdem na tú kontrolu až o 3 týždne na kontrolu. Ďakujem za odpoveď.

Pretrvávajúce problémy so zubami a bolesti tváre

Dobrý deň, v roku 2014 som bola hospitalizovaná na infekčnom z dôvodu tlaku za ušami. Ostala som ležiaca, dávali mi tam nejakú liečbu, teda infúzie plus ATB liečbu Klacidin, Dalacin a povedali že mám zápal ústnej dutiny. Plus som išla na magnetickú kde mi zistili presne tak sa to píše v správe, že patologický tekutinový obsah v mastoidálnych skliepkoch. Robili mi teda paracentezu v ľavom uchu aby bolesť hlavy a tlak pominul. Potom sa bolesť vrátila v miernejšej podobe po 3 mesiacoch. Neskôr som prišla na to, že mám v ľavej hornej časti zub múdrosti ale v kosti. Začalo mi opúchať láve oko a celá ľavá strana líca. Nemenovaný doktor na stomatochirurgii mi predpísal Augmentin a Entizol a nech prídem o 3 dni sa ukázať ak sa zhorší stav nech prídem ihneď. Napuchnutie zmizlo ale zub mi nevytiahol. Keďže som si myslela že všetko to pramení z toho tak som si zub dala ťahať u súkromníka, nakoľko ma strašne bolela hlava a stále som mala šumenia a pískania plus všelijaké iné pocity a nevládala som dýchať čo nemôžem ani doteraz veľmi. Mala som tlakové a pulzujúce bolesti a šum v ľavom uchu a pískanie teraz tam cítim aj vodu v ušiach. Po odstránení, ma celá ľavá strana líca a spánková kosť bolia a akoby mi chodili mravce po tvári. Tá bolesť pretrváva doteraz už bez mravčenia ale s bolesťami svalov.. Mravce už nechodia ale bolia ma všetky zuby. Tak ako keby bol tam na ne tlak. Z výterov mi zistili masívne stafilokoka a aj candidu plus streptokoky. Myslím si či to nie je zo zubov, mám ich také žlté. Po stranách v ústach sa mi sem tam tvoria také pľuzgieriky a v nich voda a plus na jazyku mam červené mapy, ktoré pália ale s odstupom času ako sa tvoria tak pália menej a menej. Vytvárajú sa mi každé dva týždne. Čo sa dá s tým robiť ako postupovať. Ďakujem za skorú odpoveď.

Opuch ďasien a líca

Dobrý deň včera som mala napuchnuté ďasná a vytvorila sa mi tam hrčka. Dala som si Paralen a opuch ráno zmizol ale teraz mám zase napuchnuté celé líce. Za odpoveď dopredu ďakujem.

Zapálený zub po vŕtaní

Dobrý deň v decembri mi vyvŕtali zub - hornú šestku. Nechala mi to dlho otvorené a samozrejme sa to zapálilo. Dostala som antibiotiká. Zmenila som zubárku. Zub mi vyčistila a tiež aj zubné kanáliky. Následne mi zubárka zub vyplnila. Do teraz mam hrozné tlaky v zube. Zub nebolí a nereaguje na chlad/teplo. Čo mám robiť? Ďakujem.

Hnisavý vačok

Zdravím, už tri dni mi puchne ďasno, pravdepodobne sa tam vytvoril hnisavý vačok. Čakal som že sa to zlepší ale nezlepšilo, ide víkend a zubár neordinuje, pripadá v úvahu jedine pohotovosť, avšak zbytočne tam nechcem ísť, nebolí ma to, len v prípade dotyku/stlačenia daného napuchnutého bodu to zabolí na pár minút. Ide o "zub" ktorý je obrastený ďasnom (mam tam vytrhnutý nerv už 3 roky, zub mal byť vyplnený len som sa kvôli strachu neukázal). Moja otázka znie, či by som s tým mal ísť na pohotovosť alebo vydržať do pondelka a normálne ísť za stomatológom. Nie som si 100% istý či to je hnisavý vačok, na dotyk to je mierne stlačiteľné, neviem či to skúšať vytlačiť alebo nie.. (predpokladám že kvôli sterilite asi pravdepodobne nie). Ďakujem za prečítanie a vašu odpoveď.

P

bolesť zubov

Dobrý deň, 4 týždne po extrakcii hornej 8 stále pretrvávajú bolesti. Mám pocit, že ma bolia všetky zuby na tej strane. Pred dvoma dňami som bol opraviť 7, ktorá sa pri extrakcii poškodila, mám v nej teraz vložku a zubárka mi aj ošetrila ranu po ex., že vraj sa to slabo hojí dala mi do rany nejakú dreň alebo čo. Rana bola citlivá na dotyk no teraz je to horšie, celá strana zubov reaguje na teplo, chlad uvoľňuje bolesť, cítim bolesť v oblasti čeľustného kĺbu ucha a spánku, čo to môže byť? A prečo sa to ani po mesiaci nezacelilo a bolesti pretrvávajú?

strach zo zubára

Dobrý deň prajem, v minulosti som podstúpila komplikovanú extrakciu dolnej šestky, trvalo to skoro hodinu, zub bol mŕtvy, ale zrejme okolie koreňa zapálené, keďže injekcia veľmi nezabrala. Teraz ma začala bolieť horná šestka, jedná sa tiež o mŕtvy zub, zostal z neho už len zlomok, a teda zadná stena, zvyšok mi lekár domodeloval, avšak koreň je stále v ďasne. Ide o to, že to začína bolieť presne tak, ako pred tým a ja mám po minulom zážitku takú traumu, že sa neviem odhodlať ísť k zubárovi. Je možné, že ak by bol zápal preliečený s ATB, tak potom by anestézia zabrala lepšie? Alebo ako mám prekonať strach? To bolo snáď horšie ako pôrod, ja keď som zišla z toho kresla, celá som bola od krvi, zo zubára tiekol pot a s plačom som bežala domov.

zápal

Dobrý deň. Mam taký problém. Minulý týždeň som bola na pohotovosti, pretože som sa v noci zobudila na strašné kŕče v bruchu, ktoré neustáli ani po pár hodinách a tabletkách, ktoré som zobrala len som vracala. Na pohotovosti mi pichli dve injekcie a bolesti prešli, lenže na druhý deň som sa zobudila na strašnú bolesť v uchu. Ja som dosť náchylná na prievan, takže som vedela, že to bude on, nemala som to prvýkrát, lenže o pár dní som dostala opuch na líci, ucho ma neskutočne bolí a dolné ďasno mám síce opuchnuté ale nie je červené. Prosím poraďte, nezaberá mi už žiadna tabletka, ani cesnak do ucha, ani olej.

 

bolesť s teplotou

Dobrý večer. Chcela by som sa poradiť . Mávam časté silné bolesti ďasien na ľavej strane. Ani tou stranou nejedávam už strašne dlhý čas. Bolesť príde ale aj ustúpi, tak po dvoch dňoch. Ďasná sú opuchnuté aj hore aj dole . Teraz už týždeň bolia a nič mi nepomáha, už mám aj teplotu a bolí ma z toho celá ľavá strana tváre a hlava. Zubár ma objednal až na druhý týždeň. Čo to môže byť prosím a čo by mi pomohol, kým pôjdem k zubarovi. Bolesť sa nedá vydržať. Ďakujem

odlomená stolička a problémy

Dobrý deň. Pri jedení sa mi odlomilo zo stoličky. Asi po dvoch týždňoch to začalo bolieť a navštívila som zubárku, ktorá usúdila, že je to ešte v poriadku a dala mi tam rovno bielu plombu. Odpadnutú časť zubu domodelovala. Bolesť sa však zväčšila, tak som k nej utekala po dvoch dňoch opäť. Plombu vymenila za liečivú vložku, ktorú mám prísť o pár týždňov vymeniť. Ani po troch dňoch bolesť neustúpila. V zube cítim mierny tlak spojený s tupou bolesťou, bolí silne na záhryz. Je to normálne, keď ma zub s liečivou vložkou neprestáva bolieť už tretí deň? Ďakujem za odpoveď. Mirka

zubný kanálik

Dobrý deň, bola som u zubárky, kde mi vyčistila na dvakrát zubný kanálik od mŕtveho zuba. Teraz po mesiaci cítim opäť pulzovanie až pod nos, to znamená, že zápal nebol dostatočne vyčistený, a treba to robiť a platiť nanovo? Odhalí všetko rtg? Ďakujem, pekný deň

umŕtvujúca vložka

Dobrý deň. pred 6 dnami mi dal zubár do zubu umŕtvujúcu vložku a objednal ma o dva a pol týždňa na vyberanie. Povedal, že v prípade bolesti mám prísť a dá mi to preč. Zub veľmi nebolí. Je to skôr tlak, ktorý mi bráni sústrediť sa na učenie (o týždeň maturujem) a tak si dávam ráno a večer Ibalgin. Potom to necítim. Chcem sa spýtať či to stále môže bolieť alebo to už malo prestať? A ak mi to vyberie predĺži sa mi potom čas, a bude mi musieť  vyberať nervy neskôr? Ďakujem

zápal nervu

Príjemný večer, rada by som sa spýtala ohľadom bolesti zuba môjho 12r. syna. Má zo zuba 16 vytiahnutý nerv, mal zápal tak bral lieky ktoré mu pomohli. Boli sme však po piatich dňoch po dobratí liekov u zubárky ktorá mu ho prečistila a dala vatu, zub ho však zas bolí, vatu si vybral, bolí stále, dával aj studené obklady, má však s toho aj zvýšené teploty a bolesti hlavy. Preto sa pýtam z čoho to môže zas byť. Či sa to dá preliečiť, zub mu ťahať nechce lebo vraj je na to mladý a že nie je zub v takom stave na extrakciu. Ďakujem za odpoveď.

problémy

Dobrý večer, chcela by som sa spýtať na vačok na ďasne. Moja zubárka mi otvorila zub 35 vybrala nervy (bol len jeden kanálik) a dala liečivú vložku. O mesiac som mala prísť na vyplnenie a zablombovanie. Lenže zubárka ochorela a ďalší voľný termín bol až o mesiac. Dva mesiace som mala zub len s vložkou a po dvoch mesiacoch mi ta vložka vypadla. Už som mala ísť k zubárke lenže ona bola stále chorá, čiže ma objednali až zasa 6.6.2016. Zub mám vlastne akoby otvorený lebo tam nie je tá vložka, ktorá mi vypadla. Nebolel ma zo začiatku ale cca po dvoch týždňoch od vypadnutia vložky ma začal bolieť keď som niečo jedla a podobne. Citlivé na teplo a chlad to nie je. Zub ma bolí presne v strede diery, kde mi kúsok vložky ešte ostalo. Keď sa ho dotýkam so zubom, ktorý je nad ním alebo s prstom z boku tak ma bolí. Ak sa ho nedotýkam tak je cítiť len občas, že ma bolí. Dnes som si našla presne pod ním hrčku na ďasne, ktorá dosť bolí a keď ju stlačím tak to strieľa až do zuba. Kosť ma nebolí bolí ma to z vonkajšej lícnej strany keď si to stlačím nad kosťou. Keď si vypláchnem pusu alkoholom tak to ustúpi. Dnes ma doobeda vôbec nebolel ani som o ňom nevedela. No poobede ma začal znova dosť bolieť dala som si tabletku a prešlo to. V pondelok príde zubárka z pnky tak mi povedala, že mám prísť a dá mi tam nejakú vložku kým nebudem mať termín. Neviete čo to môže byť? Hnis mi z toho netečie teda necítim ho ak by tiekol. Môžem si to narezať alebo prepichnúť? Ďakujem za odpoveď

bolesť zuba

Mám otvorený pravý horný hryzák a ešte v stredu ma začal bolieť a puchnúť pretože sa mi tam niečo dostalo. Tak som vo štvrtok šiel k zubárovi ten mi to vyčistil a vytlačil hnis. Zub bolieť prestal ale opuch ostal. Chcem sa opýtať kedy mi zmizne alebo čo musím urobiť aby zmizol. Ďakujem.

Zápal

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, alebo skôr poradiť. Po Vianociach ma začal bolieť zub, tak som šla na pohotovosť, kde mi ho otvorili a vybrali hnis s tým, že o týždeň si ho mám ísť dať uzavrieť. Tak som o týždeň išla ku svojej zubárke, ktorá mi doň dala dočasnú vložku. No o pár hodín ma začal bolieť a tak som šla ku inému zubárovi, ten mi to zrentgenoval a zistil že tam mám stále zápal, tak mi ho opäť otvoril a dal mi antibiotika s tým že o týždeň si to mám ísť dať zatvoriť. Medzi tým som zmenila zubárku, ktorá mi zub následne vyčistila avšak povedala mi že na uzavretie potrebuje aspoň dve hodiny a najbližší voľný termín má až začiatkom apríla, ale mám si volať či sa niečo neuvoľní skôr. No keď som pred týždňom volala, zistila som že doktorka bude ešte asi mesiac a pol na PNke. Neviem čo mám teraz robiť, či čakať nech mi to ona poriadne urobí v tom apríli alebo ísť niekde na pohotovosť v Bratislave (keďže som študent) nech mi to uzatvoria tam. Bojím sa, že by mi to ale nespravili poriadne. Na druhej strane sa však bojím, či ten zub môže byť tak dlho otvorení. Zatiaľ ma nebolí, vymieňam si v ňom cez deň vatičky, avšak je trochu občas citlivý. Ďakujem vopred veľmi pekne za radu.

Mŕtvy zub - extrakcia

Dobrý deň,
Mám osem rokov mŕtvy zub, ľavá horná šestka. Zub sa zlomil a následne mi zubárka neodborne nasadila korunku, ktorá vypadla, nakoľko čapy boli zavŕtané medzi koreňmi a tvorila sa mi tam fistula. Po konzultácii u dvoch zubárov je to na extrakciu. Prosím, aké to prináša riziká? Ďakujem za Váš názor.

Extrakcia viackoreňového zuba

Som po extrakcii viackoreňového zuba u nového stomatológa. Bol tam hnisavý vačok. Deň po extrakcii mám len miernu bolesť bez opuchu a teploty. Vyplachujem niekoľkokrát kamilkovým čajom. Predchádzajúca stomatologička mi po extr kázala ranu čistiť kefkou na to určenou, ktorý som si u nej zakúpila a aj vytierať biely povlak z rany. Bolo to dosť bolestivé. Mám túto metódu použiť aj teraz?

Zápal zubného nervu

Dobrý deň mám zaplombovaný zub dva dni a stále ma boli. Pomáha mi hlavne studená voda. Bolesť je asi tak hodinku - dve potom prejde a zas je pokoj. Dá sa liečiť bez toho aby som ho musel dať rozvŕtať? Ďakujem.

Opuch a bolesť

Dobrý deň. V piatok mi môj stomatológ vytrhol zub. Bol silno zapálený a bol pod nim hnis. Po vytrhnutí bolo pár hodín dobre, no začalo ma to bolieť na opačnej strane. Opuchlo mi ďasno, no ako vravím, tam na opačnej strane, tam som problém nikdy nemal...je to normálne? Alebo mám ísť opäť k svojmu stomatológovi. Chodím pravidelne aj k dentálnej hygieničke. Ďakujem.

Odumretý nerv

Dobrý večer, chcem sa vás opýtať, mám taký problém, bola som u zubáky s tým, že sa mi začal hýbať predný zub, málinko. Mala som strašné bolesti a nič mi nezaberalo, bála som sa, že oň môžem prísť. Pani zubárka ma poslala na röntgen, nič strašné to nebolo, a povedala mi, že mám vraj chrup na 40 ročného chlapa pritom mám 19. Odporučila mi tantum verde. Ten mi veľmi pomohol, zub mi spevnel ale opäť ako som to na par dní vysadila, zas som mala bolesti nehorázne, opäť som ho dávala, ale po čase sa mi nad tým zubom urobila taká ako keby hrčka a nemizla. Stále som si dávala tantum verde a zdalo sa mi, akoby sa mi to odpúcha a potom zas napúcha. Nedalo mi to, tak som si to povytláčala a išiel mi odtiaľ hnis. Vydezinfikovala som si to, ale zas sa to tam objavilo a mám to tam doteraz. Stále používam tantum verde. Chcela som sa spýtať, že či vážne môže ísť o mŕtvy zub. Mám dosť veľké obavy, lebo nerada by som oňho naozaj prišla v 19 rokoch. Ďakujem pekne za radu.

Zápal zuba resekciou

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať v akej nemocnici sa odstraňuje zápal zuba resekciou keď bývam 70 km od BA...a koľko by to stálo. Ďakujem.

Silná bolesť po vytiahnutí nervu

Dobrý deň, predvčerom mi zubárka ťahala nerv z hornej 6tky, čistila koreňové kanáliky a napokon mi tam dala vložku a že do mesiaca mám prísť na ďalšie ošetrenie. Povedala, že´ma to bude trochu bolieť 23 dní. Dnes je deň druhy a bolí ma to neskutočne keď
vyvolám akýkoľvek tlak na ten zub. Väčšia bolesť asi neexistuje. Opuchnutá nie som. Chcem sa spýtať, dokedy je normálna takáto neskutočná bolesť? Ďakujem za odpoveď.

Príčiny

Zápal zubnej drene môže byť spôsobený aj následkom úrazu, kedy dôjde k otvoreniu pulpálnej dutiny do vonkajšieho prostredia. Tiež pri brúsení zuba na korunku alebo mostík môže dôjsť v dôsledku traumatizácii zuba k poškodeniu zubnej drene ak rozvoju zápalu.

Endodontické liečba

Endodontická liečba môže byť vykonaná počas jednej alebo niekoľkých návštevách. To záleží najmä na stave zuba a jeho okolia. Pri rozsiahlom zápale okolitých tkanív a veľkom opuchu sa skôr definitívne ošetrenie odloží. Naopak zápal zubnej drene, ktorý ešte neprestúpil zo zuba na okolitú kosť, je najlepšie ošetriť definitívne čo najskôr, najlepšie pri prvej návšteve.

Reendodontické ošetrenie

Ak ošetrenie koreňových kanálikov zuba nie je vykonané správne, dochádza k rozvoju zápalu v kosti okolo koreňov zuba. Takýto zub je skôr alebo neskôr príčinou ťažkostí pacienta a často pôsobí komplikácie.

Endodoncia pod mikroskopom

Medzi pokročilé techniky a nástroje využívané v endodontickej liečbe patrí operačný mikroskop. Vďaka nemu sú špecialisti schopní kvalitne endodonticky ošetriť zuby, ktoré by predtým museli byť vytrhnuté.

Dostavba zuba po endodontickom ošetrení a následná protetika

Na endodontické ošetrenie plynule nadväzuje ošetrenie postendodontické, kedy je potrebné zrekonštruovať korunkové časť zuba. Ak je ošetrenie koreňovou výplňou kvalitné, môže mŕtvy zub naďalej plniť svoju funkciu. Po odstránení zubného kazu a vytvorení prístupu do dreňovej dutiny, dochádza k strate veľkej časti zubných tkanív. Následkom je oslabená odolnosť zuba voči mechanickému zaťaženiu, v dôsledku čoho dochádza často k fraktúram nevitálnych (mŕtvych) zubov.

Protetika

Použitie implantátov prináša mnoho výhod. Umožňuje nahradenie jedného zuba, riešenie medzery po strate viac zubov, alebo implantačný systém ponúka aj možnosť rekonštrukcie chrupu v bezzubej čeľuste.