Prečo je také dôležité starať sa už o mliečne zúbky?

Poznáte niečo krajšie ako úprimný detský úsmev? Rozžiari aj ten najšedivejší deň, povzbudí vo chvíľach, kedy to najviac potrebujeme a vie doslova čarovať s našou psychikou. Najpodstatnejší je ale pre samotné deti. Tie vďaka úsmevu prekonávajú trému, sú schopné pozornejšie vnímať okolitý svet a ľahšie komunikujú. Úsmev deťom tiež pomáha zdolať náročné situácie a prirodzene tak rozvíja ich zdravé sebavedomie. A pretože značka Orbit verí, že sebavedomie usmievať sa by mali mať všetky deti, prináša prehľadný súhrn tipov ako sa o detský úsmev správne starať.

Mliečne zúbky získali svoje pomenovanie vďaka krásnej bielej farbe pripomínajúcej mlieko. Prvý zúbok môžeme v ústach dieťaťa objaviť približne v šiestich mesiacoch života. Kompletný počet mliečnych zúbkov, teda celkom 20, by sme potom v ústach dieťaťa mali napočítať  približne v dva a pol rokoch. Práve v tomto období tiež nastáva čas na prvé zúbkové dobrodružstvo – návštevu zubára. S pravidelným čistením by sme však mali začať omnoho skôr! Ideálne je zoznámiť dieťatko s dentálnou hygienou ihneď po objavení prvého mliečneho zúbku.

Správna starostlivosť o mliečne zúbky je totiž nevyhnutná pre správny vývoj trvalých zubov. Už dávno neplatí mýtus, že mliečne zúbky nie je treba čistiť, pretože aj tak vypadnú. Mliečne zuby „držia miesto“ trvalým, ktoré sa pod nimi neustále vyvíjajú. Ak dieťa príde o mliečny zúbok predčasne, trvalý zub nemusí narásť správne, čo môže viesť až k nasadeniu strojčeka. Mliečne zúbky sú navyše náchylnejšie k demineralizácii, ktorá sa časom prejaví vznikom kazu. Ten potom môže nenávratne poškodiť zárodok stáleho zubu. V tomto prípade na seba bolesť nenechá dlho čakať. Trápenie je pri tom úplne zbytočné. Stačí pár minút nášho času ráno a večer, správny príklad rodičov, zubná kefka a trocha fantázie.

Pokiaľ ide o zúbky, vyplatí sa nestrácať čas. Hneď po objavení prvého zúbka je preto dobré zaobstarať nášmu bábätku špeciálnu detskú zubnú kefku. Vo veku rok a pol pridáme ku kefke detskú zubnú pastu približne vo veľkosti hrášku. V tomto období je ten správny čas na to, aby sme dieťa správne oboznámili so zubnou kefkou. Nebude to zložité, malé deti v tomto období veľmi radi napodobňujú mamičku a otecka. Je to teda ideálny vek, kedy z čistenia zúbkov môžeme vytvoriť každodenný hravý rituál. Pomôcť nám môžu napríklad pesničky, do rytmu ktorých si s deťmi budeme zúbky čistiť, veselé grimasy či rozprávkový príbeh. V dvoch rokoch už môžeme nechať dieťa, aby si zúbky skúšalo čistiť samo. Vždy by sme však mali dohliadnuť na správne dočistenie zúbkov. Malé deti ešte nemajú plne vyvinutú jemnú motoriku a správna  manipulácia s kefkou teda pre ne môže byť zložitá.

Dobrým nápadom je aj spoločné čistenie zúbkov. Postavte sa s dieťaťom pred zrkadlo a ukážte mu ako viesť ruku s kefkou. Je dobré pamäť na to, že horné zúbky čistíme od ďasien smerom dolu a dolné naopak. Pomocou malých krúžkov kefkou čistíme celé plochy zubov. Aby mali naše deti zúbky ako perličky, nemali by sme zabúdať ani na čistenie medzizubných priestorov, kde vzniká až 90 % všetkých zubných kazov. Ideálne je čistiť zúbky po každom jedle. V situáciách, kedy sa použitie kefky príliš nehodí, pomôže ochrániť zdravý detský úsmev žuvačka bez cukru.  Žuvanie žuvačiek Orbit po každom jedle napomôže odstrániť zvyšky potravín z medzizubných priestorov, zvyšuje produkciu slín a vyrovnáva pH v ústach. Vďaka svojej príjemnej chuti môže byť aj skvelou a zdravou odmenou po správnom čistení zúbkov. Vychutnajte si spolu so žuvačkou Orbit spoločne strávené chvíle. Naučte svoje deti správne sa starať o svoje zúbky a nechajte ich úsmev zažiariť!