ČO BY STE MALI VEDIEŤ PRED PRVOU NÁVŠTEVOU ZUBÁRA?

Spomínate si ešte na svoju prvú prehliadku zubov? Je dosť možné, že táto prvá spomienka na bielu ordináciu ešte stále ovplyvňuje Váš vzťah k zubným lekárom.  Či už pre Vás pravidelné návštevy zubára sú alebo nie sú nočnou morou, značka Orbit si pre Vás pripravila pár tipov, ktoré Vám a Vášmu dieťatku prvú návštevu zubára uľahčia.

Čo je teda dobré spraviť, aby Vaša ratolesť zvládla prvú prehliadku zúbkov so žiarivým úsmevom? Jednou z najdôležitejších vecí je domáca príprava. Ako ste sa dozvedeli už v predchádzajúcej téme mesiaca, čistenie zubov je potrebné začať trénovať už od prerezania prvého zúbku. Pri každom čistení by potom mala vládnuť príjemná a uvoľnená atmosféra, vďaka ktorej si dieťa vytvorí kladný vzťah k zubnej hygiene. Doma sa napríklad môžete zahrať zubára – otvoriť a zavrieť dieťaťu ústa a potom ho nechať naopak skontrolovať Vaše zuby.

Zubní lekári sa zhodujú, že najvhodnejší čas na návštevu ordinácie je okolo prvého roku dieťaťa, pričom na počte prerezaných zubov vôbec nezáleží. Cieľom prvej návštevy je zoznámenie dieťaťa s neznámym prostredím ordinácie ako aj so zubárom a jeho nástrojmi, z ktorých by dieťa mohlo mať strach. Rodičia sú zubárom zároveň poučení o úskaliach starostlivosti o detský chrup.

Pred samotnou návštevou nezabudnite dieťaťu niekoľko krát spomenúť pána doktora, ktorý sa stará o zúbky. Rozhodne sa nevypláca pred návštevou strašiť alebo spomína slová ako „trhať“ či „vŕtať“. Na tie však v súvislosti s prvou návštevou ani nemôže prísť reč, pretože zubár dieťaťu väčšinou iba spočíta zúbky, povozí ho v kresle a ukáže mu svoje nástroje.

V deň prvej návštevy by malo byť dieťa dobre najedené a vyspaté. Čas v čakárni sa s ním snažte stráviť hrou, (väčšina ordinácií má aj malý detský kútik) aby nebolo mrzuté z čakania a potom nechcelo spolupracovať v ordinácii. Dobré je napríklad spojiť prvú návštevu u zubára s pravidelnou prehliadkou staršieho súrodenca. Ten je pokojne ošetrovaný lekárom a vy môžete mladšiemu popisovať, čo presne pán doktor robí.   

Čo však robiť v prípade, že dieťa aj napriek Vašej snahe odmieta  spolupracovať? Je dôležité do ničoho ho nenútiť a zachovať si chladnú hlavu. Bojí sa sadnúť do kresla? Zubár môže malého pacienta vyšetriť aj v náručí rodiča. Nechce otvoriť ústa? Skúsime to pri najbližšej návšteve. Hlavné je, aby dieťa nemalo z prvej návštevy zubára nepekné spomienky na celý život.

Pokiaľ neviete, ku ktorému zubárovi svoje dieťa vziať, nezúfajte. Väčšina bežných zubárov prijíma aj mladších pacientov, takže sa najskôr skúste spýtať svojho vlastného stomatológa. Výhodou je, že ho poznáte a viete, na čo pripraviť aj Vaše dieťa. Ideálne je zubára navštevovať každý pol rok pri pravidelnej preventívnej prehliadke. Detské zuby sú totiž kvôli slabšej mineralizácii menej chránené a ľahšie sa kazia.

Návštevou zubára by však návštevy zubných špecialistov nemali končiť. Takisto ako vo Vašom prípade, aj pri starostlivosti o detské zuby je veľmi zásadné ich čistenie. Preto sa od dvoch až troch rokov dieťaťa odporúča navštíviť dentálnu hygienu. Tam sa Vaše dieťa hravou formou naučí, prečo a ako sa starať o svoje zuby so stále menšou asistenciou rodičov.