Oddělat _LeftMenu.tpl

Domov  >  Dentálna hygiena

Dentálna hygiena

Je možné, aby mi poškodili sklovinu?

Dobrý deň, pán doktor, mám viacero otázok, čo ma trápia ohľadne dentálnej hygieny. Prvá je: robili mi dentálnu hygienu, ale nie ultrazvukom, ale ručnými nástrojmi, takým kovovým predmetom. Je možné, že by mi poškodili zuby, poškriabali alebo popraskali sklovinu? Hrozí takéto nebezpečenstvo? Medzi zubami, kde sa dotýkajú, sa mi urobili trhlinky ako praská sklovina. A ešte by som sa chcela opýtať: na implantáte sa mi objavili z vrchu nadol také tenké čierne čiarky. Môže to byť tiež z tej dentálnej hygieny? Zmizne to? Ďakujem za odpoveď. Anna

Boľavé ďasná

Chcela by som poradiť. V ľavom hornom rohu sa mi objavila vyrážka. Strašne ma bolia ďasná, mám ich opuchnuté, neviem čo mám s tým robiť....Ďakujem

Dentálna hygienička - štúdium

Dobrý deň, ak sa chcem stať dentálnou hygieničkou, ale nie zubárkou, tak akú školu potrebujem? Stačí mi bakalársky stupeň ? Ďakujem.

Dentálna hygienička - štúdium

Dobrý deň, ak sa chcem stať dentálnou hygieničkou, ale nie zubárkou, tak akú školu potrebujem? Stačí mi bakalársky stupeň ? Ďakujem.

Zaseknutý kúsok jedla v diere po extrakcii

Dobrý deň, vytrhli mi zub múdrosti a ostala mi po ňom veľká diera ktorá sa mi už pomaly uzatvára ale vošiel mi do nej kúsok jedla a neviem ho vybrať von, mala by som isť k zubárovi alebo sa to vyplaví samo? Nehrozí zápal? Ďakujem.

Odvápňovanie zubov

Dobrý deň, mám problém s odvápňovaním zubov. Zuby nie sú snehovo biele, rýchlo sa kazia a mám ich veľmi citlivé. Vynechala som sladké a kyslé používam mäkkú kefku a zubnú plastu aj ústnu vodu Meridol. Som už zúfalá. Viete mi poradiť?

Dentálna hygiena

Dobrý deň, zaujímalo by ma, ako často treba navštevovať dentálnu hygieničku a koľko stojí odstránenie zubného kameňa.

Zubný kameň a strojček

Zdravím. Nosil som asi rok strojček, do mojej 17ky. Po tom, čo mi ho zubárka dala dole mi nasadila dozadu za zuby akoby druhý strojček, no tento krát to bol len taký drôtik. Teraz mám 22 a drôtik mi tam stále nechala. Keď sa jej na to spýtam pri preventívnej prehliadke, nikdy sa nevyjadrí či mi ho dá dole. Nijak mi nevadí, len mám pocit, že sa na zuboch pri ňom začína tvoriť zubný kameň. Neviete mi poradiť ako dlho ho tam budem mať a čo s tým? Ďakujem.

Nadmerná kazivosť zubov

Dobrý deň, mám problém s kazením zubov. Pravidelne si ich umývam, používam ústnu vodu, no napriek tomu mám každý mesiac nový kaz. Môže byť problém v zlej technike umývania zubov? Viete mi niečo odporučiť?

Metódy dentálnej hygieny

Dobrý deň, zvažujem návštevu dentálnej hygieničky ale mám trochu zmätok vo všetkých tých technikách a procedúrach. Vedeli by ste mi vysvetliť na čo je dobrý ultrazvuk a na čo zase pieskovanie? Aké sú klady a zápory týchto metód? Ďakujem.

Žlté zuby

Dobrý deň, už dlhšiu dobu ma trápia žlté zuby. Nechápem, prečo ich mám zažltnuté, pretože nefajčím, nepijem kávu ani červené víno a pravidelne si ich umývam. Neviete mi poradiť prečo sa to deje? Oplatí sa mi ísť na bielenie zubov? Neexistujú nejaké lacnejšie alternatívy? Ďakujem za Váš čas a odpoveď.

zubná sklovina

Dobrý deň, mám veľmi opotrebovanú zubnú sklovinu a teda oveľa citlivejšie zuby. Viete mi odporučiť nejaký prípravok na jej zosilnenie ?

zubné kefky

5. Dobrý deň, v poslednom čase stále počúvam o vhodnejšom čistení zubov pomocou elektrickej zubnej kefky. Nedám  dopustiť na kefky curaprox, veľmi mi vyhovujú, ale  ľudia z môjho okolia mi odporúčajú tie elektrické. Vraj lepšie vyčistia zuby a aj premasírujú ďasná. Nie je to len jednorazový boom? Naozaj sa oplatí radšej investovať do takejto zubnej kefky? Ďakujem.

dentálna hygiena

Dobrý deň, ako často je potrebné navštevovať ordináciu dentálnej hygieny?

zubný kameň

Dobrý deň,  často mám problém so zubným kameňom. Chodím na dentálnu hygienu, ale zubný kameň sa mi robí veľmi rýchlo. Je nejaký spôsob, akým si ho viem aj sám doma odstrániť?

čistenie zubov

Dobrý deň, aká je najlepšia technika čistenia zubov?

Čistenie so škrabkou

Dobrý deň, je potrebné čistiť si jazyk škrabkou a ako často? Zistila som, že mám nepríjemný pocit v ústach. Môže to byť aj kvôli jazyku? Zuby mám v poriadku. Ďakujem za odpoveď.

Zubná náhrada

Dobrý deň, mám ústnu náhradu, ako patrične by som sa mal o ňu starať a ako ju čistiť? Ďakujem za odpoveď.

Používanie ústnej vody

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, je vhodné vypláchnuť si zuby ústnou vodou po tom, ako si ich umyjem kefkou? Kedy mám ústnu vodu používať? Ráno a večer po umytí? Ďakujem za odpoveď.

Citlivosť zubov

Pekný deň, pred týždňom a pol som bol u dentálnej hygieničky a stále mám citlivé aj zuby aj ďasná, zo začiatku som nemohol ani poriadne jesť, tak ma to bolelo. Teraz je to už lepšie no stále bolestné. Mám za ňou ísť znova aby mi nato niečo dala? Ďakujem za odpoveď.

povlak na líci

Dobrý večer chcela by som sa opýtať, mám na vnútornej strane líca taký okrúhly povlak, nebolí ma. Mám sa niečoho obávať? Neviem ani ako dlho to tam mám.

Začiatočník v dentálnej hygiene

Dobrý deň, s dentálnou hygienou nemám absolútne žiadne skúsenosti, ako sa prosím postupuje pri čistení zubného povlaku a kameňa? Ďakujem Vám za odpoveď!

kazivosť detských zubov

Dobrý deň, mám 2 ročnú dcérku do zubnej ambulancie chodíme od jej 7 mesiacov. Cca od 5 mesiacov som jej čistila pravidelne zúbky najprv navlhčeným tampónom neskôr klasicky zubnou pastou a kefkou dokonca aj zubnou niťou. Aj tak sa jej začali kaziť najprv predné teraz som našla 2 stoličky. Môžu sa jej zúbky tak skoro začať kaziť?

fazetovanie

Dobrý deň, od prírody mám žltú zubnú sklovinu a rýchlejšie sa mi kazia zuby. Dočítala som sa o fazetovaní a dosť ma to zaujalo. Chcela by som sa vás spýtať, či je to pre mňa vhodné riešenie a aké sú orientačné ceny. Za odpoveď vopred ďakujem.

odvápnenie zubov

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či existuje nejaký prípravok na ošetrenie odvápnených zubov. Zubár konštatoval u mňa odvápnenie zubov v oblasti krčkov. Ďakujem za odpoveď.

piercing a dentálna hygiena

Dobrý deň, zaujímalo by ma, či je potrebné si piercing z jazyka vybrať pokiaľ idem k dentálnej hygieničke. Ďakujem za odpoveď.

dentálna hygiena

Dobrý deň, mam problém so zápachom z úst. Používam zubnú niť, pravidelne umývam zuby, preplachujem aj ústnou vodou. Úplné vzadu vľavo dole cítim, že mi smrdí ďasno, za zubom. Bola som u svojho zubára, dal mi tam niečo na stiahnutie ďasna a povedal, aby som používala paradontax zubnú vodu aj pastu. Používam asi 3 týždne. Doteraz to bolo OK, no zase cítim, keď si priložím prst na ďasno, že opäť zapácha. Prosím poraďte. Kazy nemám. Myslite, že by mi pomohla návšteva dentálnej hygieničky? V živote ma tam zubár neposlal. Potrebujem tam nejaké odporúčanie, lístok, či ma zoberie aj bez toho? Preplatí mi to poisťovňa? DAKUJEM

medzizubný kaz u detí

Dobrý deň. Dcérka má 4 roky a bolel ju zúbok. Boli sme u zubára, ktorý konštatoval, že šlo pôvodne o medzizubný kaz, avšak zúbok je už mŕtvy a nič sa nedá robiť. vyvŕtal jej do stredu zúbka dierku, aby ju to nebolo a že aby sa nezapálil a nečistoty vychádzali. /horko ťažko, keďže dcérka nespolupracovala/ Chcem sa však spýtať, kaz jej neopravoval, nechal ho vlastne zboku zúbka. Je to v poriadku? nebude sa náhodou kaz šíriť na ďalšie zúbky? Nenarastie jej trvalý zúbok pokazený? aby som spresnila - je to horná pravá štvorka. Ďakujem za odpoveď.

dentalna hygiena a implantaty

Spravia mi prosím Vás v ambulancii dentálnej hygieny aj implantát? Ďakujem za odpoveď.

detské zuby a ich hygiena

Ako sa najlepšie postarať o dcérkine prvé zúbky? Máme sa ísť poradiť k nášmu stomatológovi alebo ich stačí jemne otierať handričkou. Kedy mám prejsť na kefku a ako zvoliť vhodnú zubnú pastu? Ďakujem za radu.

pretrvávajúca bolesť

Dobrý deň, uz asi rok ma bolí skusná plocha dolnej pravej stoličky -6ka. bola som aj na RTG ale zubárka mi povedala, že ten zub je v poriadku. Je iróniou, že bolesť (ale taká iná, ako keď vás bolí zub od koreňa) necítim, keď jem, ale len keď žujem žuvačku alebo keď je zub v kľude. Čo môže byť príčinou bolesti? Môžem mať zničenú zubnú sklovinu? Je to voľným okom viditeľné, keďže zubárka mi nič nepovedala? Ďakujem

 

návšteva dentálnej hygieničky

Prosím Vás, ako dlho po vyšetrení pri dentálnej hygieničke sa nesmie konzumovať jedlo? Ďakujem za odpoveď.

dentálna hygiena

Dobrý deň, mám pravdepodobne kaz na zube a zaujímalo by ma, či je lepšie ísť k zubárke a potom k dentálnej hygieničke alebo naopak? Ďakujem.

ďasná

Dobrý večer, mám problém s ďasnom, ktoré začal, po úraze hnisať. Panoramatický snímok neukázal nič, že by prišlo k vážnejšiemu poškodeniu, alebo, že by bol príčinou zub, bolo nasadené antibiotikum. Po týždni sa ďasno skľudnilo, ale naďalej hnisá. Okrem toho začalo hnisať ďalšie ďasno v dolnej časti kde nie je ani zub bolesti a opuch, nie sú žiadne. Jedná sa o infekčné ochorenie? dcéra sa lieči na zlatého stafylokoka. Ako ďalej prosím postupovať?

bolesť stoličky

Dobrý deň, chcem sa spýtať pred týždňom mi vyberali nerv z prvej stoličky lebo tam bol kaz pod plombou ktorá už bola rozpadnutá. Chcem sa informovať dokedy je bolesť po zákroku v poriadku?  Nebolí ma to veľmi len mierne skôr ako keby ďasno . Treba ísť znova k zubárovi na prečistenie? Môže to byť zo zákroku? Zub mám otvorený zatiaľ aby mi vytiekol hnis. Ďakujem za odpoveď.

korunka info

Je správne pod korunku dávať zub bez nervu?

strojček

Dobrý deň, pred troma rokmi som ukončila takmer štvorročnú liečbu fixným aparátom. Na dolných zuboch mám nalepený retainer no priesvitnú dlahu som od doktorky nedostala. Približne pred rokom sa mi začal kriviť pravý dolný očný zub. Moja doktorka to automaticky pripísala rastúcim osmičkám, tak som si ich dala všetky vytiahnuť. No zub sa kriviť neprestal a začína mi prekážať v zhryze. Po konzultácii s iným ortodontistom, mi bolo povedané, že na vine nemohli byť osmičky ale nesprávne vytvarovaný retainer alebo absencia priesvitnej dlahy, ktorá by udržala zub na mieste. Aká je pravda? Doktorka mi jedine ponúkla možnosť ďalšieho fixného aparátu, aby sa zub/zuby neskrivili ešte viac. Chcela by som sa opýtať či je možné nasadiť fixný aparát iba na časť zuboradia, ak sa v podstate vyrovnáva len jeden zub. A taktiež, či by som mohla doktorku žiadať o bezplatnú liečbu, keďže zrejme ona v retenčnej fáze pochybila. Cenu ďalšieho fixného strojčeka si už totižto dovoliť nemôžem. Ak nie, aké iné možnosti mám?

Zápal ďasien

Dobrý deň, mám taký problém, že už 9 dní mám zapálené ďasná, užívam na to dvojo antibiotík Amoksiklav a Entizol, zuby si umývam po každom jedle, používam medzizubnú kefku, dentálnu niť, zubnú pastu Curasept, ústnu vodu Corsodyl, avšak mám pocit, že mi nič nepomáha. V Ďasnách mám taký zvláštny pocit mierneho tlaku a tepla, občas mám pocit, že ma to bolí smerom k lícu, avšak predné zuby akoby sa mi stále trošičku pohli, keď sa ich dotknem jazykom. Ďasná mi skoro vôbec nekrvácajú. niekedy len medzi dvoma - troma zubami, aj to nepravidelne. Môže sa jednať o parodontítu? Je možné, žeby si to zubár nevšimol, keď tam chodím aspoň jedenkrát za dva mesiace? Neviete, čo by mi mohlo pomôcť? Objednala som sa aj na dentálnu hygienu. Niekedy mám pocit, že ma bolí celá horná strana zubov. Bojím sa, že mi vypadnú zuby, aj keď mám 22 rokov. Poraďte, čo robiť. Prosím Vás o skorú odpoveď. 

Krvná zrazenina

Dobrý deň, včera mi vytrhli dva horné zuby 15 16 išla mi krv no vytvorila sa tam taká tmavá zrazenina, teraz neviem mám robiť výplachy aby odišla? Alebo? Ďakujem pekne

Pachut v ustach

Dobrý deň. Užívala som dlhšiu dobu antibiotiká a teraz mám taký nepríjemný pocit v ústach. Ako keby som stále cítila tú pachuť po nich. Viete mi poradiť, ako sa mám toho zbaviť? Ďakujem krásne za radu. Martina

fajčenie

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či sa dajú odstrániť škvrny na zube od fajčenia cigariet a ako. Ak áno, je to bezbolestné? Aká je cena? Ďakujem pekne. Miriam

Bielenie zubov

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či je nutné, resp. vhodné absolvovať pred bielením zubov dentálnu hygienu? Ďakujem Lucia

probiotiká

Dobrý večer, mám dosť pokazené zuby , už mám plombované snáď všetky stoličky. Chcela by som sa o zuby viac starať. Aký je váš názor na užívanie probiotík na zlepšenie mikroflóry v ústach? Čítala som o tom na internete. Prosím o Váš názor. Ďakujem. Janka

pieskovanie

Dobrý deň, chcem sa opýtať, na predných zuboch mám biele plomby a rada by som si dala ošetriť zub pieskovaním. Poškodí pieskovanie plombu a sklovinu? Mám sa na tento zákrok objednať k zubárovi alebo dentálnej hygieničke? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. S pozdravom Katarína

skvrny na zuboch

Dobrý deň, mám na hornom zube bielu škvrnu. Zubárka tvrdí, že je to odvápnený zub. Škvrna sa vyskytla keď mi bol odobraný strojček. Pomôžte mi, ako sa tej škvrny načisto zbavím? Ďakujem Oľga

cistenie zubov

Dobrý deň, potrebuje pomôcť s poradím čistenia zubov. Najprv začínam s klasickou kefkou s pastou parodontax/klasická pasta, ďalej single kefka a nakoniec medzizubná kefka. Je toto poradie správne? Ďakujem za odpoveď Lucia 

zlty povlak

Dobrý deň. Už dlhšie ma trápi žltý povlak pri koreňoch dolných zubov, ktorý sa nedá odstrániť. Mám progéniu a momentálne nosím strojček a pripravujem sa na operáciu. Pri poslednej návšteve mi dentálna hygienička povedala, že sa to nedá odstrániť, že sa to dá len udržiavať zubnou pastou elmexom - červeným. Myslím, keď sa dobre pamätám, že to mám zmineralizované alebo niečo také. Od kedy mám strojček, mám pocit že sa mi to zanáša ešte viac. Preto sa chcem spýtať, naozaj sa to nedá nijako odstrániť? ďakujem za odpoveď Peter

Cena odstránenia zubneho kamena

Dobrý deň, podstúpila som odstránenie zubného kameňa a chcela by som sa objednať znovu. Zaujímalo by ma, koľko u Vás stojí tento zákrok? Ďakujem za odpoveď

dentalna hygiena

Čoraz častejšie mi známi odporúčajú návštevu dentálnej hygieničky. Prečo je taká dôležitá?

medzizubne kefky

Dobrý deň, minulý týždeň som bola pri dentálnej hygieničke a odporučila mi používať medzizubné kefky, zabudla som sa jej spýtať či gumové kefky napr. od  Paradontaxu sú rovnako dobré ako tie klasické napr. od Curaproxu?  Ďakujem za odpoveď

Zubny kamen

Dobrý deň, ako často treba absolvovať dentálnu hygienu- odstránenie zubného kameňa? Miro

bielenie zubov

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či je bielenie zubov bolestivé. Rozmýšľam nad tým už dosť dlho a neviem sa odhodlať. Ako dlho trvá procedúra? Ďakujem za odpovede. Jana

Zubny povlak

Dobrý deň, aký je rozdiel medzi odstraňovaním povlakov, zubného kameňa a ultrazvukovým čistením zubov a samotným pieskovaním? Musí pieskovaniu zubov predchádzať pravé odstránenie kameňa a povlakov zo zubov? Ivan

elektrická kefka

Dobrý deň, odporúčate Dobrý deň, odporúčate zubnú elektrickú kefku značky Oral B? Ďakujem. Andrejelektrickú kefku značky Oral B? Ďakujem. Andrej

OTÁZKA

Dobrý deň. Užívala som dlhšiu dobu antibiotiká a teraz mám taký nepríjemný pocit v ústach. Ako keby som stále cítila tú pachuť po nich. Viete mi poradiť, ako sa mám toho zbaviť? Ďakujem krásne za radu. Martina

Bielenie zubov

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či je nutné, resp. vhodné absolvovať pred bielením zubov dentálnu hygienu? Ďakujem Lucia

Dentálna hygiena

Dobrý deň, ako často treba absolvovať dentálnu hygienu- odstránenie zubného kameňa? Miro

dentálna hygiena

Dobrý deň, aký je rozdiel medzi odstraňovaním povlakov, zubného kameňa a ultrazvukovým čistením zubov a samotným pieskovaním? Musí pieskovaniu zubov predchádzať pravé odstránenie kameňa a povlakov zo zubov? Ivan

oddelené ďasno

Dobrý večer, chcela by som sa opýtať čo mam robiť keď sa mi oddelilo ďasno od zuba, časom sa mi to upraví? aké lieky sa na to určené? Ďakujem.

zubný strojček u dospelého

Krásny deň prajem, včera mi (26 rokov) bol nasadený fixný zubný strojček (materiál umelá hmota), v prípade, že by som sa rozhodla liečbu predčasné ukončiť, tzn. hneď - v akom časovom okne je najlepšie ho vybrať (do týždňa//až po týždni//do mesiaca//.. Prečo práve to časové okno? + je niečo, na čo by som sa pri uplatnení tohto postupu mala pripraviť (nevýhody // komplikácie, ktoré by mohli nastať takým rýchlym odstránením) ,veľmi pekne by som Vás poprosila o všetky informácie k téme vybratia fixného strojčeka hneď po nasadení, ktoré by mi mohli byť nápomocné. S veľkým poďakovaním za Vás čas a odpovede.

Afty a oslabená imunita

Dobrý deň, občas mám afty, pomáha mi na ne roztok AgNO3, minul sa mi, nikde to neviem kúpiť, ale mám kryštalický dusičnan strieborný, len neviem v akej koncentrácii sa používa na tieto problémy, vedeli by ste mi, prosím, poradiť? Hľadal som túto info na nete, ale bezúspešne, preto sa obraciam na Vás. Ďakujem

Odlupovanie zo zubov

Dobrý deň. Mám 14 rokov a moje zuby sú v hroznom stave. Odlupujú sa mi z nich väčšie časti. Dokonca aj z predných zubov. Bojím sa ísť k zubárovi, lebo viem, že s tým nič neurobí. Myslím, že jediná možnosť je dať si spraviť umelé zuby. No momentálne na to nemáme dostatok peňazí. A myslím si že na to ešte nemám dosť rokov. Aj môj otec, aj moja mama majú umelé zuby, je možné, že by som to mala zdedené? Neviete prosím, koľko stoja také umelé zuby, a od koľkých rokov je možné si ich dať spraviť? Ďakujem

Žlté zuby u 12 ročného chlapca

Dobrý deň, chcem sa spýtať. Môj 12 ročný syn má žlté zuby. Zuby si umýva. Neviete mi poradiť, čo robiť? Či mu náhodou nechýba nejaký vitamín. Ďakujem

Môže spôsobiť zubný kameň bolesť?

Dobrý večer. Chcem sa opýtať - mám bolesť všetkých zubov. Môže to byť spôsobené zubným kameňom, ktorý sa nachádza na mojich zuboch? Ďakujem

Kútiky v ústach a afty

Dobrý deň. Prečo sa mi robia kútiky na ústach a afty? Ďakujem.

Sú bieliace pásky iba jednorazové?

Dobrý deň, prečo fungujú bieliace pásiky na zuby len jednorazovo? Vyprchá z nich niečo alebo čo? Ďakujem za informácie.

Je dentálna hygiena bolestivá?

Dobrý deň, chcem sa opýtať, má dentálna hygiena bolieť?? Ide o to, že som bola u jednej hygieničky, a tá ma tak dokatovala, že som až plakala, jedla som 3 dni len detskú výživu, úplne surovo mi to robila. Teraz som bola u inej a super! Nič ma nebolelo a jedla som hneď, robila mi to jemne a šetrne. Je toto normálne? Ďakujem

Dentálna hygienička ako súčasť jarnej očisty

Dobrý deň. Odporúčate navštíviť dentálnu hygieničku na jar v rámci očisty celkového organizmu? Vďaka všetko dobré prajem.

Môžu byť žlté zuby od liekov?

Dobrý deň. Môžu mi od liekov zožltnúť zuby? Ďakujem

Spevnenie zubov

Dobrý deň, prvý krát v živote som sa objednala na dentálnu hygienu. Zubný kameň mi čistil zubár posledný krát asi pred štyrmi rokmi a všetko bolo OK. Teraz sa však bojím, že keď mi odstránia zubný kameň, tak sa mi začnú kývať zuby. Na niektorých miestach mám zuby dosť "odhalené". Dá sa tomu ešte pomôcť? Zubárka mi hovorila, že v takom prípade sa dajú zuby spevniť, ale neviem si to dosť dobre predstaviť. Viete mi s tým poradiť? Ďakujem

Je paradontóza dedičná?

Dobrý deň, môže byť paradontóza dedičná, alebo prečo a ako vzniká? Dá sa tomu predísť? Ďakujem

Aký je najbezpečnejší postup bielenia zubov?

Dobrý deň. Je menej nebezpečné dať si zuby bieliť pásikmi alebo inou metódou? Je najbezpečnejšia tá metóda, ktorú robíte vy ako dentálne hygieničky. Keďže som fajčiarka, tiež by ma zaujímalo, či si môžem po fajčení umývať zuby hneď následne alebo je potrebné počkať, kým nevyprchá ten dym – povlak z fajčenia? Ďakujem

Ako správne čistiť zuby deťom?

Dobrý deň. Viete mi prosím poradiť, ako mám syna naučiť správne čistiť zuby? Má ich síce iba pár, ale vždy je to v kúpeľni  veľký boj a krik, len keď vidí kefku.  Už sme skúšali rôzne techniky. Myslíte, že je lepšie ho vziať k zubárovi, aby mu to ukázal, alebo to bude pre neho ešte horšie. Za odpoveď ďakujem

Biele fliačky na sklovine

Dobrý deň, dnes ráno pri umývaní zubov som si našla na 1 a 2-ke vedľa seba dva miniatúrne biele fliačiky na sklovine. Viem, že sa možno moc sledujem :) ale používam aj takú kvalitnejšiu bieliacu pastu – môže to byť tým alebo mám radšej zabehnúť k zubárke – jedná sa o demineralizáciu? Pasty sa snažím striedať – raz klasickú, proti zapáleným ďasnám, inokedy túto bieliacu. Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Je bielenie zubov škodlivé?

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, aký je váš názor na bielenie zubov. Je to škodlivé pre zuby? Aká metóda je najlepšia? Ďakujem

Čistenie zubov zubnou niťou

Dobrý deň pani doktorka, už ste sa stretli aj s tým, že si niekto sám vedel dobre vyčistiť zuby niťou aj pred návštevou dentálnej hygieničky? Mne sa to zdá nemožné a tak sa chcem opýtať, či sa môžem riadiť aj nejakým internetovým návodom alebo to radšej takto osamote doma neskúšať. Ďakujem

Dokedy rastu zuby?

Dobrý deň. Môžem sa opýtať, dokedy rastú zuby? Chýba mi jeden zúbok 4. a vraj sa neodporúčajú implantáty kým sú kosti vo vývoji – ja však umelú náhradu určite nechcem, bojím sa, že to bude obmedzujúce a nebudem sa s tým cítiť isto. Ďakujem

Aký je vhodný vek na bielenie zubov?

Dobrý deň, od akého veku by ste odporúčali bielenie zubov. Resp. je vek, kedy je bielenie ešte nevhodné? Ďakujem

Hygiena u detí

Dobrý deň. Aké sú zásady starostlivosti o ústnu dutinu dieťaťa v prípade, že nie je kojené ale kŕmené z fľaše? Odlišuje sa to nejako? Mali by sme na niečo špeciálne dávať pozor? Ďakujem

Sonická zubná kefka a jej výnimočnosť

Dobrý deň. Rada by som si kúpila sonickú zubnú kefku. Viete mi povedať, v čom je výnimočná? Iná? Oplatí sa investovať do nej toľko peňazí, alebo je to iba reklama? Ďakujem

Popálené podnebie

Dobrý deň, dnes sa mi stala taká vec, veľmi som si obarila ústa polievkou z hrnčeku, nečakala som, že bude taká horúca a že sa môžem popáliť až tak veľmi. Úplne mi opuchlo podnebie, asi sa mi tam robí nejaký pľuzgier alebo čo – môže to byť nebezpečné? Mám s tým niečo robiť alebo mám ísť k lekárovi? Ďakujem za radu, je to naozaj bolestivé a bojím sa. Ďakujem

Podľa čoho vyberať zubnú pastu

Dobrý deň. Aký je váš názor na zubné pasty? Ktorá je podľa vás najvhodnejšia, resp. podľa čoho si máme pastu vybrať? Ďakujem

Reakcia na sladké

Dobrý deň, mám taký problém, že keď jem čokoľvek sladké, bolia ma medzierky medzi zubami, niekedy mám pocit, že mi to úplne ťahá zuby...je to problém pre stomatológa alebo skôr dentálnu hygieničku? Môže to byť citlivými ďasnami? Ďakujem

Elektrická zubná kefka pre deti

Dobrý deň. Prosím vás, je vhodné, aby deti používali elektrické zubné kefky, alebo je lepšie, aby mali klasické kefky. Za odpoveď ďakujem 

Dá sa vyhnúť zubnému kameňu?

Dobrý deň. Odstraňovanie kameňa zo spodných zadných zubov je naozaj nepríjemné a preto by som sa tomu chcela vyhnúť – dá sa to nejako? Čistím si zuby podľa mňa precízne, nikde inde sa mi to netvorí ale iba na tomto mieste kde je asi kontakt so slinami najväčší. U dentálnej hygieničky je odstraňovanie kameňa menej bolestivé alebo dá sa tomu predísť? Ďakujem

Zubný kameň, vznik a prejav

Dobrý deň, prosím vás, ako sa prejavuje zubný kameň na zube a ako vzniká? Ďakujem

Odumretý zub bez nervu

Dobrý deň. Prosím Vás, zožltne alebo zhnedne mi odumretý zub bez nervu? Môžem sa tomu nejako vyhnúť? Ďakujem

Bolesti a zápach z úst

Dobrý deň, prosím vás, viete mi poradiť, čo by mi pomohlo na krvácajúce ďasná? Trápia ma bolesti ale aj zápach z úst. Skúšala som už rôzne produkty z reklám. Ale nevidím rozdiel, ani zlepšenie. Ďakujem 

Mechanicky poškodená sklovina

Dobrý deň pani doktorka, ako pristupovať k sklovine, ktorá už bola mechanicky poškodená? Ako dieťa som nosila strojček, zvykla som si zuby drhnúť tvrdou kefkou a teraz mám sklovinu po tých rokoch slabú a poničenú...dá sa s tým aspoň niečo robiť, podporovať to, aby sa zuby nedrolili a nelámali? Ďakujem

Postup pri bielení zubov

Dobrý deň, aký je postup pri bielení zubov? Ďakujem

Hormóny a bolesť ďasná

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať aká je príčina toho, že mám zrazu z jedného dňa na druhý veľmi červené opuchnuté všetky horné ďasná. Nebolia ma, ani nemám bolestivý zub. Hygienu dodržiavam. Ďakujem pekne za odpoveď. 

Miznutie pigmentu z predných zubov

Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Na predných zuboch mi mizne biela (skôr nažltlá farba – pigment? zubu) a zub sa stáva v tých miestach akoby priehľadným. Pôsobí to veľmi neesteticky. Chýbajú mi nejaké minerály, vitamíny? Čo by som mala brat na posilnenie zubov? Neviem, ako ďalej postupovať, chcela by som, aby to lepšie vyzeralo. Ďakujem.

Krvácanie ďasien napriek starostlivosti

Dobrý deň, viete mi prosím poradiť niečo na krvácajúce ďasná? Už som skúsil vymeniť kefku, pastu, aj rôzne produkty a výplachy.. na chvíľu sa to upokojilo a teraz zase. Za odpoveď ďakujem

Med na cumli

Dobrý deň zaujímalo by ma či je vhodné podávať malému dieťaťu med na cumli alebo len tak lyžičkou do ústnej dutiny. Má to nejaký vplyv na vznik zubného kazu alebo nie? Ďakujem.

Domáce bielenie

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či by ste mi vedeli odporučiť účinný prostriedok na bielenie zubov na doma. Umývam si pravidelne aj s pastami na bielenie, ale nemá to až taký efekt. Je veľa reklám a veľa prostriedkov, viete mi poradiť? Ďakujem

Neustupujúci zápal ďasien

Dobrý deň, mám neustále problém so zápalom ďasien napriek tomu, že si ich čistím aj pomocou medzizubnej kefky a ďasná mi postupne ustupujú. Napriek opakovaným návštevám zubára sa tento problém stále nepodarilo odstrániť, zubár mi neodporučil používať ústnu vodu kvôli usádzaniu povlaku, parodontitídu nepotvrdil. Prosím Vás o radu, ako definitívne vyliečiť zapálené ďasná a zabrániť ich ďalšiemu ustupovaniu. Vopred ďakujem.

Efektívne bielenie

Dobrý deň. V októbri mám svadbu a rada by som si dala vybieliť zuby. Problém je v tom, že obyčajné bieliace pasty čo nájdeme v obchodoch mne nezaberajú keďže tie čistia len povrchové zafarbenie od cigariet, kávy a podobne. A ja nefajčím, kávu nepijem a čaje, víno či colu skutočne len sporadicky. Je to skôr ešte výsledok chorôb v detstve a liekových sirupov. Viete mi poradiť ako postupovať, prípadne, koľko také bielenie stojí? Ďakujem

Krvácajúce ďasná

Dobrý deň, už dlhší čas, asi tak 2 týždne, ma trápi, že mi z ničoho nič krvácajú ďasná, hlavne na hornej strane. Neviem, z čoho to môže byť. Zuby ma nebolia, len tá krv nie je prijemná. V čom môže byt problém? Vďaka za radu.

Škodlivosť elektrických zubných kefiek

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, či elektrické zubné kefky škodia zubom alebo je to iba mýtus. Ďakujem

Biele fliačiky na predných zuboch

Zdravím, mám na predných zuboch biele fliačky sú dosť viditeľne a je to dosť nepríjemné, keď sa usmejem. Čo mám robiť? Ďakujem za radu.

Sonická zubná kefka

Dobrý deň. Zachytila som v novinách krátku reklamu na sonickú kefku. V obchodoch som však videla, koľko stojí a preto by som rada vedela, čo je na nej zaujímavé. Aké výhody má oproti iným, obyčajným kefkám. Naozaj sa oplatí do nej investovať? Ďakujem.

Krvácanie ďasien počas tehotenstva

Dobrý deň, som tehotná a veľmi mi krvácajú ďasná. Pravidelne si ich čistím mäkkou kefkou a používam prípravok Bukofit. Avšak, krvácanie neprestáva, hlavne na určitých miestach. Vedeli by ste mi poradiť ako tomu predchádzať? Ďakujem za odpoveď.

Zubná kefka pre dvojročné dieťa

Dobrý deň, chcela by som 2 ročnému synovi kúpiť kefku. Na čo mám pozerať pri výbere kefky pre také malé dieťa? Ďakujem

Možnosti bielenia zubov

Dobrý deň....Mám žlté zuby a skúšala som mnoho metód na to aby boli belšie, nič však nepomáha....Ani som nefajčila, nepila, ani nič podobné, čo by to mohlo spôsobiť. Aké sú možnosti bielenia? Prípadne aj cena....ďakujem.

Správna technika umývania zubov pre malé deti

Dobrý deň. Moja dcérka bude mať 3 roky, je dôležité aby sme prihliadali na techniku umývania zubov? Lebo samozrejme je ešte malá a zúbky viac menej predrhne kefkou, zje polku pasty a berie, že to je hotovo. Ale má ešte čas, kým sa to naučí. Prípadne, viete mi odporúčiť správnu techniku umývania zubov pre malé deti? Ďakujem

Odmineralizované detské zuby

Dobrý deň, čeľustný ortopéd nás upozornil, že dcéra (9 rokov) z dôvodu nedostatočného čistenia zubov má poškodený povrch zubov. V dôsledku zubného plaku sú niektoré časti zubov odmineralizované – čo sa prejavuje bielymi plôškami. Poradila mám, že existuje prípravok, ktorý môže obnoviť kvalitu zubov (mineralizovať ?). Názov nevedela, tak sme sa pýtali dcérinho stomatológa, ten však o takom niečom nevie. Preto by som sa rád spýtal, či takýto prípravok existuje, prípadne či je iný spôsob ako docieliť nápravu. Ďakujem.

Žlté mliečne zuby

Dobrý deň, mohli by ste mi prosím poradiť? Moja 7-mesačná dcérka má 3 mliečne zuby. Dolné jednotky a jednu hornú dvojku. Prvý zub vyrástol v poriadku, druhý narástol žltý a horná jednotka - zdá sa, bude mať takisto žltú farbu. Môže ísť o nejakú vadu skloviny? Dcéra je kojená, má jeden zeleninovo-mäsový príkrm na obed, žiadne cukry, čaje, umelé mlieko, tak neviem, či to môže byť kaz. Ako by som mala postupovať? Nechýbajú jej nejaké vitamíny? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Opakovaná tvorba povlaku na detských zuboch

Zdravím, mám problém: zubné povlaky u našich detí (1,3, a 6r.). Napriek hygiene sa tvoria od ďasienka smerom nahor tmavé (spočiatku tmavohnedé, neskôr čierne) povlaky, ktoré sú spočiatku mäkšie (dajú sa zoškrabnúť nechtom) a postupne tvrdnú. Kefkou umyť rozhodne nejdú. Raz za 2–3 mesiace ich zubná hygienička zoškrabe a zúbky prečistí granulovanou pastou, ale povlaky sa čoskoro objavia a rastú, nielen na mliečnych, ale i na rastúcich trvalých zúbkoch. Raz pri užívaní antibiotík náhle zmizli, no neskôr sa objavili, preto predpokladáme bakteriálny pôvod. Môžem pre upresnenie zaslať fotky. Otázka: ako postupovať pri riešení, dať povlaky na rozbor ? Chodiť neustále hygieničke, efekt je len dočasný a estetický, no nevieme či pre sklovinu trvalých zúbkov prospešný!!! Sú nejaké antibakteriálne prípravky vhodné na čistenie detských zúbkov ? Ďakujem.

Bolesti ďasien, krvácanie a neznesiteľný zápach z úst

Zdravím. Mám 22 rokov a trápia ma bolesti ďasien, krvácanie a neznesiteľný zápach z úst. Začalo to tak, že mi najprv pri čistení zubov krvácali ďasná. Neskôr sa ozvala sama bolesť. Bolia ma ďasná aj po umytí zubov, počas celého dňa. A do tretice sa pripojil ten zápach z úst. Je mi to strašne nepríjemné. Vyskúšal som aj pastu Parodontax, ústnu vodu Sensodyn, pijem čaj zo šalvie, ale nič. Ústna voda mi tu bolesť ďasien neuľaví a ten zápach z úst mám stále. A začalo ma trocha pobolievať ľavé ucho. Ale mám veľký strach navštíviť zubárku. Ale keď už tam som, tak mi je to jedno :D Ale bol by som kľudnejší, keby ma dopredu informovala o postupe. A bol by som najradšej, ak by mi pred zákrokom dala pár tabletiek na ukľudnenie. To by som bol vtedy najšťastnejší :D Ďakujem za odpoveď. 

Hnis, krvácanie a zápal ďasien

Dobrý deň, už dlho ma trápi zápal ďasien, krvácanie, a medzi zubami /dolné predné/ a ďasnom sa mi vytvára jemný hnis. Vyskúšala som už veľa rôznych veci (rôzne pasty, ústne vody, Corsodil), no nič mi nepomáha. Corsodil som používala opakovane, no pomohol len na krátku dobu a opäť sa to vrátilo. Môj zubár mi na to povedal, že to je zápal ďasien, ale nikdy mi nič konkrétne nepovedal, ako to mam liečiť. Prosím poraďte mi, či na to existujú nejaké antibiotiká alebo nejaké vodičky alebo čo, lebo už sa to so mnou vlečie dosť dlho, o zuby sa naozaj snažím dobre starať a nič. Ďakujem veľmi pekne.

Neprestávajúce krvácanie ďasien

Dobrý deň. Viete mi prosím poradiť spôsob, aby mi nekrvácali ďasná??? Stačí ľahký dotyk a už krvácajú.. skúsila som už všetko.. vyplachovanie čajov, aj bylinkových prípravkov z lekárne, mastičky, pasty, aj vody na vyplachovanie.. asi všetko.. zubárka mi povedala že si mám častejšie čistiť zuby a tým masírovať ďasná...ale keď pracujem 12 hodín denne, tak je to možné len večer a ráno... Za rady ďakujem.

Aplikácia bielenia zubov

Dobrý deň, prosím Vás chcela by som sa spýtať, od ktorého roku je možná aplikácia vybielenia zubov? Myslím všeobecne. Vopred ďakujem za odpoveď.

Žlté zuby

Dobrý deň. Mám žlté zuby a mám pocit že to mám dané geneticky pretože ani nefajčím a ani nepijem kávu. Chcela by som si kúpiť bieliacu pastu, lenže viem, že poškodzujú zubnú sklovinu. Mohli by ste mi odporučiť nejakú ktorá ju nepoškodzuje a ak by bola dostupná na trhu. A ak nie je tak prípadne nejakú takú ktorá ju poškodzuje čo najmenej... Ďakujem vopred za radu.

Detská pasta pre deti

Dobrý deň. Odporúčate podávať malým deťom fluoridové tablety? A je nejaká pasta, čo je protikazová pasta pre malé deti? Ak áno, odporúčate ju, či stačí normálna detská pasta? Ďakujem.

Elektrická kefka

Dobrý deň, pani doktorka, môžem Vás poprosiť o Váš názor na čistenie chrupu el. zubnou kefkou? Uvažujeme o kúpe a nakoľko je to dosť nákladná záležitosť ,poprosím o Váš názor. Ďakujem.

Zapálené ďasná

Dobrý deň, mám neustále problém so zápalom ďasien napriek tomu, že si ich čistím aj pomocou medzizubnej kefky a ďasná mi postupne ustupujú. Napriek opakovaným návštevám zubára sa tento problém stále nepodarilo odstrániť, zubár mi neodporučil používať ústnu vodu kvôli usádzaniu povlaku, parodontitídu nepotvrdil. Prosím Vás o radu, ako definitívne vyliečiť zapálené ďasná a zabrániť ich ďalšiemu ustupovaniu. Vopred ďakujem.

Paradentóza

Zdravím, chcem sa opýtať, čo by mi pomohlo na paradentózu. Mávam zápal ďasien a z toho ma bolia aj zuby. Existuje nejaký roztok alebo niečo dobré, čo pomôže na zápal ďasien? Ďakujem za radu.

Biele fľaky

Dobrý deň, mám na predných zuboch biele fliačky. Sú dosť viditeľné a je to dosť nepríjemné keď sa usmejem. Čo mám robiť? Ďakujem.

Krvácajúce ďasná

Dobrý deň, už dlhší čas, asi tak 2 týždne, ma trápia krvácajúce ďasná. Z ničoho nič začnú krvácať, najmä na hornej strane. Neviem, z čoho to môže byť... Zuby ma nebolia, len tá krv je dosť nepríjemná. V čom môže byť problém? Vďaka za radu.

Zapách z úst

Dobrý deň. Mám väčší problém a neviem čo s ním... Už pár rokov používam zubnú niť, zuby si čistím pravidelne, používam aj ústnu vodu, ale môj dych nie je v poriadku. Keď si niekedy čistím zuby na pravej strane zubnou niťou a privoniam k nej cítiť tam zápach. Je to pár rokov... navštevujem pravidelne zubárku, aj dentálnu hygieničku. Vždy mám pocit, akoby sa mi v ústach niečo rozkladalo...aj ráno je to strašné...poraďte mi prosím ako sa toho zbaviť...ďakujem.

Bielenie zubov

Dobrý deň, chcem sa informovať ako dlho by som po ambulantnom bielení zubov nanášaním bieliaceho gélu s peroxidom nemal jesť potraviny ktoré by mohli povrch zubov zafarbiť a aké potraviny to sú. A tak isto čo sa týka žuvačiek a alkoholických nápojov + pivo. Ďakujem.

Elektrické zubné kefky pre deti

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na elektrické zubné kefky pre deti. Syn má 2 roky a chceli by sme mu kúpiť takúto kefku, je to dobrý nápad? Neviete mi poradiť aký je rozdiel, keď má kefka 4500 kmitočtov za minútu a keď má 9600? Je to veľmi podstatné? Nestačia aj tie s nižším kmitočtom? Ďakujem.

Fajčenie po bielení zubov

Dobrý deň. Chcela som sa spýtať, ako dlho sa nesmie fajčiť po ambulantnom vybielení zubov. Vďaka za radu.

Povlak na detských zuboch

Dobrý deň, som mamička 3-ročnej dcérky. Vyšli jej veľmi skoro všetky zúbky, už ako 4-mesačnej a na predných sa jej objavil zubný povlak. Prosím, poraďte mi, čo mám robiť. Ostatné zúbky má veľmi pekné. Ďakujem za radu.

Prípravky na liečenie paradentózy

Dobrý deň, pani doktorka chcela by som sa opýtať, aké prípravky mám používať pri liečení paradentózy a zápalu ďasien. Vďaka za radu!

Vhodná kefka na krvácajúce ďasná

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je správne používať zubnú kefku Curaprox Ultra Soft CS 5460. Počul som totiž, že treba používať mäkkú kefku a s čo najväčším počtom vlákien. Preto som zvolil túto kefku, je vhodné ju používať stále alebo sa musí občas meniť na iný model kefky? Ja mám totiž častý problém s krvácaním a vraj by to malo pomôcť. Na to nadväzuje moja druhá otázka, či je vhodné a akým spôsobom bielenie zubov , keď mi často krvácajú ďasná. Postačujú bežne dostupné produkty, alebo je lepšie zájsť k zubárovi. V akých cenových hladinách sa pohybuje bielenie zubov u zubára, ktorý spôsob je najšetrnejší k zubnej sklovine? Ďakujem.

Ústna voda a dojčenie

Dobrý deň, mám 11 mesačného syna, ktorého dojčím, môžem používať Elmex gél a zubnú pastu, prípadne Poradontax a akú ústnu vodu môžem používať? Ďakujem za radu.

Zažltnuté zuby od liekov

Dobrý deň, mám 3 ročného synčeka, ktorý práve dobral PENBENE. Doteraz mal krásne biele zúbky, dôsledne ich umývame. Teraz však má žltý povlak na zúbkoch. Zápach z úst mu nevychádza. Počula som, že už nepredpisujú ATB spôsobujúce žltnutie zúbkov, tak som bezradná. Za vašu odpoveď vopred ďakujem.

Občasný zápach z úst

Dobrý deň. Mám taký menší problém. Trápi ma zápach s úst, nie je to celých 24 hodín. Ale možno len jeden - dva dni v týždni. Neviem ako mám tento problém riešiť. Som fajčiar a mám trošku pokazený zub ktorý za chvíľku bude hotový. :) Neviete mi poradiť? Bojím sa že po návšteve zubára mi tento problém bude stále pretrvávať. Ďakujem za odpoveď!

Spuchnuté ďasná

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, mám dlhodobý problém s ďasnami, ktoré sú už asi pol roka naduté alebo trochu viac spuchnuté a raz za čas aj červené. Používam Lacalut pastu aj zubnú vodu, dvakrát som používal a si zakúpil aj Corsodil, ale jediné, čo sa zmení, je zafarbenie ďasien. To je už OK, ale ďasná sú naďalej zdurené. Moja lekárka mi nevedela pomôcť a povedať, z čoho to je a pri tom žiadne lieky dlhodobo neužívam. Môžete mi pomôcť? Z čoho to môže byt??? Ďakujem za odpoveď.

Ako udržať zuby čo najdlhšie zdravé

Dobrý deň, mám 20 rokov, zuby si umývam 2-3 krát denne zubnou kefkou Curaprox soft 1560. Zuby sa mi veľmi málo kazia, je to zrejme aj dedičné. Chcem sa však opýtať, ako udržať zuby čo najdlhšie zdravé. Všimol som si, že Curaprox mi nie vždy dokonale vyčistí zuby aj po dlhom čistení, často ostáva medzi zubami povlak. Občas mi aj z ďasna tečie krv, ale len vtedy, keď tam pritlačím kefkou. Je to v poriadku, alebo niečo treba zmeniť? Akú zubnú pastu odporúčate, ktorá je najlepšia? Používam Signal - presný názov neviem, tú citrónovú. Ďakujem za rady, veľmi mi pomôžete.

Čierna vrstva na spodných zuboch

Dobrý deň. Dnes ráno som si pri čistení zubov všimol, že hoc používam zubné nite aj ústnu vodu medzi ďasnami na spodných predných zuboch mám niečo čierne čo nejde vybrať. Medzi zubnou kefkou som sa tam nedostal a pritom ako som to skúšal som mal pocit že som takmer vytrhol jeden zub von. Po chvíli sa to napravilo. Tiež vrch predných zubov mám poškodený nebolí to ale mám tam na vrchu zubov také malé zárezy a hoc nie sú čierne celé trošku černejú. Taktiež mám pocit že mám akési malé ďasná vpredu akoby moc odhalené zuby som mal. viete mi poradiť čo s touto situáciou a čo je to čierne medzi zubami ? Ďakujem za odpoveď.

Paradentóza a zubná kefka

Dobrý deň, prosím, chcela by som sa opýtať, či ten kto má paradentózu by mal používať výlučne len mäkkú zubnú kefku, alebo môže používať i strednú. Ďakujem za odpoveď.

Vhodný spôsob bielenia

Dobrý deň, takže mám žlté zuby a veľmi mi to vadí. Ja som si ich ako malá neumývala a teraz mám 12 a začínam si ich umývať, používam bieliace zubné pasty, ktoré majú dosť malý efekt, trošku sa mi vybielili ale aj tak sú žlté. Myslíte, že mám ešte šancu, že by sa mi vybielili, alebo čo mám robiť, aby som ich mala biele? Na bielenie ísť nemôžem, to viem. Prosím pomôžte mi, ďakujem.

Žlté detské zuby

Dobrý deň. Moja 10 - ročná dcéra má dosť viditeľne neprirodzene zažltnuté zuby. Pravidelne dodržuje ústnu hyg. Prvé zúbky mala biele ako perličky. Neviem v čom je chyba? Niekedy sa jej ukážu na sklovine biele škvrny, ktoré po čase zmiznú. Ináč nemá vôbec žiadne kazy. V rodine nemáme nikto takýto problém. Prosím o radu. Ďakujem.

Povlak

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Asi pred mesiacom som pri každom umývaní zubov krvácala z ďasien a už aj sama som cítila nepríjemný zápach z úst a strašne mi ovisali ďasná, ale žiadnu bolesť som necítila. Hneď som zmenila zubnú kefku. Začala som používať kefku na citlivé zuby a používam aj zubnú pastu, ktorá je vhodná pri krvácaní z ďasien, užívala som aj vitamín C. Po 2 týždňoch krvácanie prestalo, zápach sa odstránil, ďasná sa napravili, ale v ústnej dutine po vnútorných stranách oboch líc mi ostal taký biely pás (plak, povlak), ktorý nejde preč. Všimla som si, že sa mi začal robiť aj zubný kaz v ústach a horných 7 zubov mám porcelánových. Momentálne som v zahraničí. Môže môj povlak v ústnej dutine byť aj príznakom nejakej inej choroby o ktorej neviem, alebo stresom, zmenou prostredia, či stravou? Prosím poraďte mi. Ďakujem.

Čokoláda a zubná sklovina

Zdravím, mám rád čokoládu a vychutnávam si ju v ústach čo najdlhšie. V súčasnosti som prešiel na čokolády bez "cukru". Ako mi škodia na zubnú sklovinu? Obsahujú umelé sladidlá a mliečny cukor laktózu a sčasti škrob. Ako "škodia" aj iné cukry v porovnaní so sacharózou? / Škrob, maltóza, laktóza.../. Ďakujem.

Začervenané ďasná

Dobrý deň. Už dlhú dobu mám začervenané ďasná (nerovnomerne), občas aj krv pri čistení zubov (používam aj medzizubnú kefku). Ďasná nie sú bolestivé, čo sa mi zdá divné, lebo to vyzerá ako zápal. Dnes som tlakom na ďasno vytlačila ako keby hnis pri prechode na zubný kŕčok. Zubárka nezistila nič, robila mi aj panoramatickú snímku a ešte niečo. Pocit v ústach nie je pravé najsviežejší, tak sa obávam, že to nebude inak ani s dychom. Poraďte mi, čo robiť, prosím. Ďakujem.

Zápal ďasien

Dobrý deň chcem sa spýtať ako mám vyriešiť problém zo zápalom ďasien, moja zubárka ma vôbec neinformuje dozvedela som sa to až na chirurgii a tam mi povedali že sa to tvorí zo zubného kameňa tak som si ho dala odstrániť a zas na chirurgiu povedali, že ho mám vyčistený zle a že to vplýva na zápal ďasien? Vďaka za radu.

Bielenie mŕtveho zuba

Dobrý, dá sa prosím vás vybieliť mŕtvy zub, ktorý je slabo hnedej farby? Ďakujem.

Zošúchaná sklovina

Dobrý deň, zošúchala som si vrchnú zubnú sklovinu s pastou s modrými mikrogranulami. Pod ňou mi zuby zostali žltkasté. Dali by sa aj takéto zuby vybieliť na peknú bielu farbu? Ďakujem

Povlak na jazyku

Dobrý deň. Aj keď si pred spaním poriadne vydrhnem jazyk, ráno na ňom nájdem nechutnú vrstvu akéhosi povlaku. Asi to všetci poznáme... Chcel by som vedieť, ako ten povlak vzniká a ako sa to dá obmedziť alebo či sa s tým dá vôbec niečo robiť. Ďakujem.

Čistenie zubov po extrakcii

Dobrý deň, som po extrakcii zuba. Kedy si môžem umyť zuby? Ďakujem.

Tablety kontrolujúce čistotu zubov

Dobrý deň, viem, že existujú tablety, ktorými sa dá skontrolovať, či sú zuby správne vyčistené, ale neviem, ako by som sa k nim dostala. Poradíte? Ďakujem.

Ozónová terapia

Dobrý deň. Mám paradentózu a počul som o ozónovej terapii. Pomáha to? Ak áno, na koho sa treba obrátiť? Ďakujem za odpoveď.

Hnedé sfarbenie pod ďasnom

Dobrý deň, pozorujem, že keď dentálnou niťou "odhalím ďasno," vidím tam niečo hnedé. Neviem, či je to súčasť zuba, alebo ďasna. A taktiež vo všetkých medzizubných priestoroch spodných zubov sa objavuje hnedé zafarbenie. Môže to byť neaktívny začínajúci zubný kaz? Ďakujem za radu!

Biely povlak na jazyku

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať na biely povlak na jazyku, ktorý sa mi vytvára. Len minule som to spozorovala a pripadlo mi to trochu čudné. Je to normálne? Myslím, že väčšina ľudí ho má. Čo ho spôsobuje? Je to biely povlak viac dozadu jazyka, nie až na špičke. Zdá sa mi, že po niektorých jedlách zosilnie. Môžem s tým niečo robiť? Ako ho odstrániť? Vďaka za akúkoľvek radu.

Žlté sfarbenie trvalých zubov

Dobrý deň, dcérke - 6r. začali sa prerezávať dospelé zúbky - dolné jednotky. Má ich sfarbené do žlta. Mliečny chrup má krásny biely, bez poškodení. Dá sa sfarbenie pri ich raste nejako ovplyvniť? Ďakujem.

Zafarbené zuby od ústnej vody

Dobrý deň! Keďže mi dosť krvácajú ďasná, zubárka mi odporučila vyplachovať ústa dvakrát za deň ústnou vodou Corsodyl. Krvácanie je síce miernejšie, ale zuby sú nepekne zafarbené dožlta, až dohneda. Hlavne miesta medzi zubami. Čo s tým? Dá sa to vybieliť? A akým spôsobom? Ďakujem!

Kedy použiť zubnú niť

Dobrý deň, rada by som vedela, kedy je lepšie použiť zubnú niť - pred čistením zubov zubnou kefkou alebo po ňom? A prečo? Ďakujem.

Akú zubnú pastu zvoliť

Dobrý deň, mám 14 rokov. Akú mám používať najlepšiu zubnú pastu? Ďakujem.

Hnedý povlak a krvácanie

Dobrý deň ,mám 33 rokov, na predných zuboch sa mi objavil hnedý povlak v hornej časti zuba pri ďasne, zub ma nebolí, ale pri umývaní mi trošku krváca. Ďakujem za radu.

Ako si vybieliť zuby

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať ako je vhodné vybieliť si zuby, pretože moja zubárka povedala že tie reklamované prípravky sú neni vhodné na zuby a ničia chrup. Chcel by som vedieť, čo je na tom pravdy a akými prostriedkami alebo pastami je možné dôkladne si vybieliť zuby...Ďakujem.

Žltnutie detských zubov

Dobrý deň. Chcem sa opýtať, čo môže spôsobovať žltnutie zúbkov u 6 ročného dieťaťa. Už má aj päť trvalých zubov a mám pocit, že sú tiež žltkavé. Umýva si ich naozaj pravidelne a dokonca raz týždenne mu ich umývam prípravkom Elmex fluid, ktorý ma vraj ubrániť ničeniu a žltnutiu zúbkov. Niekde som počula, ale neviem, či je to pravda, že pitie granulovaného čaju môže spôsobovať žltnutie. Môj syn pije každý deň len granulovaný čaj, iný nechce. Poraďte mi prosím, ďakujem.

Čierny zubný povlak

Dobrý deň, na vnútornej strane horných zadných zubov na oboch stranách som spozorovala čierny povlak, zostala som zhrozená z toho, že mám "čierne zuby"...Asi pred troma mesiacmi som bola u svojej zubárky a ešte to tam nebolo...Ide o zubný kameň? Ako sa dá odstrániť? Robí sa to mechanicky zoškrabaním, alebo už existujú nejaké nové metódy? Z čoho sa mi mohol vytvoriť za taký krátky čas? Už sa mi začína vytvárať aj na dolných zuboch. Zuby si čistím 2x denne. Je možné, že to vzniklo z liekov, ktoré beriem 2x denne (inhalátor-na astmu)? Po užití lieku si vyplachujem ústa vodou, bez pridania sódy bikarbóny. Ďakujem Vám za odpoveď.

Stenčená sklovina

Dobrý deň prajem, dnes som bola u zubárky, ktorá mi povedala, že mám stenčenú sklovinu. Mám už dlho problémy s krčkami. Teraz mám pocit, že mám zuby citlivé na všetko a stále. Mam rada Colu, i keď som počula, že odvápňuje zuby. Používam aj Elmex pastu. Pomohla by fluorizácia ako kedysi v škole, alebo nejaké doplnkové preparáty? Chcem si nechať v priebehu roka vybieliť zuby, ale zakiaľ budem mať problémy, je to asi bezpredmetné. Ďakujem za radu.

Odstraňovanie zubného kameňa a povlaku laserom

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, aké máte skúsenosti s odstraňovaním zubného kameňa a povlaku laserom. Zajtra ma to čaká, tak by som rada vedela, do čoho idem. Ďakujem.

Zubné korunky a elektrická kefka na zuby

Dobrý deň! Nedávno som si chcela kúpiť elektrickú zubnú kefku, ale keď ma predavačka upozornila, že v prípade, že mám zubné korunky, nemala by som elektrickú zubnú kefku používať, pretože spôsobuje uvoľnenie zubnej korunky, rozmyslela som si to a nekúpila som si ju. Je to pravda? Naozaj môže elektrická zubná kefka spôsobiť uvoľnenie porcelánovej korunky alebo môstika? Za Vašu odpoveď vopred ďakujem.

Príčina krvácania ďasien

Dobrý deň, už dobrý 2. týždeň sa stretávam ráno s tým istým problémom, a síce krvácajú mi ďasná... Zuby si snažím vždy dôkladne ošetriť, umývam si ich pravidelne, min. 2x za deň, používam i stomatologickú ústnu vodu na vypláchnutie, akosi to však nepomáha. Nemohli by ste mi prosím Vás poradiť v čom väzí celý tento problém? Chýba mi nejaký vitamín, alebo ide o zubný kameň, ktorý mi môže odstrániť iba stomatológ? Vopred veľmi pekne dokujem za odpoveď.

Rýchla tvorba zubného kameňa

Dobrý deň. Dlho som kvôli zlým skúsenostiam zanedbávala zubára, môj strach sa mi však podarilo prekonať a teraz chodím pravidelne. Minule ma zarazil zubný kameň, ktorý mi zubár odstránil, no po mesiaci sa mi objavil znova, na dolných predných zuboch zozadu. Je to normálne, že sa vytvoril tak rýchlo? Na zuby si dávam naozaj pozor a snažím sa čistiť poriadne... Akú pastu a kefku by ste mi poradili? Mala som mäkkú kvôli krvácajúcim ďasnám, tento problém už ale nemám. Ďakujem pekne za radu.

Povlak a krvácanie po zobudení

Dobrý deň, chcem sa opýtať, čo by ste mi poradili, ja mám problém ráno keď sa zobudím mám dosť veľký povlak na zuboch a často mám aj zaschnutú krv v puse. O starostlivosť o zuby dosť dbám, umývam si ich ráno aj večer a medzitým používam ústnu vodu, žuvačky atď. Myslel som si, že je to kvôli kefke akú používam, ale nie je to tým. Neviem si poradiť, ďakujem vopred za odpoveď.

Zažltnuté zuby

Zdravím, už dosť dlho mám problémy s povlakom na zuboch a ich zažltnutím. Dodržiavam umývanie zubov a už aj niekoľko krát som menila zubnú pastu. Je nejaká zubná pasta, ktorá pomôže pri odstránení povlaku a pri bielení zubov? Ďakujem.

Zubné pasty

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či je nejaký rozdiel medzi drahšími a lacnejšími zubnými pastami? Alebo podľa čoho si vybrať vhodnú zubnú pastu? Alebo sú zubné pasty dostupné len v lekárňach aj lepšie ako pasty voľne dostupné v drogérii? Ďakujem za odpoveď.

Pôvod bielych škvŕn na zuboch

Zdravím, mňa by zaujímalo, čo spôsobuje biele škvrny na zuboch? Ako sa im dá predísť? Ďakujem.

Oplachovanie úst po čistení

Dobrý deň, pani doktorka. V jednom časopise som čítala, že vraj by sa zuby po očistení nemali príliš oplachovať vodou, že sa tým znižuje účinok čistenia. Ja si po umytí zuby opláchnem vodou a následne aj ústnou vodou. Je takýto postup správny? Vopred ďakujem za odpoveď.

Hnedé škvrny po pieskovaní

Dobrý deň, mám 26 a mám fluorózu na všetkých horných zuboch. Od štvoriek dozadu ťažšieho stupňa - hnedé priehlbiny v sklovine. Pred mesiacom som bol u dentálnej hygieničky na odstránení pigmentových škvŕn "pieskovaním" a po tomto úkone mám na horných jednotkách drobné hnedé defekty, ktoré tam predtým neboli. Poškodila sa tým pieskovaním sklovina? A je vôbec tento úkon vhodný pro zuby s fluorózou? Ďakujem.

Problém s povlakmi

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na biely povlak na zuboch. Mám ho len na horných, a to tiež nie na všetkých. Začína sa mi od ďasien. Minulý týždeň som spozorovala, že mi na niektorých miestach zmizol, ale teraz ako som chorá, opäť sa mi objavil. Mám 22 rokov a nechcela by som prísť o zuby. Môj zubár mi povedal, že po 6 mám všetky zuby hore aj dole v poriadku. Ale keď vidím tie povlaky, tak pomaly ani nespávam. Chcela by som sa spýtať, čo to môže byť a či sa to dá niečím liečiť a či neprídem o zuby. Pretože už som aj rodila a poznám ženy, ktoré kvôli tomu majú buď umelé alebo natiahnuté korunky. Ďakujem.

Čierny zubný kameň

Zdravím, mojej 6-ročnej dcérke sa asi 1,5 roka vytvára okolo ďasien čierny zubný kameň, má ním zúbky pri krčku akoby oblemované, ale predovšetkým z vonkajšej strany chrupu. Ináč má zúbky až na jednu malú plombu v poriadku. O zúbky sa riadne staráme. Z estetického hľadiska tým dieťa trpí, lebo sa jej začínajú iné deti posmievať. Boli sme u zubného lekára, ktorý zúbky prečistil ozónom, ale zhruba o 1-2 mesiace zúbky vyzerajú ako pred čistením. Dcérka bola kojená do 3 rokov, antibiotika užíva tak 2x do roka. Má už 2 trvalé zúbky ,a aj na tých už pozorujeme uvedený kameň. Prosím poraďte, čo sa s tým dá robiť, neexistuje nejaká špeciálna zubná pasta na tento problém? Veľmi pekne ďakujeme za radu.

Boľavé a krvácajúce ďasná

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, už dlhšiu dobu ma bolia zuby a mám zapálené ďasná, ale iba vpredu a krvácajú mi. Lekár sa stále vyhovára, ale ja si myslím, že ide o paradentózu. Veľmi sa bojím, mám len 18 rokov a sú to už tri mesiace, čo sa mi skracujú ďasná a robia medzery medzi zubami. Už som vymenila aj kefku, všetko som vyskúšala, ale zatiaľ nič nefunguje. Nechcem prísť o zuby. Ďakujem za hocijakú radu.

Krvácanie ďasien a zápach z úst

Dobrý deň. Mám problémy s ďasnami. Stále mi krvácajú a už som použil veľa druhov zubnej pasty, ale to nepomáha. Toto krvácanie mi spôsobuje aj nepríjemný zápach z úst, čo ma asi trápi najviac. Čo by ste mi poradili? Ďakujem veľmi pekne.

Žlté zuby od liekov

Príjemný dobrý deň, chcem sa informovať, čo mám používať, aby som dosiahla bielu farbu mojich zubov. Totiž som brala veľmi veľa liekov a oni mi zožltli. Je ešte možné dosiahnuť opäť bielu farbu zubov? Ďakujem.

Peroxid na krvácajúce ďasná

Dobrý deň. Stále mi krvácajú ďasná a čítala som, že peroxid vodíka zriedený vodou pomer 1:1 pomôže, je to pravda? Ďakujem za radu.

Ako zabrániť zápachu z úst

Dobrý deň chcel by som sa spýtať prečo mi smrdí s úst teda ja som to nepocítil, ale ľudia okolo mňa áno. Ako sa tomu dá zabrániť a ešte niekedy mi úst vychádzajú také páchnuce guličky, o čo ide? Zuby mám absolútne v poriadku a žiadny kaz. Mám 18 rokov, bol som aj na sone brucha a všetko o.k. Zuby si čistím vždy, keď idem niekam von, takže aj 4 razy do dňa. V čom môže byť môj problém? Nejde len o mňa ale aj o moju prípadne budúcu partnerku. Prosím poraďte mi, ďakujem veľmi pekne.

Krvácajúce ďasná, odhalené zubné krčky

Dobrý deň, v poslednom období ma čoraz viac trápia krvácajúce ďasná, odhalené zubné krčky a mám ich často zapálené (v oblasti spodných predných zubov), čo je asi aj spôsobené zvýšenou tvorbou zubného kameňa/povlaku. Pravidelne používam ústnu vodu (meridol), zubnú niť, dodržiavam aj postupy správneho čistenia zubov a pod. Zubný kameň sa mi vytvoril /vytvorí pomerene skoro po návšteve zubného lekára - pravdu povediac nemám veľmi dobré skúsenosti s tým, ako mi bol zubný kameň odstránený (skôr len tak povrchne a to len v oblasti spodných predných zubov). Čo by ste mi poradili? Ďakujem veľmi pekne za pomoc.

Hnednutie zubov u dieťaťa

Dobrý deň, mám 3 ročného syna a začali mu hnednúť predné horné zuby. Pravidelne mu ich umývame. Zuby hnednú a plus sú na nich aj také tmavšie drobulinké škvrnky. Ďakujem za radu.

Dlhodobé krvácanie ďasien

Dobrý, chcem sa vás opýtať, ja a môj partner žijeme v zahraničí. Po dvojtýždňovej dovolenke na Slovensku nám začali krvácať ďasná. Teraz je to už asi mesiac a stále to neprešlo. Medzi tým mi začali rásť posledné stoličky a bolo mi odporučené použiť gél, ktorý to myslím zjemňuje, ale obavám sa, že to môže byť vážnejšie. Môj zubár nám povedal, že je to z nesprávneho spôsobu umývania zubov, ale ja som si nie istá, pretože to je prvýkrát. Prosím poraďte mi. Ďakujem.

Dokedy užívať cumeľ?

Dobrý deň, rád by som sa opýtal dokedy je vhodné aby dieťatko užívalo cumeľ. Naša dcérka má 28 mesiacov a stále si vyžaduje cumeľ na spanie a niekedy aj behom dňa. Neradi by sme jej nasilu odopreli cumeľ, obzvlášť ak si ho má nahradiť palcom. Má jeho užívanie v tomto veku negatívny vplyv na vývin chrupu? Dokedy je vhodné aby dieťatko užívalo cumeľ a akým spôsobom je najvhodnejšie ho od neho odnaučiť? Vopred ďakujem za odpoveď.

Zväčšený medzizubný priestor

Dobrý deň. Na kontrole mi dentálna hygienička zistila vačok 5.5 mm (štvorka hore). Následne mi doň strekla peroxid a ozón. Na druhý deň som si všimol, že z vnútornej strany mi pri tom zube akoby ubudla kosť cca. 1mm. Zväčšil sa aj medzizubný priestor (stiahla sa papila ktorá pred tým priestor pomerne dosť dobre vypĺňala) na ktorý som predtým používal medzizubnú kefku 0.6 mm, teraz by tam vošla aj o dosť väčšia. moja otázka znie, čo sa stalo? Mohol to zapríčiniť napr. aj čaj so sťahujúcim účinkom na ďasná a je možné, že sa to ešte vráti späť do pôvodného stavu? Ďakujem za odpoveď.

Odvápnené zuby

Dobrý deň, asi pred 10 dňami som bol u svojho zubára s problémom, že pri okraji zubov pri ďasnách mám také biele okraje (nemám snehobiele zuby) a zubár mi povedal, že to nie je zubný kameň, ale vraj odvápnenie zubov, poradil mi vysadiť sladké veci ale nič viac, preto som sa chcel spýtať, čo môžem okrem toho viac urobiť aby sa to nerozširovalo a najlepšie aby to zmizlo. Užívam jednu alebo dve kalciové tablety 500mg plus žujem častejšie žuvačky, používam kvalitnejšiu zubnú pastu aj ústnu vodu. Ďakujem za radu.

Pigmentové škvrny na zuboch

Dobrý deň, naša dvojročná dcérka má na predných horných zúbkoch hnedasté škvrny, ktoré sú niekedy výraznejšie inokedy sa takmer tratia. Prosím poraďte, či je to jej veku primerané a či sa to časom stratí. Ďakujem za odpoveď!

Pokazené zuby kvôli tehotenstvu

Dobrý deň, prosím Vás chcela by som nejakú radu. Odkedy som otehotnela, následne porodila a teraz kojím mám problémy so zubami. Začali sa mi dosť kaziť, mám ich citlivé, odlamuje sa mi z nich. Nikdy som takéto problémy nemala. Neviem či je to tým že kojím - mám 1/2 ročného syna, ktorý je plne dojčený. Akonáhle si dám 1 zub opraviť, hneď mám pokazený druhý. Neviete mi dať prosím nejakú radu. Ďakujem pekne.

Bielenie zubov s mostíkom

Dobrý deň. Uvažujem nad bielením zubov. V sánke mám však malý keramicky mostík od trojky po pätku. Dá sa aj keramika vybieliť? Alebo je nutné po bielení mostík vymeniť? Ďakujem veľmi pekne za radu.

Odhalené krčky z elektrickej zubnej kefky

Dobrý deň, kúpila som si elektrickú zubnú kefku. Mám však pocit, že mám po jej používaní citlivejšie zuby. Bola som u zubárky a tá potvrdila, že mám aj odhalené krčky a tým veľmi citlivé. Mám totiž pocit, že mám zubné kazy, ale keď mi dr. robila kontrolu zubov, nič nenašla... Môže to byť z kefky? Je dobré vôbec takú silnú kefku používať a je ozaj lepšia ako obyčajná? Ďakujem za odpoveď.

Odhalené zubné krčky

Dobrý deň, mám problém s kŕčkami. Mám ich odhalené. Moja zubárka mi povedala, že je to normálne, že to vzniká pri nesprávnom používaní zubnej kefky. Vyzerá to ako by mi odpadla sklovina pri ďasne...dá sa s tým niečo robiť? Dosť mi to vadí pri usmievaní, lebo je to viditeľné... Nemôže to byt aj paradentóza? Vďaka za odpoveď.

Trvalé zúbky s bielymi škvrnami

Dobrý deň, mojej 7- ročnej dcérke sa prerezali trvalé zúbky, ale sú s bielymi škvrnami. Pani zubárka konštatovala, že sú odvápnené/mliečne zúbky boli v perfektnom stave, starostlivosť o zúbky bola stopercentná a aj lieky brala tak primerane veku/.Môžete nám odporučiť niečo na to odvápnenie a je možné ešte celkom vyliečiť zúbky? Ďakujem za radu.

Čistenie jazyka

Dobrý deň. Chcela by som sa informovať o najlepšom spôsobe čistení jazyka, a zároveň sa opýtať, či existuje nejaká účinná prevencia proti vzniku zubného kameňa, ktorý sa mi na zuboch už dlhšiu dobu vytvára. Ďakujem.

Odvápnená zubná sklovina

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o konzultáciu. Mám 19 mes. dcéru. Bola výlučne dojčená, doteraz ju dojčím večer. Na predných horných jednotkách a dvojkách sa jej objavilo odvápnenie takmer hneď po prerezaní. Neje žiaden cukor ani sladené nápoje, zúbky poctivo čistíme. Odvápnenie sa zhoršuje. Vedeli by ste mi poradiť, čím by som mohla posilniť zubnú sklovinu, aby som súčasný stav zúbkov udržala čo najdlhšie. Aký máte názor na používanie elmex gélu v jej veku. Príp. dajú sa zúbky nejako ošetriť? Navštívili sme aj zubára, ale ten sa vyjadril, že len čistiť. Ťažko sa mi zmieruje s touto situáciou, že sa nedá nič robiť. Ďakujem za odpoveď.

Problémy so zubnou sklovinou

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, nie len zo zaujímavosti, kedysi dávno sa mi na zuboch vytvorilo zopár fliačikov, nevenoval som tomu veľkú pozornosť, časom sa však tie fliačiky zmenili, ako keby "vyžrali" sklovinu, a zhnedli, ich povrch je drapľavý. Čo ma vytáča najviac je, že sa ich tvorí stále viac a viac.. Môže to byt spôsobené bieliacou pastou? Niekto mi povedal, že mam vraj nedostatok vápnika, pritom denne vypijem viac ako liter mlieka, okrem iného. Chcel by som teda vedieť v čom spočíva môj problém, občas (veľmi zriedkavo) sa mi dokonca stáva, že mi odpadne zo zubu kúsok skloviny, v zube tým pádom ostáva mala dierka. Hygienu dodržiavam pravidelne a používam aj ústnu vodu. Ďakujem veľmi pekne za každú radu.

Kedy začať čistiť detské zuby

Zdravím, rada by som sa spýtala na Váš odborný názor, kedy treba začať s čistením zúbkov. Som zmätená, lebo názory sa rôznia. Jeden z nich je, že treba deťom vytierať ústnu dutinu hneď po narodení (to som, priznám sa, nerobila synovi) a začať používať kefku a pastu od prvého zúbka dieťaťa. Náš syn má 7 mesiacov a má zatiaľ jeden zúbok. Kúpili sme mu tzv. výukovú kefku a pastu na prvé zúbky (netušíme, či je to len reklama alebo to naozaj funguje). Skúšali sme synčekovi zúbok čistiť. Zatiaľ efekt, samozrejme, nevidíme. Ak nám potvrdíte, že je správne čistiť zúbky už u batoľaťa, rada by som vedela ako dostať pastu von po vyčistení z ústočiek tak malých detí. Náš syn všetko, samozrejme, spapá :) Nemôže mu to robiť "šarapatu" v brušku? Vopred ďakujem za odpoveď.

Prístroj na dezinfekciu zubnej kefky

Dobrý deň, obraciam sa na vás s prosbou, či mi neviete poradiť prístroj na domácu dezinfekciu ( sterilizáciu ) zubnej kefky. Videla som na to reklamný spot v časopise, už neviem v ktorom, nápad sa mi páčil ale neviem kde to kúpiť. Ďakujem vopred.

Obyčajná alebo elektrická kefka?

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je používanie obyčajnej kefky lepšie ako elektrickej. Dentálna hygienička mi odporučila, že mám používať radšej obyčajnú kefku. Ale s ňou si tak dobre zuby nevyčistím, resp. mám pocit, že zuby nie sú tak dobre vyčistené a hladké ako s elektrickou kefkou. Používam aj medzizubne kefky a dentálnu niť. Ďakujem za odpoveď!

Bolesť vyšetrenia ďasien

Dobrý deň, situácia je takáto - priateľku jej zubár poslal po prvýkrát k dentálnej hygieničke - hlavným dôvodom, prečo ju tam poslal bolo to, že má problémy s krvácaním z ďasien. no a problém je v tom, že ona má strach, či tá liečba (vyšetrenie) nebude bolestivá. Preto sa chcem spýtať, či niektorý z úkonov, ktorý jej vykoná dentálny hygienik bude bolestivý. Ďakujem za odpoveď.

Šetrné bielenie

Dobrý deň prajem, chcela by som sa spýtať, či by ste mi mohli poradiť ako si čo najšetrnejšie môžem vybieliť zuby, či by ste mi mohli poradiť nejaké šetrné prípravky, aj cenovo dostupné. Ďakujem.

Bieliace pasty a pásiky

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať na Váš názor na bieliace pasty, pásiky a ktorý konkrétny výrobok s ktorým máte skúsenosti by ste mi odporučili. Mám tvarovo pekné, ale nie moc biele zuby. Rozhodujem sa, či mám vyskúšať bieliace pásiky od Aquafresh. Vďaka za radu!

Zápach z úst u dieťaťa

Dobrý deň, chcela by som vedieť, čo máme robiť, keď dcére páchne z úst. Má 7 rokov, ale už to trvá nejaký čas. Keď si umyje zúbky o chvíľu jej páchne z úst. Prosím Vás o radu, ďakujem.

Vplyv fajčenia na kazivosť zubov

Dobrý deň, zaujímal by ma Váš názor na súvislosť medzi fajčením a kazivosťou zubov. V poslednej dobe som sa viackrát stretla s tvrdením (laickým), že fajčenie môže prispievať ku vzniku kazu. Fajčím 6 rokov asi 5 - 10 cigariet denne a počas posledných 4 rokov mám so zubami veľké problémy, hoci sa o ne starám oveľa viac a poctivejšie než v minulosti. Ďakujem.

Prevencia tmavých škvŕn na detských zuboch

Dobrý deň, môjmu synovi (6) sa na všetkých zuboch vytvorili tmavé škvrny. Nešli vyčistiť mechanicky, až tzv. vypieskovanim. Chcela by som sa spýtať na príčinu tvorby a prevenciu. Do tretej generácie sa to u nás nenachádza, syn vypije dostatok mlieka, zubná hygiena je na úrovni... Ďakujem.

Elektrická zubná kefka na odhalené krčky

Dobrý deň, mám odhalené zubné krčky a asi nastávajúcu paradentózu. Myslíte, že elektrická kefka bude správnym krokom? Prosím odpíšte mi aj na mail anika.jurkas@gmail.com. Ďakujem za radu.

Biele fľaky na detských zúbkoch

Dobrý deň, mám 19 mesačnú dcéru. Asi pred mesiacom a pol som si všimla, že na spodných dvoch jednotkách sa jej urobili biele fľaky. Zúbky umývame 1-2 krát denne, na kefku dávam aj trošičku pasty detskej. Čím to môže byť spôsobené? Dá sa s tým niečo robiť? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Častá tvorba kazov napriek pravidelnej starostlivosti

Dobrý deň, mám 15 rokov a problémy zo zubami... Neviem ako je možné, aby sa mi neustále tvorili kazy. Pijem čistú vodu, žiadne sladkosti, snažím sa jest naozaj zdravo, zuby si čistím 3x denne a zuby ma bolia, kazy sa furt vytvárajú a už mám strach čo ďalej. Ďakujem za akúkoľvek pomoc.

Žlté zuby po zložení strojčeka

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať... Mám len 15 rokov, ale mam žlté zuby. Zuby si pravidelne čistím dvakrát denne, žujem aj žuvačky. Mal som denný strojček a ostali mi na zuboch stopy po lepe... Zubárka mi ich síce obrúsila, ale stále sú žlté. Mal som pocit, že je to kvôli tomu lepu a teraz neviem, ako si už mám čistiť zuby aby neboli také žlté. Počul som, že na žlté zuby je dobrá šupka z citrónu. Je to pravda? Ďakujem vopred za odpoveď.

Začínajúca paradontitída?

Dobrý deň, mám 18 rokov a asi pred 3 mesiacmi mi začali krvácať zuby, potom to prešlo, a zase začalo... Zuby si umývam, používam parodontax pastu, listerine ústnu vodu a večer si čistím zuby zubnou niťou ale priznám že dokým mi ďasná nekrvácali tak som niť nepoužíval... som ale v USA a zubár je tu neskutočne drahý len za prehliadku zaplatíte 40 eur a teda neviem čo mám robiť... bojím sa, že mi začína paradentóza ktorú mal aj môj starý otec a vypadali mu všetky zuby... čo mám robiť? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Škvrny na zuboch od fajčenia

Dobrý deň, chcela by som vedieť, aká je najlepšia zubná pasta, aby som mala pekné biele zuby. Používam elmex obidva druhy ,ale robia sa mi stále krčkové kazy, hnedé škvrny, ktoré časom zmiznú. Môže to byť tým, že som fajčiarka? Ďakujem za radu.

Priesvitná časť horných zubov

Dobrý deň, mám 20 rokov, moje predné horné zuby mám v spodnej časti priesvitné. Je to slabá sklovina? Čo môžem urobiť, aby sa to zlepšilo? Vďaka za radu.

Zubný kameň u dieťaťa

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, čo môže byť príčinou zubného kameňa u 7 ročného dieťaťa. Všimla som si asi pred týždňom, že syn má zuby vpredu akési sivé a škaredé. Dnes sme boli u zubárky a povedala že je to zubný kameň. Musela mu ho odstrániť a vyjadrila sa, že s takým niečím sa ešte nestretla u dieťaťa. Nevedeli sme prísť na to, čo mu to mohlo spôsobiť. Chodí na pravidelné prehliadky, zuby si umýva ráno a večer. Doktorka ešte povedala, že je zvláštne aj to že kameň má len na predných zuboch, na zadných trvalých stoličkách nemá absolútne nič. Syn nepije žiadne presladené detské nápoje, občas pomarančovú stavu, nič špeciálne. Jedáva cukríky ale myslím, že v rozumnej miere, ako normálne dieťa. V poslednom čase nebral žiadne antibiotiká. Dlhodobo užíval lieky Momntelukast a Xyzal, ale tie už cca mesiac neužíva. Momentálne užíva len multivitamínové tabletky ktoré sa cmúľajú a probiotiká tiež také, ktoré sa nechajú rozpustiť v ústach. Veľmi mi záleží na zdravom chrupe syna, chcela by som vás poprosiť o váš názor, príp. radu. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Problém so zápachom z úst

Dobrý deň, mojím problémom zápach z úst. Zuby si čistím pravidelne, aj jazyk, ale na jazyku mám stále biely povlak a neviem sa toho zbaviť. Ďakujem za odpoveď.

Hnedé povlaky pod strojčekom

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, mám taký problém. Nosím fixný strojček už pol roka a okolo tých plieštekov sa mi na zuboch začínajú vytvárať také hnedé povlaky. Vôbec to nejde dole. Neviem, či je to kaz alebo čo. Prosím, neviete ako to mam odstrániť? Ďakujem za radu veľmi pekne.

Prírodné látky na zažltnuté zuby

Dobrý deň, mám 21rokov a zažltnuté zuby. Chcem sa opýtať, aké prírodne látky sú na prirodzené vybielenie zubov najúčinnejšie. Ďakujem za radu.

Rôzne sfarbenia plombovaných zubov

Dobrý deň, mám 17 rokov a veľmi nepekné zuby. Hlavne predné 4 zuby mám už neživé, krivé (poposúvali sa mi kvôli krivo narastenej päťke), plombované, následkom čoho sa nepekne sfarbili(každý zub má iný odtieň). Chcela by som sa spýtať či je nejaká možnosť zafarbenia zubov na bielo? Prosím poraďte mi. Som z toho zúfalá. Hanbím sa dokonca aj usmiať či rozprávať. Za skorú odpoveď vopred ďakujem.

Žltá škvrna na prednom zube

Dobrý, mám na prednom zube malú žltú škvrnu. Môj zubár mi odporučil, aby som navštívila zubného špecialistu. Mohli by ste mi prosím poradiť, kto by mi pomohol s týmto estetickým problémom? Ďakujem.

Priesvitné zuby na koncoch

Zdravím, trápia ma priesvitné zuby na koncoch, ktoré mi dosť vadia a už ich nechcem mať. Prosím poraďte mi čo s tým. Je vôbec možné, aby sa mi to vrátilo späť a aby som ich také nemala? Z čoho mi to mohlo vzniknúť? Ďakujem za vašu odpoveď.

Veľká lámavosť zubov

Dobrý deň, v poslednej dobe sa mi z ničoho nič lámu zuby, odlomí sa mi štvrťka zuba, hlavne stoličky. Už mám zlomené 4 stoličky v priebehu jedného mesiaca. Mlieko pijem dosť často a taktiež jem mliečne výrobky. Kde môže byť chyba? A čo mám doplniť vo svojom jedálnom lístku? Ďakujem za vašu radu.

Pieskovanie zubov

Dobrý deň, zaujímalo by ma, ako často je možné robiť tzv. pieskovanie zubov. Z niektorých zdrojov som počula, že len raz za rok, moja dentálna hygienička tvrdí, že môžem prísť raz za 3 -4 mesiace. Potrebujem túto procedúru kvôli pigmentom na zuboch. Zaujíma ma Váš názor. Ďakujem.

Fľaky na predných zuboch

Zdravím, mám na obidvoch predných zuboch - jednotkách - fľaky. Viem, že nie som jediná a zubárka mi povedala, že to nič nie je, lebo je to len na zubnej sklovine. Mám to od antibiotík, ktoré som brala vo veľkom množstve, keď som bola malá. Dajú sa tieto fľaky nejako odstrániť? Ďakujem vopred za radu.

Bielenie porcelánových zubov

Dobrý deň, mám porcelánové zuby už druhý rok , som spokojná ale sa mi zdá ,že už nie sú také biele ako na začiatku. Čím by som ich podľa vás mohla vybieliť? Ďakujem za radu.

Je bielenie zubov bolestivé?

Dobrý deň, zvažujem bielenie zubov a zaujímalo by ma, či to bude bolestivé. Ďakujem pekne za odpoveď.

Účinná zubná pasta na žlté zuby

Dobrý deň, môj problém je, že mám dosť žlté zuby, možno aj preto, že som si ich kedysi neumýval pravidelne a chcel by som sa spýtať na nejakú účinnú zubnú pastu, prípadne ako inak by som si ich mohol vybieliť? Ďakujem vopred.

Aft a opuch ďasien

Dobrý deň, predvčerom sa mi na jazyku na vnútornej stane líca urobil aft. To by nebol až taký problém, ale včera mi opuchli horné ďasná a dnes aj dolné. Tie dolné neskutočne bolia, lebo na seba zuby veľmi tlačia... Kúpila som si aj takú bylinkovú ústnu vodu proti zápalom ale nezaberá. Čo mám použiť aby mi odpuchli? Ďakujem za odpoveď.

Citlivosť zubov po odstránení zubného kameňa

Zdravím, už dlhší čas pociťujem citlivosť zubov na teplo chlad a to hneď po odstránení zubného kameňa. Nikdy predtým som s tým nemala problém, čím to môže byť? Ďakujem za radu.

Dlhodobý zápal ďasien

Dobrý deň, už dlho ma trápi zápal ďasien, krvácanie, a medzi zubami /dolné predné/ a ďasnom sa mi vytvára jemný hnis. Vyskúšala som už veľa rôznych veci (rôzne pasty, ústne vody, corsodyl) no nič mi nepomáha. Corsodyl som používala opakovane, no pomohol len na krátku dobu a opäť sa to vrátilo. Môj zubár mi na to povedal, že to je zápal ďasien, ale nikdy mi nič konkrétne nepovedal ani mi neporadil ako to mám liečiť. Prosím poraďte mi, či na to existujú nejaké antibiotiká alebo nejaké vodičky alebo čo, lebo už sa to so mnou vlečie dosť dlho, o zuby sa naozaj snažím dobre starať a nič. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Trvalý chrup bez zubnej skloviny

Dobrý deň,môj syn má 16 rokov, trvalý chrup je bez zubnej skloviny, povrch je žltohnedý, citlivý, s náchylnosťou ukladania sa zubného kameňa. Chcela by som vás poprosiť o informácie, ako daný problém riešiť, za odpoveď ďakujem.

Krvácanie ďasien počas tehotenstva

Zdravím, chcela by som sa opýtať na krvácanie ďasien počas tehotenstva- nechýba mi nejaký vitamín? Ďakujem.

Miznutie pigmentu zubu

Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Na predných zuboch mi mizne biela (skôr nažltlá farba – pigment? zubu) a zub sa stáva v tých miestach akoby priehľadným. Pôsobí to veľmi neesteticky. Chýbajú mi nejaké minerály, vitamíny? Čo by som mala brat na posilnenie zubov?
Veľmi sa mi tiež ničia v poslednej dobe zuby, tvoria sa mi jamky pri krčkoch zubov, sú veľmi citlivé na chlad, teple nápoje i na samotné čistenie zubov, zubár my to niečím vyplnil, ale po čase je vidno ten prechod medzi tou náplňou na časti zuba a vlastnou farbou zuba. Neviem, ako ďalej postupovať, chcela by som, aby to lepšie vyzeralo. Ďakujem.

Bielenie zubov v kozmetickom salóne

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na Váš názor na bielenie zubov v kozmetickom salóne, ale bez použitia peroxidu, len na tzv. bio báze. Je možné poškodenie skloviny? Prináša bielenie zubov v kozmetickom salóne nejaké nevýhody?

Demineralizácia zubov

Dobrý deň, mám otázku. V posledných rokoch sa mi veľmi rapídne demineralizujú zuby. Ústnu hygienu mám priam príkladnú: používam špeciálne zubné pasty proti erózii skloviny, gély na mineralizáciu zubov, ústne vody atď. Avšak nič mi nepomáha. Touto cestou by som sa chcel teda informovať o možnostiach liečby, nakoľko som mladý a dosť nerád by som prišiel o zuby. Za Vašu odpoveď vopred krásne ďakujem.

Umývanie detských zubov

Dobrý deň, môj 15 mesačný syn má zatiaľ 7 zúbkov, ale nechce si ich dať umývať. Vždy, keď chceme zúbky umyť, zatne ústa a nepustí kefku dnu. Neviem, či mu máme ústa otvoriť nasilu a tak zúbky umyť, aby sme mu umývanie zubov nesprotivili. Nechce ani silikónovú zubnú kefku na prst ani detskú kefku. Ďakujem za radu.

Elektrická zubná kefka

Dobrý deň. Chcel by som sa vás opýtať. Rozmýšľam nad kúpou elektrickej zubnej kefky pre manželku. Dosť sa stará o svoje zuby a používa rôzne nite, medzizubne kefky… Vedeli by ste mi poradiť, ktorá elektrická zubná kefka je najlepšia a najúčinnejšia? Ďakujem veľmi pekne za vašu odpoveď.

Fluór v zubnej paste

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať prečo sa dáva do zubných pást fluór, keď sa zub skladá hlavne z vápnika a fosforu? Vápnik je v niektorých pastách ale fosfor tam vôbec nevidím. Ďakujem.

Biely jazyk

Dobrý deň, chcela by som vedieť čo je príčina, že stále mám biely jazyk až niekedy ráno mám pocit ako by sa mi podnebie a jazyk lepili. Nemám pocit, že mám zápach z úst ale celý deň mám biely jazyk. Zuby mám v poriadku. Ďakujem vopred za odpoveď.

Správne čistenie mostíkov

Dobrý deň, mám 54 rokov a mám v ústach 2 mostíky. Stále cítim jemný zápach a mám v tej oblasti opuchnuté ďasná. Viete mi poradiť nejakú špeciálnu pomôcku na čistenie mostíkov? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Sfarbenie zubov od zeleného čaju

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či časté pitie zeleného čaju škodí zubom, respektíve, či má podiel na zafarbovaní zubov. Na svoje zuby som dosť háklivá, no zároveň pijem denne minimálne 4 šálky zeleného nesladeného čaju. Čierny čaj, kávu, kofeínové nápoje a červené víno pijem veľmi zriedka. K tejto tematike som čítala rôzne názory, preto sa na to chcem opýtať priamo odborníka. Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.

Opakovaný zápal ďasien

Dobrý deň. Už niekoľko mesiacov ma trápi zápal ďasien tak som navštívila dentálnu hygieničku ktorá mi odstránila zubný kameň a predpísala mi ústnu vodu Curasept. Nikde som ju ale nemohla zohnať tak mi v lekárni poradili ústny sprej Perio- KIN. Zuby si čistím pravidelne a používam medzizubnú kefku každý večer . No zápal sa mi stále vracia a tak by som sa chcela spýtať čo ešte môžem robiť preto aby som zápal nadobro odstránila. Ďakujem za odpoveď.

Vplyv fajčenia na tvorbu kazu

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či príčinou zubného kazu môže byt aj fajčenie? Pokiaľ si zuby pravidelne umývam a som fajčiar, je možné, že príčinou opakovaných zubných kazov pod plombou, resp. výplňou, môže byť aj fajčenie? Ako sa dá najlepšie predchádzať vytvoreniu zubného kazu pod plombou? Ďakujem za odpoveď.

Žlté sfarbenie zubov

Dobrý deň, mojej 8-ročnej dcérke sa sfarbujú zúbky (nie celý povrch) dožlta. O zúbky sa staráme, lieky neberie, mliečne zúbky mala krásne biele aj keď napriek dobrej starostlivosti (potvrdila aj zubárka) pritrafili sa nám aj nejaké kazy, ktoré sme hneď dali opraviť. Zubárka sa k tejto zmene nedokáže vyjadriť… Na prvý pohľad toto sfarbenie vyzerá akoby nemala dobre umyté zúbky a bol na nich povlak, ale nie je… Kde môže byť problém? Ďakujem.

Ochrany zubnej skloviny bez fluóru

Dobrý deň, dermatológ mi neodporúča používanie zubnej pasty s obsahom fluóru. Čítala som, že fluór chráni zubnú sklovinu pred poškodením, a preto sa obávam, že pri používaní bezfluoridových zubných pást sa zvýši kazivosť mojich zubov. Existuje nejaké riešenie ako ochrániť zubnú sklovinu aj bez fluóru? Ďakujem.

Krvácanie a zápal ďasien

Dobrý deň, poprosím o radu. Som v piatom mesiaci tehotenstva a krvácajú mi ďasná len ak si umyjem zuby. Nedávno mi robili zub a z toho miesta mám krvácanie a mám aj zápal asi pozdĺž troch zubov. Používam pastu Meridol... Čo je dobre užívať v takomto prípade? Ďakujem za odpoveď.

Umývanie sonickou kefkou

Dobrý deň. Pomôže hydrosonická zubná kefka naučiť pacienta správnemu spôsobu umývania zubov? Mám problém naučiť sa tento spôsob. Ďakujem za odpoveď.

Časté krvácanie ďasien

Zdravím, chcel by som sa spýtať aká zubná pasta je najlepšia na krvácajúce ďasná, ktoré mi nekrvácajú len pri čistení zubov ale niekedy aj viackrát do dňa. Parodontax po asi polročnom používaní príliš nepomohol. Ďakujem.

Hnedý fľak na zube

Dobrý deň, na dolnom zube /jednotke/ mám fľak veľkosti 2–3 mm svetlohnedej farby. Zub ma nebolí, nie je ani citlivý. Čo ho mohlo spôsobiť a čo s ním? Používam Elmex gél, 1× týždenne už 3 týždeň. Ďakujem.

Svetlohnedé fliačiky na zuboch

Dobrý deň. Dnes som si všimla, že na spodných zuboch z vnútornej strany mám také svetlučko hnedé fliačky. Nikdy predtým som to nemala. Zuby mám úplne zdravé, nemám ani jednu plombu. Mám 21 rokov. Ja si myslím, že je to z jedla-z červenej kapusty. Môže to byt vážne alebo myslíte, že mám chvíľku počkať či to zmizne? Ďakujem.

Čierne sfarbené detské zuby

Dobrý deň, chcem sa spýtať, môj trojročný syn má čierne zúbky, vôbec nechápem prečo, pretože sladké nápoje nepije vôbec alebo minimálne, zúbky umývame pravidelne. Z čoho to môže byt? A čo s tým? Ďakujem za odpoveď.

Ranky pod povlakom na ďasnách

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, moja 15-ročná dcéra ma na spodných zuboch na ďasnách biely povlak. Pod povlakom ma malé ranky. Ústa ju veľmi bolia. O čo môže ísť? Ako sa to dá liečiť? Ďakujem za odpoveď.

Zvýšená tvorba povlaku a zubného kameňa

Dobrý deň, môj 9 ročný syn má zvýšenú tvorbu zubného povlaku a kameňa.Kameň sa mu tvoril aj na mliečnych zuboch, napriek pravidelnému čisteniu zubov 2× denne a návšteve dentálnej hygieny. Veľmi nám záleží na tom, aby sme našli príčinu, je to zdravotný aj estetický problém. Ďakujem za odpoveď, za Vašu ochotu pomôcť.

Odmineralizované zuby

Dobrý deň, čeľustný ortopéd nás upozornil, že dcéra (9 rokov) z dôvodu nedostatočného čistenia zubov má poškodený povrch zubov. V dôsledku zubného povlaku sú niektoré časti zubov odmineralizované – čo sa prejavuje bielymi plôškami. Poradila mám, že existuje prípravok, ktorý môže obnoviť kvalitu zubov (mineralizovať ?). Názov nevedela, tak sme sa pýtali dcérinho stomatológa, ten však o takom niečom nevie. Preto by som sa rád spýtal, či takýto prípravok existuje, prípadne či je iný spôsob ako docieliť nápravu. Ďakujem.

Tvrdý čierny povlak

Dobrý deň. Na predných horných zuboch mám zozadu čierny tvrdý povlak a okolo akoby zožltnutú plochu. Zuby si umývam pravidelne, používam aj ústnu vodu. Pre rokmi som mala vyberací strojček na zuby a musela som ho prestať nosiť kvôli alergii, môže to byť z neho? Zubný lekár mi povedal, že to sú pigmentové škvrny a odstrániť sa to dá vyvŕtaním. Neexistuje aj iná možnosť ako si dať vŕtať do zubu ktorému inak nič nie je? Ako zmierniť alebo zabrániť rozšíreniu? Ďakujem vopred za odpoveď.

Mäkká zubná sklovina

Dobrý deň, ja by som Vás chcel poprosiť o radu… Mám veľmi kazové zuby a aj doktorka mi povedala, že mám veľmi mäkkú sklovinu, že aj keď vŕta, je to ako keby vŕtala do masla…Neviem čo mám robiť, aby sa mi spevnila sklovina, beriem aj doplnky ako kalcium s vit. D…Neviete mi poradiť ešte niečo? Za odpoveď ďakujem.

Chcem sa stať dentálnou hygieničkou

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na zdravotnú školu s odborom asistent. Práve končím 8.ročník základnej školy a rozhodujem sa na akú školu sa mam vybrať, chcela by som sa stať preventistkou alebo dentálnou hygieničkou... Je na to vhodná práve zdravotná škola? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Ukladanie zubného kameňa

Dobrý deň, v poslednej dobe sa mi začal na zuboch ukladať zubný kameň a začali mi žltnúť. Nechápem to, lebo som ešte mladá, nefajčím ,nepijem ani kávu, čaj len zriedka a zuby si čistím stále rovnako aj rovnako dlho. Uvažovala som preto, že by som si dala odstrániť kameň a hneď si zuby aj vybieliť u odborníka ,ale obavám sa toho kvôli tomu, že mam opuchnuté a krvácajúce ďasná, ale nech si ich čistím akokoľvek a čímkoľvek, neprechádza to. Poraďte mi prosím, ako sa zbaviť krvácajúcich ďasien. Čo používať? Ďakujem za odpoveď.

Čo so sfarbenými zubami?

Zdravím, ja by som sa chcel opýtať, že keď som bol menší, bol som lenivý a nejako som si zuby neumýval a trochu zmenili farbu. Chcem sa spýtať, či sa to dá nejako opraviť, alebo vymeniť a približne za koľko? Ďakujem za odpoveď.

Ako dlho si čistiť zuby

Zdravím, chcem sa spýtať ako často a ako dlho si mám umývať denne zuby, keď ich chcem mat čo najviac biele a zdravé? Ďakujem.

Elektrická alebo mäkká zubná kefka?

Dobrý deň, prosím o radu. Keď som bola naposledy na zubnej prehliadke (Slovensko), asi po trojročnej prestávke a spomenula som, že elektrickou zubnou kefkou sa mi po darilo zredukovať zubný kameň, ale naďalej (odkedy si pamätám) mám veľmi citlivé a krvácajúce ďasná, moja zubná lekárka sa na mňa oborila, že si mám kúpiť mäkkú zubnú kefku značky, ktorá sa už niekoľko rokov nevyrába a elektrickú hodiť do koša. Bola som veľmi nepríjemne prekvapená a rozhodnutá na ďalšiu prehliadku nejsť. Môj problém spočíva v malých ústach, kde zubná kefka určená pre dospelých nemá dosť miesta a aj spomenuté krvácania a citlivosť. Má moja zubná lekárka pravdu? P.S. žijem v Anglicku a tu elektrickú zubnú kefku zubní lekári odporúčajú. Za odpoveď vopred ďakujem.

Bielenie pred dospelosťou

Zdravím, chcela by som sa opýtať, či môže moja 14 ročná dcéra používať bieliace prúžky na zuby. Ďakujem za odpoveď.

Krvácanie pri umývaní medzizubnou kefkou

Dobrý večer, používam medzizubné kefky, no pri čistení sa mi sem-tam objaví na kefke krv, je to v poriadku? Ďakujem za odpoveď.

Zuby strácajú belosť

Dobrý deň, dnes ráno som si všimla, že na predných dvoch zuboch sa mi stráca belosť a zuby mám odspodu skoro do polovičky priesvitné. Mám ihneď navštíviť svojho stomatológa, alebo stačí začať brať vitamíny a zmeniť zubnú pastu? Ďakujem za odpoveď.

Odstraňovanie zubného kameňa

Dobrý deň, zaujíma ma, či odstraňovanie zubného kameňa bolí, aj keď je vo väčšom množstve? Ďakujem.

Bolesť po odstránení zubného kameňa

Dobrý deň, odstraňovali mi zubný kameň, ktorého som mal v ústach pomerne dosť, na druhý deň ma začali bolieť zuby alebo ďasná, bolesť sa vyskytuje na jednom mieste nedá sa presne určiť že by to bol zub, nereaguje to na chlad ani na tlak, iba na teplo, bolesť má stúpajúci charakter nie je vyložené ostrá, niekedy pretrváva aj minútu niekedy len pár sekúnd, sama od seba sa objavuje v nepravidelných intervaloch aj keď nič nejem alebo nerozprávam, ukľudňuje sa sama od seba alebo po obyčajnom prekloktaní čistej vody, pri fajčení stúpa aj klesá veľmi rýchlo. Nikdy mi zubný kameň neodstraňovali mal som tam niekde pomerne dosť veľké množstvo, lekárka povedala že sa čuduje že som pod ním nemal skryté kazy kontrolovala mi to dlhšie než trvalo odstránenie kameňa. Tak isto sa bolesť objavuje ak som vystavený stresu odznieva okamžite ako stresová situácia skončí. Absolútne neviem, či sú vám tieto informácie nejak pomocné, či tu len nerozprávam nepodstatné veci, v každom prípade by som chcel počuť čo by to mohlo byť, bolesť po odstránení zubného kameňa klesla o 80-90% stále mám však také "mini-záchvaty" bolesti.

Bieliaca zubná pasta

Dobrý, minule som videla v obchodu bieliacu zubnú pastu za 20 eur. Myslíte, že bude účinnejšia ako obyčajné? Ďakujem.

Sfarbenie plômb od fajčenia

Zdravím, som fajčiar a mám otázku- môže fajčenie spôsobiť sfarbenie bielych plômb? Ďakujem za odpoveď.

Hnedé sfarbenie na stoličkách

Dobrý deň, na zadných zuboch(stoličkách) mám hnedé sfarbenie. Po preventívnej prehliadke mi však doktorka povedala, že nemám žiadny kaz. Ako sa môžem toho sfarbenia zbaviť? Nie je to kaz? Ďakujem za odpoveď veľmi pekne.

Spôsoby medzizubnej hygieny

Pri čistení dentálnou niťou sa mi stáva, že si porežem ďasná a potom mi krvácajú. Viete mi poradiť iný spôsob medzizubnej hygieny? Ďakujem za odpoveď.

Paradentóza a zápach z úst

Dobrý deň, zaujímalo by ma, či môže paradentóza spôsobovať zápach z úst?

Krvácanie ďasien pri umývaní zubov

Dobrý deň, chcem sa spýtať. Mám 31 rokov, pomerne pekné zuby na prvý pohľad, občas nejaký kaz, ale pravidelne navštevujem zubárku. Povedala som jej, že mi krvácajú ďasná pri každom umytí zubov a jej jediná rada bola, že mám používať Lacalut, Prradontax a zubnú kefku Curaprox, lenže toto všetko už používam a už rok mám tento problém. Prosím o radu, čo s tým? Ďakujem.

Odhalené krčky

Dobrý deň, je možné mať odhalené zubné krčky zlou technikou čistenia? Vďaka za odpoveď.

Prvá návšteva dentálnej hygieny

Zdravím, môj ošetrujúci zubár ma poslal na dentálnu hygienu. Viete mi opísať čo sa na takomto sedení robí? Na internete som si prečítala že ide o odstránenie zvápneného zubného povlaku. Ďakujem.

Bielenie zubov tabletkami?

Dobrý deň. Prosím Vás neexistujú tabletky na bielenie zubov? Lebo na mechanické bielenie bojím ísť... Ďakujem za odpoveď.

Hygiena pred bielením

Dobrý deň, je  nutné pred bielením absolvovať hygienu?

Strach z dentálnej hygieny

Dobrý deň! Chcela by som sa opýtať ohľadom dentálnej hygieny. Dnes som bola prvý krát na ošetrení a čaká ma vraj ešte jedno sedenie. Mám z toho veľký strach, nakoľko to dnešné sedenie bolo z mojej strany boj o život. Mám pocit, že pani dentálna hygienička je skôr mäsiar ako človek.... Chcem sa opýtať, či je možné pri dentálnej hygiene lokálne znecitlivenie ( napr. Lidocainom) Ďakujem.

Čierna špina na zuboch

Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať jednu vec. Mám na viacerých zuboch čiernu špinu a nejde to dole. Na dotyk to vôbec nebolí ani pri jedení, ale nejde to proste dole. Buď to je čierny tenučký pásik v ryhe zuba alebo len bodka. Môžem sa Vás prosím spýtať, o čo môže ísť? Vopred ďakujem.

Bezpečné bielenie

Dobrý,  mám 19 rokov a chcela by som mať belšie zuby, používam bieliace pasty ale nijaké pokroky nevidím....mám poškodenú sklovinu na jednom zube, ktorú som si dala už u zubárky napraviť tak, že mi vložila novú "atrapu" skloviny, preto nechcem ísť na bielenie lebo sa bojím, že by mi to mohlo poškodiť opäť sklovinu a to nechcem, a počula som veľa sťažností na bielenie zubov, že po tom čo si prestali bieliť zuby sa zvýšila ich kazivosť, preto sa chcem spýtať, či poznáte nejakú inú ale hlavne funkčnú metódu na môj problém. Počula som taktiež i o nejakých bieliacich pásikoch a chcela by som vedieť váš názor, že či by to nebol jeden z riešení, ale bez toho aby mi to akokoľvek poškodilo moju sklovinu ale taktiež i "atrapu". Ďakujem Vám za pomoc a odpoveď.

Čistenie zubov pri kojení

Dobrý deň. Mám 16 mesačného syna a neviem ako mu mám umývať zúbky, nechce otvoriť pusu, a tak mu aspoň večer vytriem ústa gázou, ale 2x za noc ešte kojím. Bojím sa aby sa mu nespravili kazy. Stačí tá gáza, alebo mu zuby musím čistiť? Môžu sa pokaziť? Ďakujem.

Problém s krvácajúcimi ďasnami

Zdravím. Mám 22rokov a trápia ma bolesti ďasien, krvácanie a neznesiteľný zápach z úst. Začalo to tak, že mi najprv pri čistení zubov krvácali ďasná. Neskôr sa ozvala sama bolesť. Bolia ma ďasná aj po umytí zubov, počas celého dňa. A do tretice sa pripojil ten zápach z úst. Je mi to strašne nepríjemné. Vyskúšal som aj pastu Parodontax, ústnu vodu Sensodyn, pijem čaj zo šalvie, ale nič. Ústna voda mi tu bolesť ďasien neuľaví a ten zápach z úst mám stále. A začalo ma trocha pobolievať ľavé ucho. Ale mám veľký strach navštíviť zubárku. Ale keď už tam som, tak mi je to jedno... Ale bol by som kľudnejší, keby ma dopredu informovala o postupe. A bol by som najradšej, ak by mi pred zákrokom dala pár tabletiek na ukľudnenie. To by som bol vtedy najšťastnejší. Ďakujem za odpoveď.

Recept na domáce bielenie

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, mám prirodzene žltšiu sklovinu používam aj pasty na bielenie a moc to nepomáha. Existuje nato aj niečo iné než len vybielenie od lekára? Napríklad nejaký váš domáci typ... Ďakujem!

Rotačná zubná kefka

Dobrý deň! Začala som používať rotačnú elektrickú zubnú kefku. Počula som však, že poškodzuje zubnú sklovinu, tak som sa chcela opýtať či je to pravda. Zuby mám zdravé a tak si ich nechcem zničiť. Ďakujem.

Starostlivosť o zuby dvojročného dieťaťa

Dobrý deň, prosím o radu ako sa správne starať o zúbky dvojročného dieťaťa. Denne užíva Zymafluor (je to na odporúčanie lekára, žijeme v zahraničí a je to tu bežné). Ráno a večer sa snažíme umývať zúbky zubnou kefkou, ale bez použitia zubnej pasty a následne si vypláchne ústa čistou vodou. Je možné, že by to zvládol aj s ústnou vodou, len neviem, či v jeho veku je vhodná. Ďakujem za odpoveď.

Škvrna na zuboch od liekov

Dobrý deň, v detstve som brávala silné lieky na chronický zápal močových ciest. Keď mi začali vypadávať mliečne zuby a rásť nové, objavili sa mi na zuboch biele škvrny, pričom moje zuby nie sú biele, ale žlté. Biele škvrny mám už čiastočne odstránené ale trápia ma moje žlté zuby, pretože už v minulosti som sa pokúšala o ich vybielenie ale nepomohlo mi to, a preto moja otázka znie: či existuje vôbec nejaký spôsob trvalého vybielenia zubov. Za odpoveď vopred ďakujem.

Bielenie laserom

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na Váš názor na metódu bielenia zubov laserom. Či je efektívna, či nepoškodzuje zuby, prípadne, či mi viete poradiť niečo lepšie. Ďakujem a prajem pekný deň.

Zápach po čistení dentálnou niťou

Dobrý deň. Mám 21 rokov. Môj problém spočíva v tom, že v pravej hornej časti chrupu, medzi 5-6 zubom cítim po čistení dentálnou niťou silný zápach. Začalo to asi pred rokom. Hneď som navštívila moju zubnú lekárku, ktorá mi povedala že to bude jedine zlou hygienou. Poctivo však každý deň používam dentálnu niť. Keď som nedávno znova navštívila zubárku s tým, že sa mi to nezdá, odpovedala mi nech sa nehnevám, ale že s tým mi ona nemá ako pomôcť. Posledný mesiac si všímam začínajúci zápach už aj medzi 4-5 zubom, avšak už aj s krvácaním pri použití nite. Už naozaj neviem čo mám robiť, úprimne poviem že neverím svojej zubárke reči o tom, že sa s tým nič nedá robiť.... Ďakujem za odpoveď.

Biela Perla

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, aký máte názor na Bielu Perlu. Či veľmi zubom neškodí, a keby popraskala sklovina, či sa dá dať nejako do poriadku. Ďakujem.

Krvácajúce ďasná

Príjemný dobrý deň. Mám 28 rokov, pravidelne chodím na preventívne prehliadky, ale za posledné dva roky mi krváca z ďasien. Ďasná nie sú červené, ale pri zahryznutí do ovocia mi ďasno alebo aj iné potraviny poškodia a krvácajú. Je zaujímavé, že sa krvácanie objavilo aj samo od seba teda v čase, keď som neprimal potravu. Používam Curaprox ultra soft zubnú kefku a Meridol - paradontax pastu, ale krvácanie mi nezastavilo. Taktiež mi odporučili curasept ústnu vodu ani to nezabralo. ( Som nefajčiar žiadne lieky neberiem), ďakujem za odpoveď.

Bielenie plombovaných zubov

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na Váš názor na bieliace prúžky crest whitestrips 3d white advanced vivid, ktoré som si objednala. Pri čítaní recenzií, sa mi zdajú ako celkom dobré riešenie bielenia a hlavne cenovo dostupnejšie, ako ambulantné bielenie. Zaujímalo by ma, že keď mám na predných zuboch biele plomby, či mi nebude vidno rozdiel, keďže zub sa vybieli a či sú nie veľmi agresívne k zubom, pretože mám skôr citlivejšie, a ak sa naruší sklovina, či nie je možná väčšia kazivosť. Ďakujem.

Čierny fľak na zube

Dobrý, chcela by som sa spýtať, že ja mám taký čierny fľak na dolnej stoličke, ale už to mám strašne dlho- asi také tri roky, no a zubárka mi povedala, že to je vraj defekt skloviny či pigment zubu, ja presne neviem. Je to vlastne pravda?

Žlté zuby

Dobrý deň, mám žlté zuby, nech ich čistím ako chcem. Vyskúšala som už všetky zaručené bieliace zubné pasty a žiadna nefungovala. Čo sa s tým dá robiť? Ďakujem za odpoveď.

Krvácanie ďasien

Zdravím, mám otázku- vždy, keď sa pokúsim si čistiť priestor medzi zubami špeciálnymi kefkami a niťami, mi začnú silno krvácať ďasná a tak sa zľaknem, že zasa na pár týždňov prestanem. Je to normálne alebo je to paradentóza? Ako tomu môžem zabrániť? Ďakujem za radu.

Čierny povlak na detských zuboch

Dobrý deň, môjmu ročnému synovi sa po prerezaní zúbkov vytvára okolo každého čierny povlak. Nepapá a nepije nič sladké, ani čaj, len čistú kojeneckú vodu a nutrilon. Prosím, poraďte, čo to môže spôsobovať. Ďakujem.

Vplyv dojčenia na zubnú sklovinu

Dobrý deň,  mám 15 mesačnú dcérku, ktorú dojčím cez deň aj v noci. Chcela by som sa opýtať na Váš názor, či ohrozuje dieťa nočné dojčenie rozpadom zubnej skloviny? Veľmi rada by som pokračovať v dojčení čo najdlhšie a žiaľ, dcérka sa v noci opakovane dožaduje prsníka. Ďakujem za odpoveď!

Medzizubné kefky

Dobrý deň, moja hygienička mi dala medzizubné kefky ale zdajú sa mi malé. Mám si kúpiť väčšie?

Ako často na dentálnu hygienu?

Dobrý deň, ako často by ste odporučili návštevu profesionálnej dentálnej hygieny? Ďakujem

Dentálne pomôcky

Dobrý deň, zaujímalo by ma, čo má lepší efekt- medzizubné kefky alebo dentálna niť? Ďakujem za radu.

Odvápňovanie zubov

Dobrý deň, môjmu 13-ročnému synovi sa vraj odvápňujú zuby. Čo mám urobiť, aby sa to zlepšilo? Ďakujem za radu veľmi pekne.

Životnosť medzizubnej kefky

 Dobrý, rád by som sa informoval, či je medzizubná kefka len na jedno použitie, alebo ju môžem použiť znova? Ako často ju musím vymieňať?

Uviaznutá zubná niť

Dobrý deň, pri čistení medzizubných priestorov sa mi pretrhla zubná niť a aj po opakovanom prečistení či už medzizubnou kefkou, alebo zubnou niťou tam stále kúsok z nite ostal a je to dosť nepríjemné. Je možné, aby sa kúsok samovoľne odstránil, alebo je potrebné vyhľadať stomatológa? Ďakujem veľmi pekne za radu.

Sladenie

Dobrý deň, je podľa vás pre zuby zdravšie sladiť cukrom či medom?

Návšteva dentálnej hygieničky

Dobrý deň. Som objednaná k dentálnej hygieničke. Vraj si mám so sebou priniesť všetky pomôcky ktoré používam na čistenie zubov. Je to naozaj nutné? Nestačí len zubná kefka?

Rýchla tvorba zubného kameňa

Dobrý deň, mám 26 rokov a pravidelne si čistím zuby. Viacero ľudí ma pochválilo, že ich mám pekné a biele. Môj problém je, že už pár rokov sa mi tvorí zubný kameň a musím chodiť na odstraňovanie k dentálnej hygieničke, čo by nebol až taký problém, ale všimla som si že čím viac tam chodím, tým rýchlejšie sa mi tvorí zubný kameň. Niekedy stačilo prísť tak raz za pol roka a teraz by som potrebovala aj po 3 mesiacoch... Je možné, že pravidelné odstraňovanie zubného kameňa urýchľuje jeho tvorbu? Ďakujem 

Opuch ďasien

Zdravím, mám 15 rokov, a na zuboch trvalý strojček. Začali mi však opúchať ďasná, hlavne medzi dolnými zubami. Viete mi poradiť na to nejakú ústnu vodu alebo olej? Vďaka.

Hnedý pigment na zuboch

Dobrý deň, chcem sa spýtať či naozaj ako sa všade píše neexistuje žiadne neškodlivé riešenie na to, že môj pigment za zuboch je hrozný. Napriek pravidelnej návšteve u dentálnej hygieničky a pravidelnej starostlivosti, ktorá je podľa hygieničky správna, je po týždni výsledok rovnaký. Zuby z vnútornej strany sú úplne hnedé, a z vonkajšej takmer tiež.. občas si to prejdem sódou bikarbónou ale nechcem si ich úplne poškodiť.. mám to v podstate len od doby čo som začala hygieničke pravidelne chodiť, trvá to asi dva roky a mám 27 rokov. Neexistuje žiadna pasta, alebo prípravok? Prosím o radu. Ďakujem pekne

Zbrúsené zuby

Dobrý deň. Mám výrazne zbrúsené obe horné jednotky (takmer 1/3 zuba) a aktuálne nosím snímateľný (retenčný) aparát (platne s kovovými drôtmi). Chcel by som si dať dorobiť tieto dva zuby estetickou rekonštrukciou. Preto sa pýtam, či nebude vadiť materiálu, z ktorého budú zuby dotvorené a či nemôže dôjsť k nejakému prasknutiu alebo podobne. Ďakujem za odpoveď.

Dajú sa vybieliť len dva zuby?

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, dajú sa vybieliť iba čisto dva zuby ? Očné zuby ,, 3“ mám žltší odtieň, ako ostatné zuby, je možné že by sa len tie dva zuby vybielili na belosť ostatných zubov ? Starám sa pravidelne o zuby a dosť mi to vadí že ich odtieň je aj o niekoľko stupňov žltší, nemám ani jeden kaz. Ďakujem za odpoveď

Priesvitné zuby po bielení

Dobrý deň, pred dvoma mesiacmi som si dala vybieliť zuby laserom. Vždy som používala bieliace pasty, takže so s ich používaním neprestala. Teraz ma začali pobolievať dva presné zuby a všimla som si, že začínajú byť dopoly priesvitné. Vždy boli na konci trošku priesvitné, ale teraz sa to zhoršuje. Myslíte, že som si porušila zubnú sklovinu? Dá sa navrátiť zubom ich belosť? Vždy som mala pekné zuby a teraz je to dosť viditeľné, takže ma to trápi. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Bielenie zubov sódou a citrónom

Dobrý večer, chcela by som sa opýtať na Váš názor ohľadom bielenia zubov pomocou sódy s citrónom. Je to bezpečné? Ďakujem za odpoveď.

Zápach ďasien

Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu. Trápi ma zápach ani nie z úst, ale skôr ďasien. Myslím, že ho nie je cítiť von, skôr ho cítim ja, nie stále, ale tak raz za dva dni. Niekedy keď si prstom pretriem ďasná nad hornými zubami cítim zápach aj na prstoch. Je to niečo vážnejšie? Môže to súvisieť s tým, že hore nemám „založené“ zuby 2,3,5 a mám na nich porcelánové zuby? Za odpoveď ďakujem.

Bielenie zubov akceleračnou lampou

Dobrý deň, Už dlhší čas zvažujem ,že si dám vybieliť zuby akceleračnou lampou. Počula som, že môže dôjsť k poškodeniu sietnice. Neviem či tomu mám veriť ale mám obavy z tohto zákroku. Taktiež sú veľké cenové rozdiely u jednotlivých zubárov, súvisí to s kvalitou? Môžete mi prosím poradiť? Ďakujem

Ako čistiť rany po extrakcii zubov?

Dobrý deň, pred štyrmi dňami mi vytrhli dva zuby múdrosti, ešte neboli vyrastené spopod ďasna a lekár povedal, že si rany už môžem opatrne čistiť mokrou kefkou bez pasty. Ostatné zuby si čistím opatrne, ale čistiť tie rany sa bojím. Nechcem ich poškodiť. Je to naozaj bezpečné? Cítim, že mám v ústach také hlieny alebo také niečo, je to normálne alebo je to kvôli tomu, že si teraz zuby slabšie čistím? A ešte by som sa chcel spýtať akú ústnu vodu by som mohol teraz používať, aby som to nepodráždil. Používam repík, ale Listerin, ktorý mám doma sa bojím použiť, lebo mi príde príliš agresívny. Stačilo by, ak ho zriedim s vodou? Poraďte prosím, pekne ďakujem.

Ako odstrániť ryhy na stoličkách?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako by sa dali odstrániť sfarbené ryhy na stoličkách u môjho 10 ročného syna. Náš zubár mi povedal, že to môže byť sfarbené od pitia čaju. Bojím sa, aby sa mu neurobil kaz, o zuby sa staráme- používa zubnú pastu aj ústnu vodu Elmex. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď!

Odstraňovanie zubného kameňa ultrazvukom

Dobrý deň! V nejakej diskusii na internete som čítala, že odstraňovanie zubného kameňa ultrazvukom môže poškodiť zuby, resp. plomby môžu skôr vypadnúť. Je to pravda? Ďakujem za odpoveď.

Mám tristo eur na opravu zubov aj s vybielením

Dobrý deň, mám vážne pokazené posledné spodné stoličky a zopár malinkých kazov. Mám ale strašný strach zo zubárov. Je možné, že by ma uspali a spravili všetky zuby naraz? Ak áno, koľko by to stálo? Som ochotný zaplatiť 300€ aj s vybielením. Zuby ma nebolia, len sú už v zlom stave a chcem odstrániť tie malé kazy skôr, než sa zväčšia. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Nekvalitná práca dentálnej hygieničky

Dobrý deň, asi pred mesiacom a pol som bola u dentálnej hygieničky. Odstránila mi zubný povlak aj kameň, teraz sa mi však robí znova a okrem toho ma bolia ďasná. O zuby sa dobre starám a pravidelne si ich čistím, je možné že dentálna hygienička odviedla svoju prácu nekvalitne? Môžem jej prácu reklamovať? Ďakujem za radu.

Dentálna niť

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako správne používať dentálnu niť. Ďakujem za radu.

Dedičná paradentóza?

Dobrý deň, na preventívnej prehliadke s mojím desaťročným synom zubárka našla zápal ďasien a vyjadrila sa, že to môže byť začiatok paradentózy.  Je možné, že to zdedil po mne?

Čistenie ústnou vodou

Dobrý deň, ideme kempovať a chcem sa spýtať, či bude stačiť, ak si počas tej doby (5 dní) budem umývať zuby len ústnou vodou. Nebudeme tam mať veľa vody totiž a nechcem ju zbytočne míňať ešte aj na čistenie zubov. Veľmi pekne vám ďakujem.

Problém s medzizubnou kefkou

Dobrý deň. Môže byť, že žiadna z medzizubných kefiek mi nevyhovuje? Mám taký problém, že žiadna sa mi medzi zuby nezmestí. No moja zubárka ma presviedča, že ju tam musím dostať nasilu. No bojím sa, že si zlomím zuby okolo.

Dentálna hygiena

Dobrý deň, ako často môžem za rok absolvovať dentálnu hygienu? Mám dosť problém s tvorbou kameňa, no bojím sa, že sa mi zničia alebo poškodia ďasná.

Zapečatené zuby a hygiena

Dobrý deň, rada by som sa informovala, keď sú zuby zapečatené, nemusí sa potom až tak dbať na hygienu dieťaťa? Ďakujem za radu.

Deti a čistenie zubov.

Zdravím Vás. Koľkokrát za deň sa musia malým deťom čistiť zúbky? Je to podobne ako u dospelých, či stačí raz?

Môžem odmietnuť pieskovanie?

Dobrý deň. Rád by som sa spýtal, či môžem mojej hygieničke odmietnuť pieskovanie. Neželám si, aby mi to viac robila. Naposledy som mal z toho krvavé celé ústa a nemohol som nič jesť. Ďakujem za radu.

10. diel: Estetické zákroky u zubného lekára a dentálnej hygieničky

Ako si správne čistiť zuby a kde najčastejšie vznikajú zubné kazy.

Problémy detských zubov

Aj malé deti môžu postihnúť nepríjemné problémy so zubami. Jedným z najčastejších je černanie detských zubov, za ktoré môže vo väčšine prípadov nesprávna ústna hygiena.

Čo to je dentálna hygiena a kto ju vykonáva - úvod

Dentálna hygienička či hygienik je špecialista, ktorého cieľom je preventívne zabrániť vzniku problémov v dutine ústnej ako je zubný kaz, zápal ďasien a parodontitída a vyliečiť alebo zastaviť už vzniknuté ochorenie a udržať dosiahnutý terapeutický výsledok.

Dentálna hygiena doma

Dentálnu hygienu odporúčame vykonávať správnou technikou, správnymi pomôckami. S výberom vhodných pomôcok vám najlepšie pomôže odborník. O výbere vhodnej základné pomôcky - teda zubnej kefky, zubnej pasty, pomôcok na čistenie medzizubných priestorov a jazyka - sa informujte u svojho zubného lekára alebo dentálnej hygieničky.

Návšteva dentálnej hygieničky

Ak trpíte niektorým z nižšie uvedených príznakov, mali by ste vyhľadať zubného lekára a dentálnu hygieničku.

Čím - Aké zvoliť pomôcky

Starostlivosť o zuby je potrebné vykonávať viacerými pomôckami. Nestačí nám iba zubná kefka a pasta. Pokiaľ chcete predísť vzniku zubného kazu, zápalu ďasien a parodontitídy - zápalu celého závesného aparátu, je dôležité pravidelne a dôkladne mechanicky odstraňovať zubný povlak pomocou vhodných pomôcok a vedieť ich správne používať.

Techniky čistenia

Ani tá najlepšia , najdrahšia kefka, hoc aj elektrická, vám sama o sebe žiadúcu kvalitu očisty vášho chrupu nezaručí. Ak si neosvojíte správnu techniku a návyky - nemá váš chrup šancu prežiť v plnom zdraví.

Ako často ju navštíviť

Svoju dentálnu hygieničku navštevujte pravidelne. Návštevou u tejto odborníčky ale nenahradíte kontrolu u zubného lekára. Každý má svoju špecifickú úlohu v prevencii a starostlivosti o orálne zdravie. Pracujú ako tím.

Čo ma tam čaká

Dentálna hygienička je odborníčka s licenciou k výučbe ústnej hygieny a výkonom v dutine ústnej. Ako pomocníčka zubného lekára používa vedecké metódy na kontrolu a prevenciu stomatologických ochorení tak, aby pomohla jednotlivcom i skupinám obyvateľstva na získanie a udržanie zdravia chrupu a ďasien.

Koľko to stojí

Výdavky na prostriedky zubnej a medzizubné hygieny (zubné pasty, zubné a medzizubné kefky, nite, roztoky na výplachy, a pod) vždy zostanú neporovnateľne nižšie ako náklady na odbornú parodontologickú a neskôr protetickú liečbu. Ak ste šetrný, nešetrite na hygiene chrupu!

Kde ju nájdem

Zuby si vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Nejde len o to, denne si čistiť zuby, ale aj si ich nechať aspoň dvakrát do roka prezrieť odborníkom. Podľa lekárov na pravidelné prehliadky dvakrát ročne chodí asi 66% populácie.

Prevencia chorôb

Ochorenia dutiny ústnej, predovšetkým zubný kaz a ochorenia parodontu, majú v súčasnosti charakter ochorenia s hromadným výskytom. Ich prevencia je z tohto dôvodu neoddeliteľnou súčasťou stomatologickej lekárskej i ošetrovateľskej činnosti. Cieľom je predchádzať vzniku ochorení v ústnej dutine, zabrániť ich ďalšiemu šíreniu, vzniku lokálnych aj celkových komplikácií a trvalých následkov vedúcich k strate funkcií orgánov dutiny ústnej.

Pôvodcami chorôb

Zubný povlak je neviditeľný film baktérií, ktorý sa tvorí na povrchu našich zubov. Ak sa baktérie premnožia, vylučujú toxické látky a kyseliny, ktoré odvápňujú sklovinu (vzniká zubný kaz) a dráždia ďasná.

Vplyv výživy

Každá dentálna hygienička by sa mala orientovať v oblasti výživového poradenstva, pretože o vzťahu výživy k zubnému kazu je všeobecne známe, že vhodná skladba potravy je nutná k zdravému vývoju jedinca a častá konzumácia cukru je jedným z dôvodov častého vzniku zubného kazu.

Deti

Okrem každodennej starostlivosti o zuby je dôležitá aj návšteva zubného lekára. Dieťa by malo navštíviť stomatológa v čase, keď sa mu prereže prvý zub. Čím skôr prebehne prvá návšteva, tým väčšia šanca je zabrániť vzniku problémov.

Starostlivosť o chrup dospelých

Na prevenciu je dôležitá správna a pravidelná ústna hygiena, fluoridácia, zdravá strava a pravidelné preventívne návštevy zubného lekára 2x do roka. Kontroly u stomatológa a dentálnej hygieničky umožňujú najmä včas objaviť akýkoľvek problém v dutine ústnej. Ak nie je včas liečený, vyvoláva nepríjemné komplikácie. Neliečený zubný kaz pokračuje do hĺbky, ohrozuje zubnú dreň a môže spôsobiť stratu zuba.

Vek

S umelým chrupom možno viesť v rámci možností kvalitný a spokojný život bez nutnosti vzdať sa svojich koníčkov a iných radostí. Vlastné zuby sú nenahraditeľné pri hryzení a rozdrobovaní potravy a majú pomerne zásadný význam pre správnu artikuláciu pri hovorení. Ak o chrup či jeho časť prídeme, je potrebné ho nahradiť zubnou náhradou, aby nám tieto schopnosti zostali zachované.

Starostlivosť o chrup v tehotenstve

V čase tehotenstva je ženský organizmus ovplyvnený výraznými hormonálnymi zmenami. Povera, že každé dieťa stojí matku jeden zub a že jej odoberá vápnik, nie je pravdivá. Štúdie dodnes nič také nepreukázali. Naopak sa zistilo, že vyššia kazovosť zubov v tehotenstve spôsobuje predovšetkým zmenené vnímanie chuti, väčšia konzumácia sladkých a kyslých potravín a zhoršená ústna hygiena matky

Zuby a fajčenie

Fajčenie má veľký negatívny vplyv na ústnu dutinu - okrem estetického hľadiska je to najmä vplyv na sliny, chuť a vplyv na vznik mnohých chorôb.

Starostlivosť o chrup so strojčekom

O zuby so strojčekom je nutné starať oveľa častejšie a dôkladnejšie než o vlastné zuby bez strojčeka. K efektívnemu čisteniu zubov, ďasien a zubných strojčekov sú potrebné špeciálne pomôcky a techniky. Je nutné si na dôkladné čistenie navyknúť, aby boli zuby zdravé a pekné aj po odstránení strojčeka.

Diabetik a starostlivosť o zuby

Ochorenie cukrovkou so sebou prináša tiež zvýšené riziko vzniku chorôb dutiny ústnej, najmä zubného kazu, ochorenie závesného aparátu zuba (parodontu) a ďasien. U diabetikov tieto ochorenia nielen ľahšie vznikajú, ale zároveň mávajú aj ťažší priebeh.

Ústna hygiena u hendikepovaných pacientov

Hendikep sa dá stručne charakterizovať ako dlhodobé alebo trvalé obmedzenia prirodzených aktivít človeka, ktoré zvyšujú riziko vzniku ďalších ochorení, teda aj zubného kazu a ďalších chorôb úst. Základný problém tkvie v hygiene dutiny ústnej, v nemožnosti zvládnuť techniku čistenia zubov, v správnej výžive a v pravidelných kontrolách u zubného lekára.

Správna strava pre tehotné

Mliečne zuby dieťaťa sa začínajú vyvíjať už v prvej polovici tehotenstva a najdôležitejšia časť ich vývoja – mineralizácia a spevňovanie skloviny – prebieha v posledných troch mesiacoch. Dôležitý je teda dostatok bielkovín, vlákniny, vitamínov a vápnika z mliečnych výrobkov už počas tehotenstva.

Rovnanie zubov

Vzhľad chrupu, najmä ortodontické chyby hrajú významnú úlohu v celkovom telesnom vzhľade.

Bielenie zubov

Bielenie zubov vykonávali už starí Egypťania pomocou prírodných materiálov - sódy a popola. Profesionálne bielenie pod dohľadom zubného lekára sa praktizuje viac ako 150 rokov. Biele zuby zvyšujú atraktivitu, sebavedomie a omladzujú.

Zubné šperky

Súčasťou estetickej starostlivosti môže byť aj nalepenie zubných šperkov. Jedná sa o bezbolestnú a bezpečnú aplikáciu dentálnych šperkov na povrch zuba.

Estetická starostlivosť - úvod

Pojem estetická stomatológia vyjadruje snahu modernej stomatológie o čo najprirodzenejší a harmonický vzhľad chrupu pacienta. Okrem základných funkcií chrupu, ku ktorým patrí odhrýzanie a rozdrobovanie potravy, hrajú totiž zuby dôležitú úlohu aj pri artikulácii (tvorbe hlások) a zásadným spôsobom ovplyvňujú celkový výraz tváre. Dokonalý úsmev je našou vizitkou, podľa ktorej nás okolí hodnotí.

Preventívne programy - úvod

V spoločenskom živote je veľké množstvo činností, ktoré so starostlivosťou o zdravie zdanlivo nesúvisia, môžu však zdravie pozitívne či negatívne ovplyvňovať. Je preto potrebné, aby ľudia vedeli, chceli, ale tiež mohli zdravo žiť. Toho je možné dosiahnuť komplexne vykonávanú výchovou k zdraviu.

Preventívne programy pre dospelých

Zubné zdravie dospelých je záležitosťou, ktorú majú v kompetencii predovšetkým samotní jednotlivci. Dospelí nie sú deti a preto by sa o stav svojho chrupu a úst mali zaujímať sami.

História dentálnej hygieny

Prvým na svete, kto inicioval úlohu dentálnej hygieničky vo výučbe ústnej hygieny, a kto zorganizoval v roku 1913 prvý odborný kurz v novozaloženej škole pre dentálne hygieničky v USA, bol Dr. Alfréd Fones.

Dentálna hygiena v Českej republike

V roku 1996 sa priradila Česká republika k vyspelým krajinám svojím rozhodnutím vytvoriť novú stomatologickú profesiu dentálnej hygieničky. Vo školení roku 1996/1997 sa začala výučba trojročného vyššieho odborného štúdia absolventov stredných škôl v odbore Diplomovaná dentálna hygienička v štátnej škole v Ústí nad Labem a v prvej súkromnej vyššej zdravotníckej škole pre dentálne hygieničky v Prahe.

História zubnej kefky

Prvý dochovaný záznam o tom, že človek sa staral o svoje zuby, pochádza z doby babylonskej a je starý 3500 rokov. Babylončania používali na očistu chrupu "žuvacie konáriky." Zatiaľ sú nám známe zo zubnej starostlivosti najstarších čias skôr len hygienické náznaky.

Liečba citlivých zubov

Pre úspešnú liečbu dentínovej hypersenzitivity je nutná spolupráca pacienta. Predovšetkým, najdôležitejšou prevenciou je pravidelné čistenie zubov po každom jedle, aspoň dvakrát denne. Ak človek nemá možnosť použiť zubnú kefku, mal by použiť žuvačku Orbit. Žuvačka bez cukru podporí tvorbu slín a tie potom pomôžu s bojom proti zvyškom jedla. Aspoň raz denne by človek mal použiť medzizubné kefky, ktorá vyčistí medzizubné priestory.

Nové prístroje na liečbu zubného kazu

Iba asi 30% kazov, ktoré na našich zuboch už existujú, možno odhaliť pomocou klasického vyšetrenia zubným lekárom pomocou sondy a zrkadla. 60%, zatiaľ "neviditeľných" kazov, možno nájsť pri röntgenologickom vyšetrení. Ďalších cca 15%, nemožno kvôli veľkosti alebo miestu výskytu zistiť ani röntgenologicky. Teraz možno aj tieto kazy objaviť bez toho, aby museli bolieť alebo ich bolo vidieť.

Zápach z úst

Zápach z úst, odborne halitóza, je problém všetkých vekových kategórií. V spoločnosti sa o ňom veľa nehovorí, ale je vnímaný veľmi negatívne. Môže sa objaviť už u malých detí. Prevažne sa objavuje u mladistvých. Postihuje ženy aj mužov. Je prítomný všade tam, kde sú hlavne premnožené anaeróbne baktérie.

Detské zúbky

Dobrý deň. Ako je to s čistením zubov u novorodencov? Kedy začať čistiť zuby?

Odstráni mi hygienik žlté škvrnky na zuboch a pri ďasnách?

Dobrý deň, v poslednej dobe mám taký problém, že sa mi tvoria žlté škvrnky na zuboch pri ďasnách, asi kameň, plak alebo škvrny z kávy a podobne...toto odstraňuje dentálny hygienik hneď pri prvej návšteve? Ako sa to odstraňuje? Dá sa u hygienika podstúpiť niečo, ako mierne prečistenie alebo odstránenie nánosov, zafarbenia (nemyslím úplné bielenie). Ďakujem.

Sfarbia sa?

Mám už tri mŕtve zuby a 26 rokov...moja mama má tiež zopár zubov bez nervu a niektoré sa jej dokonca sfarbili dožlta či dosiva. Hrozí toto aj mne? Vždy je to tak, že mŕtvy zub sa časom zafarbí alebo to tak nemusí byť?

Je bielenie iba kozmetická záležitosť?

Dobrý deň, zaujímalo by ma, či je bielenie zubov iba kozmetická záležitosť alebo pri ňom dochádza aj k nejakým pre zdravie ústnej dutiny prospešným procesom. Alebo to môže práve uškodiť? Ďakujem.

V čom spočíva Air Flow?

Dobrý deň, mohli by ste mi vysvetliť, ako sa odstraňujú pigmenty - teda postup air flow metódy? môj zubár mi povedal, že pigmenty, ktoré mám na stoličkách by musel vŕtať a potom plombovať. Alebo sú nejaké štádia pigmentov a nie všetky sa dajú odstrániť metódou air flow? Ďakujem.

Čo je príčinou napuchnutia ďasien?

Dobrý deň, mám problém s ďasnami, ktoré napúchajú a je to veľmi nepríjemne, nemôžem jesť ovocia ako jablká, orechy, kivi, čo je príčinou? Ďakujem.

Fluoridácia i pieskovanie.

Dobrý deň. Len by som sa rada informovala, či moja hygienička koná správne. Chodím tam dvakrát za rok a raz mi dáva na zuby taký gél – výživa, a druhýkrát mi robí pieskovanie – na odstránenie nečistôt a škvŕn z povrchu zubov. Je to podľa vás v poriadku? Nemala by mi robiť obe veci naraz? Keď to už vyčistí, nemala by hneď aplikovať i výživu?

Vložka v zube a hygiena.

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, môžem ísť na dentálnu hygienu, aj keď mám v zube vložku? Alebo si mám počkať na doliečenie a ísť na dentálnu hygienu po plombe? Za aký čas je to vhodné? Ďakujem za odpoveď.

Škodí popcorn zubom a ďasnám?

Zdravím Vás. Chcem sa informovať, či je popcorn škodlivý pre zuby. Myslím aj popcorn celkovo, ale aj tie šupinky z neho (z kukurice). Vďaka za informáciu.

Lieky a čistenie zubov.

Dobrý deň. Užívam lieky na prechladnutie – Paralen a potom sprej do hrdla. Ja sa chcem spýtať, či je vhodné, keď si umyjem zuby a potom užijem lieky. Alebo mal by som to robiť naopak? Že najskôr lieky a až potom umytie? Ďakujem veľmi pekne.

Príliš silná bolesť pri úkone dentálnej hygieničky

Dobrý deň! Chcela by som sa opýtať ohľadom dentálnej hygieny. Dnes som prvýkrát navštívila dentálnu hygieničku a mám veľkú obavu, lebo mám ísť k nej opäť ešte na jedno sedenie. Napriek tomu, že mi tvrdila, že je to bezbolestné, bol to pre mňa boj o život.... a pani dentálna hygienička mi pripadala skôr ako mäsiar, nie ako človek. Chcela by som sa opýtať, či je taká možnosť, že na želanie pacienta sa dá použiť napr. lokálne znecitlivenie. Ešte by som sa sa chcela opýtať ohľadom ústnej vody, či je dobré ju používať, nakoľko mi hygienička povedala, že to je len voňavka do úst. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Veľmi sa mi zhoršil chrup

Pani doktorka, prosím o radu, v poslednej dobe sa mi začal ukladať zubný kameň, žltnú mi zuby, mám opuchnuté ďasná, ktoré krvácajú a pritom robím všetko podľa pokynov – aj to, ako mám zuby čistiť, vyhýbam sa horizontálnym pohybom, mám mäkkú zubnú kefku, medzizubné kefky, nite, kvalitné zubné pasty, vody, zuby si čistím krúživými pohybmi. Keď som sa na to pýtala zubára, vraj si mám lepšie umývať zuby, iba ma odbil. Ako mám postupovať ďalej? Moje zuby vôbec nevyzerajú adekvátne starostlivosti, som zúfalá :(...

Môže za to bieliaci gél?

Dobrý deň, mám problém s citlivými zubami, nikdy predtým som to nemávala ale použila som bieliaci gél, používala som ho podľa návodu asi týždeň v intervaloch 2x za deň a teraz mám naozaj úplne precitlivenú sklovinu, nemôžem zjesť ani vypiť niečo studené alebo vrelé. Čo s tým? Dá sa to nejako upraviť – navrátiť? Urobila som chybu, že som ten gél použila?

Od ďasna nadol alebo krúživými pohybmi?

Dobrý deň, chcela by som si overiť, ako to teda je s používaním zubnej kefky :). Kedysi sa ku mne dostala informácia, že zuby je potrebné čistiť krúživými pohybmi a nie horizontálne. Teraz zasa, že by sme si mali čistiť zuby krátkymi pohybmi od ďasna smerom nadol. Tento spôsob mi však príde strašne zdĺhavý. Dentálna hygienička mi správny spôsob už ukázala ale chcela som sa opýtať, čo by sa mohlo stať, ak si budem zuby stále čistiť krúživými pohybmi.

Zvýšená suchosť v ústach

Dobrý deň, trpím zvýšenou suchosťou v ústach. Nie je to dlho čo trpím týmto ochorením a keďže mám väčšie problémy s kazovosťou chrupu, chcel by som začať navštevovať ambulanciu dentálnej hygieny. Máte skúsenosti s podobnými pacientami? Sú bežne ošetrovaní alebo mám hľadať nejaké špeciálne pracovisko? Čo by ste mi odporučili? Vďaka.

Vhodnosť vlákien zubných kefiek.

Chcem sa spýtať, ktoré druhy zubných kefiek sú vhodné na používanie? Soft, medium, či hard? Niektorí lekári tvrdia jedno a druhí zasa iné.

Zápal ďasien.

Dobrý deň. Od februára mám 2 porcelánové zuby. A potom som mala pocit, že na tej strane nemôžem silnejšie zahryznúť. Keď som jedla, tak som radšej jedla na druhej strane. Už asi týždeň som cítila veľkú bolesť. Nemohla som vôbec zahryznúť do ničoho.... Zašla som za zubárkou. Ona mi povedala, že mám zápal ďasien. Dala mi zubnú pastu Parodontax, ale aj pri čistení, aj pri jedení to strašne bolí. Neviem, či v ďasnách nemám aj hnis, a aj keby som naozaj mala...je to nad zubom, tak neviem, ako to môžu vyriešiť... Odobrať porcelánový zub? Ďakujem vopred.

Dentálna hygiena zvierat.

Zdravím Vás. Moja otázka sa týka ústnej hygieny zvierat. Je potrebné chodiť na ňu aj s iným domácim zvieraťom, ako je pes?

Platí sa za vstupnú prehliadku?

Dobrý deň. Rád by som sa spýtal, či sa u hygieničky platí aj za vstupnú prehliadku. Vrelá vďaka.

Správne používanie zubnej nite

Mám takú možno hlúpu otázku :). Keď používam zubnú niť, mám ťahať dohora alebo mám celú tú niť pozdĺžne vytiahnuť? Ak čistím dohora a možno trošku násilím tú niť vytiahnem, je možnosť poškodenia?

Čierna špina na zuboch

Dobrý deň. Mám takýto problém. Mám na viacerých zuboch čiernu špinu a nejde to dole. Na dotyk to vôbec nebolí ani pri jedení, ale nejde to proste dole. Buď to je čierny tenučký pásik v ryhe zuba alebo len bodka. O čo môže ísť, prosím Vás? Vopred ďakujem :)

Podráždené a bolestivé ďasná

Pri bielení zubov (doma ale gél mám od dentálnej hygieničky) som si podráždila ďasná, bolí ma ľavá horná strana. Mohlo to prerásť až do zápalu? Ako by sa to prejavilo? Už je to tretí deň, bez analgetík sa tá bolesť nedá vydržať. Prosím poraďte či mám prikladať teplé alebo studené obklady, prípadne čomu sa vyhýbať. Citlivá na jedlo, teplé ani studené nie som. Koľko môže asi toto podráždenie pretrvávať? Hygienička mi poradila, že si mám ďasná natierať s hojivou masťou, napr. Infadolanom, môže byť? Ďakujem.

Dá sa ten zub zachrániť?

Vážený doktor, mal by som na Vás otázku - pred cca rokom ma neuveriteľne začal bolieť jeden z horných zubov - na pohotovosti mi zub odvŕtali komplet a nechali otvorený. Môj zubár povedal, že mám ísť na dentálnu hygienu / kedysi som chodil pravidelne, no posledné 4 roky som to zanedbal/, na hygienu som šiel (ja blbec) až o polroka a momentálne som sa objednal na ošetrenie daného zubu. Zub bol žiaľ cez polroka otvorený a momentálne je celý čierny. Myslíte, že sa s ním bude dať čosi robiť? Osobne si myslím, že zub na 90% pôjde von, je to tak? Ďakujem za info a prajem veľa úspechov s týmto projektom.

Svrbenie ďasien

Dobrý deň, často mávam svrbenie ďasien. Aj na horných zuboch vpredu a na spodných skôr tak z boku. Ono to nemám stále, len tak občasne a teraz neviem či je to len oslabenou imunitou alebo chýbajúcim vitamínom. Ďasná nekrvácajú ani nebolia, len svrbia. Za odpoveď ďakujem.

Ako mám predchádzať parodontóze?

Zdravím Vás. Poprosil by som Vás o radu. Ako môžem najlepšie predchádzať vzniku parodontózy? Nerád by som ňou trpel a neviem, čo by bolo najvhodnejšie pre to urobiť. Ďakujem za radu.

Zubná dlaha a jedlo

Dobrý deň, sňali mi strojček a teraz mám dlahu. Dáva sa zubná dlaha dole pri jedení alebo sa nosí aj počas jedenia? A pri umývaní zubov ju stačí vyčistiť vodou? (viem, dentista mi to vravel, ale akosi som na to zabudol..)

Výber hygieničky v zahraničí.

Dobrý deň. Aktuálne sa nachádzam v zahraničí. Viete mi poradiť, podľa čoho si tu môžem spoľahlivo vybrať dentálnu hygieničku?

Čistenie zubov po zaplombovaní.

Zdravím Vás. Mám otázku – po akej dobe od zaplombovania zuba si môžem vyčistiť zuby kefkou a niťou. Ďakujem.

Žuvačky a dentálna hygiena2

Ako si dobre očistím zuby? Stačí žuvačka miesto čistenia?

Záleží na dĺžke čistenia zubov?

Ako dlho by sa mali čistiť zuby? Viem, že ide o spôsob čistenia ale kedysi som počula ako sa odborník vyjadroval, že on si čistí zuby 20 minút ráno a večer dôkladne a odvtedy nemá žiadny kaz. Ďakujem krásne za odpoveď.

Jedlo pod korunkou

Pani doktorka, riešite aj prípady, kedy sa pod korunku dostávajú baktérie alebo nejaké časti jedla? Ako toto riešite? Zubár ma upozornil na to, že by som sa mala zubom, kde mám korunku venovať viac čo sa hygieny týka a tak ma napadlo, že by som zašla za dentálnou hygieničkou aby mi poradila ako postupovať. Dá sa to nejako lepšie čistiť alebo je tá korunka zlá a musí ísť von? S pozdravom, Diana.

Môže to byť pravda?

Vždy sa hovorilo, že kmene niekde v Afrike vlastne nepoužívajú kefky ani nič podobné na čistenie zubov ale používajú rôzne listy a byliny, ktorými si potierajú/šúchajú zuby a vraj majú chrup viac bezproblémový ako my a vydrží im do staroby. Myslíte si, že to môže byť pravda?

Veľký strach

Pekný večer, ako riešite prípady, kedy má pacient veľký strach? Podarilo sa Vám už pacienta presvedčiť aby úkon zvládol?

Stará sa o korunku inak než o prírodný chrup?

Dobrý deň, nasadili mi korunku, mám sa o ňu starať nejako zvláštne – inak ako o prírodný chrup? Ďakujem za radu.

Mám kazy, môžem ísť na hygienu?

Dobrý deň. Mám dva kazy, len lekár má teraz dovolenku..potom zase veľa ľudí objednaných, a tak mňa objednal až na koniec septembra. Vás sa chcem opýtať, či môžem absolvovať dentálnu hygienu i napriek týmto kazom. Alebo je lepšie počkať, kým nebudú odstránené? Ďakujem za radu. Marianna

Návšteva hygieničky po extrakcii.

Dobrý deň, pred týždňom mi trhali zub a stále mám to miesto citlivé. Za aký čas môžem navštíviť dentálnu hygieničku? Ďakujem za radu.

Časté cumlanie cukríkov.

Dobrý deň, môže časté cumlanie cukríkov uškodiť zubom, i keď si ich po každé vypláchnem vodou?

Ako čistiť väčšie medzery?

Prajem pekný deň, mám takýto problém: po odstránení nervu a oprave zuba mi medzi týmto zubom a tým ďalším zostal troška väčší priestor, kde mi často ostávajú zvyšky jedla. Riešim to zubnou niťou, čistením zubnou kefkou alebo žuvačkou ale priznám sa, že pri škole a práci nie každý deň stíham aj prečisťovanie s niťou a nie som si istý či kefka pri tomto mieste stačí Zubnej lekárky som sa na to pýtal, bohužiaľ sa toto miesto zrejme nedá lepšie uzatvoriť. Môže sa mi niečo udiať v tomto priestore ak 2 dni nepoužijem žuvačku, zubnú niť ale iba klasickú kefku 2 krát denne? Ďakujem za odpoveď.

Môžu pokazené zuby zabíjať?

Dobrý deň, hovorí sa, že pokazené zuby môžu zabíjať. Naozaj je to až také vážne? Ako môžu zabíjať? Aký vplyv majú pokazené zuby na zdravie?

Ako na prvé zúbky?

Ako sa najlepšie postarať o synove prvé zúbky? Máme sa ísť poradiť nášmu stomatológovi alebo stačí postup – jemne otierať handričkou a pomaly zvoliť prvú detskú kefku a čistiť bez pasty? Ďakujem za rady, neradi by sme to zanedbali.

bOLí MA ĎASNO

Už druhý deň ma bolí ďasno nad predným zubom a prechádza to aj do celého zubu. Ďasno nemám ani nejako extra červené ale zdá sa mi ako keby sa mi tam niečo zbieralo pod ďasnom. Tento zub som mala z vnútornej strany zaplombovaný a bol aj extrémne citlivý – nemohla som ani studené či teplé, prešlo to ale teraz ma bolí to ďasno. Čo to môže byť? Citlivé ďasno alebo kameň?

Ako pomáhate pacientom s citlivými zubami?

Ako pomáhate vašim pacientom s citlivými zubami? Môj ošetrujúci zubný lekár sa väčšinou týmto mojim problémom nevenuje, iba poznamená, že sú na to vhodné prípravky. Sú u vás v ambulancii aj nejaké možnosti ako sa zbaviť navždy citlivých zubov alebo to výrazne obmedziť? Je to veľmi nepríjemný a zdĺhavý problém.

Kedy by malo dieťa ísť na dentálnu hygienu?

Zdravím vás. Mala by som na vás otázku. Mám dieťa a má ešte pár mliečnych zubov. Malo by aj ono podstúpiť dentálnu hygienu, kvôli tým stálym zubom? Či treba počkať, kým bude mať celý chrup trvalý?

Náhrada ultrazvuku pieskovaním.

Dobrý deň, v Zdraví som sa dočítala, že ultrazvuk môže byť nahradený len pieskovaním. Je toto pravda? Postačí to na odstránenie kameňa?

Odporučenie k hygieničke.

Dobrý deň. Keď chcem ísť na dentálnu hygienu, musí mi dať odporučenie môj zubný lekár (ako je to pri iných typoch vyšetrenia – najskôr idete k obvodnému a on potom dá odporučenie k špecialistovi)? Či sa môžem rozhodnúť len tak sám od seba? Ďakujem.

Koľko stojí u vás hygiena?

Dobrý deň, som k vám objednaná. Chcem sa spýtať, mám odporúčania od môjho zubára na dentálnu, idem si dať spraviť celý horou, je potrebná dentálna? Koľko sa u vás platí?

Tvrdé potraviny a zubná sklovina

Dobrý deň, zaujímalo by ma, či si môžem ublížiť, čo sa povrchu a skloviny týka, ak budem často lúskať oriešky alebo zrniečka prípadne jesť tvrdšie pečivo? Alebo je to tak, že ak sú zuby zdravé, tak by ich to vôbec nemalo poškodiť ale ak je tam nejaký problém tak sa štiepia alebo lámu? Ďakujem za odpoveď.

Naliate bolestivé ďasná

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať. Už asi 2-3 mesiace mám na predných dolných zuboch naliate ďasná. Niekedy je to dosť bolestivé. A ďasná ako keby ustupovali dolu. Používam aj pasty proti krvácaniu a proti parodontitíde (Paradontax). Chcela som sa opýtať či je to začínajúca parodontitída? Ústnu hygienu dodržiavam. Ďakujem.

Niečo medzi zubami

Dobrý deň, pred pár dňami som začala mať nepríjemný pocit medzi jednotkami zubami. Akoby som tam stále niečo mala. Teraz to prešlo do bolesti ďasien. Ďasná mám normálnej farby bez začervenania ale medzi jednotkou a dvojkou mám akoby biele bodky vo vnútri ďasna. Nie je to bolestivé iba nepríjemné. čo by to mohlo byť.

Ako zabrániť hnedému povlaku?

Dobrý deň, rada by som sa dozvedela, akým spôsobom sa dá zabrániť vytváraniu hnedého povlaku na zuboch - najmä predných (po konzumácií čajov)? Tieto hnedé sfarbenia nie je možné odstrániť ani skutočne dôkladným čistením, iba dentálnou hygienou u zubára. Existuje nejaká zubná pasta, ktorá by chránila zuby pred takýmto nežiaducim sfarbením? Budem Vám veľmi vďačná za odpoveď, Slávka.

Ťahavý pocit a tlak v ďasne

Dobrý deň pani doktorka. Nad ďasnom alebo v ďasne jedného zuba mám taký ťahavý pocit, niekedy aj tlak. Tento zub je resekovaný a pri prehliadke si môj zubný lekár nič nevšimol. Niekedy je to pocit ako keby som mal niečo v medzizubnom priestore ale ten si čistím niťou každý deň. Sem- tam tiež pociťujem také tŕpnutie v tejto oblasti. Čo by to mohlo byť? Ďakujem za odpoveď.

Znižuje dentálna hygiena trvácnosť plomby?

Dobrý deň. Aká je životnosť plomby? Môže dentálna hygienu znížiť jej trvácnosť? Neopotrebováva sa tým rýchlejšie?

Hygiena a paradontitída

Dobrý deň. Keď budem chodiť pravidelne na dentálnu hygienu, zabránim tým vzniku parodontitídy? Ďakujem za odpoveď.

Žlté zuby pri ďasnách.

Dobrý deň. Mám žlté zuby na spodu pri ďasnách. Vie mi toto dentálna hygienička odstrániť?

Tvorí sa mi veľa zubného kameňa.

Stále mám problém s tvorbou zubného kameňa aj na horných a dolných zuboch. Zubár povedal, že som extrémny prípad. Čo by mi mohlo pomôcť? Vďaka.

Krvácanie ďasien2

Čo môže byť dôvodom, prečo mi krvácajú ďasná?

Žuvačka ako náhada za niť alebo medzizubnú kefku?

Dobrý deň, môžem žuvačka používať občas ako náhradu za zubnú niť alebo medzizubnú kefku? Najmä cez deň napríklad. Odstraňuje žuvačka aj takéto zvyšky z medzizubného priestoru?

Tablety, ktoré sfarbia povlak

Dobrý deň pani doktorka, existujú naozaj nejaké tablety alebo roztok, ktorý po nanesení na zuby ukáže sfarbením, že tam sú baktérie a povlak? Bolo by skvelé to vyskúšať a overiť si tak, či naozaj čistím správne ako mám. Ako sa to volá a kde sa to dá zohnať? Ďakujem veľmi pekne.

Ktoré potraviny mám vynechať?

Dobrý deň, mňa by zaujímalo, či sú potraviny, ktoré mám vynechávať, keďže mám citlivé ďasná. Niekedy sa mi pri konzumácii pečiva alebo niečoho tvrdšieho – orieškov spravia úplne také poodierané miesta na podnebí, občas ma to bolí aj pár dní. Ako proti tomu bojovať?

Prečo je to s medzizubnými priestormi zložité?

Prečo je to s medzizubnými priestormi také zložité? V zubnej ambulancii mi aj ukazovali postup čistenia s medzizubnou kefkou, robím to pravidelne ale aj tak vždy keď mám kaz tak ide o meziálny. Môžem tomu ešte nejako predchádzať? K lekárovi chodím pravidelne a bola som aj u hygieničky na poučení o hygiene. Ďakujem mnohokrát. Miška

Ako často treba chodiť na čistenie zubného kameňa?

Ako často by som mal chodiť na čistenie zubného kameňa? Mám ísť k dentálnej hygieničke alebo to robí aj stomatológ?

Zanedbával som návštevu hygieničky.

Dobrý deň, doteraz som viac-menej zanedbával návštevu hygieničky. No už sa to asi začína prejavovať a zapaľujú sa mi ďasná, častejšie mi krvácajú. Viete mi poradiť, či už v tomto štádiu je vhodnejšia návšteva zubného lekára, alebo môžem ísť aj k hygieničke a ona mi bude vedieť pomôcť.

Rozdráždené ústa po hygiene.

Zdravím Vás. Bola som na hygiene pred včerom. Stále mám ústa dosť rozdráždené. Mala by som navštíviť dentálnu hygieničku ešte raz, aby mi dala nejaký obklad? Alebo nič také neexistuje? Čo mám robiť? Veď nemôžem ani poriadne jesť. Ďakujem.

Spálené podnebie a návšteva hygieničky.

Dobrý deň. Dnes som si popálila podnebie i jazyk v ústach (horúce jedlo). Hrozne ma to bolí a zajtra mám ísť na hygienu. Odporúčate ju zrušiť? Či mám to pretrpieť?

Môžem používať medzizubnú kefku každý deň?

Môžem používať zubnú niť a medzizubnú kefku každý deň? Nepoškodím si tým ďasná alebo nespôsobím nejakú ranku, ktorá by sa mohla zapáliť? Ďakujem pekne.

Zanedbaná hygiena v detstve

Mám takýto problém pani doktorka. Veľmi sa mi kazia zuby, u zubára mi bolo povedané, že to môže byť už zlou starostlivosťou v detstve. Je pravda, že som nikdy nemal najlepší chrup. Ale môže to nadväzovať na seba? Veď mliečne zuby vypadnú a narastú nové, trvalé. Nie je to skôr nejakým stavom chrupu, ktorý je geneticky daný?

Čo môžem spraviť pre svoje zuby po párty?

Čo môžem robiť pre svoje zuby v prípade, že je cez víkend oslava, ide sa von a tam sa vypijú aj nejaké sladké bublinky, malinovky, džúsy, nejaký alkohol? Nie je toho na zuby až príliš? Ako po takomto prehýrenom večere postupovať? Iba umyť zuby, použiť ústnu vodu ako vždy alebo sa radšej úplne vystríhať sladkým a bublinkovým nápojom? Ďakujem.

Vložka a ošetrenie u hygieničky

Dobrý deň, chcem sa opýtať či môžem ísť k mojej dentálnej hygieničke, keď mám termín ale momentálne mám v zube dočasnú vložku a k stomatológovi na výber vložky pôjdem až o dva týždne? Bude to pri ošetrení u dentálnej hygieničky prekážať?

Som v 34. týždni tehotenstva a mám bolesti ďasien

Pán doktor, som v 34.týždni tehotenstva, väčšinou ma bolia ďasná, teraz aj pravá strana a uši. Neviem kde dostanem prievan, minule mi doktorka prezrela zuby, vpredu som mala kaz, alpu používam ale je to strašná bolesť. Čo mi odporúčate?

Sú dentálni hygienici náhradou paradentológov?

Sú dentálni hygienici náhradou paradentológov, ktorí boli kedysi úspešne zrušení? Teraz sa znovu zaviedli, ale pod novým názvom?

Rakovina ústnej dutiny.

Dobrý deň, chcem sa spýtať, čo môže spôsobiť rakovinu ústnej dutiny. Môže to byť zanedbaná ústna hygiena?

Štúdium dentálnej hygieny.

Dobrý deň, ak by som chcela v budúcnosti robiť prácu dentálnej hygieničky, aké vzdelanie je potrebné? Myslím tým, či musím mať strednú školu zdravotnícku. A či ešte potom musím študovať medicínu alebo čo. Ďakujem za informáciu.

Musí na hygienu odporučiť zubárka?

Dobrý deň, na dentálnu hygienu ma musí odoslať moja zubárka, alebo sa môžem objednať aj bez jej odporúčania? Je možné sa objednať aj k Vám? Koľko asi takáto prehliadka stojí? Ďakujem, pozdravujem

Spoplatnenie úkonov u dentálnych hygienikov

Dobrý deň, ako je to u dentálnych hygienikov? Spoplatnené sú všetky úkony a všetci hygienici alebo sú niektoré úkony preplácané poisťovňou? Sú tiež rozdelení na štátnych a súkromných? Ďakujem pekne.

Liečenie parodontitídy

Dobrý deň, nedávno som videl v televízii reportáž kde hovorili, že už vieme úspešne liečiť paradentózu. Pacientovi zobrali z ďasien vzorku, nakultivovali baktérie a určili (ak sa dobre pamätám) antibiotickú liečbu. Viete mi potvrdiť či sa už takáto liečba praktizuje a kde ju robia?

Leštenie zubov

Prajem pekný deň, chcel by som sa opýtať, či v rámci úkonov robíte aj leštenie skloviny? Chcem sa tiež opýtať, ako to prebieha a či to rieši aj nejaké malé nerovnosti na prednej strane zuba alebo iba dodá zubom lesk. Ďakujem pekne.

Neustály problém s chrupom

Dobrý deň, som mamičkou 3 ročného dievčatka. Mám 23 rokov a neustály problém s chrupom, celým! Vždy som mala zdravé, biele zuby aj keď natesnané, pretože v detstve mi odmietla zubárka dať strojček. Tehotenstvom sa však všetko zhoršilo. Zakaždým mám na prehliadke plno kazov, sú citlivé na teplo, chlad, zuby sa mi lámu, sú ako z piesku. Tiež ma čaká extrakcia všetkých osmičiek. Už dva roky som pravidelne na liekoch proti bolesti, bolia ma líca, kosti tváre. Zuby si však čistím 3 krát denne, používam drahé pasty, vody ale kazy stále pribúdajú. Už som vymenila dvoch zubárov a neviem ako to mám ďalej riešiť. Poraďte mi prosím, čo by ste robili v mojom prípade a na koho sa mám obrátiť. Týmto systémom prídem o všetky zuby. Za vašu radu veľmi ďakujem.

Občasné svrbenie ďasien

Dobrý deň, často mávam svrbenie ďasien. Aj na horných zuboch vpredu a na spodných skôr tak z boku. Ono to nemám stále, len tak občasne a teraz neviem či je to len oslabenou imunitou alebo chýbajúcim vitamínom. Ďasná nekrvácajú ani nebolia, len svrbia. Za odpoveď ďakujem.

Citlivé zuby po dentálnej hygiene.

Dobrý deň, pred dvomi dňami som bol na hygiene a odvtedy cítim ako keby mi scitliveli zuby na pravej strane. Mohla mi to spôsobiť aj dentálna hygienička? Lebo neviem čomu iného by som to potom mohol pripísať, ak nie jej nekvalitnej práci.

Biely povlak na jazyku

Dobrý deň. Už dlhšie mám biely povlak na jazyku. Pravidelne si ho zoškrabávam (i keď moc vzadu nie, to ma napína) a používam i ústnu vodu. Skúšal som i špeciálnu ústnu vodu od zubárky, ale ta moc nepomohla...ako sa ho môžem zbaviť nadobro? Ďakujem.

Vplyv zanedbanej dentálnej hygieny.

Zdravím Vás. Môže mať zanedbaná dentálna hygiena vplyv na celkový zdravotný stav (bolesť hlavy, kĺbov)?

Biele pľuzgiere.

Dobrý deň mala som vysoké horúčky a deň na to sa mi vytvorili afty na vnútornej strane pier, jazyku a na ďasnách pľuzgieriky a opuch. Natierala som si to jódovou vodou, čo mi poradili v lekárni, pľuzgiere zbeleli, a keď som ich pretrela, biela koža odišla. Dnes som bola u zubára a ten mi povedal, že si neumývam zuby a že mi hnijú ďasná. Teraz neviem, čo mám robiť. Zuby si umývam a nechce sa mi veriť, že by mi mohli hniť ďasná. Trvá to 5 dní, nikdy pred tým sa mi to nestalo. Ďakujem za odpoveď.

Čistenie medzizubných priestorov

Čo používame na čistenie medzizubných priestorov? Aké štetiny má mať zubná kefka?

Je dentálna hygiena finančne náročná?

Je návšteva dentálneho hygienika finančne náročná? Čo by ste odporučili pri výbere ambulancie a dentálneho hygienika? Ako treba postupovať?

Fluoridové gély ako prevencia

Vo viacerých článkoch som sa dozvedel, že fluoridové gély a vody môžem používať aj preventívne proti vzniku zubného kazu alebo citlivých ďasien/odhalených krčkov. Zdá sa mi to tak trošku nadnesené. Nemôže byť až také časté používanie nebezpečné? Alebo naopak, nie je to iba ťah ako znova kupovať ďalšie prípravky? Najdôležitejšie je predsa správne si zuby vyčistiť.

Plomba sa nedá bieliť?

Pekný deň prajem. Ja by som Vás chcela poprosiť o radu. Mam predné zuby plombované a aj pravidelným čistením to nie je bohvie čo. Dokážete v ambulancii s týmto niečo robiť alebo toto je už práca pre stomatológa? Plomba sa asi nedá bieliť, však? Ďakujem za radu.

Bolia ma ďasná už tri týždne

Dobrý deň, boli ma ďasná už asi tri týždne to pretrváva. Nebolia ma nonstop ale párkrát do dňa, potom bolesť ustúpi a potom znovu bolia. Bolia ma celé ďasná aj hore aj dole, nie len časť. Mám pocit ako by ma boleli všetky zuby hore pri ďasnách. Na röntgenovej snímke som videla svoje zuby múdrosti a mám ich dosť nakrivo, resp. obávam sa že mi rastú šikmo do zubov, ale to je len moja laická diagnóza...ak by som ale mala pravdu môžu ma z toho bolieť celé ďasná?

Môžem si žuvaním žuvačky poškodiť sánku?

Často žuvám žuvačky, je možné si tým nejako poškodiť sánku? Občas sa mi stáva, že pociťujem bolesti, pukanie, koľko hodín max. by som mal denne žuvať?

Bolí ma ďasno a nič tam nemám.

Strašne ma bolí ďasno a nič tam nemám. A keď jem, bolí ma to, skôr pichá a zle sa mi hryzie. Mám navštíviť zubára?

Absolvovanie hygieny počas nádchy.

Dobrý deň. Mám slabú nádchu a som objednaná na hygienu. Môžem ju absolvovať, či treba to preložiť?

Vplýva tvrdá voda na ústnu dutinu?

Zdravím Vás pani doktorka. U nás doma máme tvrdú vodu. Rada by som vedela, či to môže nejako ovplyvňovať moju ústnu dutinu.

Ako predchádzať zafarbeniu zubov

Môžem nejako predísť zafarbeniu zubov do žltého alebo sivého odtieňu? Počula som niečo o bielej diéte, ktorá by sa mala dodržiavať aj pri bielení alebo odstraňovaní týchto škvŕn.

Môžem preniesť baktérie na dieťatko?

Dobrý deň, čakám bábätko a preto by som sa chcela opýtať, či je pravda, že sliny rodičov by nemali prísť do kontaktu so slinami dieťatka. Čítala som, že sa tak môžu preniesť baktérie, ktoré spôsobujú kazivosť zubov. Mám si teda dávať veľký pozor? Žiadne jedenie z rovnakej lyžičky? Ďakujem za odpoveď.

Biele fľaky

Dobrý deň, pred pár dňami som spozorovala biele fľaky nad bočnými hornými zubami, ktoré sa olupujú. Tie fľaky (vlastne biela koža) sa tiahnu až na vnútornú stranu líc nad hornými zubami. Myslela som si, že sú to afty, ale to by bolo asi viac bolestivé, toto síce trocha bolí, ale až po zídení tej bielej kože. Inak mám zdravé zuby. Prosím Vás, čo by to mohlo byť a čo si mám na to kúpiť? Za Vašu odpoveď Vám vopred veľmi pekne ďakujem.

Priesvitné zuby

Mám 20 rokov a moje predné zuby sú dole veľmi priesvitné – čo s tým môžem urobiť? Môže mi pomôcť dentálna hygienička? Môj zubný lekár sa k tomu nikdy nevyjadril, vždy rieši kazy a ďasná a vraj keď nemám problém s kazmi, tak zuby sú zdravé.

Z prerezávajúcej osmičky cítim hnis

Dobrý deň, cca rok sa mi prerezáva ľavá dolná osmička, z časti je prerezaná ale polovica zuba je ešte pod ďasnom. Bolesť nepociťujem ale cítim hnis, bola som u dentálnej hygieničky, ktorá mi dáva liečivú protizápalovú dreň pod ďasnom už vyše týždňa, RTG snímok nebol u zubárky robený, počas preventívky som nemala s osmičkou žiadne problémy. Chcem sa spýtať, čo sa robí v prípade ak drenáž nepomôže a hnis je cítiť stále aj po dôkladnej hygiene zubov? Nerada by som si dávala zbytočne trhať zub. Ďakujem.

Používa sa na liečbu paradentózy Entizol?

Používa sa ešte na liečbu paradentózy Entizol? Rozpustením tabletky v troške vody sa natieraním ďasien dalo úspešne odstrániť krvácanie z ďasien, aj keď všetky ostatné prostriedky a metódy zlyhali.

Čo je fluoridácia?

Zdravím vás. Rád by som vedel, čo si mám predstaviť pod fluoridáciou zubov.

Dieťa - čistenie zubnou niťou.

Dobrý deň. Chcem sa Vás spýtať – je potrebné 6 ročnému dieťaťu čistiť medzizubné priestory zubnou niťou?

Má hygiena bolieť?

Dobrý deň, chcem sa opýtať, má dentálna hygiena bolieť?? Ide o to, že som bola u jednej hygieničky, a tá ma tak dokatovala, že som až plakala, jedla som 3 dni len detskú výživu, úplne surovo mi to robila. Teraz som bola u inej a super! Nič ma nebolelo a jedla som hneď, robila mi to jemne a šetrne. Je toto normálne?

Bolesť pod mostíkom

Prosím, poraďte mi. Od apríla mám keramický mostík na hornej čeľusti na 6 mojich zuboch. Teraz ma 3 mesiace trápi tlaková bolesť po jedení. V noci nebolia, ďasno okolo 3 zubov zapálené, bolí vkuse, už 3x zhodili mostík, preliečila zápal, po nasadení opakovaná bolesť. Technik tvrdí, že sú dobre urobené, lekárka je bezmocná, zuby sú v poriadku. Čím to môže byť? Bojím sa, že urobia novú protézku a problém bude pretrvávať. Ďakujem za radu.

Opuch ďasien

Dobrý deň, mám takýto problém. Pred dvoma dňami mi troška opuchlo ďasno nad troma hornými zadnými zubami – 4,5,6 – začervenalo to a je to bolestivé – snažím sa mäkkou kefkou to stierať od ďasna smerom nadol ako vždy, robím si výplachy s bylinkami, problém je, že ma dnes začala bolieť aj mandľa na tej strane, ľavé ucho a dokonca pokožka hlavy na ľavej strane. Nie je to silná bolesť ale je to nepríjemné. O týždeň som objednaná zubárke, takže zatiaľ som aspoň chcela vedieť, či sa mám vyhýbať teplému alebo studenému. Tie zuby konkrétne ma nebolia, zub múdrosti na tej strane ešte vyrastený nemám ale robili mi aj RTG snímok osmičiek a mali by sa vraj prerezať bez problémov, ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Bolí ma to pri umývaní

Dobrý deň. Mám 19 rokov a mám problém pri umývaní zubov. Keď si umývam zuby, ľavá strana na dolnej čeľusti ma bolí. Nebolia ma zuby, skôr ďasná. Stačí, že priložím kefku a už ma to zabolí. Ale nikde inde ma to nebolí. O čo môže ísť? Nikdy som nemala citlivé zuby a myslím si, že ich ani nemám. Trápia ma len tie ďasná. Teda neviem, či ide o ďasná...

Čierne a tmavohnedé povlaky u detí

Problém: zubné povlaky u našich detí (1,3, a 6r.). Napriek hygiene sa tvoria od ďasienka smerom nahor tmavé (spočiatku tmavohnedé, neskôr čierne) povlaky, ktoré sú spočiatku mäkšie (dajú sa zoškrabnúť nechtom) a postupne tvrdnú. Kefkou umyť rozhodne nejdú. Raz za 2–3 mesiace ich zubná hygienička zoškrabe a zúbky prečistí granulovanou pastou, ale povlaky sa čoskoro objavia a rastú, nielen na mliečnych, ale i na rastúcich trvalých zúbkoch. Raz pri užívaní antibiotík náhle zmizli, no neskôr sa objavili, preto predpokladáme bakteriálny pôvod. Ako postupovať pri riešení, dať povlaky na rozbor ? Chodiť neustále hygieničke, efekt je len dočasný a estetický, no nevieme či pre sklovinu trvalých zúbkov prospešný !!! Sú nejaké antibakteriálne prípravky vhodné na čistenie detských zúbkov ? Ďakujem.

Dá sa zápal liečiť doma?

Dá sa zápal ďasien liečiť aj po domácky ???? Ďakujem.

Je odstránenie kameňa bolestivé?

Dobrý deň. Je odstránenie zubného kameňa bolestivé? A ešte sa chcem opýtať, na spodných zuboch viac-menej vzadu mám také čierne čiary, jedná sa o zubný kameň?

Návšteva hygieničky počas rastu osmičiek.

Dobrý deň, pani hygienička, chcem sa Vás spýtať, či môžem absolvovať dentálnu hygienu i keď pociťujem menšie bolesti spôsobené rastom osmičiek. Ďakujem za odpoveď.

Občas mi zapácha z úst

Dobrý deň. Občas mám zápach z úst. Zuby si pritom umývam pravidelne a používam i doplnky ústnej hygieny ako ústna voda či medzizubné kefky. Prečo mi teda väčšinu času zapácha z úst. Ďakujem.

Pomôže hygienička aj so strojčekom?

Dobrý deň. Chcem sa spýtať, čo všetko rieši dentálna hygienička. Vie mi pomôcť aj so zubným strojčekom? Vďaka za pomoc.

Čistenie mŕtveho zuba sonickou kefkou?

Dobrý deň. Na prednom zube mám popraskanú sklovinu. Je vhodná na čistenie zubov sonická zubná kefka? Zub je už mŕtvy.

Svrbenie ďasien

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať !Mám v hornej časti 6 porcelánových zubov ale strašne ma svrbia ďasná. Poraďte mi čo s tým ...ani moja zubárka už nevie čo s tým.

Je zdravý jazyk sfarbený ružovo?

Dobrý deň. Mal by byť zdravý jazyk vždy sfarbený ružovo? 5-ročná dcérka má jazyk vždy sfarbený do sivasta alebo s miernym povlakom, pri prehliadkach u lekára sa k tomuto nevyjadril, budem sa musieť poradiť u zubného lekára ale dovtedy ma napadlo spýtať sa Vás. Ide o prejav nejakých nebezpečných procesov v tele? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Opuch a problémy s ďasnami

Dobrý deň, dva roky mám umelý zub s prilepeným cementom... odvtedy mi dali zasadiť umelé, mám dlhodobo trochu zapálené ďasná nie celé, ale iba okraje... aký prípravok by ste mi odporúčal? Skúšala som Listerine, momentálne používam Meridol... Počula som, že vraj pomôže OraMD? A včera som mala okno otvorené, zrejme trochu bolo chladno, až som pocítila chlad po zobudení.. cítila som, že mám malý opuch na líci pri nose, ale zub ma vôbec nebolel a nebolí....môžem to mať z toho prievanu? Ako dlho bude odstupovať opuch, keď ho ešte mám?

Návyk dieťaťa na dentálne pomôcky

Dobrý deň pani doktorka. Vedeli by ste nám poradiť ako postupovať pri návyku nášho 10 mesačného synčeka na zubnú kefku, zubné pomôcky a návštevu u lekára? Dá sa to nejako uľahčiť a postupne si zvyknúť? A ako vlastne dieťaťu správne umývať zuby keď už bude väčšie? Aby sme vedeli ako postupovať, ďakujem veľmi pekne.

Spôsobuje pieskovanie štiepenie?

Dobrý deň,. mám 40 rokov nikdy predtým som nemala problém s lámaním zubov, ale odkedy som bola na pieskovaní sa mi štiepia, lámu. Chcela by som sa spýtať či práve to pieskovanie môže byť príčina lámania. Mohli by ste mi odporučiť nejaké vitamíny??

Ako si môžem dočistiť ústnu dutinu?

Dobrý deň, sú aj iné možnosti okrem ústnej vody ako si môžem dočisťovať ústnu dutinu – plak alebo kameň? Dajú sa zohnať aj iné prípravky na doma?

Trvanie dentálnej hygieny.

Dobrý deň, rada by som sa spýtala, koľko taká dentálna hygiena zvyčajne trvá. Ďakujem

Návšteva hygieničky po nasadení korunky.

Dobrý deň, včera mi zubný lekár nasadil na zub korunku. Za aký dlhý čas môžem ísť na hygienu? Ďakujem.

Dá sa zubný povlak preniesť?

Dobrý deň. Môže sa preniesť náchylnosť na väčšiu tvorbu zubného povlaku medzi ľuďmi? Napríklad, keď používame spoločný pohár. Ďakujem za odpoveď.

Čo môže spôsobiť piercing v jazyku?

Čo všetko mi môže spôsobiť piercing na jazyku v dutine ústnej? Všetci ma odhovárajú a ja chcem vedieť aké sú riziká kým do toho pôjdem, ďakujem za odpoveď.

Je to možné?

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať – kazia sa zuby aj keď je starostlivosť a hygiena úplne dokonalá? Môže sa stať, že aj tak si nájde kaz alebo zápal cestu? A druhá moja otázka – je dobré používať rôzne fluoridové gély, ktoré posilňujú zuby? Dá sa to používať aj preventívne? Vrelá vďaka.

Čo to môže byť?

Dobrý deň, mám 17 rokov, už pár dní ma bolí ďasno kde som kedysi mala stoličku (bola mi vytrhnutá kvôli zápalu okostice), ďasno ma svrbí, na pohľad je červené, no keď sa ho dotknem jazykom bolí, z bočnej vnútornej strany cítim ako keby sa chcel preraziť zub, rtg však neukázalo náhradu za vytrhnutú stoličku, takisto ma bolí aj hore medzi očným a črenovým zubom z vnútornej strany, bolí to hlavne pri jedení keď sa mi o to trie jedlo a pri umývaní zubov ani nehovorím...prosím Vás poraďte niečo od bolesti a čo to môže byť, ako sa toho zbaviť. Ďakujem.

Malá žltá škvrna

Mám na prednom zube malú žltú škvrnu. Môj zubár mi odporučil, aby som navštívila zubného špecialistu. Mohli by ste mi prosím poradiť, kto by mi pomohol s týmto estetickým problémom?

Nad korunkami mi krvácajú ďasná, cítim aj zápach

Dobrý večer ...na predných zuboch v hornej časti chrupu mám korunky. Po roku mi začali krvácať ďasná pri čistení zubov ale aj cez deň keď som pritlačila na ďasno alebo jazykom vycucávala... skúšala som či pôjde krv. Cítim aj zápach z tých miest. Pán doktor mi po tretej návšteve predpísal antibiotiká ..ale moc sa to nezlepšilo. Je mi nepríjemne, nemám dobrý pocit v ústach, poprosila by som Vás o radu ako mám postupovať, čo robiť. Ďakujem.

Odporúčate používať sonickú zubnú kefku?

Dobrý deň, odporúčate používanie sonickej elektrickej zubnej kefky? Ak áno, podľa čoho ju vyberať? Ďakujem.

Liečba parodontózy.

Prosím, poraďte mi, navrhnite liečbu a prípravky na parodontózu. Ústnu hygienu mám v poriadku, chodím aj k dentálnej hygieničke. Používam aj medzizubné kefky a dentálnu niť. Zuby sa mi mierne kývajú a už mi jeden zdravý zub museli vytiahnuť. Môj zubár je tiež bezradný a nechápe, prečo tak skoro sa mi táto choroba objavila. Mám 39 rokov. Za odpoveď vopred ďakujem. Peter

Afta a dentálna hygiena.

Dobrý deň. Mám aftu. Môžem ísť na hygienu?

Dentálna hygiena na jar?

Dobrý deň. Odporúčate navštíviť dentálnu hygieničku na jar v rámci očisty celkového organizmu? Vďaka všetko dobré prajem.

Kto a kde poskytuje dentálnu hygienu?

Kto a kde poskytuje dentálnu hygienu?

Majú sa ústa po umytí zubnou pastou vypláchnuť vodou?

Ako malých nás vždy učili vyplachovať si ústa po umytí zubnou pastou a kefkou. Majú si naozaj deti vyplachovať ústa a platí to iba pre ne alebo aj pre dospelých? Počula som aj iný názor, že pasta sa vyplachovať nemá.

Bol to zubný kameň?

Dobrý deň pani doktorka. Minulý týždeň mi zubárka prvý krát odstraňovala zubný kameň zo zadnej časti spodných predných zubov. Nebolo to veľmi príjemné ale to asi nikdy nie je. Na druhý deň sa mi však z medzierok medzi zubami kúsok vydrolil, také malé hrudky žlto-sivej farby, zľakla som sa najprv, že to je kus zuba alebo plomba. Mohlo ísť o kúsky toho kameňa? Uvoľňujú sa aj neskôr po samotnom odstránení kameňa? Ďakujem vopred za odpoveď.

Mali by sme sa toho obávať?

V jednej diskusii na internete som čítal, že odstraňovanie zubného kameňa ultrazvukom môže spôsobiť poškodenie alebo vypadnutie plomby. Je to skutočne tak? Mali by sme sa toho obávať?

Čierny tvrdý povlak

Dobrý deň. Na predných horných zuboch mám zozadu čierny tvrdý povlak a okolo akoby zožltnutú plochu. Zuby si umývam pravidelne, používam aj ústnu vodu. Pred rokmi som mala vyberací strojček na zuby a musela som ho prestať nosiť kvôli alergii, môže to byť z neho? Zubný lekár mi povedal, že to sú pigmentové škvrny a odstrániť sa to dá vyvŕtaním. Nedá sa to riešiť inak ako vyvŕtaním? Napríklad v ambulancii dentálnej hygieničky? Ďakujem.

odstránenie zubného kameňa zo zubného mostíka

Dobrý večer, chcela by som Vás porosiť o radu, bola som 11.2.2013 u svojej Dr. zubárky a poprosila som ju aby mi odstránila zubný kameň zo zubov. Lenže mám na predných 12 zuboch urobený mostik kov-keramika a pani zubárka mi tak vyčistila zubný kameň, že mi medzi každý zub v mostíku medzi ďasnom a tým lepidlom-cementom vyvŕtala s tým čo sa čistí zubný kameň dierky, že aby som si to prečisťovala medzizubnou kefkou, lenže problém je v tom, že od vtedy mám zuby strašne citlivé na chlad, začínajú ma bolieť. Tie zuby ma vyšli na dosť veľa peňazí, mám ich 6. rok. A neviem teda, že či pani zubárka postupovala správne, lebo už mi z nich odstraňovali zubný kameň iní lekári ale takto mi to nerobil ani jeden. A ani ma potom nikdy zuby neboleli. Chcela by som Vás poprosiť, že čo mám robiť. Ako postupovať, lebo k tejto pani zubárke si po tomto už viac zuby nedám robiť. Ďakujem za odpoveď.

Zubná kefka na čistenie jazyka.

Dobrý deň, rada by som vedela Váš názor na zubnú kefku, ktorá má z druhej strany ako sú štetinky gumené drážky na čistenie jazyka. Je skutočne nutné týmto spôsobom čistiť jazyk? Nestačí ústna voda?

Elektrické zubné kefky

Dobrý deň., aký máte názor na elektrické zubné kefky? Ďakujem.

Zachytávanie jedla medzi zubami.

Dobrý deň. Rád by som sa informoval. Hrozne sa mi zachytávajú medzi zubami kúsky jedla. Pritom tam nemám ani veľké medzery. Čo to spôsobuje? Nejaké baktérie? Či je to prirodzené? Lebo pýtal som sa viacerých ľudí a oni mi vravia, že takéto problémy nemajú. Tak ja teda neviem. Ďakujem.

Deti a zubná pasta pre dospelých.

Dobrý deň. Kedy môžem dovoliť svojmu dieťaťu používať zubnú pastu pre dospelých? Ďakujem za radu.

Žlté zuby kvôli zanedbaniu hygieny v minulosti

Je možné, že mám žlto sfarbené zuby kvôli mojej nepravidelnej ústnej hygiene v minulosti? Je nejaký spôsob ako to môžem napraviť? Z bielenia mám rešpekt

Citlivé zuby

Dobrý deň, sám mám často problémy s tým, že ak zjem alebo vypijem niečo horúce alebo studené, ide mi úplne roztrhnúť zub, je to nepríjemný pocit. Preto sa chcem opýtať, či naozaj môžu zabrať pasty, ktoré majú upchať odhalené a citlivé kanáliky, či je to možné po stránke zloženia alebo či ide o ďalší reklamný ťah a nemám to radšej ani na sebe testovať :). Vďaka.

Biele fliačiky na zuboch

Dobrý deň, dnes ráno pri umývaní zubov som si našla na 1 a 2-ke vedľa seba dva miniatúrne biele fliačiky na sklovine. Viem, že sa možno moc sledujem :) ale používam aj takú kvalitnejšiu bieliacu pastu – môže to byť tým alebo mám radšej zabehnúť k zubárke – jedná sa o demineralizáciu? Pasty sa snažím striedať – raz klasickú, proti zapáleným ďasnám, inokedy túto bieliacu. Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Váš názor na bielenie

Dobrý deň, veľmi by som chcela vedieť váš individuálny názor na bielenie zubov. Každý odborník sa vyjadruje inak a ja po tom naozaj túžim. Podstúpili by ste to napríklad? Bojím sa, že si zničím bezproblémovú sklovinu alebo podráždim ďasná a s tým sú potom veľké problémy, ďakujem.

Žlté fľaky a kriviaci sa chrup po strojčeku

Dobrý deň, v 12-tich som nosila fixný strojček no zubár po 12 mesiacoch sa rozhodol mi ho dať dole kvôli tomu, že zuby som už mala rovné. Žiaden fixný mi už potom nenasadil a ostali mi žlté až hnedé fľaky na zuboch a neskôr aj žltnúť. Použila som aj bieliace pasty ale nepomohlo to a uvažujem nad bielou perlou. Časom sa mi skrivili obe jednotky. Ľavá dopredu a pravá dozadu. Za pár mesiacov mám 18 a čaká ma stužková preto by som chcela tieto zuby vyrovnať čím skôr ale nejako inak ako strojčekom. Počula som že sa to dá aj operačne dalo by sa to?

Prečo mi zuby reagujú na studené?

Čím to je, keď sa v zime nadýchnem studeného vzduchu alebo zjem studenú zmrzlinu a niektoré zuby ma zamrazia? Čím je to spôsobené?

Ktorá kefka je vhodná?

Dobrý deň. Minule som sa dočítala v jednom článku na internete, že elektrické zubné kefky nie sú vhodné, pretože rotujú, a tým skôr zubom aj ďasnám škodia. Vraj je potom vhodnejšou alternatívou sonická zubná kefka. Stotožňujete sa aj vy s týmto názorom?

Prasklinka na zube. Môžem ísť na hygienu?

Dobrý deň. Na prednom zube si cítim takú malú prasklinku. Môžem ísť na dentálnu hygienu, či treba najskôr navštíviť zubára, aby mi to opravil? Ďakujem.

Sonická zubná kefka.

Dobrý deň. Rád by som sa spýtal, či sonická zubná kefka je najnovšia technológia, ktorú môžem použiť na čistenie svojich zubov. Alebo existuje niečo novšie, lepšie?

Diabetes a stav zubov

Prednedávnom mi diagnostikovali diabetes, takže mám takúto otázku – mal by som sa o svoj chrup starať istým spôsobom špeciálne, pridať nejaké prípravky alebo zintenzívniť návštevy u zubného lekára a dentálneho hygienika?

Strojček a dentálna hygiena

Nestretávate sa s tým, že po odstránení zubného strojčeka je chrup viac napadnutý kazom, povlakom, kameňom a podobne? Nie je to tak, že zuby sa síce krásne vyrovnajú ale kvôli strojčeku nie je prístup až taký jednoduchý a preto je hygiena počas tohto obdobia nedokonalá, takže zuby sa potom musia dať dokopy?

Biely úsmev dlho po vybielení?

Dobrý deň pani doktorka – ako dlho vydrží biely úsmev po vybielení? Oplatí sa to?

Mám opuchnuté ďasno a krváca

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako mám postupovať. Mám na dolných zuboch vpredu červene a opuchnuté ďasno a krváca sem tam. Z druhej strany mám zubný kameň. Môže to byť spôsobené týmto? Ďakujem.

Čierna škvrnka na zube

Dobrý deň. Na spodnom ďasne vzadu za posledným zubom (nie pri ňom) som si pri umývaní zubov všimla malú červeno čiernu škvrnku (niečo ako zrazená krv). Nebolí to. Môže to byť niečo vážne alebo je to len ranka, aj keď ma nebolí? Ďakujem za odpoveď.

Používanie rajského plynu.

Zdravím vás, minule dávali v televízií, že ak sa malé deti boja chodiť či už k zubnému lekárovi alebo hygieničke, používa sa nejaký rajský plyn. Ale nikde som sa s tým ešte nestretla, že by to ponúkali. Je to bežné, či skôr sa s tým stretnem vo výnimočných prípadoch?

Dcére sa tvoria vačky

Dobrý deň, mojej 6-ročnej dcérke sa pred mesiacom a pol urobil vačok na ďasne nad 1.stoličkou (ešte mliečnou). Detská zubárka jej zúbok otvorila - vraj to bol kaz, a nechala jej ho tak, že si má hnis vycuckávať. Zúbok jej plombovať nechcela... Teraz po mesiaci sa jej urobil ďalší vačok - ale nad iným zúbkom - nad očným. Čo máme robiť? Rozvŕta jej zubárka zase ďalší zúbok a nechá jej ho tak? Už som zúfalá... Ďakujem za odpoveď, Katarína

Dentálna hygiena pod anestéziou?

Dobrý deň, dá sa robiť dentálna hygiena pod anestéziou? Lebo vždy, keď mi ide hygienička okolo ďasien, hrozne to bolí. Ona vraví, že sa to nerobí. Len chcem počuť aj iný názor na vec. Vďaka za názor.

Hygiena počas užívania antibiotík.

Dobrý deň. Môžem ísť na hygienu aj keď beriem antibiotiká? Nebudem mať nejakým spôsobom od nich narušenú štruktúru zuba a neuškodí mi to viac ako pomôže? Ďakujem.

Ako často je potrebné navštevovať dentálnu hygieničku?

Ako často je potrebné navštevovať dentálnu hygieničku?

Dentálna niť alebo medzizubná kefka?

Je to veľká chyba, ak používam iba zubnú niť aj nie aj medzizubnú kefku? Niektoré priestory sa mi s ňou nedali čistiť, viacero som ich ohol. Zubnou niťou sa dostanem všade.

Žltkavé a hnedé fľaky

Čo znamená, keď má niekto na zuboch také žltkavé alebo dohneda fľaky, niekedy možno s bielym ohraničením? Ja týmto netrpím ale videla som to už u viacerých ľudí, nedá sa s tým niečo robiť? Práve aj ľudia, ktorí majú inak rovný chrup, tak toto veľmi kazí výzor a dojem. Je to nenávratný stav skloviny?

Hnedý povlak, ktorý sa nedá zotrieť

Chcem sa opýtať, dcérka má 7 rokov a dva roky má predné 4 vrchné aj spodné zúbky už trvalé a v poslednej dobe sa jej na nich odspodu začal robiť hnedý povlak ktorý nechce isť dole zubnou kefkou ani pastou ako mám postupovať dnes bola na preventívnej prehliadke zo školy a že všetko v poriadku. Dá sa to nejako odstrániť, mám ísť k dentálnej hygieničke alebo stomatológovi, ďakujem za odpoveď.

Nadmerná tvorba zubného kazu

Dobrý deň, mám veľký problém, mám 13 rokov a nemôžem si pomôcť. Mám nadmernú tvorbu zubného kazu, už mám vyše v 20 zuboch a 3 mi treba vytrhnúť a ako keby toho nebolo dosť, mám panický strach z bolesti, prosím poraďte mi ako mam predísť zubnému kazu???

nepríjemný zápach z úst

Dobrý deň, mám na vás otázku? keď mám nepríjemný zápach z úst a nič ma nebolí, diery mam zaplombované. Môže to byť tým že asi zle?

Ako zabránim zápachu z úst?

Zdravím Vás. Rád by som sa informoval – aký iný účinný spôsob existuje, aby som zabránil zápachu z úst, okrem žuvania žuvačiek? Lebo rád je veľa, len...

Piercing a hygiena

Dobrý deň. Rada by som sa spýtala ako mi ovplyvní piercing v jazyku dentálnu hygienu? Ďakujem za odpoveď.

Dieťa nechce navštíviť hygieničku.

Dobrý deň. Moje dieťa (5 ročné) má veľký strach z lekárov. Je potrebné, aby som ho nútila ísť na dentálnu hygienu?

Umývanie mŕtveho zubu sonickou kefkou.

Dobrý deň. Jeden predný zub mám dorobený a na druhom mám popraskanú sklovinu a ten zub je mŕtvy. Je vhodné umývanie zubov sonickou kefkou? Niekedy cítim také tlaky v zuboch (ako keby sa všetky nezmestili do zuboradia) môže to byť spôsobené sonickou kefkou? Ďakujem.

Krvácanie pri čistení

Chcem sa opýtať, čo to znamená, keď si na zubnej niti nájdem trocha krvi po prečistení niektorých miest? Väčšinou v mieste jedného zuba – hornej 5-ky. Znamená to, že je ďasno zapálené alebo zub je kazový alebo to môže byť iba citlivým ďasnom? Ďakujem pekne.

Ako na povlak?

Pani doktorka, mám takýto dotaz. Povlak sa vraj vytvára približne o dve hodiny od vyčistenia zubov. Správne teda usudzujem, že by bolo najlepšie sa vyhnúť jedení a pití nejakých ochutených nápojov práve počas tejto doby? Nepriťažujeme si tým, že krátko po umytí začneme opäť jesť a piť a tým pádom sa povlak začne otvoriť okamžite? Ďakujem vopred za odpoveď.

Čistenie niťou

Pani doktorka, už ste sa stretli aj s tým, že si niekto sám vedel dobre vyčistiť zuby niťou aj pred návštevou dentálnej hygieničky? Mne sa to zdá nemožné a tak sa chcem opýtať, či sa môžem riadiť aj nejakým internetovým návodom alebo to radšej takto osamote doma neskúšať.

Pomáha špáradlo?

Dobrý deň, mňa by zaujímalo či špáradlo po jedle pomáha vyčistiť aspoň trocha medzizubné priestory – je to vôbec efektívne?

Akú zubnú pastu by ste odporučili vy?

Dobrý deň, akú zubnú pastu by ste odporúčali vy, ako dentálna hygienička? Vybrali by ste si skôr bieliacu, pre zdravie ďasien alebo spevňujúcu sklovinu? Dá sa na niektoré z týchto účinkov pasty spoľahnúť? Ďakujem vopred za odpoveď.

Je bolesť ďasna spôsobená vyčistenými kanálikmi?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, pred pár dňami som bola u zubárky, tá mi vyčistila kanáliky v zube a malo ma to ešte pár dni pobolievať. Chcem sa preto opýtať, ak ma bolí ďasno je to spôsobené tými kanálikmi? Ďakujem.

Typy dentálnych nití.

Dobrý deň. Chcem sa Vás spýtať, či existujú rôzne typy dentálnych nití. Vždy si zoberiem tú svoju zaužívanú a nijako extra to neriešim. Ak áno, je medzi nimi nejaký zásadný rozdiel? Ďakujem za odpoveď.

Nepríjemný pocit v ústach po užívaní antibiotík.

Dobrý deň. Užívala som dlhšiu dobu antibiotiká a teraz mám taký nepríjemný pocit v ústach. Ako keby som stále cítila tú pachuť po nich. Viete mi poradiť, ako sa mám toho zbaviť? Ďakujem krásne za radu.

Patrí káva medzi kyslé jedlá?

Patrí káva medzi „kyslé“ jedlá, po ktorých by sa nemali zuby hneď umývať? Ďakujem

Návšteva dentálneho hygienika u detí

Dobrý deň pani doktorka, naša dcérka má 2,5 roka. Mali by sme ju vziať k dentálnemu hygienikovi už v tomto veku? Čím skôr tým lepšie alebo je na to ešte primalá? Ďakujeme pekne za odpoveď.

Ako ošetruje dentálna hygienička takéto prípady?

Dobrý deň, som trošku taký problémovejší pacient. Často trpím aftami, mal som už aj mykotickú stomatitídu, opakovane, samozrejme sa to preliečilo, momentálne je to v poriadku ale mám aj dosť kazové zuby, zápaly ďasien, ktoré sa snažíme spolu so zubnou lekárkou potlačiť úplne. Chcem sa opýtať – môžu mať afty, mykózy súvislosť s kazovosťou zubov? Ako by som sa mal chrániť a čo robiť preventívne? Ako ošetruje takéto prípady dentálna hygienička?

Ako sa na to pripraviť?

Pekný deň, na čo by som sa mala zamerať pred nasadením strojčeka? Mám si nejako špeciálne pripraviť zuby – nedajú sa nejako ochrániť pred usádzaním povlaku alebo nejako absolútne vyčistiť aspoň pred nasadením? Bojím sa, že sa mi pod ním pokazia zuby, za tú dlhú dobu čo ho budem nosiť.

Zapálené ďasienka

Dobrý deň! Dcérka, ktorá má dva roky, si prednedávnom vybila celý predný zub aj s koreňom. Ošetrovala som jej to, všetko bolo ok. Ale teraz ochorela a všetky horné zúbky jej zakrylo červené ďasno. Má to červené a určite zapálené. Má aj silný zápach z úst. Čo mám s tým ďalej robiť? Ďakujem. Oli

Môžu mi zuby spôsobiť problémy v tehotenstve?

Môže mi kaz v tehotenstve alebo plak či zapálené ďasná spôsobiť predčasný pôrod alebo nebezpečenstvo pre dieťatko? Čo môžem pre to urobiť?

Je vhodnejšia na čistenie zubná niť, či medzizubná kefka?

Dobrý deň. Chcem sa spýtať, či odporúčate používať radšej zubnú niť pri čistení, či medzizubnú kefku. Môj zubár mi stále prízvukuje, aby som používal medzizubnú kefku, no ja mám zuby hrozne nahusto, a tak sa bojím, aby som si niečo nepoškodil.

Trhanie zubov a Anopyrin

Dobrý deň. Mama si dnes chcela pre veľké bolesti dať vytrhnúť zub, ale zubný lekár jej povedal, že jej ho nemôže vytrhnúť, pretože užíva Anopyrin a mohla by vykrvácať.. Vraj musí ísť k odbornému lekárovi spýtať sa, koľko dní pred tým ho musí prestať užívať. Nie je iná možnosť? Vôbec o takom niečom nevedela a teraz musí čakať v bolestiach. Koľko dní asi bude treba, aby sa mohol uskutočniť zákrok? A nebude potom hroziť riziko krvácania? Ďakujem za odpoveď.

Smäd po čistení zubov.

Dobrý večer mám taký problém a neviem zistiť, čo ho spôsobuje. Po čistení zubov ráno mám celý deň smäd, ktorého sa neviem zbaviť celý deň ani po napití sa alebo po jedle. Ďakujem

Pieskovanie detských zubov.

Zdravím Vás. Chcem sa informovať, od akého veku sa môžu pieskovať deťom zuby? Môj syn má 8 rokov a hygienička mu to robila, no jeho to bolelo a teraz tam ani nechce ísť, čo sa bojí. Bolo to od nej správne?

Prepláca dentálnu hygienu zdravotná poisťovňa?

Prepláca dentálnu hygienu zdravotná poisťovňa?

Akú pastu alebo ústnu vodu proti opuchu?

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, akú pastu alebo ústnu vodu mám používať ak mi opuchli ďasná z vnútornej strany hore a dole z vonku a je to citlivé ale ďasná mi nekrvácajú a čo môže byť príčinou opuchu. Ďakujem.

Bielenie plomb

Pekný deň prajem. Ja by som Vás chcela poprosiť o radu. Mam predné zuby plombované a aj pravidelným čistením to nie je bohvie čo. Chcela by som vedieť aké možnosti sú, aby bol jednotný odtieň zubov a takú približnú cenu. Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

Čoho sa môžem obávať?

Čoho sa môžem obávať keď nezačnem navštevovať dentálnu hygieničku? Mám 25 rokov a zatiaľ som tam nikdy nebol.

Bolesť ďasna

Dobrý deň. Už 4 dni ma bolí ďasno na sedmičke zube. Bola som už tri krát u zubárky, zatiaľ mi to len prepláchla a dala injekciu ..bolesť prešla len na chvíľu a potom zas. Neviem čo s tým mám a pravdepodobne to nevie ani ona poriadne. Bolí ma to hlavne pri jedení. Ďakujem

O hydrosonickej zubnej kefke.

Aký je váš názor na hydrosonickú zubnú kefku? Mám problém osvojiť si správnu techniku čistenia zubov, pomôže mi pri správnom umývaní táto kefka.

Častá tvorba zubného kameňa.

Dobrý deň, mám 25 rokov a pravidelne si čistím zuby, dokonca mi viacero ľudí povedalo, že ako to robím, že ich mám také biele :)) Ale problém je ten, že už pár rokov sa mi pravidelne tvorí zubný kameň a musím chodiť na odstraňovanie k dentálnej hygieničke, čo by nebol až tak veľký problém, ale všimol som si, že čím viac navštevujem dentálnu hygieničku, tým rýchlejšie dochádza k tvorbe zubného kameňa. Niekedy mi stačilo prísť raz za 6-7 mesiacov, teraz by som už potreboval ísť aj po 3 mesiacoch!. Je možné, že pravidelné odstraňovanie zubného kameňa spôsobuje jeho urýchlenú tvorbu? Prosím, poraďte mi, čo mám robiť.

Synčekovi bolí hnis pri zúbku

Dobrý deň. Ja sa chcem spýtať - mám 11 mesačného syna a vyšli mu horné zúbky hneď vpredu. A začal sa mu prerezávať tiež zúbok hore, hneď vedľa ľavého zúbka. Problém je v tom, že mu to zahnisalo a príšerne ho to bolí. Prosím, poraďte mi, ako to hnisanie mám vyliečiť. Ďakujem.

Elmex gél - použitie.

Dobrý deň. Chcela by som začať používať na zuby Elmex Gél, i keď mi ho moja zubárka neodporučila. Viete mi poradiť, ako často ho treba nanášať? Moja kamarátka ho mala, a tá si ho dávala raz za týždeň na noc. Môžem to aj ja tak používať?

Deti a sonická kefka.

Dobrý deň. Mám doma päťročné dieťa. Môžem mu už začať umývať zúbky sonickou kefkou?

Je potrebné zubné pasty striedať?

Niekde som sa dočítal, že by sa mala zubná pasta obmieňať, najmä ak používame zubné pasty s efektom bielenia. Je to pravda? Ako je to v prípade zubných pást proti paradentóze alebo citlivým ďasnám?

Biela škvrna na zube

Pani doktorka, stále počúvame o tmavých alebo žltých škvrnách na zuboch ale mne sa na plochej prednej strane stoličky prednedávnom objavila škvrnka úplne biela. Z čoho to môže byť? Zuby som si nebielila, stále používam tú istú zubnú pastu s fluoridom.

Zo sladkého ma bolia zuby

Dobrý deň, mám taký problém, že keď jem čokoľvek sladké, bolia ma medzierky medzi zubami, niekedy mám pocit, že mi to úplne ťahá zuby...je to problém pre stomatológa alebo skôr dentálnu hygieničku? Môže to byť citlivými ďasnami?

Čo znamená mať citlivé zuby?

Dobrý deň, čo vlastne znamená mať citlivé zuby? Ide o krvácajúce ďasná alebo odhalené krčky? Zaraďuje sa tam tiež to, keď je zub citlivý vonku na chlade alebo pri pití studených nápojov a keď je krčok citlivý na tieto podnety alebo to už ide o iný problém? Ďakujem za odpoveď.

Ako zminimalizovat tvorbu kazu?

Dobrý deň pani doktorka, mám panickú hrôzu z kazov a vŕtania. Samozrejme sa niekedy sladkostí alebo sladkých nápojov neviem vzdať. Čo mám robiť aby som ešte zminimalizoval tvorbu kazu po jedle a pití? Pomôžu ústne vody, roztoky, žuvačky, treba si najlepšie vždy po tom umyť zuby?? Ďakujem, Pavol.

Prečo mám osmičky zafarbené na sivo až čierno?

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, prečo mám zafarbené na sivo až čierno osmičky. I keď ich nie je príliš vidieť, nepáči sa mi to. Dá sa to nejako odstrániť? Ďakujem za odpoveď.

Potrebná dokumentácia.

Dobrý deň. Mám na Vás otázku. Keď idem na dentálnu hygienu, tak si mám vypýtať moju zdravotnú dokumentáciu od môjho zubára, či hygienička mi tam založí inú? Alebo potrebuje iba odpis z nej? Ďakujem pekne.

Zápach z úst po cibuli a cesnaku.

Dobrý deň. Ako mám zabrániť zápachu z úst, keď zjem cibuľu, či cesnak. Aj si zuby umyjem, dám si žuvačku a nič mi nepomáha. Viete mi niečo poradiť?

Čo si mám priniesť k hygieničke?

Dobrý deň. Som objednaná na dentálnu hygienu. Mám si so sebou priniesť všetky pomôcky, ktoré doma teraz používam, či stačí iba zubná kefka?

Zubné ozdoby a kamienky

Dobrý deň, teraz sa rozmohol taký boom – kamienky a ozdoby prilepované na povrch zuba. Je to bezpečné a šetrné pre zub? Nepoškodí to nejako? Ako sa to potom dáva dolu? Vďaka.

Systém AirFlow

Dobrý deň, čo je to za prístroj Air Flow? Počula som, že sa to používa na čistenie alebo bielenie zubov – k čomu to presne slúži?

Epilepsia a dentálna hygiena

Dobrý deň, mám takýto problém a veľmi by som potrebovala vedieť, či ste sa už s tým za svoju prax stretli. Prednedávnom mi diagnostikovali epilepsiu a nasadili mi liečbu. Samozrejme už predtým som sa informovala o vedľajších účinkoch a jedným z nich bola aj zvýšená kazivosť zubov alebo citlivosť a zapálenie ďasien. Sama som tomu neverila ale beriem ich dva týždne a mám taký povlak na ďasnách, ďasná začervenané...čo sa s tým dá robiť? Bojím sa, že sa mi to presunie taktiež na chrup a postupne sa mi úplne pokazia zuby. Bude mi s tým vedieť pomôcť dentálna hygienička alebo by som mala zájsť za nejakým odborníkom? Chcela by som to podchytiť hneď v úvode, neviem si predstaviť, že ku všetkým zdravotným komplikáciám by sa mi pridružili aj kazové alebo vypadávajúce zuby. Ďakujem krásne za odpoveď.

Po liekoch mi zožltli zuby

Zožltli mi zuby po užívaní liekov. Dá sa niečo urobiť so zafarbením zubov aj keď je to spôsobené liekmi? Sú už zafarbené natrvalo alebo ide len o povrchovú záležitosť? Bielite aj takéto zuby?

Čistenie medzizubných priestorov - ako často?

Dobrý deň, mňa by zaujímalo či je naozaj nutné čistiť si medzizubné priestory niťou a kefkou každý každučký deň. Nestačí 2-3 do týždňa, čo sa môže za dva dni s týmto miestom stať? Ďakujem za odpoveď.

Dentálna hygiena po extrakcii.

Zdravím vás, rada by som sa dozvedela, za akú dlhú dobu po trhaní zubu môžem ísť na dentálnu hygienu? Lebo pred týždňom mi trhali zub, a teraz neviem, kedy sa môžem objednať na hygienu.

Aké druhy bielenia existujú?

Dobrý deň. Rada by som sa spýtala, ako sa bielenie vykonáva. Je len jedna technika, či je ich viac? Ďakujem.

Súvis hygieny s kazivosťou zubov.

Dobrý deň, má dentálna hygiena priamy súvis s tým, že sa mi budú v budúcnosti kaziť zuby?

Sťažnosť na prácu hygieničky.

Dobrý deň. Existuje nejaká inštitúcia, kde môžem podať sťažnosť na prácu hygieničky? Je možné, že by jej zakázali túto činnosť, ak sa nepreukáže jej profesionalita, prípadne by ju poslali na nejaké preškolenie? Ďakujem za radu.

Ústna voda

Dobrý deň, Chcela by som sa opýtať, či je vhodné vypláchnuť si zuby ústnou vodou po tom, ako si ich umyjem kefkou? Kedy mám vlastne ústnu vodu používať? Ďakujem za odpoveď.

panický strach zo zubného lekára

Dobrý deň, mňa by veľmi zaujímalo, či k vám chodia často pacienti s panickým strachom zo zubára a či máte aj nejaké zážitky, že vám niekto utiekol z ordinácie alebo spáchal taký menší poplach :))

Ako zmierniť bolesť?

Dobrý deň, rastú mi zuby múdrosti a niekedy ma to teda poriadne pobolieva. Nemáte nejaký zaručený recept ako zmierňovať bolesť? Ak by som si mal vždy dávať lieky od bolesti keď mi začnú rásť, už by som mal asi úplne stvrdnutú pečienku. Vďaka.

Bolia ma ďasná

Dobrý deň. Keď si umývam zuby, ľavá strana na dolnej čeľusti ma bolí. Nebolia ma zuby, skôr ďasná. Stačí, že priložím kefku a už ma to zabolí. Ale nikde inde ma to nebolí. O čo môže ísť? Nikdy som nemala citlivé zuby a myslím si, že ich ani nemám. Trápia ma len tie ďasná. Teda neviem, či ide o ďasná...

Fluoridácia po 18-tke

Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať, že či si môžem dať spraviť fluoridáciu, keď mám 18 rokov, pomôže mi to?

Zápach z úst.

Dobrý deň mám na vás otázku? Keď mám nepríjemný zápach z úst a nič ma nebolí, diery mam zaplombované. Môže to byť tým že si asi zle umývam zuby?

Strojček a návšteva dentálnej hygieničky.

Zdravím vás. Mám na zuboch strojček a teraz neviem, či mám aj tak ísť k dentálnej hygieničke na čistenie. Nebude jej to prekážať v práci? Ďakujem.

Čistenie zubov po vytrhnutí 8 a dentálna hygiena

Dobrý deň. Mala som medzi 7 a 8 vľavo dole "vyžratú", zostúpenú kosť o 6-7mm. Z rtg bolo vidno okolo koreňov 8 a čiastočne 7 tenkú čiernu čiarku - postup a výsledok činnosti baktérií - nechala som si tú 8. vytrhnúť, aj preto, aby sa zväčšila šanca zachrániť 7. Po trhaní nemám problémy, ale lôžka pod viacerými zubmi na tej ľavej strane som už predtým mala trochu boľavé - akoby sa mi tie baktérie, zápal, od tej 7-8 šíril dopredu. Počula som o liečbe antibiotikami, ale môj zubár to nepovažuje za potrebné - po vytrhnutí 8 si vraj za 7 budem môcť kefkou čistiť a baktérie zmiznú. Bojím sa o 7 a že, aj keď si poctivo čistím zuby a chodím raz ročne na preventívne prehliadky, mám už chronický zápal, ktorý ma postupne oberie o ďalšie zuby. Prosím, poraďte, čo pomôže? Ďakujem.

Návšteva hygieničky po vypadnutí mliečneho zuba.

Dobrý deň. Mojej dcérke vypadol včera mliečny zúbok. A o dva dni sme objednaní na hygienu. Môže ju absolvovať? Či treba to zrušiť? Ďakujem za odporučenie.

Tryska na medzizubné priestory.

Zdravím Vás. V obchode som videla trysku na čistenie medzizubných priestorov. Vraj namiesto používania medzizubných kefiek a nite. Aký máte na to názor? Je to vhodné? Možno tým nahradiť tieto pomôcky? Ďakujem za odpoveď.

Ako zistím, že mám odhalené krčky?

V médiách sa často opakuje pojem – odhalené zubné krčky. Ako vlastne odhalené krčky vyzerajú, ako zistíme, že ich máme skutočne odhalené? Moja zubárka sa k tomuto nikdy nevyjadrila, mám 25 rokov a zdá sa mi, že na spodných zuboch mám krčky príliš vystúpené a potiahnuté iba tenkou vrstvou ďasna. Na prehliadky chodím pravidelne ale naozaj mi moja stomatologička ešte nikdy nespomenula, že by som mala s niečím takým problém. Ďakujem za odpoveď.

Škrabka na jazyk

Dobrý deň, aké máte skúsenosti so škrabkou na jazyk? Používate v ambulancii niečo podobné? Je potrebné si čistiť jazyk takouto škrabkou a ako často? Zistil som, že mám nepríjemný pocit v ústach možno práve kvôli jazyku. Ďakujem za všetky odpovede.

Mám poškodenú sklovinu

Pani doktorka, ako pristupovať k sklovine, ktorá už bola mechanicky poškodená? Ako dieťa som nosila strojček, zvykla som si zuby drhnúť tvrdou kefkou a teraz mám sklovinu po tých rokoch slabú a poničenú...dá sa s tým aspoň niečo robiť, podporovať to, aby sa zuby nedrolili a nelámali?

Dospelácka alebo decká pasta?

Dobrý deň prajem, moja dcérka má 4 a pol roka presne, a už jej vypadli dve prvé predné spodné zúbky a už tam vidieť trvalé zúbky. Moja otázka by znela, že či už teraz treba začať umývať jej zúbky so zubnou pastou dospeláckou alebo môžem naďalej s detskou pastou?

Ako vzniká zápal, ako mu predísť?

Mám takú zložitejšiu otázku – ako vlastne vzniká zápal ďasien, ustupovanie a následná paradentóza? Je to kvôli zubnému kameňu? Ako sa dá tomu zabrániť, aká je prevencia?

Nadmerné krvácanie pri dentálnej hygiene.

Zdravím, mám na vás otázku, či je to normálne, keď mi tečie veľmi veľa krvi vždy, keď som práve u dentálnej hygieničky na čistení. Ona vraví, že áno, ale mne sa to príliš normálne určite nezdá. Vďaka za odpoveď.

Laser namiesto ultrazvuku.

Dobrý deň. Môj strýko mi minule vravel, že mu dentálna hygienička pri čistení používala laser namiesto ultrazvuku. Je to len novšia, modernejšia verzia, či je to z nejakého dôvodu? Dôvodom by mohlo byť napríklad nadmerné krvácanie pri hygiene.

Používanie detskej zubnej pasty.

A do akého veku môže dieťa používať detskú zubnú pastu? Ďakujem.

Môžem mať hygieničku v zahraničí?

Dobrý deň, mám otázočku ohľadom návštev dentálnej hygieničky v zahraničí. Som zo Slovenska, aj tu bývam, aj zubného lekára tu mám. Mohol by som začať chodiť na dentálnu hygienu do Rakúska? Čo budem potrebovať? Ďakujem za radu.

Opuchnuté ďasná

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na trochu opuchnuté ďasná nad hornými 1,2,3,4-kami, v ľavo aj v pravo. Dávnejšie mi ďasná krvácali, boli opuchnuté a červené. Brala som ale dvoje antibiotiká a krvácanie a bolesť prestali, no ďasno zostalo mierne sčervenané a stále nie je uvoľnené a stále je trochu akoby nazberané smerom hore. Už sú tomu po vyliečení 4 mesiace. Neviete mi poradiť nejaký produkt, ktorý by mi takzvane uvoľnil a stiahol ďasná? Ďakujem za odpoveď.

Ktorú techniku zvoliť?

Dobrý deň, existuje viacero techník čistenia zubov – rotačná, vibračná a podobne...myslíte si, že je v tom nejaký rozdiel? Je niektorá metóda efektívnejšia alebo je jedno akú metódu použijeme ak poctivo zotrieme zo zubov všetok plak?

Výmena dentálnych pomôcok

Mali by sa aj ostatné pomôcky dentálnej hygieny vymieňať tak často ako kefka alebo ešte častejšie? Konkrétne mám na mysli škrabku na jazyk alebo medzizubnú kefku. Tiež sa chcem opýtať, či existuje nejaký čistiaci prípravok alebo gél na jazyk, ktorý by zminimalizoval tvorbu povlaku a baktérií. Ďakujem za odpoveď.

Čierne čiarky

Zhruba pred týždňom som pri jedení pocítil bolesť v ďasne ako keby som ho mal poškodené/rozrazené. Keď som sa pozrel čo s tým mám, zbadal som čierne čiarky v horných a jednej spodnej stoličke. Obávam sa že ide o kazy. Nezdá sa mi že by boli hlboké, práve preto váham či ozaj ide o kaz alebo len nejaké poškodenie skloviny prípadne niečo iné. Dosť ma to štve lebo už v 16 rokoch mám tri výplne a na minulej preventívnej prehliadke cca pred polrokom bolo všetko v poriadku.

Bolestivé ďasná po odstránení kameňa

Dobrý deň, vždy po odstraňovaní zubného kameňa u zubnej lekárky mám hrozne podráždené ďasná a zapálené aj týždeň. Čo môžem proti tomu robiť? Je aj nejaký šetrnejší spôsob ako ho odstrániť alebo rýchlejšie tie ďasná ozdraviť?

Dentálna hygiena pred letnou dovolenkou.

Dobrý deň, je vhodné ísť na dentálnu hygienu pred dovolenkou? Som objednaná na hygienu o dva týždne, len zhodou náhod sme sa rozhodli ísť v tom čase aj na dovolenku k moru. Tak by som bola veľmi nerada, keby sa mi tam potom ako následok dentálneho čistenia vyskytli nejaké problémy, či bolesti. Ďakujem.

Kedy si umývať zuby pred a po jedle

Dobrý deň. Viem, že po jedení, napríklad ovocia, by sa nemali umývať zuby minimálne 2 hodiny. Je to aj naopak? Po umytí zubov by sme minimálne 2 hodiny nemali nič také jesť? Ďakujem za odpoveď.

Vplyv diéty na ústnu dutinu.

Dobrý deň. Chcem sa spýtať, či môže mať moja diéta negatívny alebo pozitívny vplyv na zdravie ústnej dutiny. Ďakujem pekne.

Hygiena počas vypadávania zubov.

Dobrý deň. Mala by som na Vás otázku. Mali by deti navštevovať dentálnu hygieničku aj v čase, keď sa im mení mliečny chrup na trvalý, a teda im vypadávajú a rastú zuby? Ďakujem.

Žuvačky a dentálna hygiena

Dobrý deň, Mohli by ste mi prosím poradiť? Je lepšie používať v priebehu dňa po jedle žuvačky bez cukru alebo je lepšie umyť si ich? Nemám na mysli ráno, ani večer. Skôr obed či olovrant. Ďakujem.

Nesprávne používanie nite

Až nedávno som sa dozvedel, že ak si nesprávne čistím medzizubné priestory niťou, môžem si poškodiť to lôžko – ďasno medzi dvoma zubami. Čo z toho vyplýva? Môže mi to spôsobiť zápal alebo nejaké ustúpenie ďasien alebo sa to rýchlo hojí? Ďakujem pekne za odpoveď.

Starostlivosť o implantát

Je rozdiel v starostlivosti o vlastný zub a o implantát? Chystám sa dať si vymeniť niekoľko zubov práve za tieto implantáty a zaujímalo by ma, či mám používať špeciálne pasty alebo sa o tieto zuby špeciálne starať, najmä teda v období, keď sa to bude ešte hojiť. Ďakujem.

Môžem sa otráviť pastou?

Dobrý deň. Nemôže mi uškodiť ak zjem väčšie množstvo pasty alebo omylom prehltnem? Sú aj také pasty s takými látkami, ktoré by mi mohli uškodiť?

Obyčajná alebo sonická kefka?

Dobrý deň, prosím Vás, aký je rozdiel medzi obyčajnou elektrickou zubnou kefkou a sonickou zubnou kefkou? Čítala som, že elektrická ničí ďasná. Ďakujem.

Sú tabletky proti bolesti ďasien?

Dobrý deň, mám 24 rokov a v posledných dňoch ma strašne bolia ďasná, sú nejaké tabletky proti bolesti alebo niečo iné?

Návšteva dentálnej hygieničky.

Dobrý deň. Chodím pravidelne 2x do roka k dentálnej hygieničke na čistenie kameňa, no vždy mi povie, že ho tam bolo minimum – a tak sa chcem spýtať, či môžem chodiť na čistenie napríklad aj raz za rok alebo raz za dva roky. Vždy za to zoberie dosť peňazí, tak preto sa pýtam. A keď sa jej na to opýtam, tak samozrejme, že mi povie, aby som chodil častejšie =)

Vidličkou som si zarypla do ďasna

Mám taký problém. Včera pri jedení sa mi stala nehoda - vidličkou som zarypla do ďasna. Je to spodná jednotka. Kus ďasna mi tam chýba. Bojím sa, aby sa mi to nezapálilo. Pomôže mi na zahojenie florsalmin? Prípadne viete odporučiť niečo iné? Ak sa to teda dá vyliečiť aj doma. Vôbec to nebolí ani neštípe, ani to necítim na vnútornej strane pery. Len sa bojím, aby sa mi to nezapálilo. Ďakujem moc.

Môže hygienu preplatiť poisťovňa?

Dobrý deň, rada by som sa informovala, či existujú prípady, keď dentálnu hygienu prepláca zdravotná poisťovňa. Ďakujem.

Zväčšujúca sa zubná niť.

Dobrý deň. Mám doma zubnú niť, ktorá by sa mala pri styku so slinami rozšíriť. Nevytiahnem si ňou potom plomby? Ďakujem.

elektrická zubná kefka

Chcela by som sa opýtať aká je výhoda elektrickej zubnej kefky. Nie je to iba vymoženosť pre lenivých? :) Je s ňou čistenie presnejšie a jednoduchšie alebo ide iba o imidž?

Odhalené krčky a dentálna hygiena

Mám odhalené zubné krčky, zrejme kvôli nesprávnej hygiene v minulosti a preto som sa rozhodla ísť k dentálnemu hygienikovi. Ako postupuje pri odstraňovaní kameňa a celkovo aj ostaných úkonoch pri tomto probléme? Má špeciálny prístup čo sa týka tohto problému, pomôže to môjmu stavu?

Ktorá metóda?

Je menej nebezpečné dať si zuby bieliť pásikmi alebo inou metódou? Je najbezpečnejšia tá metóda, ktorú robíte vy ako dentálne hygieničky. Keďže som fajčiarka, tiež by ma zaujímalo, či si môžem po fajčení umývať zuby hneď následne alebo je potrebné počkať, kým nevyprchá ten dym – povlak z fajčenia?

Dá sa zubom dodať lesk?

Pani doktorka, je v ambulancii dentálnej hygieničky možnosť „lakovať“ zuby? Myslím tým dodať im lesk. Moje zuby boli viackrát plombované, niektoré stoličky aj spredu a chcela by som aby boli všetky opäť rovnako lesklé ako predtým.

Prečo je potrebné čistiť zubnú náhradu?

Dobrý deň, prečo je potrebné čistiť zubnú náhradu? Teda chápem, že nemôže byť zanedbaná alebo v úplne zlom stave ale napríklad prečo by som mal navštíviť dentálneho hygienika aby ma naučil ako správne náhradu čistiť – veď sa nemôže pokaziť alebo áno?

Gély na posilnenie zubnej skloviny.

Dentálna hygienička mi po odstránení zubného kameňa nanáša na zuby nejaký gél, vraj to pomáha zubu, aby bol odolnejší proti kazu. Chcem sa opýtať, či si takéto niečo nemôžem zaobstarať a používať to aj doma a častejšie. Ďakujem.

Zažltnuté zuby.

Dobrý deň. Pravidelne chodím na čistenie k dentálnej hygieničke aj zuby si čistím podľa jej odporúčaní, ale stále mám zažltnuté zuby. Vedeli by ste mi niečo poradiť? Moja dentálna hygienička vraví, že sa o ne nestarám tak, ako sa mám.

Ako dlho po hygiene sa nemôže jesť?

Dobrý deň. Ako dlho po dentálnej hygiene sa nemôžem najesť?

Deti a čistenie medzizubných priestorov.

Dobrý deň, od akého veku by sme mohli začať používať pomôcky na čistenie medzizubných priestorov? Lebo moja dcérka má 2,5 roka a neviem si predstaviť, ako by som jej ich mala čistiť niťou či medzizubnou kefkou.

Ako sa zmenila dentálna hygiena na Slovensku

Dobrý deň, zaujímalo by ma, ako sa zmenila dentálna hygiena na Slovensku počas posledných 20-tich rokov. Myslím, aj v očiach pacientov a ľudí ale aj jednotlivé metódy a postupy pri starostlivosti o chrup.

Parodontálne vačky

Čo sú to vlastne parodontálne vačky na zuboch? Na webe som si čítala postup pri odstraňovaní zubného kameňa a nánosov a práve tento pojem tam bol spomenutý. Ako zistím, že sa mi niečo také tvorí? Mám zubnú lekárku, ktorá mi nikdy nič nepovie, aj keď prídem s nejakým nepríjemným pocitom alebo bolesťou, musím z nej páčiť, čo to je a aký postup zvolí. Avšak, spolieham sa na to, že ak by to bolo niečo vážne, oznámi mi to a tiež ma poučí ako postupovať. Alebo skôr ide o záležitosť, ktorú riešia dentálni hygienici? Mala by som ho asi navštíviť, však? Ďakujem za odpovede, pekný deň.

Menštruácia verzus zapálené ďasná

Môže aj menštruácia ovplyvniť zapálené alebo krvácajúce ďasná? Mám pocit, že zapálené ďasná mávam práve v tomto období. Je to možné či nie?

Porušila som si sklovinu?

Dobrý deň, pred dvoma mesiacmi som si dala vybieliť zuby laserom. Vždy som používala bieliace pasty takže som s ich používaním neprestala. Teraz ma však bolia dva predné zuby a tiež som si všimla, že sú stále priesvitnejšie. Vždy boli na konci trošku priesvitné ale teraz je to určite horšie. Porušila som si zubnú sklovinu? Tým pádom aj strácajú bielosť...dá sa s tým niečo robiť? Trápi ma to, ďakujem.

Čo môžem mať pod ďasnom?

Môže sa mi dostať niečo pod ďasno na prednom zube? Je to také dosiva a neviem či je to korenie alebo či to môže byť zubný kameň ale nikde inde to nemám a iba na kúsku pod týmto ďasnom. Mám si to nejako šetrne vyplachovať alebo normálne čistiť kefkou?

Môžem si niťou vytiahnuť plombu?

Zdravím Vás. Môže sa mi stať, že pri čistení medzizubných priestorov zubnou niťou si vytiahnem aj plombu? Lebo často sa mi stáva, že niť sa mi ako keby trošku zasekne medzi zubami a potom sa ju bojím potiahnuť, aby som si ju náhodou nevytiahla.

Môže mať zlá vykonaná dentálna hygiena vplyv na zuby?

Dobrý deň. Rád by som sa spýtal, či môže mať na moje zuby nejaký negatívny vplyv zle vykonaná dentálna hygiena.

Lieky a ich vplyv na dentálne zdravie.

Dobrý deň. Užívam silné lieky. Môžu sa mi z toho vyskytnúť nejaké problémy, čo sa týka dentálneho zdravia?

Šmirgeľ.

Dobrý deň. Minulý týždeň som bol prvýkrát na dentálnej hygiene u profesionálnej pani hygieničky. Použila niečo, čo mi pripomínalo „šmirgeľ“. Čo to bolo? Nemôžem niečo podobné použiť i doma na úplné dočistenie?

Čistenie zubov

Dobrý deň, Chcel by som sa opýtať ako často si čistiť zuby a aká je najvhodnejšia pasta?

Mám si so sebou nosiť pastu a kefku všade?

Chcem sa opýtať, stretli ste sa už aj s tým, že si niektorí ľudia so sebou nosia zubnú pastu a kefku všade? Aj do práce alebo školy? Rozmýšľala som, či to nie je najlepšie riešenie problémov so zubným povlakom počas dňa.

Zafarbenie plomby

Pani doktorka, môže sa zafarbiť dožlta aj plomba rovnako ako zuby od povlaku z jedla, pitia, kávy a cigariet?

Ako dcérke vybrať zubnú kefku?

Ako mám dcérke správne vybrať zubnú kefku? Predtým sme mali len takú tú kojeneckú mäkkú na ďasná. Viem, že deti najprv siahnu po niečom farebnom a peknom na pohľad ale mne ide najmä o kvalitu. Máte nejakú overenú značku?

Problém s ďasnami

Dobrý deň pani doktorka. Mám taký problém s ďasnami – keď si dávam pozor pri umývaní, zuby umývam pomaly a zvrchu nadol, tak ďasná mám v poriadku. Keď sa však ponáhľam a náhodou urobím niekoľko rýchlych pohybov aj horizontálne, na dvoch zuboch ma ďasná štípu a akoby trošíčku odhaľujú krčky. Potom si opäť dávam niekoľko dní veľký pozor a ďasná sa ukľudnia, prestanú bolieť a vrátia sa späť – je toto začínajúca paradontitída, treba s tým už niečo robiť? Ďakujem.

Aký máte názor na hydrosonickú zubnú kefku?

Aký je váš názor na hydrosonickú zubnú kefku, mám problém osvojiť si správnu techniku čistenia zubov, pomôže mi pri správnom umývaní táto kefka?

Paradontóza a tehotenstvo.

Dobrý deň, dva roky po pôrode mi bola diagnostikovaná paradentóza (z röntgenu), mala som časté krvácanie a opuch ďasien. Po hygiene mi krvácanie prestalo, ale vraj mám úbytok kosti, 1-2 mm, viac ako by som mala mať na svoj vek. Chcela by som otehotnieť, mám ísť na odborné vyšetrenie? Lekár mi na zubnej prehliadke povedal, že moje zuby vyzerajú zdravo, okrem toho, že som mala vodný kameň. Až z röntgenu mi povedal, že mám paradentózu. Môžu byť moje odhalené krčky aj z inej príčiny? Napríklad, že škrípem zubami? Som teraz vystrašená, lebo mi vlastne nepovedal žiadne riešenie, len že mám chodiť raz za mesiacov na hygienu. Ďakujem vám veľmi za radu.

Čierne bodky na zubnej sklovine.

Dobrý deň. Chcem sa Vás spýtať, že sa mi objavili čierne bodky na zubnej sklovine. Dá sa to nejako odstrániť? Od čoho to môže byť? Vopred ďakujem za odpoveď.

Návšteva hygieničky po Vianociach.

Dobrý deň. Odporúčate po Vianociach navštíviť hygieničku?

Fajčenie po umytí zubov.

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať – keď si umyjem zuby a potom idem fajčiť, je potrebné, umyť si ich znovu? Ďakujem pekne za radu.

Dlhodobo zapálené ďasná

Dobrý deň, prosím vás o radu. Môžem mať dlhodobo zapálené ďasná? Ak sa mi spraví nejaká ranka, urobí sa mi na tom mieste afta. Keď používam zubnú niť alebo aj kefku, občas sa mi objaví nejaká krv. Ako dlho môže v ústach pretrvávať zápal? Vždy som si myslel, že to je krátkodobé a dá sa to preliečiť. Čím sa zápal lieči? Ďakujem za odpoveď.

Čo so zanedbaným chrupom?

Dobrý deň, mali ste už aj prípady veľmi zanedbanej zubnej hygieny? Dá sa zachrániť aj takýto chrup? Napríklad nánosy zubného kameňa a povlaku, odhalené krčky a zapálené ďasná alebo takýto stav je už nenávratný a dá sa iba pozmeniť a trošku vylepšiť?

Ako sa tomu môžem vyhnúť?

Odstraňovanie kameňa zo spodných zadných zubov je naozaj nepríjemné a preto by som sa tomu chcela vyhnúť – dá sa to nejako? Čistím si zuby podľa mňa precízne, nikde inde sa mi to netvorí ale iba na tomto mieste kde je asi kontakt so slinami najväčší. U dentálnej hygieničky je odstraňovanie kameňa menej bolestivé alebo dá sa tomu predísť?

Nehoda - vyrieši to aj dentálna hygienička?

Včera sa mi stala taká nehoda. Jedol som oriešky a taká tá šupka, ktorá je na povrchu sa mi zaryla pod zub – akoby do ďasna. Myslel som, že sa to odstráni jedením, čistením, vyplachovaním ale márne. Môžem tento problém riešiť aj s mojou dentálnou hygieničkou, ktorej chodím? Zoberie ma v rámci tohto problému? Stomatológa mám ďaleko od domu a vždy je tam veľa ľudí s vážnejšími problémami, tak neviem či by ma nevysmial. Je to aj celkom nepríjemné samozrejme, cítim tam tlak, prekáža to tam. Ďakujem.

Dentálna hygiena počas tehotenstva?

Chcela by som sa opýtať – chodia k vám aj ženy počas tehotenstva? Môžem navštíviť ústnu hygieničku aj v tomto stave? Tými zmenami a podobne mám pocit, že mám viac plaku alebo kameňa na zuboch a chcela by som to dať do poriadku aby som po pôrode nemala problémy ešte s kazovými zubami. Nie je to nebezpečné? Ďakujem.

Ktorá ústna voda je vhodná?

Dobrý deň, minule som počul vyjadrenie nejakého odborníka, že ústna voda Listerine je totálne zlá a skôr uškodí ako pomôže. Čo je na tom pravdy? Ako zistím, či skutočne tie veci sú pre moje zuby dobré a nie je to len klam?

Využívanie poukazov zo zľavových portálov.

Dobrý deň. Rád by som sa spýtal, či odporúčate využívať zľavové portály na kúpu poukazov na dentálnu hygienu. Bojím sa, že keď je to vo väčšine prípadov omnoho lacnejšie, bude to aj menej kvalitné. Ďakujem

Ústna kozmetika.

Dobrý deň. Čítala som na blogu, že treba používať vhodnú ústnu kozmetiku. Čo tam všetko patrí? Ďakujem za odpoveď.

Ústna voda a deti.

Od akého veku môže dieťa vyplachovať ústa ústnou vodou? Ďakujem pekne za rady.

Výplachy s Corsodilom

Dobrý deň prajem. Po jednom menšom zákroku v ústnej dutine mi zubárka odporučila výplachy s Corsodilom. Toto miesto sa mi po čase zahojilo ale ja občas (tak 2 krát za týždeň) ešte vyplachujem. Môže sa tento roztok používať aj preventívne alebo by to mohlo škodiť zubnej sklovine? Ďakujem pekne.

Domáce bielenie

Mám 19 rokov a chcela by som mať belšie zuby, používam bieliace pasty ale nijaké pokroky nevidím....mám poškodenú sklovinu na jednom zube, ktorú som si dala už u zubárky napraviť tak, že mi vložila novú "atrapu" skloviny, preto nechcem ísť na bielenie lebo sa bojím, že by mi to mohlo poškodiť opäť sklovinu a to nechcem, a počula som veľa sťažností na bielenie zubov, že po tom čo si prestali bieliť zuby sa zvýšila ich kazivosť, preto sa chcem spýtať, či poznáte nejakú inú ale hlavne funkčnú metódu na môj problém. Počula som taktiež i o nejakých bieliacich pásikoch. Ďakujem Vám za pomoc a odpoveď.

Nadvihnuté ďasno a kameň

Dobrý deň, v poslednej dobe sa mi zdá, ako keby sa mi niečo zbieralo pod ďasnom – ďasno sa trošku nadvihlo a pod tým je taký tmavší prúžok, nebolí ma to, je to iba nad jedným zubom – trojkou hore. Rozmýšľala som, či to nemôže byť povlak alebo kameň ale všetky zuby si čistím rovnako a pravidelne a inde to nemám. Ďakujem pekne za radu, bojím sa paradentózy alebo niečoho vážneho.

Dá sa zápal liečiť po domácky?

Dá sa zápal ďasien liečiť aj po domácky ???? Ďakujem.

Nepríjemný pocit v ústach

Celý deň mám taký nepríjemný pocit v ústach, zuby si umývam 3x denne, používam aj žuvačky a cukríky. Čím to môže byť?

Sonická zubná kefka.

Dobrý deň, prosím Vás, v akom veku môžu deti začať používať sonickú zubnú kefku?

Sklovina a horúce jedlá

Dobrý deň, rada by som sa opýtala ako veľmi škodí mojím zubom respektíve sklovine konzumovanie horúcich jedál. Včera som si objavila dokonca na predných horných zuboch prasklinu po celej dĺžke. Môže to byť spôsobené práve tým? Ďakujem pekne za odpoveď.

Zubárka mi robí dentálnu hygienu.

Zdravím Vás. Na dentálnu hygienu chodím k mojej zubárke, ktorá mi aj normálne opravuje zuby, ak treba, ale sa stará aj o hygienu. Je to tá istá úroveň kvality, ako keď by som navštevovala dentálnu hygieničku, ktorá sa iba tomu venuje profesionálne?

Čistenie zubov po plombovaní.

Zdravím Vás. Mám otázku – po akej dobe od zaplombovania zuba si môžem vyčistiť zuby kefkou a niťou. Ďakujem.