Oddělat _LeftMenu.tpl

Domov  >  Zubná poradňa  >  Detské zuby

Detské zuby

Zvyšok po mliečnom zube

Asi pred 2 rokmi mi zubárka vŕtala do mliečneho zubu. A teraz mi tam ostal taký zvyšok. Už si ho kývem ale nechcem ísť s tým k zubárke. Prosím pomôžte. Nebolí ma. Ďakujem.

Čo robiť boli mliečne zuby rovné, no trvalé narástli krivo?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, môj syn má 6 rokov, už má prerezané dolné jednotky zuby, trošku ich má aj krivo, no moja otázka by bola: Jeho zúbky sú akoby priesvitné a v strede vidieť žltý fľak, čo to môže spôsobiť a prečo ich má krivo? Je taká možnosť, že skôr vytrhnúť mliečny zúbok, aby ten trvalý bol rovný? Ďakujem za Vašu odpoveď!

Kýve sa mi mliečny alebo trvalý zub?

Dobrý deň dnes ráno som sa zobudil a zistil som že sa mi kýve 6 z dolnej rady sprava, neviem či to je trvalý alebo mliečny. Mám 13 a myslím si že tento zub by som asi už mal mat trvalý ale nie som si istý prosím poraďte mi je to trvalý alebo mliečny, ako to mám zistiť?

Kazivovosť detských zubov

Dobrý deň. Dcéra má 11 rokov a kazové zuby. Pritom pravidelne chodíme na prehliadky, dentálnu hygienu a ošetrenia. Zuby si umýva. Kazy sa jej robia aj v medzizubnom priestore. Teraz jej museli vyberať nerv a lekárka jej tam nechala na 4 mesiace vložku z dôvodu, že sa údajne nedá ešte vyplniť koreň, lebo vždy krváca. Povedala nám že koreňový kanálik ešte nie je uzavretý. Chcem sa spýtať, či to po tých 4 mesiacoch už bude možné vyplniť a plombovať. Tiež Vás chcem poprosiť o tip na nejaké vitamíny účinné v prevencii zubného kazu a posilnenie pre zdravý vývoj zubov. Dcéra dosť narástla, má začínajúcu pubertu, neviem či to tiež nesúvisí aj s tou prílišnou kazovosťou zubov a či sa to neskôr ustáli. Veľmi pekne vopred ďakujem za Váš čas, odpoveď a hlavne radu.

Prerezávanie zubov

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či môže byť prerezávanie šestiek sprevádzané bolesťou hlavy. Dcéra má 5 a pol roka a začala sa sťažovať že ju bolí za poslednými zúbkami a každý večer mi povie, že ju bolí hlava. Nie je to v takom meradle, že by plakala ale hlási, že bolí. Je možné, že je to zo zúbkov? Ďakujem.

Kazivosť detských zubov

Dobrý večer, moje deti majú ešte mliečne zuby,  no strašne sa im kazia. Umývajú si ich pravidelne no aj tak ich majú viac pokazené ako ich rovesníci. Pomohlo by, keby začnú používať zubné nite, špeciálne kefky alebo podobné veci? Zvažujeme to, aj keď sú tieto produkty celkom drahé. 

Poškodený mliečny zub

Dobrý deň. Trojročný syn spadol na ústa. Horná jednička mu ostala vykrivená smerom dnu do úst. Išli sme hneď k zubárovi. Ten najskôr povedal, že s tým nebude nič robiť, len sledovať či nebolí alebo nečerná. Ale potom pre istotu urobil rtg a po kontrole zhryzu odporučil zub vytrhnúť. Ako dôvod uviedol, že koreň mliečneho zubu by mohol poškodiť stály zub, spôsobiť jeho deformáciu alebo oneskorenie rastu. Pristúpila som na takéto krajné riešenie. Ale teraz všade čítam, že mliečny zub treba udržat, že ním uvedené komplikácie môže spôsobiť práve chýbajúci mliečny zúbok. Mám pocit že zubár konal unáhlene. Sú spomínané dôvody na vytrhnutie zuba naozaj reálne? Môže koreň mliečneho zuba naozaj poškodiť stály zub? Napríklad keď vychýlený zub sa pri hryzeni šúcha o ostatné zuby? Ďakujem.


detské zuby a ich hygiena

Dobrý deň, v piatok som bol na preventívnej u zubárky a povedala, že mám vzadu za zubami niečo čierne. Skúšal som to s kefkou a nič. Prosím, čo mám robiť? Bojím sa, že skončím bez zubov, mám 13 rokov.

pokazené detské zuby

Dobrý deň! Mám 2,5 ročnú dcérku. Umývame si zuby ráno aj večer. A napriek tomu máme pokazené jednotky a dvojky. Jedna jednotka sa jej zlomila. Boli sme u dvoch detských zubárov. Čistíme zuby elmexom a používame aj elmex gél. Začali sa nám kaziť aj štvorky. Bojím sa, že príde o všetky zuby. Čaj nesladíme. Prosím Vás o radu.

kazivosť detských zubov

Dobrý deň, mám 2 ročnú dcérku do zubnej ambulancie chodíme od jej 7 mesiacov. Cca od 5 mesiacov som jej čistila pravidelne zúbky najprv navlhčeným tampónom neskôr klasicky zubnou pastou a kefkou dokonca aj zubnou niťou. Aj tak sa jej začali kaziť najprv predné teraz som našla 2 stoličky. Môžu sa jej zúbky tak skoro začať kaziť?

medzizubný kaz u detí

Dobrý deň. Dcérka má 4 roky a bolel ju zúbok. Boli sme u zubára, ktorý konštatoval, že šlo pôvodne o medzizubný kaz, avšak zúbok je už mŕtvy a nič sa nedá robiť. vyvŕtal jej do stredu zúbka dierku, aby ju to nebolo a že aby sa nezapálil a nečistoty vychádzali. /horko ťažko, keďže dcérka nespolupracovala/ Chcem sa však spýtať, kaz jej neopravoval, nechal ho vlastne zboku zúbka. Je to v poriadku? nebude sa náhodou kaz šíriť na ďalšie zúbky? Nenarastie jej trvalý zúbok pokazený? aby som spresnila - je to horná pravá štvorka. Ďakujem za odpoveď.

detské zuby a ich hygiena

Ako sa najlepšie postarať o dcérkine prvé zúbky? Máme sa ísť poradiť k nášmu stomatológovi alebo ich stačí jemne otierať handričkou. Kedy mám prejsť na kefku a ako zvoliť vhodnú zubnú pastu? Ďakujem za radu.

vyduté ďasno

Dobrý deň. Môjmu 8 ročnému synovi sa na mieste vytiahnutej stoličky vydulo ďasno a vyzerá to ako keby mal po tým krv. Doktorka mi povedala že je to v poriadku že sa prerezáva nový zub a narazil zrejme na cievku, ktorá krváca a že keď sa prereže bude dobre. Je to v poriadku? Ďakujem za skorú odpoveď

úraz pri tréningu

Dobrý deň, môj 11 ročný syn si vybil na tréningu zub. Kúsok mu tam z neho ostalo, dolepil sa na tretí alebo štvrtýkrát, je to totiž horná jednotka. Plomba dnes praskla, zub sa zapálil a odumrel. Kedy mu môžu dať korunku, respektíve ako sa dá takýto zub zachrániť. Ďakujem za odpoveď.  

očné zuby a strojček

Dobrý deň mám 13 rokov. Mám dosť špicaté očné zuby a sú aj dosť vpredu. Môj zubár mi nechce daťani len strojček na noc hovorí že sa mi môžu ešte vyrovnať to mi hovoril každý zubár a nič sa ešte nedeje. Chem sa opýtať dalo by sa stým niečo robiť?

úraz dvojročného syna

Dobrý deň. Dvojročný syn dnes padol tvarou na betón, odlomil si pri tom kúsok zo zuba ale len veľmi malý. Čo ma viac znepokojuje je, že mu dosť z ďasien tiekla krv. Aj teraz po pár hodinách má ďasná akoby podliate krvou. Je to prosím normálne? Syn nevyzerá, že by ho to bolelo, správa sa normálne aj je relatívne normálne. Ďakujem.za odpoveď.

zápal nervu

Príjemný večer, rada by som sa spýtala ohľadom bolesti zuba môjho 12r. syna. Má zo zuba 16 vytiahnutý nerv, mal zápal tak bral lieky ktoré mu pomohli. Boli sme však po piatich dňoch po dobratí liekov u zubárky ktorá mu ho prečistila a dala vatu, zub ho však zas bolí, vatu si vybral, bolí stále, dával aj studené obklady, má však s toho aj zvýšené teploty a bolesti hlavy. Preto sa pýtam z čoho to môže zas byť. Či sa to dá preliečiť, zub mu ťahať nechce lebo vraj je na to mladý a že nie je zub v takom stave na extrakciu. Ďakujem za odpoveď.

deti a zuby

Dobrý deň! Môj syn bude mať v septembri 13 rokov. Doteraz mu nevyrástli očné zuby hore 3.Pani doktorka mu mliečne vytrhla v 12 rokoch. Chodíme na kontroly ,teraz pri poslednej kontrole nám povedala že bude musieť nosiť strojček. Myslíte si ,že by sme mali ešte počkať? Kým mu tie zuby nevyrastú samé? Ďakujem za odpoveď

detské zuby

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať - 3,5ročný syn ma na vrchnej 1 mikrokaz, medzizubný. Už asi pol roka. Ako to riešiť? Vŕtať? Čakať, kým ho nahradí trvalý? Zúbky ma krásne, nerada by som, aby sa kaz rozšíril na druhú jednotku. Zubárka radí počkať, odporúča nám raz týždenne potrieť zub Elmex gelom. Zubná starostlivosť je v poriadku, všetky zuby sú zdravé, biele, bez povlaku. Ďakujem za odpoveď.

deti a zuby

Dobrý, prosím Vás od koľkých rokov, by si mohlo dieťa vedieť umývať zuby samo? Ďakujem pekne.

analgosedácia

Dobrý deň. Hľadám zubára, ktorý by ošetril zúbky synčekovi. Neviem nikoho v našom okolí nájsť, kto to robí v analgosedácii. Uspávať ho dať nechcem. Viete mi poradiť, ktorý lekár to robí v KE?

Deti

 Dobrý večer, dcérka ma 2 aj pol roka a umývam jej zúbky, lebo samej jej to ešte tak dobre nejde. Má ich dosť hnedé, ako keby nemala poriadnu sklovinu a nad zúbkami jej krvácajú ďasienka. Z čoho to môže byť? U zubárky sme zatiaľ neboli. Ďakujem za pomoc.

Strata zubnej skloviny

Dobrý deň, Chcela by som sa opýtať či sa dá zastaviť strata zubnej skloviny na predných mliečnych zúbkoch. Malý má len rok a už sa mu sklovina na dvojkách stráca. Čo na to môžem použiť, aby sa to zastavilo? Ďakujem.

Žlté zuby u 12 ročného chlapca

Dobrý deň, chcem sa spýtať. Môj 12 ročný syn má žlté zuby. Zuby si umýva. Neviete mi poradiť, čo robiť? Či mu náhodou nechýba nejaký vitamín. Ďakujem

Prerezávanie zubov u detí

Dobrý deň. Malinkej sa začali prerezávať zuby v 11.mesiaci. Veľmi pri tom plače od bolesti. Zatiaľ má iba 2 spodné a tisne sa jej ďalší hore. Včera nám lekár predpísal tinktúru gingivalis, chcem vedieť či to pomáha na bolesť alebo na čo? Ako jej mám pomôcť? Gély jej nepomáhajú ani iné homeopatiká. Ďakujem.

Vytrhnutý detský zub

Dobrý deň. Predvčerom sme dcére vytrhli prvý mliečny zub. Nie sme si však istý, či z neho niečo neostalo vo vnútri, vyzerá totiž tak zvláštne(špicato a len z jednej strany) Je potrebne isť k zubárovi. mam aj fotku, pokiaľ by to pomohlo. Ďakujem. 

Chýba zárodok na 2 a 4 zub

Dobrý deň, mám dvoch synov a na rtg zistili, že nemajú zárodky pre 2 a 4. Jeden má 12 rokov a druhý 9 rokov. Chcela by som vedieť, čo bude ďalej a ako sa to dá riešiť. Ďakujem.

Ako správne čistiť zuby deťom?

Dobrý deň. Viete mi prosím poradiť, ako mám syna naučiť správne čistiť zuby? Má ich síce iba pár, ale vždy je to v kúpeľni  veľký boj a krik, len keď vidí kefku.  Už sme skúšali rôzne techniky. Myslíte, že je lepšie ho vziať k zubárovi, aby mu to ukázal, alebo to bude pre neho ešte horšie. Za odpoveď ďakujem

Hygiena u detí

Dobrý deň. Aké sú zásady starostlivosti o ústnu dutinu dieťaťa v prípade, že nie je kojené ale kŕmené z fľaše? Odlišuje sa to nejako? Mali by sme na niečo špeciálne dávať pozor? Ďakujem

Elektrická zubná kefka pre deti

Dobrý deň. Prosím vás, je vhodné, aby deti používali elektrické zubné kefky, alebo je lepšie, aby mali klasické kefky. Za odpoveď ďakujem 

Odmineralizované detské zuby

Dobrý deň, čeľustný ortopéd nás upozornil, že dcéra (9 rokov) z dôvodu nedostatočného čistenia zubov má poškodený povrch zubov. V dôsledku zubného plaku sú niektoré časti zubov odmineralizované – čo sa prejavuje bielymi plôškami. Poradila mám, že existuje prípravok, ktorý môže obnoviť kvalitu zubov (mineralizovať ?). Názov nevedela, tak sme sa pýtali dcérinho stomatológa, ten však o takom niečom nevie. Preto by som sa rád spýtal, či takýto prípravok existuje, prípadne či je iný spôsob ako docieliť nápravu. Ďakujem.

Opakovaná tvorba povlaku na detských zuboch

Zdravím, mám problém: zubné povlaky u našich detí (1,3, a 6r.). Napriek hygiene sa tvoria od ďasienka smerom nahor tmavé (spočiatku tmavohnedé, neskôr čierne) povlaky, ktoré sú spočiatku mäkšie (dajú sa zoškrabnúť nechtom) a postupne tvrdnú. Kefkou umyť rozhodne nejdú. Raz za 2–3 mesiace ich zubná hygienička zoškrabe a zúbky prečistí granulovanou pastou, ale povlaky sa čoskoro objavia a rastú, nielen na mliečnych, ale i na rastúcich trvalých zúbkoch. Raz pri užívaní antibiotík náhle zmizli, no neskôr sa objavili, preto predpokladáme bakteriálny pôvod. Môžem pre upresnenie zaslať fotky. Otázka: ako postupovať pri riešení, dať povlaky na rozbor ? Chodiť neustále hygieničke, efekt je len dočasný a estetický, no nevieme či pre sklovinu trvalých zúbkov prospešný!!! Sú nejaké antibakteriálne prípravky vhodné na čistenie detských zúbkov ? Ďakujem.

Med na cumli

Dobrý deň zaujímalo by ma či je vhodné podávať malému dieťaťu med na cumli alebo len tak lyžičkou do ústnej dutiny. Má to nejaký vplyv na vznik zubného kazu alebo nie? Ďakujem.

Zubná kefka pre dvojročné dieťa

Dobrý deň, chcela by som 2 ročnému synovi kúpiť kefku. Na čo mám pozerať pri výbere kefky pre také malé dieťa? Ďakujem

Správna technika umývania zubov pre malé deti

Dobrý deň. Moja dcérka bude mať 3 roky, je dôležité aby sme prihliadali na techniku umývania zubov? Lebo samozrejme je ešte malá a zúbky viac menej predrhne kefkou, zje polku pasty a berie, že to je hotovo. Ale má ešte čas, kým sa to naučí. Prípadne, viete mi odporúčiť správnu techniku umývania zubov pre malé deti? Ďakujem

Žlté mliečne zuby

Dobrý deň, mohli by ste mi prosím poradiť? Moja 7-mesačná dcérka má 3 mliečne zuby. Dolné jednotky a jednu hornú dvojku. Prvý zub vyrástol v poriadku, druhý narástol žltý a horná jednotka - zdá sa, bude mať takisto žltú farbu. Môže ísť o nejakú vadu skloviny? Dcéra je kojená, má jeden zeleninovo-mäsový príkrm na obed, žiadne cukry, čaje, umelé mlieko, tak neviem, či to môže byť kaz. Ako by som mala postupovať? Nechýbajú jej nejaké vitamíny? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Detská pasta pre deti

Dobrý deň. Odporúčate podávať malým deťom fluoridové tablety? A je nejaká pasta, čo je protikazová pasta pre malé deti? Ak áno, odporúčate ju, či stačí normálna detská pasta? Ďakujem.

Vytrhnutý zub

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, syn si dnes kývaním vybral mliečny zub, ktorý sa mu už dlhšie kýval. Tiekla mu potom hustá krv chvíľku, ktorú aj vypľúval aj si vypláchol ústa vodou a asi časť krvi prehltol pretože mu za chvíľku bolo zle na vracanie. Treba špeciálne dodržiavať kroky ako pri vybratí trvalého zuba alebo sa mu to len samé ukľudní. Pozerala som mu na dieru po zube baterkou, aby som lepšie videla a vnútri okrem trochu krvi som videla biele akoby zub. Myslíte, že to je kúsok z mliečneho zuba, alebo mu mohol pod ním už začať rásť trvalý? Ďakujem za odpoveď.

Biela hrčka na zube

Dobrý deň, som nešťastná zo synových zúbkov, má 4,5 roka a začali mu vypadávať mliečne zúbky, dolné jednotky mu rastú už trvalé, horné jednotky mal mliečne strašne malinké, ako keby nedorastené a začernené, ale pred 2 mesiacmi sa mu nad hornou jednotkou spravila biela hrčka, mysleli sme si, že to tam má hnisavý vačok, navštívili sme stomatológa a ten mu to trochu navŕtal s tým, že by sa mu mal ten hnis spustiť. Vôbec mu to nezmizlo až nakoniec z bielej hrčky sa mu prerezal zub, aj to nie zvisle ale vodorovne. Som s toho nešťastná, ako bude vyzerať, čo s tým treba robiť? Prosím o radu. Ďakujem.

Zažltnuté zuby od liekov

Dobrý deň, mám 3 ročného synčeka, ktorý práve dobral PENBENE. Doteraz mal krásne biele zúbky, dôsledne ich umývame. Teraz však má žltý povlak na zúbkoch. Zápach z úst mu nevychádza. Počula som, že už nepredpisujú ATB spôsobujúce žltnutie zúbkov, tak som bezradná. Za vašu odpoveď vopred ďakujem.

Elektrické zubné kefky pre deti

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na elektrické zubné kefky pre deti. Syn má 2 roky a chceli by sme mu kúpiť takúto kefku, je to dobrý nápad? Neviete mi poradiť aký je rozdiel, keď má kefka 4500 kmitočtov za minútu a keď má 9600? Je to veľmi podstatné? Nestačia aj tie s nižším kmitočtom? Ďakujem.

Povlak na detských zuboch

Dobrý deň, som mamička 3-ročnej dcérky. Vyšli jej veľmi skoro všetky zúbky, už ako 4-mesačnej a na predných sa jej objavil zubný povlak. Prosím, poraďte mi, čo mám robiť. Ostatné zúbky má veľmi pekné. Ďakujem za radu.

Lokálne anestetikum

Dobrý deň, dcéra má pri čistení a ošetrovaní zadných zubov silný dávivý reflex. Minule jej zubárka na Haydukovej lokálne umŕtvila hrdlo (cukríkom) a všetko prebehlo v poriadku. Naša oficiálna zubárka mi takúto možnosť neponúkla. Viete mi poradiť názov tohto anestetika prípadne či sa dá kúpiť v lekárni? Za vašu odpoveď vopred ďakujem.

Žlté detské zuby

Dobrý deň. Moja 10 - ročná dcéra má dosť viditeľne neprirodzene zažltnuté zuby. Pravidelne dodržuje ústnu hyg. Prvé zúbky mala biele ako perličky. Neviem v čom je chyba? Niekedy sa jej ukážu na sklovine biele škvrny, ktoré po čase zmiznú. Ináč nemá vôbec žiadne kazy. V rodine nemáme nikto takýto problém. Prosím o radu. Ďakujem.

Krivé zúbky

Dobrý deň, dcérka má už 6 trvalých zubov ale všetky jej rastú krivo. Mala by som to riešiť, alebo sa samé vyrovnajú? Ďakujem.

Kazivosť mliečnych zubov

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Mojej 2 a pol ročnej dcére sa začínajú kaziť 4 predné horné zúbky. Na dvojkách ma už väčšie kazy a na jednej jednotke je kaz menší začínajúci. Má to zrejme z nočného pitia čaju. Zuby umývame, taktiež pije v noci už len vodu. Boli sme už u dvoch zubárov a niekoľko som ich obvolala, ale že nič s tým nebudú robiť, pritom všade na internete čítam, že aj predné zúbky sa majú opravovať. Chápem, že možno s dvojkami sa už nebude dať nič robiť, ale prečo by sa jej mali skaziť aj jednotky? Predsa malý kaz tam je a bude sa len rozširovať. Doporučili mi raz týždenne umývať zuby elmex gélom a jedna pani zubárka dokonca každý večer natierať kaz elmex alebo lacalut gélom, aby sa kaz nezväčšoval. Ďakujem za odpoveď.

Hnisanie detských zúbkov

Dobrý deň, moje dieťa má rok aj 8 mesiacov a približne pred tromi mesiacmi sa jej začal tvoriť drsný povlak na vrchných zuboch od vrchu, zmenila sa aj trochu farba zuba...(vyzerá to ako keby jej začali zúbky hniť)... Neviem, čo sa deje a potrebujem radu, pravidelne jej čistím zúbky ráno, večer... Mám obavu že jej tie zúbky odhnijú... Prosím vás, čo mám robiť? Mám ísť k zubárovi? Máme veľmi živé dieťa, neobsedí tam a neotvorí cudziemu človeku ústa...existuje pre také malé dieťa aj nejaký iný liek(nejaký gél, pripadne niečo iné). Ďakujem moc za odpoveď. Pekný deň.

Extrakcia mliečnej päťky

Dobrý deň, dcéra má 8 rokov a má pokazenú hornú 5-tku, má tam dieru, miestami ju to pobolieva. Predpokladám, že je to mliečny zub no hlavný problém je, že jej strašne páchne z úst a domnievam sa, že je to z toho zubu. Snažíme sa ho čistiť a vyplachovať, ale po chvíli je zápach cítiť znovu. Mám trvať, aby jej ten zub vytrhli? Bojím sa aby to nemalo vplyv na trvalý zub alebo aby sa nepokazili okolité zuby. No ten zápach je neznesiteľný. Ďakujem za odpoveď. Dana.

Extrakcia dvoch mliečnych zubov

Dobrý deň, 7 r. dcére rástla trvalá jednotka ešte za nevypadnutou mliečnou v druhom rade, vedľajšia trvalá dvojka sa jej kývala. Včera sme boli u zubárky, ktorá jej bez toho aby mi niečo oznámila, vytrhla obidva zuby (1-mliečnu + 2, ktorá bola podľa mňa už trvalá) a "medzi rečou" povedala, že tam mala sepsu .. bolo nutné vytrhnúť trvalý zub? (aj keď si myslím, že v tej chvíli bola presvedčená, že trhá mliečnu dvojku). A aké máme teraz možnosti? Ďakujem za odpoveď.

 

Žltnutie detských zubov

Dobrý deň. Chcem sa opýtať, čo môže spôsobovať žltnutie zúbkov u 6 ročného dieťaťa. Už má aj päť trvalých zubov a mám pocit, že sú tiež žltkavé. Umýva si ich naozaj pravidelne a dokonca raz týždenne mu ich umývam prípravkom Elmex fluid, ktorý ma vraj ubrániť ničeniu a žltnutiu zúbkov. Niekde som počula, ale neviem, či je to pravda, že pitie granulovaného čaju môže spôsobovať žltnutie. Môj syn pije každý deň len granulovaný čaj, iný nechce. Poraďte mi prosím, ďakujem.

Krivý rast zuba

Dobrý deň, dnes synovi vypadol zub, už jeden trvalý má, dolná jednotka a teraz mu vypadol hneď vedľa, ale je dosť vzadu oproti ostatným zúbkom, teda aj toho prvého trvalého. Bude ich mať v jednej rovine alebo, budeme to musieť riešiť strojčekom? Ďakujem.

Plombovanie detských zubov

Dobrý deň, chcem sa opýtať, mojej dcéry stomatologička chce dcére plombovať dole stoličky. Nejde o to plombovanie ale chce za plombu 8e. A vraj to sú tie trvalé zuby! Má dieťa 7r. trvalé zuby? Ďakujem.

Prerezávanie zubov

Dobrý deň, chcem sa opýtať mojej dcére sa menia zúbky, už ma dva spodné a jeden vrchný, ale tie vrchné sa jej menia úplne divne ona má mliečne zhnité a akonáhle sa jej menil zub, tak ten starý jej vytlačilo z boku ďasienka teraz sa jej chce tlačiť druhý a zase sa jej starý zúbok tlačí bokom a ten vedľa tak isto. Je to normálne, takáto výmena zúbku? Ďakujem.

Čierny zubný kameň

Zdravím, mojej 6-ročnej dcérke sa asi 1,5 roka vytvára okolo ďasien čierny zubný kameň, má ním zúbky pri krčku akoby oblemované, ale predovšetkým z vonkajšej strany chrupu. Ináč má zúbky až na jednu malú plombu v poriadku. O zúbky sa riadne staráme. Z estetického hľadiska tým dieťa trpí, lebo sa jej začínajú iné deti posmievať. Boli sme u zubného lekára, ktorý zúbky prečistil ozónom, ale zhruba o 1-2 mesiace zúbky vyzerajú ako pred čistením. Dcérka bola kojená do 3 rokov, antibiotika užíva tak 2x do roka. Má už 2 trvalé zúbky ,a aj na tých už pozorujeme uvedený kameň. Prosím poraďte, čo sa s tým dá robiť, neexistuje nejaká špeciálna zubná pasta na tento problém? Veľmi pekne ďakujeme za radu.

Hlboké kazy na detských zuboch

Dobrý deň. Chcem sa spýtať na 2 ročného syna. Keď mal 8 mesiacov, odštipol si na hryzadle 2 predné zúbky. Aj keď sme zúbky pravidelne čistili, nezachránili sme ich a má ich už úplne zhnité až do ďasna len také 2 čierne bodky. V posledných mesiacoch mal často nádchy sprevádzane angínou a bral antibiotiká, no predné zúbky si stále chytá a slintá a ako keby si ich chcel vytrhnúť z ďasna von. Keď ich čistíme, neplače a neviem či mám ísť s ním k zubárovi. Bojím sa, že ak mu ho vyvŕta, bude ho to bolieť ešte viac. Ďakujem za odpoveď.

Kývajúci sa zub

Dobrý deň. Moja trojročná dcérka zahryzla do tvrdej hračky a vykývala si dolnú jednotku. Chcem sa opýtať, či je nutné zúbok vytrhnúť alebo je šanca, že sa časom opäť spevní. Momentálne je na rozmixovanej strave. Zúbok ju nebolí, len sa kýve. Ďakujem za odpoveď.

Pomalý rast trvalého zuba

Dobrý večer. Môjmu skoro 6 ročnému synovi vypadol asi pred 4 mesiacmi zub (dvojka hore) a ešte stále mu nezačal rásť na tom mieste nový. Môže sa tak dlho prerezávať? Ale nie je to však prvý zub, čo mu vypadol, už má 6 nových zúbkov vymenených, siedmy vypadnutý a ôsmy sa mu kýve. A tie prvé zúbky mu začali tak do mesiaca rásť. Tak mám obavy, či mu tento narastie. Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď.

Mliečny alebo trvalý zub

Dobrý deň, dnes mi vypadol zub a mám obavy, že bol trvalý.... Mohli by ste mi prosím povedať ako by som mohla zistiť rozdiel medzi mliečnym a trvalým zubom? Ďakujem.

Hnednutie zubov u dieťaťa

Dobrý deň, mám 3 ročného syna a začali mu hnednúť predné horné zuby. Pravidelne mu ich umývame. Zuby hnednú a plus sú na nich aj také tmavšie drobulinké škvrnky. Ďakujem za radu.

Dokedy užívať cumeľ?

Dobrý deň, rád by som sa opýtal dokedy je vhodné aby dieťatko užívalo cumeľ. Naša dcérka má 28 mesiacov a stále si vyžaduje cumeľ na spanie a niekedy aj behom dňa. Neradi by sme jej nasilu odopreli cumeľ, obzvlášť ak si ho má nahradiť palcom. Má jeho užívanie v tomto veku negatívny vplyv na vývin chrupu? Dokedy je vhodné aby dieťatko užívalo cumeľ a akým spôsobom je najvhodnejšie ho od neho odnaučiť? Vopred ďakujem za odpoveď.

Náhrada mliečneho zuba

Dobrý deň, prosím o radu. Môj 3-ročný vnúčik si pri páde vybil prednú hornú jednotku. (zub vypadol úplne celý-žiadne zvyšky v ďasne neostali - potvrdila zubárka) Je možná nejaká náhrada mliečneho zúbku do doby, kým mu vyrastie trvácny zub? Ak áno, ako sa upevňuje? Ďakujem Vám vopred za odpoveď.

Zažltnuté a pílkovité zuby

Dobrý deň, prosím vás mám 18mesačnú dcérku, je kojená a dnes som si prvý krát všimla na horných zúbkoch, že ich nemá pekné biele, také na polovičke ako keby zažltnuté. Som z toho nešťastná, ona má také malé zúbky a moc si nedá pozerať a s kefkou jej ich prebehnem vždy večer ja bez pasty, a niektoré má ako keby také ako pílka, no prosto nie pekné rovné, ďakujem za rady.

Odvápnená zubná sklovina

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o konzultáciu. Mám 19 mes. dcéru. Bola výlučne dojčená, doteraz ju dojčím večer. Na predných horných jednotkách a dvojkách sa jej objavilo odvápnenie takmer hneď po prerezaní. Neje žiaden cukor ani sladené nápoje, zúbky poctivo čistíme. Odvápnenie sa zhoršuje. Vedeli by ste mi poradiť, čím by som mohla posilniť zubnú sklovinu, aby som súčasný stav zúbkov udržala čo najdlhšie. Aký máte názor na používanie elmex gélu v jej veku. Príp. dajú sa zúbky nejako ošetriť? Navštívili sme aj zubára, ale ten sa vyjadril, že len čistiť. Ťažko sa mi zmieruje s touto situáciou, že sa nedá nič robiť. Ďakujem za odpoveď.

Kedy začať čistiť detské zuby

Zdravím, rada by som sa spýtala na Váš odborný názor, kedy treba začať s čistením zúbkov. Som zmätená, lebo názory sa rôznia. Jeden z nich je, že treba deťom vytierať ústnu dutinu hneď po narodení (to som, priznám sa, nerobila synovi) a začať používať kefku a pastu od prvého zúbka dieťaťa. Náš syn má 7 mesiacov a má zatiaľ jeden zúbok. Kúpili sme mu tzv. výukovú kefku a pastu na prvé zúbky (netušíme, či je to len reklama alebo to naozaj funguje). Skúšali sme synčekovi zúbok čistiť. Zatiaľ efekt, samozrejme, nevidíme. Ak nám potvrdíte, že je správne čistiť zúbky už u batoľaťa, rada by som vedela ako dostať pastu von po vyčistení z ústočiek tak malých detí. Náš syn všetko, samozrejme, spapá :) Nemôže mu to robiť "šarapatu" v brušku? Vopred ďakujem za odpoveď.

Trvalé zúbky s bielymi škvrnami

Dobrý deň, mojej 7- ročnej dcérke sa prerezali trvalé zúbky, ale sú s bielymi škvrnami. Pani zubárka konštatovala, že sú odvápnené/mliečne zúbky boli v perfektnom stave, starostlivosť o zúbky bola stopercentná a aj lieky brala tak primerane veku/.Môžete nám odporučiť niečo na to odvápnenie a je možné ešte celkom vyliečiť zúbky? Ďakujem za radu.

Vytŕčajúce predné zuby u malého dieťaťa

Dobrý deň. Mám dvojročného synčeka ktorému idú predné zúbky dopredu. Je potrebné niečo robiť s tým alebo nechať tak? Za odpoveď vopred ďakujem.

Biele fľaky na detských zúbkoch

Dobrý deň, mám 19 mesačnú dcéru. Asi pred mesiacom a pol som si všimla, že na spodných dvoch jednotkách sa jej urobili biele fľaky. Zúbky umývame 1-2 krát denne, na kefku dávam aj trošičku pasty detskej. Čím to môže byť spôsobené? Dá sa s tým niečo robiť? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Zápach z úst u dieťaťa

Dobrý deň, chcela by som vedieť, čo máme robiť, keď dcére páchne z úst. Má 7 rokov, ale už to trvá nejaký čas. Keď si umyje zúbky o chvíľu jej páchne z úst. Prosím Vás o radu, ďakujem.

Zubný kameň u dieťaťa

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, čo môže byť príčinou zubného kameňa u 7 ročného dieťaťa. Všimla som si asi pred týždňom, že syn má zuby vpredu akési sivé a škaredé. Dnes sme boli u zubárky a povedala že je to zubný kameň. Musela mu ho odstrániť a vyjadrila sa, že s takým niečím sa ešte nestretla u dieťaťa. Nevedeli sme prísť na to, čo mu to mohlo spôsobiť. Chodí na pravidelné prehliadky, zuby si umýva ráno a večer. Doktorka ešte povedala, že je zvláštne aj to že kameň má len na predných zuboch, na zadných trvalých stoličkách nemá absolútne nič. Syn nepije žiadne presladené detské nápoje, občas pomarančovú stavu, nič špeciálne. Jedáva cukríky ale myslím, že v rozumnej miere, ako normálne dieťa. V poslednom čase nebral žiadne antibiotiká. Dlhodobo užíval lieky Momntelukast a Xyzal, ale tie už cca mesiac neužíva. Momentálne užíva len multivitamínové tabletky ktoré sa cmúľajú a probiotiká tiež také, ktoré sa nechajú rozpustiť v ústach. Veľmi mi záleží na zdravom chrupe syna, chcela by som vás poprosiť o váš názor, príp. radu. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Biely vačok na ďasne

Dobrý deň, dcéra si vybila zub, prednú 1. Má len 18 mesiacov, boli sme u dvoch lekárov, jeden že to nič a druhý že malinká infekcia a že treba pretierať harmančekom. Už 2. deň sa jej robí biely vačok na ďasne a aby nebolo málo, našla som kúsok zuba uchyteného. teraz neviem čo s takým malým dieťaťom sa da robiť a ako sa vyberá taký úlomok? Som v zahraničí a slovenská zubárka príde až 10.januára a dnes je ešte 17.12. Mám ísť čím skôr za tým, čo je tu k dispozícii, či to môže počkať? Ďakujem.

Kývanie mliečneho zuba

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, synovi sa začal kývať mliečny zub a máme mu ho ísť dať vytrhnúť alebo čo máme robiť? Ďakujem za odpoveď.

Krivý trvalý zub

Dobrý deň, mojej 6 ročnej dcérke sa kývu oba dve dolné predné zúbky, sú to prvé čo sa jej "menia na trvalé " má všetky krásne rovné, ale tento jeden kývajúci jej manžel vytiahol a teraz vidím že jej ide nový ale akosi nakrivo... V tej istej rovine len je trošku pootočený nabok...upraví sa to alebo bude mať krivé zúbky? Ďakujem za radu.

Kazy na detských zuboch

Dobrý podvečer, chcela by som vás poprosiť o radu. Mesiac dozadu malému vytiahli hornú stoličku, keďže bol kaz už hlboký, chodili sme na čistenie ale nakoniec ho to stále bolelo a nič nechcel jesť atď., tak zúbok išiel von. Malý má 3 roky 5 mesiacov, koreň bol obrovský, keďže zúbok šiel von skoro. Na druhej hornej stoličke má tiež kaz, ktorý dúfam, že sa zaplombuje, že nebude taký veľký. Ale máme teraz iný problém- horné prvé štyri zúbky má až zjedené, už sú také malinké a malý má od včera napuchnutú hornú peru až k nosu, teplotu nemá, len sa stážuje, že ho bolí pusa, nie zúbky. Čo si o tom myslíte? Zajtra ideme k zubárke, momentálne berie antibiotiká, keďže je chorý, len cez víkend sme boli na pohotovosti pre kašeľ a tam mu dali atb a včera keďže som s ním utekala k lekárke že opuchol tak najprv mu hneď zmenila lieky ale vravela, že skôr to bude zo zúbkov. Môžete mi prosím povedať, čo si myslite? Či mu ich zubárka vytiahne a ako keď sú také maličké tie prvé horné štyri zúbky aj ďasná má také až červené ale na bolesť zubov sa nesťažuje. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Umývanie detských zubov

Dobrý deň, môj 15 mesačný syn má zatiaľ 7 zúbkov, ale nechce si ich dať umývať. Vždy, keď chceme zúbky umyť, zatne ústa a nepustí kefku dnu. Neviem, či mu máme ústa otvoriť nasilu a tak zúbky umyť, aby sme mu umývanie zubov nesprotivili. Nechce ani silikónovú zubnú kefku na prst ani detskú kefku. Ďakujem za radu.

Čierne sfarbené detské zuby

Dobrý deň, chcem sa spýtať, môj trojročný syn má čierne zúbky, vôbec nechápem prečo, pretože sladké nápoje nepije vôbec alebo minimálne, zúbky umývame pravidelne. Z čoho to môže byt? A čo s tým? Ďakujem za odpoveď.

Zvýšená tvorba povlaku a zubného kameňa

Dobrý deň, môj 9 ročný syn má zvýšenú tvorbu zubného povlaku a kameňa.Kameň sa mu tvoril aj na mliečnych zuboch, napriek pravidelnému čisteniu zubov 2× denne a návšteve dentálnej hygieny. Veľmi nám záleží na tom, aby sme našli príčinu, je to zdravotný aj estetický problém. Ďakujem za odpoveď, za Vašu ochotu pomôcť.

Žlté sfarbenie zubov

Dobrý deň, mojej 8-ročnej dcérke sa sfarbujú zúbky (nie celý povrch) dožlta. O zúbky sa staráme, lieky neberie, mliečne zúbky mala krásne biele aj keď napriek dobrej starostlivosti (potvrdila aj zubárka) pritrafili sa nám aj nejaké kazy, ktoré sme hneď dali opraviť. Zubárka sa k tejto zmene nedokáže vyjadriť… Na prvý pohľad toto sfarbenie vyzerá akoby nemala dobre umyté zúbky a bol na nich povlak, ale nie je… Kde môže byť problém? Ďakujem.

Odmineralizované zuby

Dobrý deň, čeľustný ortopéd nás upozornil, že dcéra (9 rokov) z dôvodu nedostatočného čistenia zubov má poškodený povrch zubov. V dôsledku zubného povlaku sú niektoré časti zubov odmineralizované – čo sa prejavuje bielymi plôškami. Poradila mám, že existuje prípravok, ktorý môže obnoviť kvalitu zubov (mineralizovať ?). Názov nevedela, tak sme sa pýtali dcérinho stomatológa, ten však o takom niečom nevie. Preto by som sa rád spýtal, či takýto prípravok existuje, prípadne či je iný spôsob ako docieliť nápravu. Ďakujem.

Chýbajúce zárodky trvalých zubov

Dobrý deň! Chcela by som poprosiť o radu. Môj 11 ročný vnúčik má problémy s trvalými zubami. 2 horné jednotky má mliečne a rtg. snímkou mu zistili, že nemá zárodky na trvalé zuby. Vedľa má očný zub, ktorý má tiež mliečny, ale tam má zárodok na trvalý zub, takže pravdepodobne mu ho budú sťahovať. Ale ďalší problém je, že nad týmito zubmi na ďasnách má nejaké výrastky, ktoré mu plánujú operačne pod narkózou odstrániť, potom mliečne zuby vytrhnú, a potom až asi v 18.rokoch mu dajú 2 implantáty a ten očný mu budú ťahať. Chcem sa poradiť, či je nevyhnutná táto operácia a či sú potrebné aj tie ďalšie kroky. Ďakujem za odpoveď.

Medzera medzi hornými zubami

Dobrý deň. Mám otázku: dcéra má 5 rokov a kníše sa jej jeden predný horný zub. Všimla som si, že sa jej vedľa neho vytvorila medzera. (medzera nie je medzi 2 prednými zubami, ale vedľa.) Je možné, že by ten trvalý zub nevytlačil ten mliečny ktorý sa kníše, ale šiel rásť do tej medzery ktorá sa jej spravila? Lebo nerozumiem prečo sa jej tam tak rýchlo vytvorila tá medzera. Mám ešte jednu otázku: dcéra hodne pila šťavu z pomaranča a asi sa jej nerušila sklovina. Spodné zuby jej ostávajú so žltooranžovým povlakom aj keď si ich umyje. Je možnosť, že sa jej to zafarbenie samé stratí? Ďakujem.

Sanácia celého chrupu dieťaťa

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či robím správne, keď lekári odporúčajú môjmu 5 ročnému synovi sanáciu celého chrupu v narkóze. Robili mu RTG chrupu. Boli prekvapení, že dieťa v jeho veku má na RTG vytvorené 6tky, stoličky a sedmičky sa tvoria taktiež aj jednotky vpredu. Takže podľa nich to nie je taký problém keď už mu rastu trvalé. Ide o to že môj synček ma napriek čisteniu zubov pokazené zuby, že vraj z kojenia. Jeden zub pri druhom a v podstate sú chytené všetky okrem troch stoličiek 5tiek, ktoré chce lekárka aby sa zachovali aby udržali uloženie trvalých zubov. Povedali mi, že vzhľadom na to aby trvalý chrup bol zdravý je dobre odstrániť všetky zúbky. Lekárka predpokladá že o nejaký rok a pol mu vyrastú trvale. Len sa neviem zmieriť s tým že nebude mať zúbky a taktiež sa bojím či to neovplyvní jeho reč. Pokiaľ len po dobu kým mu dorastu trvale tak to rozchodíme. A trvale sú na cely život keď je to nevyhnute ale bojím sa aj narkózy. V podstate sa mu tie skazene zúbky samé lámu. Dve stoličky mu samé odpadli ostal len vrch v ďasne. Prosím poraďte mi či v tomto prípade odporúčate sanáciu a či to neovplyvni jeho reč do budúcnosti. Veľmi pekne Vám ďakujem. Je to pre mňa dôležité.

Pečatenie detských zubov

Dobrý deň, mám otázku, ktorá sa týka pečatenia zubov u nášho 7 ročného syna. Rozmýšľame nad tzv. polo trvalým pečatením na cca 3 roky, ale niekde som čítala, že sa ním poruší zubná sklovina zuba a potom už niet cesty späť, t. z. že potom už treba pečatiť stále a teda po tých cca 3 rokoch nemáme možnosť slobodného rozhodnutia, či dáme znova zapečatiť alebo nie...prosím, ako to je s tou zubnou sklovinou teda? ďakujem pekne...

Kazivosť detských zubov

Dobrý deň prajem. Som otcom dvoch malých detí vo veku 4,5 roka – syn a 2,5 roka – dcérka. Syn má zúbky v poriadku, no dcérke sa začali za posledného pol roka veľmi kaziť a lámať zúbky. A to si ich pravidelne čistíme ráno a večer. Už som zúfalý, pretože napriek umývaniu zúbkov má dcérka asi zo 4 zúbkov ulomené a okrem toho má niekoľko kazov. Čo môže byť príčinou takéhoto kazenia sa a najmä lámania sa mliečnych zúbkov? Snažím sa, aby nejedli moc sladké veci ako cukríky, lízatka a podobne. Rozmýšľal som aj nad tým, či príčinou nemôže byť aj nejaké vnútorné ochorenie dcérky... Ale tiež ma napadlo, či to nemôže byť zapríčinené aj tým, že dcérka je ešte kojená a to hlavne tesne pred spaním a v noci, čo znamená, že už po večernom čistení zúbkov. Ale takto bol na tom aj môj syn, ktorý má zúbky v poriadku. Veľmi Vás pekne prosím o radu, čo mám robiť? Ako máme teraz dcérke zúbky ošetrovať, aby sme zabránili šíreniu kazov? Dá sa mliečny zub načatý kazom a ulomený nejako zachrániť mimo vŕtania a plombovania? Dcérka má veľký strach zo zubára a viem si predstaviť, čo by nasledovalo, keby jej už teraz mal zubár vŕtať do zúbka. Viac by som ju do zubárskeho kresla nedostal. Ale najviac ma trápi, prečo sa dcérke tak lámu zúbky? Odlomil sa jej kus z hornej dvojky zo zadnej strany až ku ďasienku a lom je už zafarbený na žlto-hnedo a ďalšie kúsky sa jej ulomili zo stoličiek asi štvorka a päťka, neviem presne. Bojím sa o dcérku a chcem, aby mala zúbky v poriadku. Ďakujem za skorú odpoveď.

Starostlivosť o zuby dvojročného dieťaťa

Dobrý deň, prosím o radu ako sa správne starať o zúbky dvojročného dieťaťa. Denne užíva Zymafluor (je to na odporúčanie lekára, žijeme v zahraničí a je to tu bežné). Ráno a večer sa snažíme umývať zúbky zubnou kefkou, ale bez použitia zubnej pasty a následne si vypláchne ústa čistou vodou. Je možné, že by to zvládol aj s ústnou vodou, len neviem, či v jeho veku je vhodná. Ďakujem za odpoveď.

Čistenie zubov pri kojení

Dobrý deň. Mám 16 mesačného syna a neviem ako mu mám umývať zúbky, nechce otvoriť pusu, a tak mu aspoň večer vytriem ústa gázou, ale 2x za noc ešte kojím. Bojím sa aby sa mu nespravili kazy. Stačí tá gáza, alebo mu zuby musím čistiť? Môžu sa pokaziť? Ďakujem.

Čierny povlak na detských zuboch

Dobrý deň, môjmu ročnému synovi sa po prerezaní zúbkov vytvára okolo každého čierny povlak. Nepapá a nepije nič sladké, ani čaj, len čistú kojeneckú vodu a nutrilon. Prosím, poraďte, čo to môže spôsobovať. Ďakujem.

Vplyv dojčenia na zubnú sklovinu

Dobrý deň,  mám 15 mesačnú dcérku, ktorú dojčím cez deň aj v noci. Chcela by som sa opýtať na Váš názor, či ohrozuje dieťa nočné dojčenie rozpadom zubnej skloviny? Veľmi rada by som pokračovať v dojčení čo najdlhšie a žiaľ, dcérka sa v noci opakovane dožaduje prsníka. Ďakujem za odpoveď!

Strach zo zubárov

Dobrý deň. Moja 8 ročná dcéra má panický strach zo zubárov, lekárov. Včera sme boli na preventívnej prehliadke a bohužiaľ neotvorila ústa. Ako náhle videla, že zubárka berie do rúk nástroje zatvorila ústa a zubárka nás poslala domov. Odporučila predpísať diazepan a pred návštevou dať dcére jednu tabletku. Za dva roky sme vystriedali 3 zubárov. V karte má napísané, že nespolupracuje. Ďakujem za radu.

Odvápňovanie zubov

Dobrý deň, môjmu 13-ročnému synovi sa vraj odvápňujú zuby. Čo mám urobiť, aby sa to zlepšilo? Ďakujem za radu veľmi pekne.

Kazivosť zubov napriek dôkladnej starostlivosti

Dobrý deň prajem! Mojej 6-roč. dcérke zubárka začala ošetrovať zúbky pred vyše rokom. Mala jeden kaz na ľavej štvorke (len jej ho vyškrabkala) a nechala tak (chápem, že nie vždy sa dá zub zaplombovať). Neskôr sa jej chytila od tejto štvorky aj päťka. Pokazila sa jej aj štvorka na pravej strane (mala na nej skutočne minimálny kazík a myslím, že sa dal zaplombovať)...Tento zub ošetrila opäť tak ako na ľ. strane, no podotýkam, nikdy neodstránila celý kaz. Následne sa chytila aj päťka na p. strane. Pokazili sa aj obe horné štvorky. P. štvorka bolieva tak, že obe v noci koľko krát nespíme. Dva krát jej tam dala vložku (bolo dobre, nebolel), keď sa vložka začne uvoľňovať, opäť bolí. Najviac ju bolí, keď príde "vylietaná" z vonka, akoby jej vadil chladnejší vzduch. Má tam poriadnu dieru, tak je dosť možné, že jej tam nafučí a nejako to potom reaguje. Zúbky čistíme pravidelne, používame zubnú niť, medzizubnú kefku, ústnu vodu, sladkostí poje minimum, nepije sladené nápoje a zuby sa kazia. Dcérka má šelest na srdiečku a kardiológ nás upozornil, že žiaden pokazený zubček (treba hneď opraviť). K zubárke sme šli s jedným kazom, počas roka aj troch mesiacov sa jej spravilo ďalších päť, ktoré nemá doteraz opravené. Nechápem, prečo jej nikdy nevyvŕta celý kaz, postupuje predsa ďalej a napáda aj ostatné zúbky, nehovoriac o iných zdravotných rizikách. Prosím poraďte ako postupovať ďalej...tiež by som Vás poprosila o názor na amalgámové plomby, najradšej by som ich dcérke do telíčka nepchala, ja ich mám plnú pusu a tiež aj plno zdravotných problémov. Ďakujem za odpoveď

Nasadenie strojčeka

Zdravím, moja dcéra má 10 rokov a horné zuby ma veľmi vpredu a chcem jej dať strojček a chcem sa spýtať, či to bolí keď ho dávajú. Ako často sa zaťahujú a bolí to keď zaťahujú ?? A koľko to stojí? Ďakujem za odpoveď.

Biele škvrny na zuboch

Dobrý deň, mojej 20 mesačnej dcére sa na horných rezákoch pri ďasne urobili biele fliačiky, také pásiky. Zúbky sú mierne nažltlé. Hygienu dodržiavame. Zúbky čistíme ráno aj večer (stále dočisťujem), sladené čaje a malinovky u nás nepoznáme, sladkosti len občas. Pýtali sme sa už zubárky a tá povedala, že je to oslabená zubná sklovina a môže to byť dedičné. Nemáme sa ničoho obávať. Máme naďalej dodržiavať hygienu a sladké pomenej, čo samozrejme dodržiavame. Chcem sa však opýtať, či sa tento stav dá zlepšiť, poprípade, či je možné, aby sa to viac nešírilo, veď predsa chcem, aby moja dcéra mala krásny úsmev.
Ďakujem a pekný deň.

Povlak na zuboch

Dobrý deň, máme problém so zubnými povlakmi u našich detí (1,3, a 6r.). Napriek hygiene sa tvoria od ďasienka smerom nahor tmavé (spočiatku tmavohnedé, neskôr čierne) povlaky, ktoré sú spočiatku mäkšie (dajú sa zoškrabnúť nechtom) a postupne tvrdnú. Kefkou umyť rozhodne nejdú. Raz za 2–3 mesiace ich zubná hygienička zoškrabe a zúbky prečistí granulovanou pastou, ale povlaky sa čoskoro objavia a rastú, nielen na mliečnych, ale i na rastúcich trvalých zúbkoch. Raz pri užívaní antibiotík náhle zmizli, no neskôr sa objavili, preto predpokladáme bakteriálny pôvod. Rada by som vedela, ako postupovať pri riešení, dať povlaky na rozbor ? Chodiť neustále hygieničke, efekt je len dočasný a estetický, no nevieme či pre sklovinu trvalých zúbkov prospešný. Sú nejaké antibakteriálne prípravky vhodné na čistenie detských zúbkov ? Ďakujem.

Prerezávanie zúbkov

Dobrý deň, syn má 6 rokov a zatiaľ všetky mliečne zuby. Prerezala sa mu aj šestka hore a sedmička sa mu reže čiastočne pod šestku asi tak do 1/3. Ako sa riešia takéto situácie, je pravdepodobné, že sa niektorý uhne alebo bude treba trhať? Vzhľadom na synov vek a povahu to zo spolupracovaním je ťažké a hlási, že zub boli. ďakujem za skorú odpoveď

Prerezávanie šestiek

Pekný večer, synček má 2 roky a 2mesiace a dnes som mu náhodne uvidela, že mu na horných ďasienkach vytŕčajú kúsky zo šestiek. Už má 20 zúbkov a myslela som, že ďalšie prídu okolo 5-6 roka. Je to obvyklé, že sa 6stky zúbky takto skoro začnú predierať von? Ďakujem vopred za odpoveď. S pozdravom Jana Kochova

Rast trvalých zubov

Dobrý deň mam 6 ročného synčeka a má ešte mliečne zúbky a momentálne by som chcela vedieť, čo spraviť, lebo nad mliečnymi jednotkami začína rásť trvalý zub....tie mliečne sa hýbu...či ich treba dať vytiahnuť alebo ich trvalý zúbok vytlačí. Ďakujem pekne

Zubná pasta pre deti

Dobrý deň, dcérka má 15 mesiacov. Od akého veku môžem pri čistení jej zúbkov používať pastu? Niekde som čítala, že deti do dvoch rokov nevedia vypľúvať pastu, takže takéto čistenie nie je vhodné. Akú pastu by ste mi pre ňu odporučili? Alebo mám ešte počkať?

Rast trvalých zubov

Dobrý deň! Mám 8 ročného syna, ktorému rastie trvalý zub - ľavá horná jednotka, ale rastie vyššie ako je pravá. Upraví sa to ešte, či bude treba s tým ísť k zubárovi? Ďakujem za odpoveď.

Častá bolesť zubov

Mám syna, bude mať v novembri päť rokov a stále chodíme k zubárke. Skoro každé dva týždne sa sťažuje, že ho bolia zuby. Už má vŕtané asi 4 a jednu stoličku už mu ťahali, chýba mu nejaký vitamín alebo čo?

Starostlivosť o mliečne zuby

Pekný deň prajem. Malá má 9 rokov a ešte má tri mliečne zuby, no čakáme, že každú chvíľu vypadnú, nakoľko doteraz jej priebežne padali. Môžem ju zobrať na dentálnu hygienu? Alebo mám počkať, kým sa jej kompletne zuby vymenia? Ďakujem.

Škrípanie zubov

Dobrý deň, moje dieťa stále škrípe zubami. Má to nejaký význam? Prestane to robiť? Má 3 roky.

Žltnutie zubov

Dobrý deň, mám problém so žltnutím zubov u 10 ročného syna. Napriek tomu, že si zuby čistí 2x denne a vždy mu ich kontrolujem, tvorí sa mu žltý zubný povlak. Hlavne na horných dvojkách a zvnútra. Tento problém sa začal asi tak 3-4 mesiace dozadu. Dovtedy mal pekné biele zúbky. Čo robiť, bojím sa aby sa mu zuby nezačali kaziť. Doteraz nemal žiadny kaz, ani na mliečnych a ani na trvalých zuboch. Ďakujem.

Rajský plyn pre deti

Dobrý deň. Je možné použiť rajský plyn pre deti aj u dentálnej hygieničky, či existuje táto možnosť len pri zubných lekároch? Ďakujem za odpoveď.

Ako zbaviť cumlík baktérií?

Dobrý deň. Ak chcem zbaviť detský cumlík baktérií, napríklad keď spadne na zem, stačí ak sa opláchne vodou, či treba ho vydezinfikovať vriacou vodou? Bojím sa, aby som malému nepreniesla nejaké baktérie do úst... Ďakujem.

Dieťa má sfarbené zuby.

Dobrý deň. Prosím vás ako je to možné (čím je to spôsobené), že jedno z mojich detí má úplne krásne zúbky a druhé ich má také dožlta sfarbené? Aj ich čistíme, ale nič nepomáha.

Platí sa za preventívnu prehliadku deti?

Chcem sa spýtať, či sa platí za zubnú preventívnu prehliadku u detí.

Bolesti pri raste stoličiek

Dobrý deň prajem, moja dcéra bude mať 7rokov a posledné dva týždne ju trápia bolesti, pretože sa jej začali prerezávať spodné stoličky. Neviem jej veľmi pomôcť, dávali sme na líce obklady, sirup proti bolesti, ale nič nepomáha. Viete mi poradiť? Za radu Vám vopred ďakujem. Monika 

Vypadnutie mliečneho zuba v noci

Dobrý deň, môže mliečny rozkývaný zub vypadnúť sám od seba v noci?