Oddělat _LeftMenu.tpl

Domov  >  Zubná poradňa  >  O detských zuboch  >  Vývoj zubov podľa veku dieťaťa

Vývoj zubov podľa veku dieťaťa

Prerezávanie zubov u detí

Dobrý deň. Malinkej sa začali prerezávať zuby v 11.mesiaci. Veľmi pri tom plače od bolesti. Zatiaľ má iba 2 spodné a tisne sa jej ďalší hore. Včera nám lekár predpísal tinktúru gingivalis, chcem vedieť či to pomáha na bolesť alebo na čo? Ako jej mám pomôcť? Gély jej nepomáhajú ani iné homeopatiká. Ďakujem.

Krivé zúbky

Dobrý deň, dcérka má už 6 trvalých zubov ale všetky jej rastú krivo. Mala by som to riešiť, alebo sa samé vyrovnajú? Ďakujem.

Vývoj zuba podľa veku

Detské zuby sa našim deťom tvoria už v prenatálnom období, ich vývoj a rast pokračuje po narodení. Prvý zúbok sa prereže okolo šiesteho mesiaca a väčšinou ide o spodný rezák. Postupne sa prerežú všetky rezáky, následne prvé detské stoličky, očné zuby, druhé stoličky. Kompletný mliečny chrup majú deti okolo 2,5 roka svojho veku.

Prenatálna starostlivosť

Pre tehotnú ženu je zabezpečenie zdravého chrupu rovnako dôležité ako zabezpečenie celkového zdravia. Zdravá výživa (vitamíny, bielkoviny, minerály) ovplyvňuje nielen jej zdravie, ale má veľkú úlohu aj pri vývoji zubných zárodkov dieťaťa. Veľký význam má tiež dostatok vápnika.

Starostlivosť o ďasná po narodení

Dieťa po narodení nemá v ústach žiadne baktérie. Tie postupne získava zo svojho okolia, v jedle, od rodičov. Baktérie postupne osídľujú ústa dieťaťa. Bohužiaľ aj tie, ktoré môžu neskôr vyvolať vznik zubného kazu a zápal ďasien.

Starostlivosť o prvé zúbky

Pre zdarný vývoj a zdravie zubov nášho dieťaťa je najdôležitejšia správna ústna hygiena. Tú musíme našim deťom zaistiť my. Samé nie sú schopné svoje zúbky dobre zo všetkých strán vyčistiť.

Vypadávanie prvých zubov a rast druhých

Výmena mliečnych zubov za druhé začína po 6. roku života detí, s príchodom dieťaťa na prvý stupeň základnej školy.