Oddělat _LeftMenu.tpl

Domov  >  Chrup

Chrup

Je možné, aby mi poškodili sklovinu?

Dobrý deň, pán doktor, mám viacero otázok, čo ma trápia ohľadne dentálnej hygieny. Prvá je: robili mi dentálnu hygienu, ale nie ultrazvukom, ale ručnými nástrojmi, takým kovovým predmetom. Je možné, že by mi poškodili zuby, poškriabali alebo popraskali sklovinu? Hrozí takéto nebezpečenstvo? Medzi zubami, kde sa dotýkajú, sa mi urobili trhlinky ako praská sklovina. A ešte by som sa chcela opýtať: na implantáte sa mi objavili z vrchu nadol také tenké čierne čiarky. Môže to byť tiež z tej dentálnej hygieny? Zmizne to? Ďakujem za odpoveď. Anna

Modrina po vytrhnutí zuba

Dobrý deň, v stredu mi chirurgicky odstránili dolný zub múdrosti. Bolesti nemám žiadne, len sa mi urobila modrina, ktorá mi zlieza až pod krk. Mám aj pred menštruáciou, môže to mať na to nejaký vplyv? Je to v poriadku že modrina sa takto rozlieza?

Problémy so zubami

Dobrý deň, so začiatkom rastu zubov múdrosti prišli moje prvé problémy a teda bolesti od spánkovej kosti až 5 cm pod ucho na krku. Zuby vyrástli krivo, vytvorili sa hrčky v ústach (nie na ďasnách, ale na lícach). Zuby boli vytrhnuté a problémy sa trochu pozmenili, no neustúpili. Hrčka je tam už niekoľko rokov napriek tomu, že mi bol 2x odstránený zubný kameň. Naposledy mi zubár robil aj panoramatický snímok a nič nezistil. Nevidel ani kaz, ani zápal. Teraz mi stačí vypiť jednu kávu a po chvíli pociťujem zápal ďasien na všetkých posledných zuboch v ústach, bolesť uší, niekedy aj spánkovej kosti, strnulosť v okolí mandlí a niekedy mám aj podráždený jazyk. Pri tomto pocite zápalu ďasien si nemôžem ústa vypláchnuť ani Listerinom ani Lacalutom ani ničím iným pretože bolesť sa zosilní. Jedine namočenou vatovou tyčinkou môžem potrieť presne zapálenú časť, kedy sa to zvyčajne zlepší. Po ústupe sa problém aj tak v priebehu niekoľkých dní prípadne týždňov znova vráti. Čo by ste mi odporučili? Nemôže sa jednať aj o nejaký iný problém? Lymfatické uzliny, alergia, mandle, uši alebo trojklanný nerv (s ním už bol v rodine problém)? Ďakujem.

zubná sklovina

Dobrý deň, mám veľmi opotrebovanú zubnú sklovinu a teda oveľa citlivejšie zuby. Viete mi odporučiť nejaký prípravok na jej zosilnenie ?

opuchnuté líce

Dobrý deň, mám napuchnuté líce na pravej strane, doktor mi povedal, že mi pomôžu studené obklady a predpísal antibiotikum. Pomôže mi to prosím? 

korene

Dobrý deň chcem sa opýtať. Teraz v piatok mi trhali 3koren.  Dnes je to tretí deň a mňa to stále bolí. Opuchnuté to nemám. Vyplachujem si ranu harmančekovým čajom. Prosím poraďte mi. Je to normálne, že to tak bolí? A k tomu mi to aj krvácalo. Ďakujem za odpoveď

Mŕtvy zub

Dobrý deň, chcem sa opýtať. Pred cca rokom mi bol robený predný zub v pravo hore myslím, že 3ka. Zub je už mŕtvy. Nedávno mi vypadla z neho plomba a odlomilo sa mi kúsok aj zo zuba. Pred pár dňami (utorok) som bola u zubárky a zaplombovala mi ho, vyzerá ako nový, môžem sa aj usmievať. Predtým som nemohla, bolo mi vidieť medzeru. Lenže stalo sa to, že som sa dnes ráno zobudila a niečo mi v ňom puklo, taký zvláštny pocit to bol aj to bolo počuť ako v ňom niečo puklo. Na zube nič nevidím, že by sa uvoľnila plomba ale cítim, že sa celý kýve aj ma bolí čo sa čudujem lebo zub je už minimálne rok mŕtvy. Čo sa s nim mohlo stáť? Keď sa celý kýve bude musieť isť von a nasadí sa nový zub? Ďakujem za skorú odpoveď.

čistenie kanálikov

Dobrý deň, v pondelok mi bolo robené čistenie kanálikov z dôvodu zlého zaplnenia kanálika bývalou zubárkou. Mal som tam zápal aj opuch, pri čistení išiel zo zubu zápach. V stredu mi pán doktor znova vyčistil korienky a dal antibiotickú pastu a dočasne uzavrel. Povedal, že zub pokiaľ začne bolieť a tabletky na bolesť záberu nemám chodiť. Nech tá pasta tam vydrží čo najdlhšie. Opuch zmizol a aj bolesť kosti, ale je nedeľa a ja stále cítim ten zub. Neviem čo s tým. Ďakujem za odpoveď.

bolestivý zub

Dobrý deň mám už týždeň problém s tým, že ma neskutočne celý deň a celú noc bolí predný zub. Cítim v ňom tlak, ktorý sa stupňuje ako by mi v ňom pumpovalo. Mám ho nenormálne boľavý a citlivý na dotyk ako by som ho mala v jednom ohni. Tento zub som mala polovičný a mala som tam liečivu vložku. Potom mi ho zubárka dorobila, pár dní to bolo v poriadku a potom to začalo. Nakoľko som ešte týždeň v zahraničí a nechcem isť sem k zubárke tak si dávam lieky od bolesti, ktoré však zaberú len na chvíľku. Zaujíma ma čo to môže byť a či bude nutné zub vytrhnúť aj keď si to neviem ani predstaviť, že by sa trhal keď je neskutočne citlivý a bolestivý. Na zadnej strane zuba mam vynechanú tu plombu alebo ako to nazvať taká štrbinka mi tam zostala nedorobená pani zubárka to zle urobila môže byt to príčinou tej bolesti? Vopred ďakujem za Váš čas a odpoveď.

strach zo zubára

Dobrý deň prajem, v minulosti som podstúpila komplikovanú extrakciu dolnej šestky, trvalo to skoro hodinu, zub bol mŕtvy, ale zrejme okolie koreňa zapálené, keďže injekcia veľmi nezabrala. Teraz ma začala bolieť horná šestka, jedná sa tiež o mŕtvy zub, zostal z neho už len zlomok, a teda zadná stena, zvyšok mi lekár domodeloval, avšak koreň je stále v ďasne. Ide o to, že to začína bolieť presne tak, ako pred tým a ja mám po minulom zážitku takú traumu, že sa neviem odhodlať ísť k zubárovi. Je možné, že ak by bol zápal preliečený s ATB, tak potom by anestézia zabrala lepšie? Alebo ako mám prekonať strach? To bolo snáď horšie ako pôrod, ja keď som zišla z toho kresla, celá som bola od krvi, zo zubára tiekol pot a s plačom som bežala domov.

podnebie

Dobrý deň, posledné dni si všímam, že hore na podnebí (v klenbe ústnej dutiny) niečo mám, akoby mi z podnebia rástlo niečo maličké. Viem si to nahmatať jazykom a pod tlakom jazyka sa to pohybuje. Čo to prosím Vás môže byť? Mám s tým ísť k zubárovi? Ďakujem za odpoveď.

diera v zube

Dobrý večer. 3 dni dozadu, som žuval žuvačku a asi pol hodinu potom som zistil, že mám dieru v zube .Chcem sa spýtať či môže prísť k bolestiam alebo zápalu. A dodatočne by som chcel vedieť ako to liečiť, riešiť. Ďakujem.

problémy po plombovaní

Dobrý deň,  včera mi moja zubárka plombovala 2 zuby, v ten deň oba boleli, ale to som chápal. Nasledujúci deň (dnes) však občasne bolí resp. tak trhne v jednom z nich. Obávam sa, že to bude nerv a bude potrebne bolestivé čistenie kanálikov. Neviete mi povedať, či sa to dá riešiť aj inak poprípade, čo by to mohlo byť? Za odpoveď ďakujem.

extrakcia zubov

Pekný deň prajem, chcem sa opýtať či po mesiaci a pol čo mi okolo zuba vŕtala pani zubárka kaz a hneď pri ďasne, kde bol kaz tvarovala zub tak, že je na nerozoznanie od pravého. Mám mesiac a pol bolesť a z vnútornej strany ďasna mierny opuch. Je to v poriadku? Robila mi ho zubárka v Nemecku. Na Slovensku mi ho zubár nechce opraviť, že vraj sa mu zdá dobrý. Pred vstupom do ambulancie som si dala liek lebo som to nemohla vydržať. Tupá bolesť ako keby vnútri zuba niečo bolo. Aj keď jem mám ho citlivý, Ide o predposledný zub vpravo. A posledný zub je stiahnutá korunka a vybratý nerv a urobená vložková výplň. Poraďte mi som z toho zúfalá. Ďakujem

diera v zube

Zdravím, chcem sa opýtať. Mám v dolnej ľavej sedmičke dieru už pár rokov. Do teraz to nebolelo ale pred 6 dňami to začalo silno bolieť a opuchlo mi ďasno okolo toho zubu. Som v zahraničí a na Slovensko idem o týždeň. Ako mám prosím stlmiť bolesť na tých par dní a či sa nemôže nič vážne stať kým mi ho vytrhnú. Ďakujem za akúkoľvek radu..

odlomená stolička a problémy

Dobrý deň. Pri jedení sa mi odlomilo zo stoličky. Asi po dvoch týždňoch to začalo bolieť a navštívila som zubárku, ktorá usúdila, že je to ešte v poriadku a dala mi tam rovno bielu plombu. Odpadnutú časť zubu domodelovala. Bolesť sa však zväčšila, tak som k nej utekala po dvoch dňoch opäť. Plombu vymenila za liečivú vložku, ktorú mám prísť o pár týždňov vymeniť. Ani po troch dňoch bolesť neustúpila. V zube cítim mierny tlak spojený s tupou bolesťou, bolí silne na záhryz. Je to normálne, keď ma zub s liečivou vložkou neprestáva bolieť už tretí deň? Ďakujem za odpoveď. Mirka

Fľak na ďasne

Dobrý deň, mám už dávno vytrhnutý zub , ale teraz som tam uvidela pri čistení na povrchu ďasna tmavomodrý fľak veľkosti 3 mm. Je to zrazenina alebo niečo iné. Ďakujem za odpoveď.

veľké problémy so zubom

Dobrý deň, Vo februári ma začal bolieť zub, ktorý je 3 roky po vyberaní nervu a koreňovej výplni (doteraz žiadny problém). Asi za 2 dni mi opuchlo pri nose líce, kde mi po röntgene zubár predpísal dalacin. Na röntgene mi ukázal vrchné ďasná, a kde bol zápal okolo to bolo znázornené tmavšou farbou a že vraj to bola infekcia. Po antibiotikách mi všetko prešlo, teraz po 3 mesiacoch sa zopakovalo presne to isté. Zubár mi chcel spraviť resekciu, ale vzhľadom na to, že mám 19, nechcel mi oslabiť zub. Vyhodnotil, že zub sa posunul / vykrivil, čo je vidieť, pretože za 3 roky odkedy mi nasadil zub na korunku tam vznikol priestor, kde sa usadila baktéria. Opäť skrz zápal predpísal dalacin a v pondelok mi chce otvoriť ďasno a dať tam nejakú vložku. Chcem sa spýtať, len informatívne, kde mohol byť problém, že sa to znovu vrátilo, a či mi to už vložka definitívne podľa vás vylieči. Opuch mam pri nose čo ma na dotyk veľmi bolí (zub už vôbec) ... V prípade nejakých otázok na mňa hneď zodpoviem. Ďakujem, prajem pekný deň.

extrakcia zubov

Dobrý deň, v utorok mi na súkromnej klinike v MT extrahovali 38 vľavo dole. Vôbec to nebolelo. Nemám žiadne bolesti, iba maličký opuch na ľavej strane (v podstate nie je viditeľný). Ranu si vyplachujem repíkom, pijem harmančekový čaj a užívam 2x denne ant. Augumentin. Je to všetko v poriadku? Tým, že nemám žiadne bolesti, hojí sa mi to? Ďakujem za odpoveď

úraz dvojročného syna

Dobrý deň. Dvojročný syn dnes padol tvarou na betón, odlomil si pri tom kúsok zo zuba ale len veľmi malý. Čo ma viac znepokojuje je, že mu dosť z ďasien tiekla krv. Aj teraz po pár hodinách má ďasná akoby podliate krvou. Je to prosím normálne? Syn nevyzerá, že by ho to bolelo, správa sa normálne aj je relatívne normálne. Ďakujem.za odpoveď.

extrakcia očného zuba

Dobrý deň, mám problém s očným zubom, ktorý je umiestnený nad radom mojich horných zubov, čo nevyzerá dobre pri úsmeve. Chcela by som si dať tento zub vytrhnúť, aj keď viem, že plní dôležitú funkciu. Spraví mi doktorka tento zákrok na vlastnú žiadosť? Vopred ďakujem za Vašu odpoveď.

bolesť zubov

Dobrý deň pán doktor, už dlho mám tŕpnutie pravej časti líca, som presvedčená, že pod ďasnom je ukryté ložisko, ktoré nie je vidno a preto tam akože nič netreba robiť. Ja mám ale skúsenosť z minulej doby, kedy doktor v zahraničí so mnou spolupracoval a toto miesto mi vyčistil, a tiež nič nevidel na snímke... potom sa mi uľavilo, ale povedal, že sa to bude vracať. Na neho už kontakt nemám. Preto sa obraciam s prosbou na Vás o vzájomnú spoluprácu. Dôverujem Vám ako skvelému odborníkovi, ktorý mi neraz pomohol!

hnis?

dobrý deň. Štvrtok mi trhali zub a stále mi vyteká nejaký hnis nevadí keď pôjdem až v pondelok ku stomatológovi? Myslíte, že to bude treba vyčistiť alebo nie?

zlomený zub

Dobrý deň. Mám zlomenú pravú dolnú 5ku, pravdepodobne je aj zapálená (vidím v strede niečo čierne a zub trochu pobolieva a je citlivý na zmenu teploty v ústach). Mám to približne od decembra, odvtedy ma pobolievalo pár zubov a pri čistení zubov mi ide z ďasien trochu krvi. Neriešil som to, keďže mám neskutočný strach zo zubárov. Chcem sa spýtať na dve veci.
1, ak mám pravdepodobne paradentózu, aký bude postup liečenia? a 2, ak je zub zlomený a trochu pobolieva, obávam sa bolesti pri trhaní zubu a preto sa chcem spýtať- ako bude toto trhanie bolieť, a či by bolo možné ho zmierniť tým, ak by som hodinu pred trhaním užil liek Valetol na stlmenie bolesti? Ďakujem za odpoveď

úraz

Dobrý deň, pred troma dňami som utrpel úraz predného zubu spadol som naň, a je veľmi citlivý na dotyk, no nepohol sa a ani sa nehýbe, navonok vyzerá normálne, ale z vnútornej strany je trochu začiernený, je možné že tá bolesť prejde či sa to musí liečiť? Ďakujem

opuch líca

Mám napuchnuté líce a slzí mi oko. Mám nakrivenú aj peru, ale nič ma nebolí. Ďakujem

škrípanie zubov

Poprosím vás o odpoveď na problematiku škrípania so zubami v noci - môj 4,5 ročný synček začal cca pred 3 mesiacmi občas v noci škrípať so zúbkami. Nie je to po celú noc ale niekoľkokrát sa v noci prebudím a počujem ho škrípať a zdá sa mi že dosť silno a je to už každú noc. Teraz cez deň sa mi sťažuje, že ho bolí pravá horná aj dolná jednotka. Pripisujem to škrípaniu nakoľko predpokladám, že silu škrípania nevie určite ovplyvniť a bojím sa čo s boľavými zúbkami teraz. Zabrániť škrípaniu nedokážem, aj keď ho v noci občas na to upozorním, čo ale nevníma. Prosím poraďte, ako mu pomôcť aby ho zúbky cez deň neboleli. Keď sa tak spätne na náš problém pozerám, problém so škrípaním začal aj v dôsledku jeho choroby- nádchy a za posledné mesiace sme boli často chorí. U ORL sme ešte neboli takže neviem či nemá zväčšenú nosnú mandľu. Ale to po nádche musíme počkať aj 6 týždňov, aby sa mu doktorka pozrela na nosnú mandľu. Ďakujem

diera

Pekný deň prajem pred 5 dňami som bola na plastike ďasna a po vytrhnutí mi zostala diera. Je normálne, že mi to šité ďasno úplne zbledlo do biela nie je to znak niečoho zlého (odumretie)?. Ďakujem za skorú odpoveď.

bolesť stoličky

Dobrý deň, chcem sa spýtať pred týždňom mi vyberali nerv z prvej stoličky lebo tam bol kaz pod plombou ktorá už bola rozpadnutá. Chcem sa informovať dokedy je bolesť po zákroku v poriadku?  Nebolí ma to veľmi len mierne skôr ako keby ďasno . Treba ísť znova k zubárovi na prečistenie? Môže to byť zo zákroku? Zub mám otvorený zatiaľ aby mi vytiekol hnis. Ďakujem za odpoveď.

extrakcia zuba a následne problémy

Dobrý deň chcel by som sa spýtať bola mi robená extrakcia spodnej ľavej 6ky pred týždňom ,na vnútornej strane ďasna mam ako keby guličku.  Neviete mi poradiť čo s tým? Som mimo Sk a doma som antibiotika bohužiaľ zabudol (augmentin1000) s čim sa to dá kombinovať? Ďakujem.

Opuch bez bolesti

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, týždeň som mala opuchnuté líce, bez bolesti. Zavolala som zubárke, čo sa mi stalo ,tak ma hneď zobrala. Vytrhla mi osmičku zub, že to môže byť z toho. Som štvrtý deň po trhaní zubu, mám antibiotika a líce mi stále neodpúcha. Bola som na kontrole u zubárky, vyčistila mi to, tú dieru. Neviem čo mám spraviť, zubárka tiež nevie. Ďakujem 

Krvná zrazenina

Dobrý deň, včera mi vytrhli dva horné zuby 15 16 išla mi krv no vytvorila sa tam taká tmavá zrazenina, teraz neviem mám robiť výplachy aby odišla? Alebo? Ďakujem pekne

Vytrhnutý zub

Dobrý večer, mám vytrhnutú šestku dole vpravo. Čo sa môže stať, keď sa diera po vytrhnutí nezahojí.. Diera mi nezrástla. Zub mi zubárka trhala pred dvoma mesiacmi. Trčí mi tam niečo biele môže to byť kosť? Bojím sa, že čo mi s tým budú robiť. Viem mala som ísť už skôr ale nevenovala som tomu pozornosť, až teraz keď mi tam trčí ta kosť.

Vytrhnutá šestka

Dobrý deň, včera ráno mi vytrhli spodnú šestku na pravo. Zákrok bol dosť zdĺhavý a bolestivý. Vzhľadom na to, že zubár mi natrhol ústa a hnisá mi to, neviem ich ani otvoriť. Preto som sa rozhodla, že k nemu viac nepôjdem, I keď mi tam vložil dreň. Vyzeralo to ako vlasec hnedej gázy, aj som cítila výraznú chuť. Kázal mi prísť to vymeniť. Dnes som si pozerala ranu a nič tam nevidno, ani necítim tú chuť. Mohlo sa stať, že mi to vypadlo samé? Bolesti aj opuch ustupujú, no predsa sa bojím, čo by mohla dreň spôsobiť ak tam náhodou stále je. Je možné, že je tak hlboko, že sa nedá vybrať doma? 

Opuchnuté líce.

Dobrý deň, pred 3 dňami mi zubár čistil dva korene (na hornej strane sú očné zuby ktoré sa mi zlomili a zostali len korene).  Povedal mi, že mám prísť o mesiac a už mi môže nasadiť korunky, ale mňa to bolelo hneď, ako som odišla z jeho ordinácie a teraz je od vtedy už 3. Deň, bolesť tlmím liekmi a spravil sa mi opuch na líci . Prosím, čo mám robiť, alebo čo si mám kúpiť, poraďte mi. Ďakujem  

Zubárka ma dovolenku

Ja mam opuchnuté líce a moja zubárka ma dovolenku poraďte mi čo mám robiť?

Reklamácia zubného mostíka

Prosím vás je možne reklamovať zubný mostík keď je zatiaľ len necementovaný platba však už prebehla? Tie zuby absolútne nesedia (podotýkam ,že je to šesť  predných zubov)jednoznačne chcem vrátiť peniaze pretože tomu zubárovi a zubnému technikovi už neverím, neverím že to urobí lepšie, tie zuby vypadajú ako keby som si ich vystrelil na strelnici absolútne “odfláknuta“ práca. Ďakujem za odpoveď 

oddelené ďasno

Dobrý večer, chcela by som sa opýtať čo mam robiť keď sa mi oddelilo ďasno od zuba, časom sa mi to upraví? aké lieky sa na to určené? Ďakujem.

Pulzujúca bolesť

Dobrý deň, pred obedom mi zubár vytrhol zub, cítim stále takú pulzujúcu bolesť v                  okolitých zuboch je to normálne ? Ďakujem.

Dva dni po extrakcii

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, že som dva dni po extrakcii. Trošku som opuchnutý, kus ma to bolí a vyplachujem si to harmančekovým a šalviovým čajom. Je niečo čo by som nemal robiť po extrakcii? čítal som že by sa nemali 3 dni konzumovať mliečne výrobky a nemali by sme sa fyzicky namáhať... čo je zlé a čo dobré poprípade či tá bolesť prejde. Ďakujem

zubný strojček u dospelého

Krásny deň prajem, včera mi (26 rokov) bol nasadený fixný zubný strojček (materiál umelá hmota), v prípade, že by som sa rozhodla liečbu predčasné ukončiť, tzn. hneď - v akom časovom okne je najlepšie ho vybrať (do týždňa//až po týždni//do mesiaca//.. Prečo práve to časové okno? + je niečo, na čo by som sa pri uplatnení tohto postupu mala pripraviť (nevýhody // komplikácie, ktoré by mohli nastať takým rýchlym odstránením) ,veľmi pekne by som Vás poprosila o všetky informácie k téme vybratia fixného strojčeka hneď po nasadení, ktoré by mi mohli byť nápomocné. S veľkým poďakovaním za Vás čas a odpovede.

Operácia a kontrolné vyšetrenie

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, som po zákroku, mala som mliečnu trojku ktorú mi vytrhli a potom vyoperovali trvalú trojku z ďasná ktorá bola pozdĺž nad mliečnou trojkou. Rozrezali mi podnebie, ťahali s kliešťami, vŕtali, s dlátom rozbíjali, neskutočná bolesť aj keď som to mala umŕtvené a zašili mi ďasná pomedzi zuby a mám opuchnuté celé podnebie a hrčky, také to mám citlivé, že neviem nič zjesť, len polievky a rozvarenú zeleninu... už týždeň mám po zákroku a stále to mám strašne citlivé a cítim tlak v ďasne a bolia ma predné zuby ako keby som ich mala stŕpnuté. Je to v poriadku? prečo je tam ešte taký opuch? Môže byt že sa to nevie zahojiť kvôli stehom? Ďakujem pekne za odpoveď.

Liečba boľavého zubu

Dobrý deň mám taký problém, že zadná stolička ma nebolela, ale odrazu ma začala bolieť a preto ma bolí, lebo ďasno mi zarastá na zub a zakrylo mi celý zub. Ako to vyliečim? Ďakujem.

Osifikácia koreňa

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, pred 6 dňami mi trhali spodnú šestku (ak si dobre pamatäm, tak osifikácia koreňa). Trhanie bolo náročné a dlhé, jeden z koreňov bol dlhý a zahnutý. Do rany mi po vytrhnutí dali liečivú "špongiu". Ešte stále to však bolí, bolesť nie veľmi ustupuje, je tupá, akoby pulzovanie v rane. Čo s tým, treba navštíviť opäť zubára, čo bude robiť? Ďakujem za odpoveď.

Zub múdrosti a RTG

Dobrý deň. Mám 15 rokov. Mám jeden problém. Neviem, či mi náhodou nerastie zub múdrosti, pretože všetky zuby čo mám sú zdravé a bez kazu. Začal ma bolieť zub pred zubom múdrosti. Zub múdrosti nemám, ale tam kde má byť ten zub tak pred ním ma boli ten zub a je citlivý. Keď sa ho dotýkam s jazykom trebárs tak ma zabolí. Kaz tam nemám ani zápal. Čo mám robiť? Môže to robiť aj rast zubu múdrosti? Ďakujem.

Zápalové tkanivo

Dobrý deň, chcem sa opýtať asi pred dvoma mesiacmi mi vzadu trhala zubárka zub, ktorý som už mala polámaný. Hojilo sa to dobre, diera už bola zarastená, ale teraz sa mi tam urobilo niečo také ako divé mäso ale neviem presne čo to je. Rastie to z boku a už to rastie do celého toho ďasná, kde mi vytrhli zub. Nebolí to, ale je to tvrdšie a červenej farby. Neviete mi poradiť čo to môže byť? Vzadu za tým zubom mi narástol zub múdrosti. Ďakujem za odpoveď.

Precitlivenosť zubného krčku

Dobrý deň, bez príčiny ma začala pobolievať horná dvojka pri kontakte so studeným. Už stačí aj studený vzduch a začne silne lokálne bolieť. Ďasno zapálené nemám, kaz tam žiaden nevidieť. Trvá to piaty deň a bolesť sa začína stupňovať. Doteraz som takmer nepoznal, čo je bolesť zubov. Ďakujem

Strata zubnej skloviny

Dobrý deň, Chcela by som sa opýtať či sa dá zastaviť strata zubnej skloviny na predných mliečnych zúbkoch. Malý má len rok a už sa mu sklovina na dvojkách stráca. Čo na to môžem použiť, aby sa to zastavilo? Ďakujem.

Strach zo zubárskeho kresla

Dobrý deň! Mám 12 ročnú dcéru ktorá má panický strach zo zubára .Má 5 kazov a krivé zuby a navyše bude mať asi strojček .Nie a nie ju dostať do zubárskeho kresla .Zuby si síce umýva pravidelne, ale keď sa táto téma len spomenie tak ju nemôžeme utešiť, poraďte mi prosím, sme zúfalí .Vopred ďakujem.

Zápal zubného nervu

Dobrý deň mám zaplombovaný zub dva dni a stále ma boli. Pomáha mi hlavne studená voda. Bolesť je asi tak hodinku - dve potom prejde a zas je pokoj. Dá sa liečiť bez toho aby som ho musel dať rozvŕtať? Ďakujem.

Extrakcia viackoreňového zuba

Som po extrakcii viackoreňového zuba u nového stomatológa. Bol tam hnisavý vačok. Deň po extrakcii mám len miernu bolesť bez opuchu a teploty. Vyplachujem niekoľkokrát kamilkovým čajom. Predchádzajúca stomatologička mi po extr kázala ranu čistiť kefkou na to určenou, ktorý som si u nej zakúpila a aj vytierať biely povlak z rany. Bolo to dosť bolestivé. Mám túto metódu použiť aj teraz?

Vytrhnutá šestka

Dobrý deň, asi pred mesiacom mi vytrhli mŕtvu šestku vpravo dole. Rana sa mi hojila pekne, nehnisalo mi to, nemám to síce ešte úplne zrastené, ale vo vnútri už vidieť vytvorené nové ďasno, nebolí ma to ani na dotyk ani počas jedla. Dnes som si jazykom "nahmatala" malú hrčku alebo skôr výrastok na ďasne z vnútornej strany pod miestom, kde bola šestka. Je to tvrdé, ale nebolí to, ani na pritlačenie. Ďasno naokolo mám trocha začervenané, ale taktiež nebolí ani nie je citlivé. Chcem sa opýtať čo by to mohlo byť a či s tým mám navštíviť stomatológa. Za odpoveď vopred ďakujem.

Opuchnutá kosť

Dobrý deň. Mám problém, nemám dobré skúsenosti so zubármi a stalo sa mi, že sa mi zlomila jedna polovička zubu. Nebolí ma, len mám opuchnutú asi kosť. A za ním sa mi tlačí zub múdrosti. Poraďte mi prosím. Ďakujem

Keramické zuby a paradentóza

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať. Asi 7-8r mám keramické zuby. Dlhé roky trpím paradentózou. Zuby sa mi začali v poslednej dobe kývať, čo si myslím, že je spôsobené tou paradentózou a trochu sa mi posunuli smerom nadol, čiže mi vidno korunky. Zaujímalo by ma či sa dajú zuby znova zložiť a urobiť nové, alebo aká je iná možnosť? Za skorú odpoveď vopred ďakujem. 

Oddelené ďasno od zuba

Dobrý večer. Chcem sa spýtať, dnes som spozorovala, že sa mi medzi prednými spodnými zubami oddelilo ďasno od zuba. A pri vrchných osmičkách mám to ďasno troška červené, je to paradentóza? Ďakujem

Strojček na zuby - koľko stojí?

Dobrý deň. Viete mi povedať cenu za nočný strojček a koľko prepláca poisťovňa/VZP/? Ďakujem

Žlté zuby u 12 ročného chlapca

Dobrý deň, chcem sa spýtať. Môj 12 ročný syn má žlté zuby. Zuby si umýva. Neviete mi poradiť, čo robiť? Či mu náhodou nechýba nejaký vitamín. Ďakujem

Môže spôsobiť zubný kameň bolesť?

Dobrý večer. Chcem sa opýtať - mám bolesť všetkých zubov. Môže to byť spôsobené zubným kameňom, ktorý sa nachádza na mojich zuboch? Ďakujem

Sú bieliace pásky iba jednorazové?

Dobrý deň, prečo fungujú bieliace pásiky na zuby len jednorazovo? Vyprchá z nich niečo alebo čo? Ďakujem za informácie.

Je dentálna hygiena bolestivá?

Dobrý deň, chcem sa opýtať, má dentálna hygiena bolieť?? Ide o to, že som bola u jednej hygieničky, a tá ma tak dokatovala, že som až plakala, jedla som 3 dni len detskú výživu, úplne surovo mi to robila. Teraz som bola u inej a super! Nič ma nebolelo a jedla som hneď, robila mi to jemne a šetrne. Je toto normálne? Ďakujem

Dentálna hygienička ako súčasť jarnej očisty

Dobrý deň. Odporúčate navštíviť dentálnu hygieničku na jar v rámci očisty celkového organizmu? Vďaka všetko dobré prajem.

Môžu byť žlté zuby od liekov?

Dobrý deň. Môžu mi od liekov zožltnúť zuby? Ďakujem

Afty a oslabená imunita

Dobrý deň, občas mám afty, pomáha mi na ne roztok AgNO3, minul sa mi, nikde to neviem kúpiť, ale mám kryštalický dusičnan strieborný, len neviem v akej koncentrácii sa používa na tieto problémy, vedeli by ste mi, prosím, poradiť? Hľadal som túto info na nete, ale bezúspešne, preto sa obraciam na Vás. Ďakujem

Odlupovanie zo zubov

Dobrý deň. Mám 14 rokov a moje zuby sú v hroznom stave. Odlupujú sa mi z nich väčšie časti. Dokonca aj z predných zubov. Bojím sa ísť k zubárovi, lebo viem, že s tým nič neurobí. Myslím, že jediná možnosť je dať si spraviť umelé zuby. No momentálne na to nemáme dostatok peňazí. A myslím si že na to ešte nemám dosť rokov. Aj môj otec, aj moja mama majú umelé zuby, je možné, že by som to mala zdedené? Neviete prosím, koľko stoja také umelé zuby, a od koľkých rokov je možné si ich dať spraviť? Ďakujem

Spevnenie zubov

Dobrý deň, prvý krát v živote som sa objednala na dentálnu hygienu. Zubný kameň mi čistil zubár posledný krát asi pred štyrmi rokmi a všetko bolo OK. Teraz sa však bojím, že keď mi odstránia zubný kameň, tak sa mi začnú kývať zuby. Na niektorých miestach mám zuby dosť "odhalené". Dá sa tomu ešte pomôcť? Zubárka mi hovorila, že v takom prípade sa dajú zuby spevniť, ale neviem si to dosť dobre predstaviť. Viete mi s tým poradiť? Ďakujem

Bolesť po vytrhnutí zadného zubu

Dobrý deň, včera mi trhali zub múdrosti vpravo a teraz cítim, že ma trochu pobolieva aj ten vedľajší môže to byť nerv? Ďakujem

Zapálené ďasno a tŕpnutie

Dobrý deň. Na ľavej hornej strane mám červené, zapálené ďasná. A na tej strane už tri dni cítim tŕpnutie líca. Chcela by som sa opýtať, či to tŕpnutie líca môže súvisieť so zapáleným ďasnom? Ďakujem. 

Zápal zubného pôvodu

Dobrý podvečer, mám opuchnuté líce od bolesti zuba na pravej hornej strane mám 11 ročnú plombu, a neviem či ma bolí tá zaplombovaná stolička, alebo zub ktorý mám vedľa nej. Chcem sa spýtať, či nie je neskoro ísť s opuchom na 3deň k zubárovi. Určite je tam hnis a keďže mám pohotovosť dosť ďaleko, bojím sa že mi predpíše iba atb a s opuchom nič nespraví, lebo aj také sa mi stalo... veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Dá sa opraviť časť vypadnutého zubu?

Dobrý deň. Odpadla mi biela časť na jednom zube a teraz tam mam iba zlatú časť .Dá sa to opraviť? Ďakujem

Vyplnenie kanálikov

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či je normálne keď pár mesiacov po vyplnení kanálikov je zub trochu citlivý, napríklad pri prežúvaní. Ďakujem.

Snímka z rtg

Dobrý deň. Vedeli by ste mi podľa snímku zhodnotiť, či treba vybrať zuby múdrosti.. mám 37 rokov. Spodne narastene na ležato a vrchne nevyšli.. zaslala by som rtg,.. bojím sa aby mi nepoškodil zubár ostatné zuby.. Ďakujem 

Chýba zárodok na 2 a 4 zub

Dobrý deň, mám dvoch synov a na rtg zistili, že nemajú zárodky pre 2 a 4. Jeden má 12 rokov a druhý 9 rokov. Chcela by som vedieť, čo bude ďalej a ako sa to dá riešiť. Ďakujem.

Paradentóza, alebo alergia

Dobrý deň. Mám celoživotný problém s ďasnami. Začalo to v mladosti. Ako náhle som zjedol niečo sladkého zapálili sa mi ďasná. Hlavne v jednom bode vpravo hore 6-7. Vždy to trvalo nejaký čas kým sa to samé nejako urobilo (zahojilo) po nejakých 20 r. ma to prestalo baviť a dal som si "zdravý "zub vytrhnúť. Na prekvapenie zubára mal úplne hnilé korene a museli mi ich chirurgicky vytiahnuť. Problém sa však nevyriešil! Do dnešného dňa nesmiem ani zrnko cukru, žiadne ovocie, med nič!! Ak ma chytí zápal strašne mi zapácha z úst. Okrem toho mám paradentózu, a zubári moje problémy spájajú s paradentózou, ale ja som presvedčený že to tak nie je. Mať paradentózu 40 r. a mať stále všetky zuby, to asi nebude celkom normálne. Svojho času mi na tú paradentózu poradila zubárka kloktať peroxid vodíka, čo doteraz robím (nepravidelne). Problém je tiež v tom že dnes už mám ďasná v takom stave, že skutočne už nemôžem nič jesť, lebo cítim to ako keby som mal ďasná ako pijavý papier, ktorý prakticky nasaje všetko tekuté do seba a začne mi robiť problémy. Už nemôžem ani chlieb, ryžu, ovsené vločky, avokádo, tuk v žiadnej forme, teda ani jedlá ako vyprážaný rezeň, šalát s olivovým olejom, paradajky, prakticky NIČ!!! Vysušujú sa mi pery a stále si ich sliním jazykom, potom sa mi zdajú mokré a tak si ich utieram vreckovkou. Bol som počas života u mnohých zubárov a všetci tvrdia že oni nič zvláštne okrem paradentózy nevidia. Jediná vec ktorá mi na to zázračne pomáhala a ešte trochu pomáha je zubná pasta zymbion, problém je ten že dnes keďže už mi škodí všetko, tak mi tá pasta nedokáže pomôcť, lebo hneď ďalším jedlom si zase ten stav zhorším. Úplne naj by bolo keby som si dopravoval potravu do žalúdka hadičkou, aby sa nedostala do styku s ďasnami, potom by sa snáď mohli vyliečiť. Pozorujem (pozoroval som) že tento môj problém má aj po toľkých rokoch tendenciu samouzdravenia, ak by nedostával tie negatívne podnety. Ja som zúfalý, lebo som spoločensky odstavený, moja diéta sa mi podpisuje na mojom zdraví a časom ma to asi aj zabije (jedával som strukoviny a dostal som DNU)

Plomba, alebo extrakcia?

Dobrý deň, veľmi ma boli zub múdrosti a mám v ňom kaz. Ako mám postupovať? Ďakujem 

Postup a doba liečenia

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako prebieha zákrok keď mi opuchli ďasna a aj narástli medzi zubami. Beriem cyklosporin a tam je nežiaduci účinok napuchnuté ďasna. Moja nefrologička mi povedala, že to len treba dať vyrezať. Aký je postup a doba liečenia? Ďakujem.

Bolesť a prerezávanie zuba

Dobrý deň, mám problém so zubami múdrosti na ľavej strane aj hore aj dole. Hore sa prerezáva a ten dolný rastie zle, rastie korunkou do sedmičky koreňa, ale aj ten horný ma boli. Bolí ma hlava, sem tam aj ucho, bol som na pohotovosti v Košiciach no tam ma objednali až o mesiac čiže 29.10.2015 tie bolesti sú horšie k večeru a analgetika už nechcem brať. Poraďte mi, čo mám robiť ?Ďakujem

Piercing na zube

Dobrý deň, prosím vás dávajú si aj chlapi kamienok na zuby? Mne sa to páči a chcem si to dať. Práve si robím v Nemecku komplet nové zuby a chcem si nasadiť aj kamienok lebo sa mi to osobne páči. Nemám žiadne piercingy, ani tetovanie, ale to by som si dal. Môžu nastať nejaké komplikácie, prípadne ohrozenie chrupu? Ďakujem, pekný deň....

Extrakcia a hnis z rany

Dobrý deň, už je to piaty deň po extrakcii dolnej osmičky a pred dvomi dňami mi vypadla z rany krvná zrazenina. Z rany síce cítim pravdepodobne hnis, no nie vo veľkej miere a ani ma to nebolí, nie je to začervenané a nie je na rane dáky povlak. Môžem ranu ošetrovať nie len bylinkami, ale aj medom alebo príp. nejakým gélom na zuby? Nakoľko zajtra odchádzam do Česka, nechcem zbytočne navštevovať môjho zubára, ak sa rana zahojí aj bez špeciálneho ošetrenia a platenia. Za odpoveď ďakujem.

Bolesť po extrakcii horného zubu

Dobrý večer, chcel by som sa spýtať. Dneska som bol trhať horný zub vľavo a cítim tam taký mali ešte akoby zub a bolesti mám neskutočné. Čo mám robiť? Ďakujem za skorú odpoveď.

Krvná zrazenina v zube

Dobrý deň, včera mi trhali zub, je normálne, že je tam mierny opuch a mám ešte bolesti. A neviem, či mi to tam dal zubár, ale vo vnútri je niečo čierne. Prosím, poraďte mi, čo mám robiť. Mám podozrenie, že to hnisá.

Zápal a tŕpnutie

Dobrý deň. Mám zapálené červené ďasno hore na ľavej strane. A práve na tej strane už tri dni cítim tŕpnutie líca. Môže to tŕpnutie byť od ďasna? Ďakujem.

Ošetrenie koreňov zubu

Dobrý deň mám otázku. Bolel ma zub, ktorý som mala zaplombovaný, bola som na pohotovosti tam mi zub teda plombu v zube rozvŕtali a nechali mi to otvorené, nakoľko tam mám hnis za 3 dni idem k svojej zubárke, myslíte že bude potreba vytrhnutie? Nakoľko o jeden zub som už takto prišla, lebo moja zubárka ma nechala z rozvŕtaným zubom 3 týždne a aj tak mi ho nakoniec vytrhla. Som fajčiarka a povedali že stáť sa mi nemá nič pokiaľ bude dobrá hygiena. Ďakujem

Čistenie kanálikov a opuch

Dobrý deň, bolela ma 5tka. Bola som u zubárky, lebo som už začala opúchať. Pani doktorka mi ho vyvŕtala, prečistila kanáliky a dala liečivú vložku. Poslala ma domov, sú to už dva dni a ja mám stále menší opuch a bolí ma už celá jedna strana. Mám ísť na pohotovosť, nakoľko zubárka pracuje len 3 dni v týždni, alebo sa mi ten opuch pomaly vstrebe? ďakujem 

Zápal dutiny

Dobrý deň, môj problém spočíva v tom, že už pár rokov mám na pravej strane hore opuchnuté ďasno tak, že mi pomaly zakrýva 2 posledné zuby začalo sa mi to už dávnejšie, keď mi zubár vyvŕtal zub do ktorého keď bol otvorený začalo zarastať ďasno a keď ho následne išiel už zaplombovať musel dať nejako to ďasno preč a vtedy opuchlo. Odvtedy mám s týmto zubom neustále problémy je mŕtvy, stále cítim, že s neho vyteká hnis, viac krát mi už aj čistili kanáliky a ďasno stále neodpuchlo je oproti ľavej strane výrazne väčšie a aj ho mám na tejto strane zapálene, na tej druhej strane vôbec. Momentálne v zube cítim takú tlakovú bolesť keď napríklad zakývam hlavou alebo nadskočím. Prosím poraďte, čo mám urobiť preto aby mi to ďasno odpuchlo a zub ma prestal trápiť, mám strach aby mi kvôli tomu časom nevypadali zuby. Za odpoveď vopred ďakujem.

Pichanie pod zubom

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať na jednu vec, ktorá ma posledné dni trápi. Pri tlaku na zub (keď napr. zatnem zuby) cítim jemné pichanie pod zubom - druhá stolička naľavo dole. Inokedy to nepichá ani nebolí, len pri tlaku na zub. Chcela by som vedieť, či to môže byť niečo vážne a mala by som zájsť za zubárom, alebo to môže byť z toho, že som bola nedávno prechladnutá alebo mi môže rásť zub múdrosti. Ďakujem a želám pekný deň.

Celokeramické korunky

Dobrý deň na predných 3 zuboch mám nasadené celokeramické korunky. 1 v ľavo sa mi neustále vytláča dopredu, nemám dobrý skus a neustále, ako by mi zub zavadzal aj ho mám o kúsok dlhší ako ten vedľa. Robili mi resekciu, trochu sa to upravilo ale stále mám zub dopredu a dlhší je to nepríjemné. Prosím ako sa dá toto riešiť? V jednom dotaze ste písali že je nemožné stiahnuť korunku a dať novú. Tak ako ju vymeniť? Je viditeľne zle nasadená. Zubár mi ju nasadil 2 týždne po úraze myslím že to bolo skoro a preto ten zápal. Aké riešenie by ste mi odporučili? Ďakujem.

Zápal horného ďasna

Dobrý deň. Čo mám robiť keď sa mi urobil zápal horného ďasna pri stoličke tak je opuchnuté, že vyzerá ako hrudka veľkého hrášku. Beriem analgetika a neviem ani jest ťažko sa mi prehĺta a ja mám strach ísť k stomatológovi a neviem čo mám robiť. Dúfam že nie je už neskoro. Prosím poraďte mi čo mám robiť, ďakujem.

Ošetrenie zubov po extrakcii

Dobrý deň prajem, chcela by som sa Vás opýtať na Váš odborný názor. Pred dvoma týždňami som podstúpila extrakciu dolnej ľavej osmičky, do ambulancie som prišla opuchnutá, s bolestivým stavom, zub rástol smerom do líca. Podľa slov pána doktora, podarilo sa ju vybrať celú - rtg nerobil. Minulý týždeň som bola na kontrole, p. doktor mi do rany dal tzv. " repín" a dnes, po 4 dňoch mi to bolo vybraté. Zubný lekár skonštatoval pekné hojenie - avšak po príchode domov som si všimla, že v ranke niečo akoby biele naspodu mám. Pán doktor sa síce vyjadril, že sa tam niečo vplyvom liečivej látky vytvorilo, ale odborný názov fakt neviem, prepáčte. Bolesti v rane, keď tam bol repín som vôbec nemala, teraz však ju znova cítim a ako na potvoru ma začali bolieť stoličky hore nad ranou. Chcem sa preto opýtať, kedy cca sa môžu dať do poriadku iné bolestivé zuby? Až po zacelení rany, či dá sa to aj skôr? Ešte ma zaujíma, ak by v rane ostal kúsok zuba, koreňa, jednoducho ešte niečo, signalizovali by to silné bolesti, príp. opuch ? Ďakujem , majte pekný deň :)

Cysta na podnebí

Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť. Zubná lekárka ma poslala na chirurgiu, mám cystu na podnebí aj tri korene mi budú vyberať.  Myslíte, že ma budú uspávať, alebo aký bude postup.  Ďakujem

Skomplikovaná extrakcia zubu

Dobrý deň. Vo štvrtok poobede som bola u zubára na extrakcii zubu 6 vpravo hore. Zákrok sa skomplikoval, keďže sa zub pár krát zlomil a nedal sa poriadne vytiahnuť. Celé to trvalo asi hodinu. Zistila som, že mi zostala trčať aj celá strana kosti. Tu už mám obalenú akoby ďasnom po troch dňoch. No stále to bolí, beriem tabletky na bolesť, mám ďasno opuchnuté, hlavne tam kde bola voľná kosť, veľkú dieru v strede a mám zápach z úst, ktorý cítim aj ja. Je potrebné navštíviť znovu lekára, alebo sú bežné takéto príznaky hojenia. Keď mi trhali zub pred dvomi rokmi. Priebeh aj hojenie boli oveľa miernejšie. Ďakujem.

Hrčka na ďasne a hnis

Dobrý deň, som na začiatku tehotenstva 8tt..a už dva týždne ma trápi hrčka na ďasne s vytekajúcim hnisom nad umelým zubom...zubárka chcela robiť röntgen s čím ja v tehotenstve nesúhlasím...tak mi navrhla helbo terapiu čiže potretie ďasien modrou pastou a potom to prejde laserom....ubezpečuje ma aj s mojim gynekológom že sa dieťatku nemôže nič stať ani ho ohroziť.. ale mysli si že mám zapálený koreň zubu a je dobre že vyteká hnis.. že neskôr by mi ten zub vybrala ak budem vo 4mesiaci...a preliečila koreň ..myslím že sa to lieči lokál atb,.. som trošku vydesená lebo liečbu laserom nepoznám a bojím sa ..čo si o tom postupe myslite, je to bezpečné? Dokonca prvý týždeň to neriešila, len mi povedala že si mám vyplachovať ďasna čajom s prasličky nepatrnej...Ďakujem

Vypadnutá stolička

Dobrý večer, chcem sa spýtať, vypadol mi zub stolička a vôbec ma to nebolí, neviem či treba ísť k lekárovi a dať si vybrať aj koreň, alebo to nie je nutné, keď to neboli? Ďakujem

Bolesť, vložka na umrtvenie

Dobrý deň mám bolesti už 2 dni bol som aj na pohotovosti tam mi spravili horný zub 25 dali mi aj vložku v noci ma začal pobolievať na chladne ani teple nereaguje iba pri dotyku. Najhoršie je to že ma boli už úplne iný zub. Bol som aj u svojej zubnej no tam mi povedala že bolieť ma to bude a tu vložku čo mi dali na pohotovosti mi nejde vyberať že bude bolieť keďže odumiera len už je to 3 dni tak by som chcel poradiť, či postupujeme správne??? objednaný som až o týždeň a nechcem aby to bolo ešte horšie tak či sa stane zázrak a bolesť prejde keď budem čakať? :) Ďakujem

Úraz

Dobrý deň. Môj predchádzajúci spôsob života viedol k môjmu momentálnemu stavu zubov. V mladosti sa mi stal úraz v dôsledku ktorého som na plnom invalidnom dôchodku. Môj dôchodok je dosť nízky a preto si nemôžem dovoliť zákrok zaplatiť naraz. Jedným zo zranení ktoré som utrpel bola aj komplikovaná zlomenina sánky s následným zadrôtovaním zubov asi na 2 mesiace. Vyberanie tej drôtenej dlahy bol pre mňa taký zážitok že len pri myšlienke na stomatológa mi príde zle... Má môj problém nejaké riešenie? Za odpoveď ďakujem.

Podľa čoho vyberať zubnú pastu

Dobrý deň. Aký je váš názor na zubné pasty? Ktorá je podľa vás najvhodnejšia, resp. podľa čoho si máme pastu vybrať? Ďakujem

Elektrická zubná kefka pre deti

Dobrý deň. Prosím vás, je vhodné, aby deti používali elektrické zubné kefky, alebo je lepšie, aby mali klasické kefky. Za odpoveď ďakujem 

Zubný kameň, vznik a prejav

Dobrý deň, prosím vás, ako sa prejavuje zubný kameň na zube a ako vzniká? Ďakujem

Biele fliačky na sklovine

Dobrý deň, dnes ráno pri umývaní zubov som si našla na 1 a 2-ke vedľa seba dva miniatúrne biele fliačiky na sklovine. Viem, že sa možno moc sledujem :) ale používam aj takú kvalitnejšiu bieliacu pastu – môže to byť tým alebo mám radšej zabehnúť k zubárke – jedná sa o demineralizáciu? Pasty sa snažím striedať – raz klasickú, proti zapáleným ďasnám, inokedy túto bieliacu. Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Čistenie zubov zubnou niťou

Dobrý deň pani doktorka, už ste sa stretli aj s tým, že si niekto sám vedel dobre vyčistiť zuby niťou aj pred návštevou dentálnej hygieničky? Mne sa to zdá nemožné a tak sa chcem opýtať, či sa môžem riadiť aj nejakým internetovým návodom alebo to radšej takto osamote doma neskúšať. Ďakujem

Dokedy rastu zuby?

Dobrý deň. Môžem sa opýtať, dokedy rastú zuby? Chýba mi jeden zúbok 4. a vraj sa neodporúčajú implantáty kým sú kosti vo vývoji – ja však umelú náhradu určite nechcem, bojím sa, že to bude obmedzujúce a nebudem sa s tým cítiť isto. Ďakujem

Popálené podnebie

Dobrý deň, dnes sa mi stala taká vec, veľmi som si obarila ústa polievkou z hrnčeku, nečakala som, že bude taká horúca a že sa môžem popáliť až tak veľmi. Úplne mi opuchlo podnebie, asi sa mi tam robí nejaký pľuzgier alebo čo – môže to byť nebezpečné? Mám s tým niečo robiť alebo mám ísť k lekárovi? Ďakujem za radu, je to naozaj bolestivé a bojím sa. Ďakujem

Reakcia na sladké

Dobrý deň, mám taký problém, že keď jem čokoľvek sladké, bolia ma medzierky medzi zubami, niekedy mám pocit, že mi to úplne ťahá zuby...je to problém pre stomatológa alebo skôr dentálnu hygieničku? Môže to byť citlivými ďasnami? Ďakujem

Dá sa vyhnúť zubnému kameňu?

Dobrý deň. Odstraňovanie kameňa zo spodných zadných zubov je naozaj nepríjemné a preto by som sa tomu chcela vyhnúť – dá sa to nejako? Čistím si zuby podľa mňa precízne, nikde inde sa mi to netvorí ale iba na tomto mieste kde je asi kontakt so slinami najväčší. U dentálnej hygieničky je odstraňovanie kameňa menej bolestivé alebo dá sa tomu predísť? Ďakujem

Odumretý zub bez nervu

Dobrý deň. Prosím Vás, zožltne alebo zhnedne mi odumretý zub bez nervu? Môžem sa tomu nejako vyhnúť? Ďakujem

Sonická zubná kefka a jej výnimočnosť

Dobrý deň. Rada by som si kúpila sonickú zubnú kefku. Viete mi povedať, v čom je výnimočná? Iná? Oplatí sa investovať do nej toľko peňazí, alebo je to iba reklama? Ďakujem

Mechanicky poškodená sklovina

Dobrý deň pani doktorka, ako pristupovať k sklovine, ktorá už bola mechanicky poškodená? Ako dieťa som nosila strojček, zvykla som si zuby drhnúť tvrdou kefkou a teraz mám sklovinu po tých rokoch slabú a poničenú...dá sa s tým aspoň niečo robiť, podporovať to, aby sa zuby nedrolili a nelámali? Ďakujem

Zápal dolných zubov

Dobrý deň. Pod bradou sa mi urobila bolestivá hrčka a cítim to až k zubom. Rastie mi horná osmička no bolesť cítim na dolnej sánke, a tiež z vnútra pod zubami je malá hrčka. Už neviem čo ma vlastne boli. Či hrdlo, pod bradou až k ramenu. Prosím poraďte mi niečo. Ideálne aj na vyplachovanie ďasien, mám neustály zápal v krvi zo zubov :-( Ďakujem za odpoveď

Vysunuté očné zuby

Dobrý deň, mám vysunuté očné zuby dopredu, bola som na konzultácii, a odporúčajú mi vytrhnúť zuby múdrosti a nasadiť strojček, nešlo by to inak riešiť? Ďakujem

Krčkové kazy

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, prečo sa mi na zuboch hore pri ďasnách robia jamky v zuboch tak mi ožltnú a zostanú tam jamky. Ďakujem

Zapečatený zub

Dobrý deň. Moja dcéra ma zapečatený zub a poslednej dobe sa sťažuje, že pri žutí ju trocha pobolieva. Môže ísť o kaz? Ďakujem

Bolesť zuba. Je to zápal?

Dobrý deň, tesne pod prednými dolnými zubami mi napuchlo ďasno. Veľmi to nebolí, ale keď zahryznem do niečoho tak vtedy trochu. Dva zuby nad tým sa mi trochu kývajú. Ide o zápal ďasien? Ak je to niečo iné, neprídem o tie zuby? Ďakujem

Vytrhnutý zub a alkohol

Dobrý deň. Kedy sa môže vypiť tvrdý alkohol po trhani zubu? Okolo 14:30 mi trhali a chcel by som vypiť o 23:00. Ďakujem

Zápal koreňa zubu

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Pred dvoma mesiacmi som bola u zubárky. Vŕtala mi 14-ku hore s tým, že z nej bude treba nabudúce ťahať nerv tak mi dala vložku na umŕtvenie zubu. O dva týždne mám isť znova a posledné dva dni ma začal hrozne bolieť pri akomkoľvek styku s jedlom, niečím teplým-studeným skrátka pri akomkoľvek pohybe v ústach je citlivý. Ak s ním nič nerobím neboli...iba výnimočne. Chcela som sa teda spýtať, či mi viete poradiť niečo, čím by som utlmila bolesť aby aj pri dotyku bol v poriadku, a teda či nejde o zápal. Zubárka má momentálne dovolenku a ak to nebude naozaj nevyhnutne rada by som počkala na svoje objednanie keďže ma už pozná a vie čo ako. Ďakujem veľmi pekne za akúkoľvek radu a Váš čas. Pekný deň.

Jedlá a nápoje

Dobrý deň, dnes som bola u zubára, lebo ma začala bolieť stolička dole, asi 36 a opuchlo mi ďasno a líce. Chcem sa opýtať za koľko dní sa mi zahojí rana? A na aké jedlá a nápoje si musím dať pozor, aby sa mi rana nezhoršila? Ďakujem

Posun zubov a krvácajúce ďasná

Dobrý deň. Všetky zuby sa mi poposúvali, čoho je to následok? Predtým mi krvácali ďasná. Nie sú také pekne usporiadané ako predtým. Dá sa s tým niečo urobiť? Ďakujem.

Reenondencia zubu

Dobrý deň, bola som na reendodoncii, zub neboli, ale na hrote koreňa mám takú hrčku, zmizne mi tá hrčka po čase? Pri stlačení ma bolí, ďakujem.

Opuch a bolesť

Dobrý deň. V piatok mi môj stomatológ vytrhol zub. Bol silno zapálený a bol pod nim hnis. Po vytrhnutí bolo pár hodín dobre, no začalo ma to bolieť na opačnej strane. Opuchlo mi ďasno, no ako vravím, tam na opačnej strane, tam som problém nikdy nemal...je to normálne? Alebo mám ísť opäť k svojmu stomatológovi. Chodím pravidelne aj k dentálnej hygieničke. Ďakujem.

Priebeh hojenia

Dobrý deň, 13.8.2015 som bola u zubára a vytrhol mi osmičku, sedmičku a šestku...Pri trhaní som to napriek injekcii cítila, ale potom to prešlo. Keď doznela injekcia tak ma začalo bolieť skoro všetko. Nie je to ostrá bolesť, skôr taký tlak na ďasno a vnútorná strana úst do ktorej mi pichol injekciu tiež, nemám žiaden opuch....A na druhej strane úst tiež z vnútra sa mi urobil aft ktorý tiež bolí. Zubár mi zakázal vyplachovať zuby, iba si tie ostatné mám umývať ako predtým. Kúpili sme si Wobenzym, ale sestrička povedala, že to som mala brať mesiac pred zákrokom. Napriek tomu, som sa rozhodla, že to skúsim, lebo tam uvádzajú, že to pomáha pri hojení, zápaloch a tak. Je opísaná situácia na 3tí deň v poriadku? Ďakujem.

Čistenie pevného zubného mostíka

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu...Ako, lepšie povedané, čím čistiť zubný mostík ktorý je na pevno? Na vyťahovaciu protézu je vhodne napr. rôzne tablety do pohára ,ale na mostík nie je nič také...počula som, že klasické zubné pasty sú neni moc vhodné na čistenie a tablety sa nedajú nechať v ústach v noci...ďakujem za odpoveď.

Čierne čiarky na zube

Dobrý deň. Na zube mám viac takých čiarok (čiernych) a bola som aj u zubára na prehliadke a ten si toho asi nevšimol (lebo mi na to nič nepovedal ). Troška to dnes večer aj bolelo a potom nič ... Môže to byť kaz ? Ďakujem

Boľavý zub

Dobrý deň, chcem sa opýtať, v pondelok mi trhala zubárka dolnú stoličku a keďže to bol môj prvý zub a po odozve injekcii ma bolel, riešila som to ibalginom, keďže mamina povedala, že je to normálne. Vo štvrtok, keďže mi bolesť neustúpila, som šla k zubárke a tá mi povedala, že mám infekciu, ošetrila, dala mi liečivo dnu do rany a povedala, aby som zajtra prišla na výmenu a že to už nebude bolieť. Lenže bolelo to stále a k tomu ma začalo bolieť ucho a horná čeľusť ďasna. Na druhý deň včera som jej to povedala, na to sa ma opýtala, či mi vo štvrtok nepredpísala antibiotiká ja že nie... Zistila, že sa mi tam začalo robiť lôžko, ošetrila a dala mi tam niečo hnedé s tým, že nemám vyplachovať ústa ani ísť na výmenu, že po čase sa to samé začne rozpadať a odchádzať z rany vyplavovať. A že ak dáke komplikácie, mám navštíviť lekára. Predpísala mi deoxymykoin s tým, že včera dve tabletky a potom každých 24hodin jedna. Ráno, keď som si dala včera, plus ibalgin, celý deň ma to už nebolelo, iba večer po čistení zubov. Dnes ráno ma to kúsok bolelo. Je to normálne? Vážne sa to samé odplaví, čo mi dala? Ďakujem za radu.

Vytrhnutý zub

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, syn si dnes kývaním vybral mliečny zub, ktorý sa mu už dlhšie kýval. Tiekla mu potom hustá krv chvíľku, ktorú aj vypľúval aj si vypláchol ústa vodou a asi časť krvi prehltol pretože mu za chvíľku bolo zle na vracanie. Treba špeciálne dodržiavať kroky ako pri vybratí trvalého zuba alebo sa mu to len samé ukľudní. Pozerala som mu na dieru po zube baterkou, aby som lepšie videla a vnútri okrem trochu krvi som videla biele akoby zub. Myslíte, že to je kúsok z mliečneho zuba, alebo mu mohol pod ním už začať rásť trvalý? Ďakujem za odpoveď.

Paradontóza

Dobrý deň, mám 23 rokov a dlhodobé problémy s dvoma stoličkami, na hornej pravej a ľavej strane. Zubárka mi diagnostikovala aj začínajúcu paradontózu, a obidva zuby sú už mŕtve. Pri jednej zaplombovanej (už že vraj teda mŕtvej) stoličke sa mi začal tvoriť hnis a opuchlo mi ďasno. Išla som k svojej zubárke a tá ho nevedela dostať von cez zub, tak mi ho tlačila rovno cez ďasno, a nechala zub kompletne otvorený, s tým že mám prísť až o tri týždne. Chcem sa spýtať, či je takýto postup správny a aké riziko to prestavuje pre možný ďalší zápal, nakoľko odchádzam do zahraničia a nebudem môcť navštíviť zubára a veľmi sa bojím že sa mi stav dovtedy zhorší, nakoľko je ten zub otvorený. Ďakujem pekne za odpoveď.

Kovokeramická korunka

Dobrý deň, odštiepilo sa mi z kovokeramickej korunky na prednom zube z vnútornej strany, chcem sa spýtať, či sa to da opraviť, dosť ma to trápi. Ďakujem.

Odumretý nerv

Dobrý večer, chcem sa vás opýtať, mám taký problém, bola som u zubáky s tým, že sa mi začal hýbať predný zub, málinko. Mala som strašné bolesti a nič mi nezaberalo, bála som sa, že oň môžem prísť. Pani zubárka ma poslala na röntgen, nič strašné to nebolo, a povedala mi, že mám vraj chrup na 40 ročného chlapa pritom mám 19. Odporučila mi tantum verde. Ten mi veľmi pomohol, zub mi spevnel ale opäť ako som to na par dní vysadila, zas som mala bolesti nehorázne, opäť som ho dávala, ale po čase sa mi nad tým zubom urobila taká ako keby hrčka a nemizla. Stále som si dávala tantum verde a zdalo sa mi, akoby sa mi to odpúcha a potom zas napúcha. Nedalo mi to, tak som si to povytláčala a išiel mi odtiaľ hnis. Vydezinfikovala som si to, ale zas sa to tam objavilo a mám to tam doteraz. Stále používam tantum verde. Chcela som sa spýtať, že či vážne môže ísť o mŕtvy zub. Mám dosť veľké obavy, lebo nerada by som oňho naozaj prišla v 19 rokoch. Ďakujem pekne za radu.

Zápal ďasná

Dobrý deň. Asi predvčerom som dostala sigle kefku curaprox na čistenie osmičky. Mám ju už dosť vylezenú, asi z 3/4. Začala som si ju dosť čistiť, aj som ju vyčistila, ten deň som ešte bolesť necítila. Na druhy deň to bolelo iba trochu, mala som to napuchnuté akoby zboku, tam kde som si to čistila. Zobudila som sa dnes a ráno som zistila, že ma aj pod zubom bolí tá kosť. Potom som si išla ľahnúť a zobudila som sa na príšernú rezavú bolesť v okolí zuba. Ďasno mám na zub natlačené a napuchnuté až po koniec sedmičky, ale bolí iba u osmičky, nemôžem sa smiať a mám mierne bolesti pri jedení, začervenanie nie je skoro vôbec a ani krv mi netiekla. Vyplachujem si to ústnou vodou listerine a používam pastu lacalut. Môže to byt čistením tou kefkou alebo sa mám báť blížiaceho sa zápalu? Ďakujem za prípadnú odpoveď.

Zapách z úst

Dobrý deň. Mám väčší problém a neviem čo s ním... Už pár rokov používam zubnú niť, zuby si čistím pravidelne, používam aj ústnu vodu, ale môj dych nie je v poriadku. Keď si niekedy čistím zuby na pravej strane zubnou niťou a privoniam k nej cítiť tam zápach. Je to pár rokov... navštevujem pravidelne zubárku, aj dentálnu hygieničku. Vždy mám pocit, akoby sa mi v ústach niečo rozkladalo...aj ráno je to strašné...poraďte mi prosím ako sa toho zbaviť...ďakujem.

Diera po vytrhnutí zubu

Dobrý deň, včera mi zubár trhal sedmičku zub dole, musela ísť von, lebo tam bol zápal a zboku trošku tlačila na ten zub osmička. Dalacin užívam už piaty deň. Dnes je druhý deň po vytrhnutí zubu, opuch nemám, ale bolesti sú riadne. Skôr sa mi ale zdá, že ma bolí viac ako diera, dolu pod zubom z vnútornej strany a pod sánkou akoby som mala takú bolestivú hrču, je to bolestivé na dotyk a takisto mám bolesti pri prehĺtaní už asi aj 4 deň. A ešte by ma zaujímalo, čo robiť, ak sa kúsok potravy dostane do diery po vytrhnutí? A koľko má byť tá zrazenina v diere? Ďakujem vám pekne.

Operácia očného zubu

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Na operáciu, očného zubu, lebo ho nemám prerezaný ku kosti. Chcem vedieť, ako to prebieha a či to bude aj bolieť. Ďakujem pekne za odpoveď.

Vytrhnutý zub múdrosti

Dobrý deň, pred dvoma týždňami mi odstraňovali už posledný zub múdrosti na ľavej strane dole a od vtedy mi trpne ľavá polka pery a brada, neviem či došlo k poškodeniu nervu alebo čím to mohlo byť spôsobené. Vedeli by ste mi niečo odporučiť ako by som urýchlila liečbu? Rana je ešte nezahojená, mám tam pomerne hlbokú ranu a je do čierna zafarbená, mám navštíviť zubára? Ďakujem.

Medzera na predných zuboch

Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať, či s dá vyplniť medzera na predných spodných zuboch pretože som bola u zubárky ktorá mi čistila kameň a ostala mi tam teraz medzera a nevyzerá to pekne. Vopred ďakujem za odpoveď.

Stále zuby

Stály chrup dospelého človeka predstavuje 32 zubov v štyroch kvadrantoch, teda po ôsmich zuboch v každom kvadrante. Od stredu zubného oblúka sú to postupne dva rezáky, jeden očný zub, dva zuby črenové a tri stoličky.

Funkcie zuba

Poznáte svoje telo? A poznáte svoje zuby? Prečo si zaslúžia toľko pozornosti, o ktorej sa všade píše a hovorí? Zuby všetci vnímame rovnako prirodzene ako to, že dýchame a vieme chodiť, nepremýšľame nad nimi, kým sa nezačnú sami ozývať. Prečo máme zuby a na čo ich potrebujeme?

Priebeh

Vyšetrenie chrupu začína posadením pacienta do stomatologického kresla. Zubný lekár po úvodnom rozhovore a anamnéze, chrup prezerá, systematicky plôšku po plôške. Každé miesto skúma pohľadom i dotykom špáradlá na koreňové hroty – tzv. stomatologické sondy. Používa zubné zrkadlo a vzduch zo vzduchovej pištole na osušenie zubov.

Ako postupovať pri krivej dvojke?

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, čo by ste mi poradili, ako postupovať pri krivej dvojke? Zuby mám všetky rovné, len jedna horná dvojka mi robí problém. Posúva sa smerom dopredu, máličko prekrýva aj jednotku. Môže to byť spôsobené aj tým, že mi veľmi skoro narástli všetky štyri osmičky. Ako mám teraz postupovať? Dať si vytrhať osmičky, aby sa dvojka sama posunula? Alebo si mám dať zbrúsiť dvojku a dať keramickú korunku? Strojček odmietam z estetického hľadiska. Ďakujem za odpoveď :)

kde si môžem dať urobiť RTG

Dobrý deň, chcem sa spýtať jednu otázku. Moja zubárka nemá RTG vybavenie, chcela by som si ho dať vyhotoviť z dôvodu, či nemám skryté kazy, či mam v poriadku cely chrup...Príjme ma tak na požiadanie o tento snímok doktor, ktorý týmto vybavením disponuje aj keď nie som u neho registrovaná ako jeho pacientka? Mám sa vôbec o to snažiť alebo zubári sú v prípade tejto požiadavky neochotní a berú len akútnych pacientov? Ďakujem.

s extrakciou zubu sa odstránil i zápal?

Dobrý deň prajem. Chcem sa spýtať na niečo. Dva mesiace som mal nejaký zápal pod zubom. Mal som to opuchnuté. Stomatológ mi povedal, po tom, čo videl röntgen, že to treba operačným zákrokom ošetriť. Objednal ma o mesiac. Pred troma dňami som bol u neho a nakoniec dospel k tomu, že k zákroku nedôjde, ale že mi spraví extrakciu zuba. Chcem sa preto spýtať, že po tom, čo mi zub vytrhol, či ten zápal už zmizne? Či to už budem mať bez problémov? A ako dlho bude miznúť? Teraz to ani nebolí, len stále tam mám ako keby ten taký vred alebo čo to je. Ďakujem za odpoveď.

Dekapsulácia osmičky počas tehotenstva.

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je bezpečné dekapsulovať osmičku počas tehotenstva. O pár dni začnem 5 mesiac a veľmi sa bojím, že by sa mohlo niečo stať bábätku. Ďakujem

Chránič zubov

Dobrý deň, chcem sa opýtať hrávam basketbal a dosť často krát sa stane, že dostanem pri hre do zubov. Už mám aj dva zuby nalomené, preto sa chcem opýtať - kebyže si chcem dať zhotoviť chránič zubov, či by bol schopný ho urobiť presne podľa môjho chrupu môj obvodný zubár? Pretože som si zakúpil chránič v obchode, ale padá mi dole zo zubov je príliš veľký, no proste nie je to ono, tak či mi viete v tomto poradiť a povedať aspoň približnú sumu.

Chemoterapia

Dobrý deň. Prosím o Váš názor. Môže sa zahájiť chemoterapia v oblasti jazyka, keď chrup nebol ošetrený a je zdevastovaný (nedostatočná hygiena a starostlivosť)? Ďakujem za Váš čas. Pekný deň.

Starostlivosť o chrup v tehotenstve

Dobrý deň. Mala by som sa o svoj chrup starať počas tehotenstva odlišne alebo špeciálne? Odporučili by ste mi aj užívanie nejakých vitamínov?

Zmenšil sa mi chrup v dolnej časti.

Dobrý deň... mám zopár otázok a potrebujem súrne poradiť. Pred nedávnom som bol na stomatologickom vyšetrení. Plombovali mi jeden zub a medzi rečou som sa posťažoval, že ma raz za čas boli pravá strana horných zubov a taktiež aj ľavá. Bolesti nie sú silné. Ale niekedy to vie poriadne podráždiť. Opakuje sa to raz za mesiac.. Pár dní a potom to prestane. Myslel som si, že to sú skazené zuby, ale zubárka mi povedala, že to bude tým, že mi rastú zuby múdrosti. Poslala ma na rtg, ale tam som objednaný až o mesiac. Teraz musím čakať a trpieť. Ešte počula, že keď otvorím ústa, tak mi pukne sánka. Mám problémy s otváraním. Akože nejde to ťažko, ale isté obmedzenie tam je. Ja by som sa vás chcel spýtať - posledný pol rok (čo je doba, odkedy mám problémy s tými zubami) sa mi zmenšil chrup v dolnej časti. Vyzerá to smiešne, že hornú časť hlavy mám veľkú a dole, kde je brada, tú časť mám takú divnú - líce veľké nafúknuté. Celkom a zvyšok zmenšené. Mohli toto spôsobiť tie zuby múdrosti?

Ako súťažiť o zubnú kefku Sonicare?

Dobrý deň. ako mám súťažiť o zubnú kefku Sonicare?

Jeden krivý a jeden chýbajúci zúbok

Dobrý deň, rada by som sa opýtala či by bolo možné vyriešiť krivý, vyššie narastený zúbok (3) a chýbajúci zúbok (5). Ak áno, akým spôsobom a približne v akom časovom horizonte? Ďakujem krásne za odpoveď.

Obsahuje strojček aj kov?

Pekný deň prajem, zaujímalo by ma, či sa strojček na zuby vyrába aj z iných materiálov ako je práve kov alebo teda rôzne drótiky – musí tam byť aj táto časť? Neviem si predstaviť, že niečo také by som mala v ústach. Skôr nejaký plast, gumu, niečo podobné.

Mohli sa mi posunúť zuby?

Dobrý deň, pred 4 dňami mi robili extrakciu zuba 48, rana je OK, bez zápalu, ale mám bolesti ďalších zubov v rade. Je možné posunutie týchto zubov? Keď zahryznem už nesedia spolu tak ako pred tým a sú na tlak veľmi bolestivé. Ďakujem.

Po operácii jej nemôžu ošetriť zuby??

Dobrý deň, prosím o odpoveď týkajúcu sa zubného ošetrenia kazov resp. vypadnutých výplní zo zubov po očnej operácií - t. j. operácia sivého zákalu. Mama má na obe oči implantované umelé šošovky s "krídelkami". Očná pani doktorka, ktorá ju operovala jej povedala, že u nej nie je možná už žiadna oprava zubov pre otrasy pri vŕtaní a mohla by aj od týchto otrasov oslepnúť /došlo by k uvoľneniu šošovky/. Prosím, je to naozaj pravda? Zubná technika ako aj prístroje sú teraz pokročilejšie. Má sa obrátiť na súkromného alebo štátneho zubára alebo trpieť bolesti zubov do konca života? Jej pani zubárka /štátna/ ju nechce ošetriť, nechce si ju zobrať na zodpovednosť. Prosím, poraďte, ako by sa mohol vyriešiť tento problém resp. postup ošetrenia, aby neprišla o zrak ? Ďakujem za skorú odpoveď ďakujem. J. Polakovičová, KNM.