Zápach z úst ovplyvňuje naše sebavedomie. Viete, ako s ním bojovať?

Každý z nás má nejakú tému, o ktorej sa rád rozhovorí za každej situácie. Pre niekoho to môžu byť nové trendy v kozmetike, niekto sa rád podelí o zážitky z dovolenky a ďalší sa rozhovorí o úspechu jeho obľúbeného futbalového klubu. S úsmevom a sebavedomím. Asi nikomu z nás ale nie je príjemné hovoriť o natoľko intímnej veci, akou je napríklad zlý dych. Halitóza, čiže zápach z úst, pritom môže byť dokonca príznakom vážneho ochorenia. Navyše nás donúti zakrývať si ústa, smiať sa menej a naša sebaistota je tým na nule. Všetko má ale riešenie: Čo je dôležité o zápachu z úst a jeho príčinách vedieť? Ako tento problém účinne riešiť? Prečítajte si, ako opäť získať sebavedomý, zdravý a krásny úsmev.

Čo zápach z úst spôsobuje?

Samotný zápach z úst spôsobujú svojou činnosťou baktérie, ktoré prirodzene žijú  vo vnútri našich úst. Tieto baktérie štiepia bielkoviny, čím napomáhajú hlavne tráveniu a v prípade narušenia tkaniva aj k jeho uzdraveniu. Týmto procesom však vznikajú aminokyseliny obsahujúce určité množstvo prchavej síry. V prípade zvýšeného štiepenia bielkovín sa bohužiaľ tieto nepríjemne zapáchajúce látky uvoľňujú viac a tým spôsobujú nepríjemný zápach z úst.

Dôvodov k zvýšenému štiepeniu bielkovín je veľa. Od nedostatočnej zubnej hygieny, cez fajčenie a pitie veľkého množstva kávy až po hladovanie. Ďalšou možnou príčinou sú aj zdravotné problémy, najčastejšie spojené so zlým trávením. Špecifický dych majú tiež ľudia trpiaci cukrovkou. Skôr, než si však sami stanovíte nejakú vážnu diagnózu, môžeme Vás upokojiť, že vo väčšine prípadov je príčina skazeného dychu pomerne banálna a vyriešiť ju môžete Vy sami.

Najčastejšími príčinami zápachu z úst sú:

Nedostatočná alebo zlá zubná hygiena

Podľa zistení dentistov si pravidelne čistí zuby 9 z 10 ľudí, ale iba dvaja z nich to robia správne. Na vine sú hlavne zlé návyky, ktoré sa odbúrajú len nácvikom správnej techniky čistenia, ideálne pod dohľadom zubného hygienika. Ak si teda nie ste správnosťou čistenia zubov istí, navštívte dentálnu hygienu, so všetkým Vám radi a ochotne poradia.

Konzumácia určitých druhov potravín

Zlý dych podporíte tiež konzumáciou silne aromatických potravín, ako sú cibuľa a cesnak, problémové sú aj kapustovité zeleniny (kaleráb, brokolica, karfiol). Ďalej môžu zápach z úst zapríčiniť potraviny s vyšším obsahom bielkovín, napríklad zrejúce syry.

Nadmerné pitie kávy

Nepríjemný zápach môže byť tiež spôsobený pitím nadmerného množstva kávy. Vysoká hladina kyslosti totiž podporuje baktérie v našich ústach v ich reprodukcii. Po obmedzení konzumácie kávy si väčšina pacientov s halitózou prestala na zlý dych sťažovať.

Fajčenie

Fajčenie podporuje tvorbu povlaku, zubného kazu aj kameňa. Fajčiarove ústa sú tak ideálnym miestom pre množenie baktérií stojacich za zlým dychom. Šíreniu týchto baktérií ďalej prospieva sucho v ústach, ktoré spôsobuje aj fajčenie.

Hladovanie a nezdravé diéty

Držanie nerozumných diét alebo pôstov sa môže prejaviť okrem iného práve zápachom z úst. Je to spôsobené látkami, ktoré sa tvoria pri odbúravaní tukov. Tieto látky sa čiastočne vylučujú aj pľúcami a preto môžu byť jednou z príčin zlého dychu. Je teda dôležité dbať na pravidelnú a pestrú stravu bohatú na vitamíny a minerály, ktoré nielenže nespôsobujú žiadne závažné zdravotné ťažkosti, predídete tak aj nepríjemnému pocitu v ústach alebo zápachu.

Ako problém so zápachom z úst riešiť?

Pokiaľ chcete nepríjemnému zápachu z úst úplne predísť, je najlepším riešením eliminácia príčin, ktoré nájdete vyššie. Ak aj napriek tomu problém pretrváva, snažte sa venovať zdravému rozloženiu jedálnička, dostatočnému pitnému režimu a zvýšenej starostlivosti o Vaše zuby.

V obchodoch a lekárňach môžete tiež nájsť potravinové doplnky alebo zubné pasty obsahujúce chlorofyl, ktorý dokáže aktivovať látky neutralizujúce zápach, alebo priamo rozkladať niektoré páchnuce zlúčeniny.

Ďalej sa odporúča zvýšená pozornosť pri čistení jazyka a horného poschodia. Podporiť svoju snahu môžete pomocou výplachov a kloktania špeciálnymi ústnymi vodami, ktoré navyše samy príjemne voňajú a majú antibakteriálne účinky.

Jedným z ľahkých, účinných a okamžitých riešení môžu byť žuvačky bez cukru na osvieženie dychu. Tie pomáhajú ako "prvá pomoc", ktorá eliminuje nepríjemný zápach z úst. Okrem iného tiež podporujú tvorbu slín a obmedzujú tvorbu zubného povlaku, čo sú dvaja z vinníkov zlého dychu. Žuvačky Orbit bez cukru naviac ponúkajú hneď niekoľko príchutí, takže si zo širokého portfólia vyberie naozaj každý. Nebojte sa a získajte opäť sebavedomie sa usmievať!